Polska i USA wzmocnią współpracę na rzecz bezpieczeństwa energetycznego

8 listopada 2018, 17:25 Alert

Dzisiaj w siedzibie Ministerstwa Energii minister energii Krzysztof Tchórzewski i sekretarz ds. energii Rick Perry podpisali wspólną deklarację o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Z tej okazji odbył się briefing prasowy dla dziennikarzy.

Fot. BiznesAlert.pl

Tchórzewski zaznaczył na początku, że współpraca z USA w zakresie energetyki ma dla Polski strategiczne znaczenie. – Wizyta sekretarza Perry’ego stanowi okazję, by treścią wypełnić dialog o wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Umowa podpisana przez prezydentów Polski i USA w Waszyngtonie we wrześniu stworzyła taką możliwość. Wspólna deklaracja jest dowodem wzajemnej woli rozwijania naszej współpracy. Przebieg konsultacji wskazuje na duży potencjał naszego współdziałania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i rozwoju biznesu. Bezpieczeństwo dostaw gazu, atom i cyberbezpieczeństwo – te obszary znalazły miejsce w trakcie naszych rozmów. Dzisiaj podpisano kolejny długoterminowy kontrakt na dostawy LNG z USA. Rozbudowujemy w tym zakresie odpowiednią infrastrukturę. W siedzibie PSE podsumowaliśmy ćwiczenie mające na celu wzmocnienie sieci na cyberataki. Polska rozwija system inteligentnych sieci, przez co staje się narażona na tego typu niebezpieczeństwa. Rozmawialiśmy również o atomie, który w przyszłości będzie stanowić istotny komponent naszego bezpieczeństwa energetycznego, przyczyni się to także do celu obniżenia emisyjności. Omówiliśmy też obecność amerykańskich koncernów w Polsce, które tutaj przyczyniają się do modernizacji polskiej energetyki – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

.- Ustaliliśmy, że będziemy współpracować w kilku obszarach w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. To sygnał, że USA wspierają polską i europejską politykę bezpieczeństwa energetycznego opartą na dywersyfikacji źródeł gazu. Sprzeciwiamy się budowie gazociągu Nord Stream 2, który wzmocni pozycję Rosji na europejskim rynku gazu. Wspieramy za to projekt rozbudowy terminalu w Świnoujściu Korytarzu Północ-Południe, gazociąg Baltic Pipe, budowę interkonektorów, które zintegrują systemy gazowe w regionie. Jesteśmy pewni, że amerykańskie LNG jest opcją dodatkową w dywersyfikacji. Jesteśmy gotowi, by być transparentnym i wiarygodnym dostawcą. Chcemy się skupiać też na czystych technologiach węglowych. Nasz eksport osiągnął 28 mld m sześc., rozbudowujemy kolejne terminale eksportowe. Bezpieczeństwo energetyczne to więcej niż surowce i innowacje – chodzi o wolność każdego narodu do wyboru dostawców – powiedział sekretarz Perry w oświadczeniu.

Rick Perry powiedział też, że stanowisko USA jest jasne: – Nie popieramy Nord Stream 2. Sankcje wobec tego projektu były opcją, jesteśmy zaniepokojeni zachwianiem dywersyfikacji, co spowoduje ten projekt. Ważne jest, by w regionie rozbudowywane były interkonektory, by kraje graniczące z państwami Trójmorza miały opcję kontynuacji rozwoju infrastruktury importowej.

Tchórzewski powiedział również, że dzięki gazoportowi i Baltic Pipe zwiększą się polskie możliwości dywersyfikacyjne. – Cała rzecz polega na tym, byśmy byli niezależni i mogli wybierać partnerów. Na podstawie cen wybraliśmy firmy amerykańskie. Chodzi o ceny dla naszych odbiorców. W ramach deklaracji będziemy szukali rozwiązań, jeśli chodzi o nasze potrzeby energetyczne. Do 2030 roku zużycie energii w Polsce wzrośnie nawet o 25 procent, więc szukamy rozwiązań, by zaspokoić te potrzeby. Do końca roku przygotujemy naszą politykę energetyczną, i wraz z nią nasz plan dla klimatu, który mamy przedstawić Komisji Europejskiej. Chcemy pokazać, że tworzą się możliwości, które mogą nam pomóc rozwiązać niektóre problemy – mówił minister energii.

Zapytany o polsko-amerykańską współpracę w zakresie energetyki atomowej minister energii powiedział, że poza względami technologicznymi, trzeba też dokonać wyboru, jeśli chodzi o sposób finansowania. – Jesteśmy dopiero na początku długiej drogi, by uzupełnić brakujące moce w energetyce i spełnić przyjęte przez Polskę zobowiązania co do ograniczenia emisji. Nasza dzisiejsza deklaracja otwiera tę drogę – powiedział Tchórzewski.