Rtęć. Zagrożenia – przemysł – emisje – technologie redukcji

4 sierpnia, 2016 godz. 17:24
seminarium rtęć

Szczegóły wydarzenia


Zapraszamy do udziału w IV edycji seminarium „Rtęć – zagrożenia – przemysł – emisje – technologie redukcji”, które odbędzie się 28 września 2016 w Warszawie.

Szacuje się, że w wyniku spalania węgla w sektorze energetycznym do atmosfery uwalnia się od 30 do 75% rtęci obecnej w tym paliwie. Rtęć utleniona, dwuwartościowa może być zaabsorbowana na cząstkach pyłów. Rtęć gazowa, elementarna jest najgroźniejszą formą rtęci ze względu na jej trwałość (czas życia w atmosferze od 6 miesięcy do 2 lat), możliwość transportowania na bardzo duże odległości oraz nierozpuszczalność w wodzie. Skuteczność usuwania rtęci w IOS i elektrofiltrach szacowana jest na od kilku do 25%.

Konwencja rtęciowa z Minamaty i obecna aktywność Parlamentu Europejskiego pracującego intensywnie nad regulacją emisji rtęci do powietrza z dużych obiektów spalania oraz już zredagowane zapisy w dokumentach referencyjnych BAT/BEP generują określone ryzyka biznesowe i obowiązki dla przemysłu jakie pojawić się mogą w niedalekiej przyszłości. Przewiduje się, że zakończenie prac i opublikowanie konkluzji nastąpi już niebawem, a po ich publikacji rozpocznie się czteroletni okres na dostosowanie się zakładów do nowych wymagań.

Regulacje dotyczące emisji rtęci w głównej mierze dotkną energetyki przemysłowej oraz zawodowej wytwarzających energię z węgla, ale także – ze względu na tzw. reemisję – z biomasy.

Biorąc pod uwagę powyższe, Zespół powermeetings.eu po raz kolejny postanowił zorganizować dla Państwa spotkanie, w trakcie którego wiele uwagi zostanie poświęcone zagadnieniom związanym z ograniczaniem emisji rtęci a konkretnie dostępnym technikom redukcji emisji tego pierwiastka.

Więcej informacji o szkoleniu: www.powermeetings.eu