font_preload
PL / EN
Alert 12 października, 2017 godz. 13:15   
REDAKCJA

ABB inwestuje w nową inftrastrukturę na rzecz elektromobilności. Większa moc i wydajne ładowanie

ABB Fot. ABB

Terra HP, pierwsza na rynku stacja do ładowania o mocy 150-350 kW, to idealne rozwiązanie dla miejsc obsługi podróżnych przy autostradach i na stacjach benzynowych. Może ładować pojazdy na napięcie 400 V i 800 V. Na jednym stanowisku o mocy 150 kW możliwe jest ładowanie prądem o natężeniu 375 A i napięciu 400 V. Dodatkowo technologia Dynamic DC, wykorzystująca dwie szafy zasilające, pozwala ładować dwa pojazdy jednocześnie mocą 350 kW i prądem 500 A. W momencie ładowania parametry sieci i przesyłu energii do pojazdów są na bieżąco optymalizowane.

– Stacja Terra HP przeznaczona jest dla samochodów elektrycznych nowej generacji, które będą przystosowane do ładowania co najmniej trzy razy większą mocą niż dotychczas. Najważniejsi producenci zapowiedzieli już seryjną produkcję takich samochodów w najbliższym czasie. A to oznacza, że zwiększony zostanie zasięg e-aut przy jednoczesnym skróceniu czasu samego ładowania – mówi Wojciech Dziwisz, kierownik ds. rozwoju biznesu e-mobility w ABB w Polsce.

Projekt nowej stacji pozwala sukcesywnie uzupełniać punkt ładowania o dodatkowe stanowiska, co jest oszczędnym i wydajnym rozwiązaniem w przypadku instalacji, które stworzono z myślą o rozbudowie w przyszłości.

Zwiększoną wydajność i wydłużony czas pracy Terra HP osiągnięto m.in. dzięki redundancji zasilania i komunikacji oraz zastosowaniu chłodzonych osobno kabli ładujących. Z kolei wysoka niezawodność ładowarki została potwierdzona w wielu komercyjnych instalacjach terenowych na potrzeby autobusów elektrycznych.

Wraz ze stacją Terra HP, operatorzy punktów ładowania uzyskują dostęp do rozwiązania ABB Ability™ Connected Services, które zwiększa funkcjonalność systemu, umożliwiając proste łączenie z platformami płatniczymi bądź systemami sieci inteligentnej. Ponadto zdalna diagnostyka, naprawa i bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania minimalizują czasy przestojów i przekładają się na niskie koszty utrzymania.

Terra HP wyposażona jest również w łatwy w obsłudze dotykowy wyświetlacz i liczne opcje dokonywania płatności.

Liczba pojazdów elektrycznych użytkowanych na drogach na całym świecie zbliżyła się do 2 milionów w 2016 roku*. Wiąże się to oczywiście z rosnącym zapotrzebowaniem na wydajne i energooszczędne stacje ładowania pojazdów.

ABB dostarcza rozwiązania ładowania w obszarze e-mobility od 2010 roku. Na całym świecie firma sprzedała już ponad 6000, wykorzystujących technologię chmury obliczeniowej, stacji szybkiego ładowania prądem stałym dla elektrycznych samochodów osobowych i pojazdów wykorzystywanych komercyjnie do transportu drogowego.

ABB