Zahuta: Pociągi z Krakowa na lotnisko w Balicach będą jeździć dwukrotnie szybciej

1 lipca 2014, 14:45 Infrastruktura

Rozpoczęła się budowa nowego przystanku Kraków Balice w ramach prowadzonej przez PKP PLK modernizacji połączenia ze stolicy Małopolski do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach. W 2015 r. Kraków, podobnie jak Londyn czy Sztokholm, będzie miał bezpośrednie połączenie kolejowe z centrum miasta do lotniska. Koszt realizacji inwestycji wyniesie prawie 350 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniesie ponad 230 mln zł.

– Budowa połączenia kolejowego centrum Krakowa z Międzynarodowym Portem Lotniczym Balice rozpoczęła się od rozbiórki starego przystanku Kraków Balice. Teraz prace wchodzą w kolejną fazę. Właśnie rusza budowa nowego przystanku, który jest zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu lotniska – informuje Rafał Zahuta z PKP Polskich Linii Kolejowych SA, odpowiedzialny za realizację inwestycji.

Niebawem na przystanku rozpoczną się prace związane z budową dwukrawędziowego peronu. Będzie on wyposażony w nowe wiaty, elementy małej architektury i oświetlenie, jak również nowoczesny system informacji pasażerskiej.

– Prace prowadzone są na całym odcinku wchodzącym w zakres projektu tj. od Krakowa Głównego do MPL Balice – relacjonuje Rafał Zahuta.

Według Zahuty obecnie wykonywane są m.in. roboty ziemne, roboty związane z budową przepustów, przejazdu tymczasowego z uwagi na budowę wiaduktu nad ulicą Balicką oraz usuwaniem kolizji z siecią elektroenergetyczną, wodociągową i kanalizacyjną.

Z prędkością 80 km/h będą kursować pociągi na trasie Kraków Główny – Mydlniki – Kraków Balice (obecnie jest to 40 km/h). Między centrum Krakowa a MPL Balice zostaną wybudowane trzy nowe przystanki: Kraków Uniwersytet Rolniczy, Kraków Zakliki oraz Kraków Krzyżówka. Obecnie prace w ramach modernizacji połączenia z Krakowa do MPL w Balicach trwają na odcinku 12 km.

Źródło: PKP PLK SA