font_preload
PL / EN
Alert 25 maja, 2015 godz. 7:58   
REDAKCJA

Niemcy i Szwajcarzy pomogą w poprawie efektywności energetycznej na Ukrainie

Linie wysokiego napięcia 1 Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

(Rzeczpospolita/CIRE)

Niemcy są gotowe wesprzeć ukraiński Fundusz Efektywności Energetycznej kwotą 200 mln euro – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Cytowany przez dziennik za agencja prasową Unian Gennadyj Zubko, wicepremier i minister rozwoju regionalnego Ukrainy ujawnił, że niemiecki rząd złożył propozycję przekazania 200 mln euro na ukraiński Fundusz Efektywności Energetycznej.

„Rz” przypomina, że z początkiem maja decyzję o wsparciu kwotą 100 mln euro w formie grantów na projekty termomodernizacyjne i poprawę efektywności energetycznej, podjął rząd Szwajcarii.

Jak czytamy w dzienniku, ukraiński rząd przyjął program poprawy efektywności energetycznej i unowocześnienia swojej energetyki przeznaczając na ten cel 1,57 mld hrywien (80 mln dol.). W program mają się zaangażować również banki komercyjne, które zaoferują preferencyjne kredyty na termomodernizację – mają na ten cel 1,23 mld hrywien.

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że według danych ukraińskich, straty ciepła w domach na Ukrainie są 3,5 raz wyższe aniżeli stanowią standardy unijne.