Lei: To rynek zdecyduje gdzie zainwestują chińskie firmy (ROZMOWA)

29 czerwca 2016, 07:30 Energetyka

ROZMOWA

Źródło: Andrzej Hrechorowicz / KP RP

– To rynek odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o inwestycje. W gospodarce rynkowej zwykle jest tak, że kto zaproponuje lepsze warunki wejścia na rynek, ten ma większe szanse na przyciągnięcie inwestycji. Chiny zainteresowane są współpracą przy dojrzałych projektach. Takim możliwościom nasze firmy przyglądają się szczególnie i podejmują decyzję w wyniku tej analizy – mówi w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl dyrektor generalny departamentu ds. Rosji, Azji Środkowej i Europy Wschodniej w Wydziale Zagranicznym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, Zhao Lei.

BiznesAlert.pl: Które sektory współpracy gospodarczej między Polską a Chinami są dla Pekinu najważniejsze?

Zhao Lei, dyrektor generalny departamentu ds. Rosji, Azji Środkowej i Europy Wschodniej w Wydziale Zagranicznym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin: Przywiązujemy bardzo dużą wagę do współpracy z Polską. Najlepszym tego przykładem jest wizyta prezydenta Chin w Polsce. Dzięki tej wizycie relacje bilateralne między Warszawą a Pekinem zostały podniesione na jeszcze wyższy poziom, z partnerstwa strategicznego do wszechstronnej współpracy. Obie strony powinny dołożyć jeszcze więcej starań, aby zacieśnić i zintensyfikować współpracę w gospodarce, ale także w polityce czy w kulturze i nauce. Istnienie ogromny potencjał do współpracy w sektorze gospodarczym. Obroty handlowe między Chinami a Polską wyniosły w ubiegłym roku ok. 16 mld dol. Istnieje jednak po polskiej stronie deficyt. Chiny jednak nie dążą do nierównowagi w eksporcie w stosunku do importu. Musimy znaleźć takie segmenty współpracy, które pozwolą na zwiększenie importu z Polski do Chin.

Czy Chiny interesują się współpracą z Polską w dziedzinie nowych technologii?

Polski rynek cieszy się u chińskich inwestorów dużym zainteresowaniem. Wśród nich znajdują się firmy z sektora energetyki odnawialnej czy czystych technologii węglowych. Uważam, że najważniejsze w biznesie jest nawiązanie bezpośrednich kontaktów między zainteresowanymi firmami. Najważniejsze jest rozpoznanie rynku, potrzeb oraz istniejących regulacji prawnych. Liczymy, że Polska będzie jeszcze mocniej promować swoje zaawansowane sektory, w których liczymy na współpracę z chińskimi firmami. Z drugiej strony także chińskie firmy powinny wykazać więcej zaangażowania, aby zapoznać się z panującymi w Polsce regulacjami prawnymi i rynkowym otoczeniem. Realizacja chińskich inwestycji w sektorach takich jak energetyka, wymaga najpierw rozpoznania rynku i jego potrzeb. To niezwykle ważne dla firm, które chcą rozwijać współpracę w tym sektorze. Wydziałowi zagranicznemu Komunistycznej Partii Chin podlega Chińskie Centrum Kooperacji Ekonomicznej. Głównym zadaniem tej instytucji jest znalezienie wiarygodnych partnerów. Może ona oferować obsługę zagranicznych przedsiębiorstw, które są zainteresowane kooperacją z chińskimi firmami. My ze swojej strony poszukujemy także więzi i kontaktów z partiami politycznymi z innych krajów, które mogą pomóc w nawiązywaniu relacji między przedsiębiorstwami.

Prezydent Chin, Xi Jinping odwiedził podczas tej samej podróży do Europy nie tylko Polskę, ale także inne kraje naszego regionu. Państwa Europy Środkowo – Wschodniej rywalizują o chińskie inwestycje. Jak Chiny odbierają tę rywalizacje ?

Należy pamiętać, że współpraca między Chinami a państwami Europy Środkowo – Wschodniej opiera się na platformie kooperacji 16 +1. Jej podstawą jest równość wzajemnych relacji i szacunek. Chiny traktują ten region jako całość, a każde państwo z 16 jest postrzegane przez Chiny jako równy partner. Współpraca gospodarcza w ramach porozumienia 16+1 jest realizowana na podstawie obopólnych korzyści. Chiny szanują także zasady rynkowej kooperacji z państwami regionu. To rynek odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o inwestycje. W gospodarce rynkowej zwykle jest tak, że ten kto zaproponuje lepsze warunki wejścia na rynek, ma większe szanse na przyciągnięcie inwestycji. Chiny zainteresowane są współpracą przy dojrzałych projektach. Takim projektom nasze firmy przyglądają się szczególnie i podejmują decyzję na podstawie tej analizy. Wiele decyzji uzależnione jest od konkretnych inwestycji. Chińskie firmy są otwarte na wszelkie propozycje w kwestii współpracy. Potrzebna jest jednak wymiana doświadczeń, wiedzy o realiach panujących w naszych krajach. Warto także rozważyć wymiany studyjne między naszymi krajami. Dla nas ważne są konkretne, tzw. twarde projekty m. in. z zakresu infrastruktury. Wymiana doświadczeń i wiedzy to tzw. miękki instrument „soft power”.

Rozmowę tłumaczył Haibo Zhang

Rozmawiał Bartłomiej Sawicki