15.05.2014 ALERT

15 maja 2014, 11:30 Alert

ENERGETYKA

PGNiG SA rozpoczęło odwiert otworu Miłowo-1 na Pomorzu

(PGNIG)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA  rozpoczęło wiercenie pionowego otworu badawczego Miłowo-1, którego celem jest zbadanie potencjału węglowodorów w pokładach skał łupkowych.
Odwiert zlokalizowany jest na terenie gminy Przywidz, na koncesji Kartuzy Szemud. Jego planowana głębokość to 3800 metrów, a przewidywana długość czasu prac wynosi około dwóch miesięcy. Prace wiertnicze wykona spółka Exalo z Grupy Kapitałowej PGNiG. Obecnie na Pomorzu trwają również prace na odwiercie Tępcz-1 na koncesji Wejherowo. PGNiG SA na swoich koncesjach tzw. łupkowych wykonało do tej pory 12 odwiertów.

Kwaśniewski o pracy dla Burisma Holdings

(WARSAW BUSINESS JOURNAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przyznaje, że jest doradcą zarządu Burisma Holdings – firmy związanej z ludźmi obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. W rozmowie z Gazetą Wyborczą ocenia, że nie ma konfliktu interesów między jego działalnością w Burismie a oceną prezydenta Janukowycza w czasie negocjacji umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w zeszłym roku. Kwaśniewski razem z Patem Coxem wyjeżdżał wielokrotnie do Kijowa na misję mediacyjną w sprawie uwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko z więzienia. Miał być to jeden z warunków podpisania umowy, z którego Janukowycz ostatecznie zrezygnował, czego skutkiem były niepokoje społeczne, które doprowadziły do obalenia ukraińskiego przywódcy.

Poszukiwania ropy i gazu w Grecji

(RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Energean Oil & Gas podpisał wczoraj z rządem Grecji umowy koncesyjne na poszukiwania i wydobycie węglowodorów na złożach lądowych i morskich. Uczestniczący w dwóch konsorcjach Energean Oil & Gas posiada udziały w złożach Joanina w Epirze (Grecja Zachodnia) oraz na morskiej koncesji Katakolon na północno-zachodnim Peloponezie. Dotychczas prowadził prace poszukiwawcze na obiecujących obszarach Prinos i Kavali Południowa. Działa w Grecji od 1977 roku. Obecnie koncentruje się na pracach poszukiwawczych w regionie Morza Śródziemnego i Afryki Północnej.

Norwegia obniżyła prognozę gospodarczą na 2014 rok

(BLOOMBERG/AP/TERESA WÓJCIK)

Rząd Norwegii obniżył wczoraj prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego.  Jako uzasadnienie podał spadek konsumpcji eksportowej w sektorze naftowym. W ramach skorygowanego w związku z tym budżetu, rząd oczekuje, że wzrost norweskiego PKB wzrośnie w 2014 r. o 1,9 proc. zamiast spodziewanych 2,5 proc. Ministerstwo finansów w Oslo wymieniło także kilka czynników, które mogą dodatkowo wpłynąć na spowolnienie norweskiej gospodarki. Szefowa resortu finansów Siv Jensen stwierdziła, że wysokie wydatki publiczne, wysokie wynagrodzenia, spowolnienie wzrostu produkcji oraz wysokie zadłużenie gospodarstw domowych są tymi czynnikami. W 2015 r. wzrost norweskiego PKB powinien przyspieszyć do 2,2 proc., ale spodziewany jest również wzrost bezrobocia z obecnego 3,5 proc. do 3,75 proc. Aby zapobiec pojawieniu się deficytu budżetowego, rząd zamierza dodatkowo wykorzystać 1,9 mld koron norweskich (230 mln euro) z dochodów z ropy i gazu, które są zwykle w całości przekazywane do norweskiego Funduszu dla Przyszłych Pokoleń. Zgodnie z prawem, rząd może skorzystać z 4 proc. środków z owego Funduszu w celu zrównoważenia budżetu, jednakże Oslo w br. zamierza ograniczyć tę „pożyczkę” tylko do 2,8 proc., Kiedy do budżetu doliczy bieżące dochody z handlu węglowodorami – norweska nadwyżka budżetowa wyniesie 10,8 proc. PKB.

Oettinger nie jest przeciwko Unii Energetycznej tylko części jej punktów

(GAZETA PRAWNA)

– Komisarz do spraw energii nie odrzuca polskiego pomysłu dotyczącego unii energetycznej. Tak tłumaczy Komisja Europejska i podkreśla, że Gunther Oettinger kwestionuje tylko jedno z kilku jej założeń. To odpowiedź Brukseli na publikacje w niemieckiej gazecie „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, która doniosła o sprzeciwie – donosi Gazeta Prawna. W rozmowie z Polskim Radiem rzecznik komisarza Sabine Berger stwierdza, że „Guenther Oettinger uważa, że nie mogą być one ustalane odgórnie i politycznie, ceny powinien regulować rynek”. – Według Guenthera Oettingera, w zrównywaniu cen we Wspólnocie pomoże ściślejsza integracja unijnego rynku energetycznego, większa konkurencja na nim, odejście od uzależnienia cen gazu od ropy. A poza tym także poprawa infrastruktury i budowa łączników pozwalających na przesył surowców między krajami. „A to właśnie niektóre z założeń proponowanej przez Polskę unii energetycznej” – dodała rzeczniczka. Przypomniała, że podczas niedawnej wizyty komisarza Oettingera w Warszawie uzgodniono powołanie grupy roboczej z udziałem ekspertów Polski i Komisji, którzy mieliby omówić pomysł wspólnych zakupów gazu w Europie, ale z uwzględnieniem procesów rynkowych – donosi Gazeta.

Rosji wystarczy zaliczka za dostawy gazu na Ukrainę

(ITAR TASS/REUTERS/TERESA WÓJCIK/INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosja jest gotowa do wznowienia negocjacji z Ukrainą w sprawie warunków dostaw i ceny gazu w przypadku spłaty części długu za już dostarczone paliwo. Zakomunikował to w środę premier Dmitrij Miedwiediew. Gazprom szacuje, że ten dług wynosi już 3,5 mld dolarów. – Nikt Ukrainie przecież nie powiedział „natychmiast oddajcie nam 4 mld dol. – kontynuował Miedwiediew –Pokażcie, że jesteście gotowi je oddać, spłacając na początek jakąś część zadłużenia, żeby była podstawa do rozmów. Deklarował, że strona rosyjska jest gotowa do dyskusji nad rozwiązaniem problemu tego długu, by z jednej strony odzyskać należność, ale drugiej – udzielić wsparcia Ukrainie. Reuters zwraca uwagę, że stanowisko Miedwiediewa stało się łagodniejsze. Jeszcze niedawno polecał Gazpromowi, aby w rozmowach ze stroną ukraińską, jego przedstawiciele byli „nieustępliwi” i że nadszedł czas, aby „przestać rozpieszczać Kijów.” Domagał się opłacenia przedpłat za dostawy w przyszłym miesiącu do 2 czerwca. Rozmowy na temat cen gazu dla Ukrainy stoją w martwym punkcie. 28 maja sprawa zostanie skierowana do Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie. Ukraińcy nie godzą się na cenę $485,5/1000m3 ponieważ Rosja uzasadnia ją aneksją Krymu, a co za tym idzie przejęciem portów w których stacjonuje Flota Czarnomorska. Kijów otrzymał rabat w wysokości $100/1000m3 w ramach zadośćuczynienia za stacjonowanie Floty na terenie Ukrainy. Kijów nie godzi się na aneksję Krymu a zatem także na usunięcie obniżki. Domaga się powrotu do ceny z pierwszego kwartału przyznanej obalonemu prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi na poziomie $268,5/1000m3.

Raport o wynikach handlowych Gazpromu

(ITAR TASS/TERESA WÓJCIK)

W minioną środę (14 maja) największy rosyjski eksporter gazu Gazprom przedstawił raport o swoich wynikach handlowych. W okresie od stycznia do marca 2014 r. zwiększyły się dostawy gazu do Europy o 2,6 proc. ( czyli w liczbach bezwzględnych o 42,74 mld m. sześc.). Dostawy gazu do Europy Zachodniej w tym kwartale wzrosły o 7 proc. – do 35 mld sześc. Najwięksi importerzy rosyjskiego gazu w ostatnim kwartale to: Niemcy, Turcja i Włochy.

Dostawy gazu do państw Europy Środkowej spadły do 7,74 mld m. sześc. w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku ( z poziomu 8,98 mld m. sześc. w tym samym okresie rok temu). Głównymi importerami gazu z Rosji w Europie Środkowej były Polska, Czechy, Słowacja i Węgry.

Rosja grozi rublami

(REUTERS/WEDOMOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Moskwa poinformowała, że firmy energetyczne Rosji zostały poinstruowane aby posługiwać się rublami w transakcjach z zachodnimi partnerami. W przyszłości Rosjanie zamierzają korzystać ze swojej waluty przy wszystkich transakcjach. Plan jest także odpowiedzią na sankcje Zachodu wobec firm i oficjeli rosyjskich przyjętych w obliczu kryzysu na Ukrainie prowokowanego przez rosyjskie służby specjalne. Sankcje dotyczą także korzystania z banków zachodnich. Wykorzystanie rubli ma zniwelować negatywny wpływ tej sankcji na działalność rosyjskich firm. Jeszcze w kwietniu pomysł poparł dyrektor największego rosyjskiego banku – VTB Andriej Kostin. Tymczasem rzecznik Wysokiej Przedstawiciel do spraw Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej Catherine Ashton zapowiedział, że na tym etapie Bruksela nie planuje wprowadzenia sankcji przeciwko kierownictwu Gazpromu. Tymczasem anonimowe źródło Wedomosti twierdzi, że na ostatniej liście oficjeli objętych sankcjami miał znaleźć się dyrektor Gazpromu Aleksiej Miller ale został z niej w ostatniej chwili skreślony. W środę odbyło się spotkanie przedstawicieli firm energetycznych z Unii Europejskiej i Rosji. Komisja Europejska odmówiła udziału. Komisarz ds. energetyki Gunther Oettinger zasłonił się „bardzo zapełnionym kalendarzem”. Brał udział w poprzednich rundach tego typu spotkań. Organizuje je Eurogas – organizacja zrzeszająca firmy gazowe z Europy.

Biały Dom: sankcje wobec Rosji zaczęły być skuteczne

(AP/TERESA WÓJCIK)

Asystent Sekretarza Stanu USA Victoria Nuland powiedziała wczoraj na konferencji w sprawie bezpieczeństwa w Bratysławie, że dotychczasowe sankcje przeciwko Rosji „zaczęły działać skutecznie”. Obecnie jest bardzo ważne – powiedziała Nuland, – aby mieszkańcy wschodnich terenów Ukrainy mieli możliwość głosowania w zbliżających się wyborach prezydenckich. W ostatnich dniach ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zapowiadali, że zakłócenia przeszkadzające w mających się odbyć 25 maja wyborach, mogą spowodować zastosowanie nowych sankcji przeciwko Rosji. Szczególnie ostro zaakcentowała to Victoria Nuland, mówiąc, że o ile wybory 25 maja nie zostaną przeprowadzone i o ile Rosja „będzie nadal destabilizować sytuację” zostaną wprowadzone nowe, sektorowe sankcje gospodarcze. „ A jesteśmy przekonani, że te dotychczasowe już swoje robią” – powiedziała Nuland. Potem uzupełniła, że sektorowe sankcje prawdopodobnie obejmą branże finansową, zbrojeniową oraz energetyczną. „Rosja odczułaby szczególnie sankcje w sektorze energetyki” – zakończyła asystent Sekretarza Stanu.

INFRASTRUKTURA

Wyniki finansowe Grupy Erbud w I kw. 2014 r.

(Erbud)

Grupa Erbud zakończyła I kw. br. przy 37% wzroście przychodów, co przełożyło się na prawie 3-krotny wzrost zysku operacyjnego i poprawę marży. Spółka zapowiada wzrost portfela zleceń w związku z ożywieniem w branży. – W I kw. br. wykonaliśmy 100 procent założonego planu. Wszystkie nasze segmenty działalności zanotowały wzrost przychodów, co przełożyło się na solidny zysk dla Grupy i wyższe marże. W kolejnych kwartałach planujemy wykorzystać poprawę koniunktury w branży i przyśpieszyć realizację projektów. W portfelu pozostają zlecenia na ok. 1,5 mln zł. Kolejne kontrakty są w negocjacjach – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Erbud SA. W I kw. 2014 r. segment inżynieryjno-drogowy firmy powiększył skonsolidowaną sprzedaż przy wzroście przychodów o 166% r/r, a energetyczny o 350% r/r.

21 dni na składanie zgłoszeń należności przez przedsiębiorców

(GDDKiA)

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad działając na podstawie ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z udzielonego zamówienia publicznego na realizację budowy drogi ekspresowej S-69 Bielsko-Biała – Żywiec –Zwardoń, odc. węzeł „Mikuszowice” („Żywiecka/Bystrzańska”) – Żywiec, informuje, iż w terminie do 4 czerwca br. przedsiębiorcy, których należności za zrealizowane i odebrane prace nie zostały zaspokojone przez wykonawcę – konsorcjum firm: Polimex-Mostostal SA, Doprastav a.s., „Mostmar” SA w upadłości likwidacyjnej, mogą składać zgłoszenia należności wraz z kompletem dokumentów, o których mowa w w/w ustawie na adres: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach.

PEKAES – wzrost przychodów i zysków w I kwartale 2014

(PEKAES)

Grupa Kapitałowa PEKAES odnotowała bardzo dobre wyniki w I kwartale 2014 r. W raportowanym okresie zysk netto wyniósł 4,2 mln zł, wobec straty netto 1,59 mln zł uzyskanej rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży wzrosły o ponad 50 proc. do kwoty 180,1 mln zł, natomiast EBITDA osiągnęła wartość 8,58 mln zł i była aż o ponad 2 000 proc. wyższa niż w I kw. ub. roku. – Dzięki rozbudowie Grupy Kapitałowej, jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom kompleksową i nowoczesną usługę logistyczną. Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na oferowane przez nas rozwiązania, co przełożyło się na znaczący wzrost wyniku EBITDA przekonuje Maciej Bachman, prezes zarządu PEKAES SA.

Odbudowa drogi Swarzów-Mędrzechów-Delastowice

(Skanska)

Rozpoczyna się odbudowa drogi powiatowej Swarzów-Mędrzechów-Delastowice (pow. dąbrowski w Małopolsce). Prawie 7 km drogi odbuduje Skanska na zlecenie Zarządu Drogowego w Dabrowie Tarnowskiej. Odbudowa drogi potrwa do połowy sierpnia. Wartość prac, które wykona Skanska to 4 mln zł netto (4,9 mln zł brutto). Prace drogowe obejmą kilka odcinków drogi pomiędzy Swarzowem a Delastowicami o łącznej długości prawie 7 km. Pomiędzy Swarzowem a Mędrzechowem droga zostanie poszerzona do szerokości 6,5 m.

– Prace budowlane będą polegały na kompleksowej odbudowie zniszczonych fragmentów dróg łącznie z infrastrukturą podziemną – mówi Łukasz Müller, kierownik budowy, Skanska. – Roboty rozpoczniemy 19 maja.

PKP Informatyka na Europejskim Kongresie Gospodarczym

(PKP Informatyka)

W dniach 7-9 maja 2014r. w Katowicach po raz 6 odbył się Europejski Kongres Gospodarczy. Wzorem lat ubiegłych uczestniczyła w nim PKP Informatyka spółka z o.o.

Pan Sławomir Nowicki, prezes zarządu wziął udział w debacie pod tytułem „Smart city w praktyce”, w czasie której opowiadał o inteligentnych miastach jako narzędziu poprawy jakości życia mieszkańców.

Promocja na przewóz towarów z Grupy NHM 2701

(PKP LHS)

Spółka PKP LHS wprowadziła promocję na transport towarów z Grupy NHM 2701 – węgiel; brykiety, brykietki i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla. Okres obowiązywania promocji: do dnia 31 grudnia 2014 r. Dotyczy przewozu przesyłek w imporcie dla relacji Hrubieszów Gr. – Hrubieszów LHS. Warunki promocji: udzielenie upustu w wysokości 20% od stawek przewoźnego w obowiązującej Taryfie Towarowej PKP LHS sp. z o.o. dla klientów, którzy zadeklarują do przewozu powyżej 30 tys. ton ww. towaru i zawrą stosowną umowę w tym okresie, zastosowanie promocyjnych stawek wymaga zawarcia odrębnej umowy na deklarowaną masę towaru z okresem obowiązywania 12 miesięcy.

Utrudnienia na odcinku Kęty – Wadowice

(Koleje Śląskie)

Do 18 maja na odcinku Kęty – Wadowice obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Powodem całkowitego wstrzymania ruchu pociągów na tej trasie jest naprawa przejazdu kolejowego w Andrychowie. W tym okresie wszystkie pociągi linii S52 zostaną skrócone do relacji Bielsko-Biała Główna – Kęty. Przy stacji w Kętach podstawione zostaną autobusy ZKA, które obsłużą odcinek Kęty – Wadowice, z postojami przy wszystkich stacjach kolejowych. W pozostałych dniach pociągi kursują stałą trasą.

Rozkład jazdy od 01.06.2014 r.

(WKD Warszawa)

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. informuje podróżnych, iż od 01.06.2014 r. wprowadzone zostają następujące zmiany w rozkładzie jazdy pociągów obowiązującym od dnia 15.12.2013 r.: 1) uruchomienie nowego kursu w relacji Podkowa Leśna Główna (odj. 8:10) – Warszawa Śródmieście WKD (przyj. 8:52), w ramach wydłużenia relacji pociągu rozpoczynającego dotychczas bieg w Komorowie (odj. 8:23).  Kursuje w dni powszednie.

2) uruchomienie nowego kursu w relacji Warszawa Śródmieście WKD (odj. 7:40) – Podkowa Leśna Główna (przyj. 8:22), w ramach wydłużenia relacji pociągu, kończącego dotychczas bieg w Komorowie.  Kursuje w dni powszednie.

Barometr Polska. Marzec 2014. Niezłe wyniki rynku polskiego

(Polski Rynek Transportu Lotniczego)

Wyniki marca 2014 były nieco gorsze niż dwóch pierwszych miesięcy roku. Podobnie jak w lutym, największy udział we wzroście ruchu miały: aglomeracja warszawska, Kraków, Rzeszów i Wrocław. Utrzymuje się bardzo trudna sytuacja w najmniejszych portach lotniczych. W marcu 2014 polskie porty obsłużyły 1 787 732 pasażerów, co oznacza wzrost o 5,5% w stosunku do marca 2013. Szacunku dokonano na podstawie oferowania rozkładowego dodając przewozy charterowe na poziomie wykonania marca 2013. Na wyniki marca duży wpływ miała zmiana polityki handlowej Ryanaira, który po raz kolejny zmniejszył oferowanie z/do Polski, a w szczególności w aglomeracji warszawskiej. Pozytywnym zjawiskiem był niewątpliwie znaczny wzrost przewozów krajowych LOT-u.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak