font_preload
PL / EN
Gaz Innowacje Ropa 12 października, 2017 godz. 7:30   
REDAKCJA

Kroplewski: PGNiG wyda na innowacje 100 mln zł rocznie

Łukasz Kroplewski Łukasz Kroplewski / fot. PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) planuje inwestować po ok. 100 mln zł rocznie w innowacje, licząc, że ich rozwój pozwoli zwiększyć poziom wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce, poinformował wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Łukasz Kroplewski.

„Rozwój innowacji pozwoli także na zwiększenie wydobycia ropy i gazu w Polsce. Pamiętajmy, że 4 mld m3 gazu, który zużywamy co roku, pochodzi z krajowego wydobycia. Dzięki nowym technologiom będziemy mogli efektywniej eksploatować nasze polskie zasoby – zarówno jeśli chodzi o ilość surowca, koszt jego wydobycia, jak również pod kątem ochrony środowiska naturalnego. Dywersyfikacja kierunków dostaw gazu i mądre wykorzystanie polskich bogactw naturalnych to fundamenty, na których opiera się nasz plan uniezależnienia od importu gazu z Rosji po 2022 r.” – powiedział Kroplewski w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Podkreślił, że PGNiG musi stale szukać sposobów na wypracowanie przewagi konkurencyjnej.

„Dlatego inwestowanie w najnowocześniejsze technologie jest dla nas naturalnym kierunkiem rozwoju. Jest to jedno z podstawowych założeń strategii grupy kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022. Każdego roku będziemy inwestować w innowacje ok. 100 mln zł. Dzięki badaniom i nowym technologiom chcemy mieć większy wpływ na rozwój sektora gazowego w Polsce. Mamy ambicje, aby stać się liderem rozwoju innowacyjności” – dodał.

Wskazał także, że nowe technologie pozwolą również efektywnie budować bezpieczeństwo energetyczne Polski.

„Wśród najważniejszych projektów badawczo-rozwojowych, które będziemy realizować w najbliższych latach, wymienię program INGA oraz ‚Geo-Metan’. Pierwszy z nich realizujemy wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz spółką Gaz-System. Jego celem jest wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze gazownictwa. Natomiast zadaniem projektu ‚Geo-Metan’ jest rozwój technologii pozwalających na wydobycie metanu z pokładów węgla.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

ISB News