Dekret Putina ma dalej cyckać Niemców w pułapce gazowej

12 września 2023, 18:00 Alert

Władimir Putin podpisał dekret przedłużający prawo zgodnie z którym gaz wydobywany przez Gazprom we współpracy z austriackim OMV oraz niemieckim Wintershall Dea może być sprzedawany tylko po cenie wyznaczonej przez Kreml.

Dekret Putina obowiązuje od grudnia 2022 roku i ogranicza przychody tych firm zachodnich, które w przeszłości zdecydowały się na wymianę aktywów z Rosjanami w celu współpracy w sektorze energetycznym i paliwowym. OMV oraz Wintershall realizowały wspólne projekty z Rosjanami w Europie i Federacji Rosyjskiej.

Dekret obejmuje wydobycie prowadzone przez Austriaków i Niemców na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Miał obowiązywać do października 2023 roku, ale zostanie przedłużony o rok. Działania Rosjan to element kontrsankcji po tym, w odpowiedzi na restrykcje wprowadzone przez Unię Europejską, Wielką Brytanię i USA za inwazję Rosji na Ukrainie.

Warto dodać, że Wintershall DEA był partnerem finansowym projektu gazociągu Nord Stream 2 dotkniętego sabotażem ze września 2022 roku. Ta spółka ogłosiła chęć opuszczenia Rosji w styczniu 2023 roku, ale przepisy rosyjskie wprowadzone przez Kreml przedstawiają wyśrubowane warunki wycofania się z biznesu pod jego jursydykcją. OMV odpisało aktywa rosyjskie na kwotę 2,5 mld euro z końcem 2022 roku. Odpisało także dwa miliardy euro z tytułu strat w ramach projektu Nord Stream 2. Austriacy nie zamierzają podejmować nowych inwestycji w Rosji i rozważyć co zrobić z aktywami w tym kraju.

Neftegaz.ru / Wojciech Jakóbik

Niemiecki partner Nord Stream 2 chce porzucić biznes z Rosjanami, ale musi zapytać o zgodę