Fotowoltaika pomoże Francji zastąpić atom?

20 kwietnia 2018, 12:45 Alert

Jak poinformowało francuskie ministerstwo energii, tamtejszy rząd chce zorganizować przetarg na budowę w regionie Haut-Rhin infrastruktury do wytwarzania energii słonecznej. Sekretarz stanu w ministerstwie energetyki Sébastien Lecornu zapowiedział, że przetarg będzie dotyczył wytworzenia energii o mocy 300 MW i zostanie uruchomiony przed końcem bieżącego roku.

Jest to pierwszy konkretny krok prowadzący do rozwiązania problemu niedoboru energii po zamknięciu elektrowni jądrowej Fessenheim planowanym na koniec 2018 roku. Nominalna moc tej najstarszej francuskiej siłowni atomowej wynosi 1,6 GW.

Leżąca przy granicy z Niemcami Fessenheim jest najstarszą elektrownią jądrową we Francji i zgodnie z prawem musi zostać zamknięta po uruchomieniu nowego reaktora Flamanville 3 w 2019 roku. Nadzorowana przez francuskie państwo spółka EDF zaplanowała zamknięcie zatrudniającej blisko 1000 pracowników elektrowni na koniec 2018 roku.

Paryż planuje także zacieśnić współpracę transgraniczną z Niemcami. Lecornu spotkał się w piątek z ministrem stanu Badenii-Wirtembergii w celu omówienia bliższej współpracy w regionie. W 2019 i 2022 roku w Niemczech zostaną wyłączone dwa reaktory jądrowe o mocy 1,4 GW.

W ubiegłym roku Niemcy przyjęły nowe rozporządzenie umożliwiające branie udziału w przetargach na energię ze źródeł odnawialnych (wiatr i słońce) przez sąsiednie państwa. Wolumen energii jaka ma być przeznaczona na realizację projektów zagranicznych, które otrzymają niemieckie dotacje, wynosi około 300 MW rocznie.

Ponieważ francuski rząd chce zmniejszyć zależność kraju od energii jądrowej, EDF planuje od 2020 rok rozpocząć inwestycje w energetykę solarną na poziomie około 200 mln EUR (245 mln USD) rocznie. Dzięki temu w 2035 roku wyprodukowane zostanie 30 GW mocy. Na chwilę obecną Francja pod względem pojemności energetycznej pozostaje w tyle za takimi krajami jak Niemcy, Włochy czy Wielka Brytania. Zgodnie z danymi zebranymi przez Platts Renewable Power Paryż dysponuje infrastrukturą umożliwiającą wytworzenie tylko około 8 GW energii słonecznej. W związku z tym francuski rząd chce, aby przed 2023 rokiem instalacje solarne wytwarzały aż 20 GW energii słonecznej. W lutym uruchomiono program przetargowy, w którym dzięki subsydiowaniu kosztów cena za energię spadła do poziomu 61 EUR za 1 MWh.

Jak podają francuskie media, była francuska minister energetyki, Ségolène Royal, zaproponowała w 2016 roku Elonowi Muskowi, właścicielowi Tesli, przekształcenie Fessenheim w fabrykę samochodów elektrycznych. Brak jednak informacji na temat prowadzenia ewentualnych rozmów w tej sprawie.

Platts/Roma Bojanowicz