OSW: Niemcy ostrzegają przed cyberatakami z Rosji (ANALIZA)

29 września 2016, 10:00 Cyberprzestrzeń

ANALIZA

fot. pixabay.com

Artur Ciechanowicz

Ośrodek Studiów Wschodnich

Według dziennika Süddeutsche Zeitung, w sierpniu br. doszło do kolejnego ataku hakerskiego na skrzynki mailowe niemieckich polityków. Członkowie i współpracownicy kilku niemieckich partii dostali wiadomości, które miały jakoby pochodzić z kwatery głównej NATO i zawierać informacje na temat trzęsienia ziemi we Włoszech i puczu w Turcji. W rzeczywistości podany link powodował instalację wirusa pozwalającego na szpiegowanie odbiorcy.

Większość maili została zablokowana przez filtry Bundestagu, niektóre jednak dotarły do adresatów. Celem ataku były kluby parlamentarne (SPD i Partii Lewicy), posłowie, ale także lokalne oddziały partii, w tym CDU w Kraju Saary (26 marca 2017 roku odbędą się tam wybory do parlamentu lokalnego) oraz młodzieżówka CDU – Junge Union. Według ekspertów, na których powołuje się Süddeutsche Zeitung, za atak odpowiedzialni są rosyjscy hakerzy z grupy apt28 (lub Sofacy), działający na zlecenie tamtejszych służb. Potwierdził to również szef Federalnego Biura ds. Bezpieczeństwa Informatycznego Arne Schönbohm.

W 2015 roku ofiarą cyberataku padł Bundestag (sprawcom udało się wówczas przechwycić hasła administratora całego systemu komputerowego parlamentu), a na początku 2016 roku – centrala CDU w Berlinie. Działania te nasiliły się po wybuchu konfliktu na Ukrainie.

Komentarz

– Niemieckie służby uważają, że grupa hakerska apt28 działa na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych. Świadczą o tym wybór celów ataków, koordynacja i uporczywość działań oraz poziom zaawansowania użytego oprogramowania. Z raportu Federalnego Urzędu ds. Ochrony Konstytucji za rok 2015 wynika, że rosyjskim służbom nie chodzi jedynie o zbieranie informacji, ale również o aktywne wpływanie na bieg politycznych wydarzeń, a nawet destabilizację RFN poprzez np. upublicznianie informacji kompromitujących lub mogących prowadzić do napięć pomiędzy grupami etnicznymi. Aktywność na tym polu będzie coraz większa w związku z nadchodzącymi wyborami do Bundestagu, które odbędą się we wrześniu 2017 roku.

Więcej: Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich