III Ogólnopolski Kongres Energetyki Obywatelskiej

15 maja, 2019 godz. 13:12
III Kongres Energetyki Obywatelskiej pod patronatem BiznesAlert.pl III Kongres Energetyki Obywatelskiej pod patronatem BiznesAlert.pl

Szczegóły wydarzenia


Zapraszamy do udziału w III Ogólnopolskim Kongresie Energetyki Obywatelskiej, który odbędzie się 16 maja 2019 roku w Warszawie. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia. 

III Kongres Energetyki Obywatelskiej pod patronatem BiznesAlert.pl
III Kongres Energetyki Obywatelskiej pod patronatem BiznesAlert.pl

Odwlekane, ale nieuchronne podwyżki cen energii, rządowe zapowiedzi wsparcia dla energetyki prosumenckiej, nowa polityka klimatyczno-energetyczna UE stawiająca obywateli i wspólnoty lokalne w centrum rynku energii, negocjacje nowego unijnego budżetu, zbliżające się w Polsce podwójne wybory – splot tych procesów woła o poważną debatę nad kierunkiem i dynamiką transformacji energetycznej Polski. Czy będziemy świadkami przełomu?

Dyskusję w ramach kongresu zaplanowano w trzech blokach tematycznych:

1.       Kondycja i perspektywy energetyki rozproszonej w Polsce.

  • Jakie są oczekiwania, bariery i potencjał energetyki prosumenckiej oraz spółdzielczości energetycznej?
  • Jakie narzędzia – prawne, administracyjne i finansowe – mają szansę przyspieszyć transformację energetyczną w Polsce?
  • Co zmieni rządowy program Energia Plus? W jakim stopniu odpowiada na potrzeby prosumentów i jakie ma szanse powodzenia? Czy będzie atrakcyjną ofertą dla małych i średnich przedsiębiorstw?  W pierwszej części, planujemy prezentację projektu rządowego programu Energia Plus, po czym poprowadzimy dyskusję panelową z udziałem zaproszonych ekspertów oraz publiczności – uczestników kongresu

2.       Nowe unijne prawo. Nowe unijne pieniądze.

W jaki sposób nadchodzące zmiany w unijnym otoczeniu prawnym i finansowym mogą najsilniej wspomóc  transformację energetyczną w Polsce, w szczególności rozwój rozproszonej energetyki obywatelskiej?

Zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Energii, Komisji Europejskiej oraz eksperci przedstawią i poddadzą pod dyskusję pakiet „Czysta Energia dla wszystkich Europejczyków”, w tym Krajowy Plan na rzecz Klimatu i Energii, projekt unijnej strategii 2050, stan negocjacji nowego unijnego budżetu 2021-2027.

3.      Parlament  Europejski – debata wyborcza

Na przyszłą politykę energetyczną ogromny wpływ będą miały wyniki wypadających w tym roku podwójnych wyborów parlamentarnych – unijnych i krajowych. Dlatego specjalnym punktem wydarzenia będzie debata polskich kandydatów i kandydatek startujących 10 dni później w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Przedstawiciele wiodących partii politycznych publicznie odpowiedzą na pytania, jaką mają agendę i priorytety w obszarze transformacji energetycznej i polityki klimatycznej.

 

Debatę będzie zakończona sondą online wśród uczestników Kongresu, która wyłoni najbardziej przekonującego kandydata lub kandydatkę.

W popołudniowej przerwie odbędzie się briefing prasowy dla przedstawicieli mediów.

Współorganizatorem wydarzenia jest  Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Patronem specjalnym jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Kongresy WNE są wydarzeniami o charakterze otwartym, a udział w nich jest bezpłatny

Więcej informacji: wiecejnizenergia.pl