font_preload
PL / EN
Alert 8 listopada, 2018 godz. 13:30   

Wróg Nord Stream 2 kandyduje na szefa Komisji

Manfred Weber Źródło: Wikipedia

Niemiecki europoseł Manfred Weber otrzymał nominację na kandydata na szefa Komisji Europejskiej z ramienia Europejskiej Partii Ludowej (EPP) po wyborach do Parlamentu Europejskiego w przyszłym roku. To zła wiadomość dla zwolenników Nord Stream 2.

Manfred Weber szefem KE?

Podczas dzisiejszego kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Helsinkach Manfred Weber został oficjalnym kandydatem centroprawicy na szefa Komisji Europejskiej. Weber, wywodzący się z bawarskiej partii CSU, jest zdecydowanym krytykiem agresji rosyjskich wobec Gruzji i Ukrainy, zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa upatruje też w kontrowersyjnym projekcie Nord Stream 2.

Już w zeszłym roku na forum Parlamentu Europejskiego apelował o jego porzucenie: – Musimy się bronić. Dlatego pomysły dotyczące europejskiej unii obrony idą w dobrym kierunku. Potrzebujemy ich teraz. I dlatego powinniśmy zatrzymać Nord Stream 2; nasze bezpieczeństwo też jest tutaj kluczową sprawą – mówił wtedy Weber. Był on również jednym z sygnatariuszy apelu do kanclerz Angeli Merkel, by zatrzymać budowę gazociągu.

Michał Perzyński