Neutralność polityczna przyniosła Wietnamowi rozkwit gospodarki

5 sierpnia 2023, 07:00 Alert

Wietnam to jedna z największych gospodarek Azji Południowo-Wschodniej. Rząd w Hanoi nadal zamierza optować za neutralnością polityczną w sporach między mocarstwami, dzięki której czerpie niemałe zyski.

fot. Freepik
fot. Freepik

Rząd w Hanoi jest świadomy swojej pozycji geograficznej i geopolitycznej, ale nie zamierza angażować się w spory między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, choć z oba krajami utrzymuje stosunkowo dobre relacje dyplomatyczne. Dla Wietnamu neutralność to klucz do sukcesu gospodarczego i zamierza kontynuować politykę „4 nie”.

Strategia bezpieczeństwa, określana jako polityka „4 nie” oznacza brak angażowania się w sojusze militarne, nie opowiadanie się po stronie żadnego kraju, sprzeciw wobec zagranicznych baz wojskowych na terytorium kraju oraz brak zgody na użycie sił lub gróźb w stosunkach międzynarodowych. Zasady te zostały wymienione w Białej Księdze Obrony Wietnamu w 2019 roku.

– Wietnam jest dobrym przyjacielem, niezawodnym partnerem oraz aktywnym i odpowiedzialnym członkiem społeczności międzynarodowej – powiedział premier premier Pham Minh Chinh na spotkaniu rządu w środę w sprawie partnerstwa międzynarodowego. Dodał, że niezależna gospodarka kraju wiąże się z głęboką, znaczącą i efektywną integracją międzynarodową.

Zdaniem premiera nadszedł czas, aby „Wietnam wykorzystał czwartą rewolucję przemysłową (przemysł 4.0), aby przeorganizować swoje łańcuchy dostaw i sieci umów o wolnym handlu, tak aby zapewnić krajowi optymalną pozycję w nowej sytuacji międzynarodowej”.

Mimo że, Wietnam krajem socjalistycznym, a Hanoi jest regularnie krytykowane za naruszanie wolności prasy i łamanie praw człowieka, to kraj jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata.

Wietnamska gospodarka uchodzi za jedną z najbardziej dynamicznych na świecie, z 8-procentowym wzrostem PKB w 2022 roku oraz populacją sięgającą 98 mln obywateli, podaje Bank Światowy.

Rząd w Hanoi dba również o dobre relacje międzynarodowe i nawiązał już stosunki dyplomatyczne z prawie 200 innymi krajami. Uczestniczy również w misjach pokojowych ONZ i podpisał 16 umów o wolnym handlu, w tym z Unią Europejską (EVFTA).

Według danych Banku Światowego w 2022 roku produkt krajowy brutto Wietnamu wyniósł około 406,45 miliardów dolarów, co czyni go 37. największą gospodarką na świecie. Kraj jest ważnym eksporterem sprzętu elektronicznego, maszyn, ropy naftowej, odzieży oraz kawy.

Warto zwrócić uwagę, że Wietnam jest największym beneficjentem decouplingu w Azji. Do tej pory firma Apple przeniosła tam już część produkcji iPhone’a i planuje przenieść część produkcji MacBooka do innych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Ponadto takie firmy jak Nike, Adidas i Samsung również opuściły Chiny i ulokowały w Wietnamie część swoich linii produkcyjnych.

Mimo napięć geopolitycznych Hanoi nie będzie opowiadać się po stronie Pekinu czy Waszyngtonu. Przewidywalność polityczna i stabilność gospodarcza są wielki atutem tego kraju, co w obecnych czasach jest magnesem dla zagranicznych inwestycji, szczególnie w okresie ucieczki fabryk zachodnich koncernów z Chin. Dla Wietnamu kontynuacja dotychczasowej polityki ma zapewnić dalszy rozkwit gospodarki.

Jacek Perzyński

Tajfun Talim zasila hydroenergetykę w Wietnamie i zakończy falę blackoutów