font_preload
PL / EN
Alert 15 marca, 2019 godz. 13:30   

Minister Naimski w USA ostrzegał sojuszników Polski przed Nord Stream 2

Piotr Naimski Rick Perry fot DOE Piotr Naimski i Rick Perry. Fot. Departament Energii USA

Podczas dialogu strategicznego USA-Polska o energetyce pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ostrzegał przed spornym projektem Nord Stream 2.

– Ten projekt jest… polityczny, między Rosją a Niemcami, oparty raczej na polityce, niż na ekonomii. Jeśli zostanie wdrożony, wzmocni dominację Gazpromu nad dostawcami gazu w regionie. Podkreśla również znaczenie naszych stosunków transatlantyckich, ponieważ podważa solidarność między europejskimi sojusznikami. Służy interesom, które nie odpowiadają interesom zachodnich sojuszników, dlatego jesteśmy przeciwni temu projektowi – mówił pełnomocnik cytowany przez agencję RIA Novosti.

Nord Stream 2 to projekt budowy gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, który ma pozwolić na zwiększenie dostaw gazu rosyjskiego z ominięciem Ukrainy. Jest przedmiotem sporu krajów Unii Europejskiej. Polska stoi na stanowisku, że stanowi on zagrożenie polityczne, prawne, rynkowe i środowiskowe.

Piotr Naimski odwiedził konferencję CERAWeek w Houston, podczas której rozmawiał m.in. z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym, z którym zainaugurował strategiczny dialog energetyczny Polska-USA, o którego inauguracji minister informował w BiznesAlert.pl. Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie sankcji wobec uczestników projektu Nord Stream 2, ale na razie nie zdecydowały się na ich wprowadzenie.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Naimski: Baltic Pipe idzie naprzód. Może być potrzebny drugi gazoport (ROZMOWA)