font_preload
PL / EN
Alert Gaz 17 stycznia, 2019 godz. 15:57   
REDAKCJA

Naftogaz ogłasza sukces. Aktywa Gazpromu zostały zamrożone

gazprom fot. Gazprom

Andriej Kobolew, szef ukraińskiego Naftogazu poinformował, że udało mu się zabezpieczyć pieniądze rosyjskiego giganta energetycznego na podstawie decyzji Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie.

Wartość zamrożonych aktywów przewyższa ukraińskie roszczenia. – Zaczęliśmy już je przyjmować, poprzez odpisywanie nadwyżek funduszy, które Gazprom przekazał nam za tranzyt. Po drugie rozpoczęliśmy procesy prawne w jurysdykcjach różnych krajów – w Holandii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Wkrótce będziemy mieli przesłuchanie w sprawie przymusowej sprzedaży. Aktywa zostały już zamrożone – powiedział Kobolew w wypowiedzi dla ukraińskiej agencji prasowej UNIAN.

Przedstawiciel spółki poinformował, że na sam proces patrzy w sposób optymistyczny. Wskazał, że Gazprom ma aktywa za granicą o wartości dziesiątków miliardów dolarów. Podkreślił, że już w tym momencie zamrożono sumę przewyższającą zadłużenie Gazpromu.

W grudniu 2017 roku oraz w lutym 2018 roku Sztokholmski Sąd Arbitrażowy rozstrzygnął spór między rosyjskim Gazpromem, a ukraińskim Naftogazem, który dotyczył dostaw gazu ziemnego i umów tranzytowych. W efekcie sąd zobowiązał Rosję do wypłacenia Ukrainie 2,56 miliardów dolarów. Gazprom odwołał się od tej decyzji. Warto dodać, że w 2018 roku Naftogaz wszczął kolejny proces, w ramach którego Ukraińcy domagają się od Gazpromu przeglądu taryf za tranzyt gazu na lata 2018-2019.

RIA Novosti/Patrycja Rapacka