Woźniak: Do końca roku dwa nowe kontrakty na LNG

8 października 2018, 17:00 Energetyka

Od początku 2016 r. nie podpisaliśmy ani jednej umowy na dostawy gazu LNG, który byłby droższy niż gaz rosyjski – powiedział wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak. Zapowiedział dwa nowe kontrakty na dostawę LNG do końca br.

Gazowiec Articic Princess. Fot. Gaz-System

Poinformował też, że do końca br. spółka podpisze „przynajmniej” dwa nowe kontrakty na zakup LNG. Wyjaśnił, że chodzi o dwa długoterminowe – nawet 20-letnie kontrakty na zakup LNG.

„Ten gaz również będzie tańszy niż gaz rosyjski: „jeśli chodzi o całościowy koszt zakupu gazu (w tym transportu, opłat portowych) – będzie to gaz tańszy niż obecnie oferowany PGNiGowi przez Gazprom” – podkreślił wiceszef PGNiG. „Gaz LNG jest po prostu konkurencyjny względem oferty cenowej gazu rosyjskiego w Polsce” – zaznaczył. Woźniak przypomniał, że pod koniec czerwca br. PGNiG ogłosił podpisanie dwóch porozumień (Head of Agreement) z dwoma producentami gazu skroplonego w Stanach Zjednoczonych: Port Arthur LNG i Venture Global LNG.

Jak dodał, były to wstępne porozumienia o zakupach gazu w formule Free on Board. Jak wyjaśnił zasada ta oznacza, że kupiony gaz będzie dostarczany tam, gdzie PGNiG uzna za najbardziej opłacalne i konieczne, w tym – jak podkreślił – również do Polski. „Z jednego terminala mowa jest o zakupie 2 mln ton LNG, w przypadku drugiej firmy – mowa jest o dwóch terminalach z każdego po jednym milionie ton LNG, czyli łącznie 4 mln ton LNG rocznie, co oznacza prawie 5,5 mld m sześc. gazu po regazyfikacji rocznie – już od 2023 r., może nawet w części od połowy 2022 r. Obie te umowy chcemy sfinalizować do postaci wiążących kontraktów wieloletnich jeszcze w tym roku – powiedział PAP Woźniak”.

Polska Agencja Prasowa