font_preload
PL / EN
Energetyka Innowacje OZE 25 czerwca, 2018 godz. 13:00   
KOMENTUJE: Adam Czyżewski

Czyżewski: Nadchodzi czas OZE. Energię przyszłości trzeba budować już dzisiaj

Forum Wizja Rozwoju. Fot. BiznesAlert.pl Forum Wizja Rozwoju. Fot. BiznesAlert.pl

– To, co obserwujemy w sektorze energetycznym to zmiany. Widać, że scenariusze kontynuacji w sektorze energii odeszły do przeszłości. Przyszłością jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Tę przyszłość trzeba budować już dzisiaj – powiedział, w trakcie odbywającego się w Gdyni Forum Wizja Rozwoju, główny ekonomista PKN Orlen, dr Adam Czyżewski.

Jak zaznaczył, rozwój technologii cyfrowych oznacza wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. – To, co cyfrowe oznacza elektryczne. Będzie rósł popyt na energie elektryczną. Energię można wytwarzać ze wszystkiego, ale będzie rosła produkcja ze źródeł niewyczerpywanych (np. ze słońca i wiatru), ponieważ jej koszt jest przewidywalny – mówił Czyżewski.

W tym kontekście podkreślił znaczenie inwestycji w sieci, oprogramowanie oraz badania i rozwój. – Zmiany w energetyce będą podążały w kierunku tych technologii, które pomijają korzystanie z zasobów naturalnych. Zmienia się model biznesowej energetyki oraz wycena spółek giełdowych. Firmy, które opierają produkcję energii na węglu mają problemy z pozyskania finansowania. Spółki naftowe też zaczynają mieć problemy. W perspektywie 30. lat dla sektora finansowego przyszłość ropy jest dużą zagadką – powiedział Czyżewski dodając, że szansą może być elektromobilność i energetyka rozproszona.

Jego zdaniem energię przyszłości trzeba budować już dzisiaj. – Strategia spółek energetycznych powinna opierać się na dwóch filarach. Po pierwsze, na wykorzystaniu zasobów, które posiadają. To strategia na 15 lat. Druga to wizje tego, w co inwestować za lat 20-40, aby stać się liderem na rynku. Nie tylko kogoś naśladować – podkreślił ekonomista.