font_preload
PL / EN
Alert PAP 16 listopada, 2016 godz. 7:50   
REDAKCJA

Polska chce być gospodarzem szczytu klimatycznego w 2018 roku

COP21 Wieża Eiffla 2 Paryż w dniach szczytu klimatycznego, na którym doszło do porozumienia globalnego. Fot. Wikimedia Commons

Polska stara się o organizację szczytu klimatycznego ONZ w 2018 r. – poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.
Jak podało CIR, rząd przyjął uchwałę w sprawie zgłoszenia kandydatury Polski „jako gospodarza 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP 24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz 49. sesją organów pomocniczych Konwencji”.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy – Conferences of the parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej.
Polska organizowała już dwa szczyty klimatyczne ONZ w 2008 roku w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

Podwaliny pod nowe globalne porozumienie zostały położone w Warszawie, gdzie wypracowano kompromis umożliwiający porozumienie paryskie. Umowa paryska to pierwsza w historii umowa międzynarodowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

Polska Agencja Prasowa