font_preload
PL / EN
Innowacje 29 marca, 2017 godz. 10:45   
KOMENTUJE: Agata Rzędowska

Rzędowska: Deklaracja Warszawska. Przepis na sukces Grupy Wyszehradzkiej? (RELACJA)

CEE Innovators Summit CEE Innovators Summit

Podpisanie Deklaracji Warszawskiej ma zacieśnić współpracę pomiędzy państwami Grupy Wyszehradzkiej. Podpisało ją czterech premierów w trakcie Kongresu Innowatoró – pisze redaktor BiznesAlert.pl, Agata Rzędowska.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz w wystąpieniu wprowadzającym powiedziała: „mamy potencjał jako grupa znacznie silniejszy niż każda gospodarka indywidualnie. Jeśli zwiększymy potencjał innowacyjny znacznie mniej będzie nas wszystkich dotykał kryzys, który trwa już od jakiegoś czasu”.

Do realizacji projektów związanych z Deklaracją Warszawską będzie wydzielona odrębna linii finansowa z Funduszu Wyszehradzkiego. Będą to m.in pieniądze na badania i rozwój. Fundusz ma wspierać rozwój każdego z państw oraz projekty realizowane łącznie. Ważnym obszarem, którego ma dotykać Deklaracja Warszawska to cyfryzacja, wspólny rynek cyfrowy.

Premier Beata Szydło mówiąc na temat Deklaracji Warszawskiej wspomniała, że się cieszy, że „możemy rozmawiać o tym co jest energią i przyszłością naszej grupy. W ramach polskiej prezydencji wyszehradzkiej możemy rozmawiać z innowatorami o technologiach, o przyszłości. Na Forum Ekonomicznym w Krynicy rozmawialiśmy, o tym że można zrobić jakiś projekt, zbudować w naszym regionie płaszczyznę do współpracy. Umówiliśmy się, że na koniec polskiej prezydencji grupy wyszehradzkiej przygotujemy pierwszy Kongres Innowatorów”. Premier podkreślała, że chcemy w Grupie Wyszehradzkiej być w awangardzie innowacji. Przypomniała, że gospodarczo jesteśmy najsilniejszym w G4 krajem. „Myślę, że Grupa Wyszehradzka to start up Europy, całkiem nieźle to brzmi” powiedziała Beata Szydło. Charakteryzowała mieszkańców i przywódców tego rejonu mówiąc „mamy młodość, mamy energię, mamy bezpieczeństwo”.

Dla polskiego rządu innowacyjność i przedsiębiorczość są bardzo ważne, przewijało się to w każdym wystąpieniu w trakcie Kongresu Innowatorów. Padały deklaracje na temat tego, że projekty gospodarcze powinny wpierać rozwój społeczeństwa, że Unia Europejska przybiera nieco inny kształt, także za sprawą aktywnej polityki prowadzonej przez Polskę. Beata Szydło mówiła o tym, że „podpisaliśmy Traktat Rzymski, po to żeby móc mówić o szczęśliwej i bezpiecznej Unii”. Początek „nowej drogi Grupy Wyszehradzkiej”, jak o niej mówi premier Szydło, został zainicjowany poprzez podpisanie Deklaracji Warszawskiej. „Połączymy naukę, przedsiębiorczość, edukację” – dodała Szydło.