font_preload
PL / EN
Alert 13 marca, 2018 godz. 16:30   
REDAKCJA

Gaz-System rozwija współpracę z Australią

rurociąg gaz rura gazociąg Gazociąg. fot. Gazprom

Przedstawiciele Gaz-System 14-16 marca 2018 r. wezmą udział w konferencji „Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference”. Operator polskiego systemu przesyłowego zaprezentuje swoje projekty australijskim firmom z branży gazowniczej oraz paliwowej.

W listopadzie 2017 r. Gaz-System oraz Australijska Komisja Handlowa (Austrade) zorganizowały w Warszawie konferencję „Focus on gas: linking Australia and Central & Eastern Europe”. W wydarzeniu tym wzięły udział australijskie i polskie firmy działające w branży gazowniczej. Jednocześnie było ono okazją dla podmiotów z Australii do poszerzenia wiedzy na temat projektów gazowych realizowanych w Polsce.

W ramach kontynuacji współpracy, przedstawiciele Gaz-System, w tym Prezes Zarządu Tomasz Stępień, będą uczestniczyć w konferencji „Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference” w Perth. Podczas prezentacji Tomasz Stępień przedstawi szczegóły dotyczące kluczowych inwestycji i projektów.
– Cieszy nas, że Gaz-System zaprezentuje się w Perth i zapozna się z branżą podczas konferencji. Wierzymy, że istnieje potencjał do zacieśniania współpracy pomiędzy firmami z Australii i Europy Środkowej – powiedział Anthony Weymouth, Starszy Komisarz ds. Handlu Austrade z siedzibą w Warszawie.

Spółka prowadzi obecnie projekty, które mają szansę odmienić rynek gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednym z nich jest koncepcja Bramy Północnej. Jej realizacja pozwoli na dywersyfikację źródeł dostaw gazu, nie tylko dla rynku polskiego, ale także krajów ościennych. Przede wszystkim chodzi tu o Program Baltic Pipe, który umożliwi przesył gazu z szelfu norweskiego – nawet do 10 mld m sześc. rocznie. Gaz-System realizuje ten projekt razem z duńskim partnerem – firmą Energinet.

Inną kluczową inwestycją jest rozbudowa Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Umożliwi ona wzrost zdolności regazyfikacyjnych z 5 mld m3 to 7,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. W jej ramach zostanie zbudowane drugie nabrzeże do załadunku LNG i bunkrowania statków oraz bocznica kolejowa.

– Nasza wizyta w Perth jest kontynuacją współpracy z Austrade oraz australijskim biznesem, a także kolejnym etapem poszukiwań innowacyjnych rozwiązań dla naszych projektów. Chcemy zainteresować firmy australijskie współpracą z Gaz-System, zwłaszcza w zakresie technologii LNG oraz budowy gazociągów, w tym podwodnych. Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference jest do tego świetną okazją – oświadczył Tomasz Stępień, Prezes Zarządu Gaz-System.

Przy realizacji podmorskiej części projektu Baltic Pipe, Gaz-System będzie korzystać ze wsparcia inżynieryjnego i doświadczenia australijskiej firmy Subsea Engineering Associates (SEA).

– Przed nami wiele wyzwań związanych z naszymi inwestycjami. Zapraszamy australijskie firmy do współpracy. Zachęcamy je do udziału w przetargach związanych zarówno z Terminalem LNG, jak również budową nowych gazociągów. GAZ-SYSTEM liczy na doświadczenie i osiągnięcia firm australijskich oraz ich udział naszych projektach – podkreślił Tomasz Stępień.

Gaz-System