Energetyczna wojna hybrydowa na Bałtyku. NordBalt nie działa, energia może drożeć

11 września 2017, 09:15 Alert

Trwają spekulacje na temat powracających problemów z kablem elektroenergetycznym, który miał dać Litwie i innym krajom bałtyckim większą niezależność od energii z Rosji i Białorusi? Źródło BiznesAlert.pl w Wilnie twierdzi, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosjan.

Instalacje Nord Balt. Źródło: Litgrid

Może być drożej 

Według informacji portalu Delfi.lt, w przyszłym roku z powodu planowanych od sierpnia do października remontów na połączeniu elektroenergetycznym między Szwecją a Litwą cen energii elektrycznej na tamtejszym rynku mogą osiągnąć maksima.
Od końca 2015 roku Litwini mogą importować ze Szwecji tanią energię elektryczną ze skandynawskiej giełdy energii NordPool dzięki morskiemu kablowi elektroenergetycznemu NordBalt. Pozwoliło to Litwie na obniżenie ceny energii. Przed rozpoczęciem pracy NordBalt, na Litwie średnia cena energii elektrycznej wynosiło 2015 roku 41.92 euro za megawatogodzinę, a w zeszłym roku spadła o 12,8 proc. do 36,54 euro.

Remont

Planowane wyłączenie z pracy tego połączenia może wpłynąć na cenę energii w kontraktach okresowych oraz krótkoterminownych w okresie spodziewanych prac remontowych. Nie jest to jednak przesądzone, bo jak podkreślają uczestnicy rynku cena energii zależy od kilku czynników, a jednorazowe wydarzenie nie musi wpłynąć na cenę energii.

Prace remontowe na połączeniu mają na celu wymianę wadliwych elementów i instalacji, które są źródłem powracających co pewien czas awarii kabla. Brak dostaw energii z Szwecji mogą wówczas rekompensować farmy wiatrowe czy hydroelektrownie na Łotwie. Ewentualny wzrost taryf może nastąpić w drugiej połowie 2018 roku, a wzrost kosztów może być odczuwalny dla klientów w 2019 roku.

Planowana wstępnie wymiana elementów połączenia elektroenergetycznego ma nastąpić od 30 lipca do 10 października. Obecnie trwają prace przygotowawcze prowadzone przez szwedzką firmę ABB, która jest wykonawcą połączenia. Litwini i Szwedzi planują wymienić 116 podmorskich kabli.

Operator sieci przesyłowej na Litwie, Litgrid podał, że morskie połączenia elektryczne jest odłączane w wyniku awarii średnio ponad 10 razy w roku. W ubiegłym roku NordBalt nie działał około 15 razy. W tym roku, połączenie zostało wyłączane z użytkowania przez około 12 razy.

Interkonektor zbudowany przez szwedzką firmę ABB rozpoczął pracę pod koniec 2015 roku. Jego długość wynosi 453 km. Podziemne odcinki na lądzie wynoszą 40 km po stronie szwedzkiej i 13 km po litewskiej. Kosz połączenia wynosił 550 mln euro.
Wojna hybrydowa

Według nieoficjalnych informacji BiznesAlert.pl państwo litewskie uznaje usterki NordBalt za skutek wojny hybrydowej Rosji przeciwko niemu. – To oczywisty wynik działań rosyjskich – mówi źródło portalu na Litwie.

Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki

Jakóbik: Z daleka słabiej słychać wojnę hybrydową o energetykę Europy