Skandynawska kampania Ukrainy przeciwko Nord Stream 2

11 maja 2017, 07:15 Alert

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko spotkał się w 10 maja w Kijowie z liderem Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Anną Kinberg Batrą. Podczas rozmów ukraiński przywódca uzgodnił z nią koordynację działań na rzecz sprzeciwienia się budowie gazociągu Nord Stream 2 – poinformowała kancelaria prezydenta Ukraina.

fot. Kancelaria Prezydenta Ukrainy

W latach 2006-2015 Umiarkowana Partia Koalicyjna stała na czele rządu w Szwecji.

Poroszenko podziękował swojemu rozmówcy ,,za konsekwentne wspieranie Ukrainy” na forum OBWE i Rady Europy w ,,zakresie przeciwdziałania rosyjskiej agresji”. Strony zgodziły się co do tego, że Unia Europejska powinna utrzymać jedność przy przeciwdziałaniu działaniom Rosji i opowiedziały się za przedłużeniem obwiązujących względem Moskwy sankcji.

W kontekście Nord Stream 2 należy zwrócić uwagę na skandynawski front działań Ukrainy na rzecz zablokowania budowy kontrowersyjnego projektu. Przypomnijmy, że pod koniec stycznia tego roku Petro Poroszenko spotkał się w Helsinkach z fińskim prezydentem Sauli Niinistö.

W trakcie wspólnej konferencji apelował o pryncypialne stanowisko Finlandii w sprawie Nord Stream 2. Mówił wówczas, że tzw. komercyjna atrakcyjność tego projektu niesie za sobą ryzyka polityczne. Była to pewnego rodzaju odpowiedź Kijowa na zgodę Helsinek na to aby Nord Stream 2 AG wykorzystał fińskie porty do budowy kontrowersyjnej magistrali.

Z kolei na początku kwietnia ukraiński prezydent pojechał do Kopenhagi gdzie rozmawiał z premierem Larsem Rasmussen. Jednym z tematów rozmów był również projekt bałtyckiego połączenia gazowego. Poroszenko mówił wówczas o tym, że w sprawie Nord Stream 2 Kijów oczekuje solidarności Danii w tej kwestii i zrozumienia, że dotyczy to bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

Nord Stream 2 dzieli Skandynawię

Dania i Szwecja postrzegają Nord Stream 2 jako projekt polityczny przy czym Finlandia koncentruje się na jego aspektach środowiskowych. Należy także wspomnieć, że o ile Szwedzi sceptycznie odnoszą się do budowy gazociągu to władzom regionalnym w Karlshamn oraz Slite Sztokholm dał swobodę wyboru jeżeli chodzi o współpracę przy budowie tego kontrowersyjnego projektu. W przypadku władz Karlshamn zgodziły się ona na podpisanie kontraktu z Wasco, która odpowiada za wykonanie betonowej powłoki rur na potrzeby Nord Stream 2. Państwa skandynawskie są kluczowe dla realizacji projektu ponieważ planowana magistrala będzie przebiegała przez ich wody terytorialne co wymaga zgód Kopenhagi, Sztokholmu i Helsinek .

Nord Stream 2

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – Nord Stream – składa się z dwóch nitek i został oddany do eksploatacji 5 lat temu. Ich przepustowość wynosi 55 mld m3 rocznie. Zgodnie ze wstępnymi założeniami po rozbudowie magistrali o kolejne dwie nitki po dnie Bałtyku do niemieckiego wybrzeża będzie przesyłane 110 mld m3 rosyjskiego gazu. Dokończenie tego projektu może pozbawić Polskę oraz Ukrainę roli państw tranzytowych w dostaw paliwa z Rosji. Może także zagrozić rozwojowi rynku i pojawieniu się konkurencji w postaci gazu z nowych, nierosyjskich źródeł.

Kancelaria Prezydenta Ukrainy/Piotr Stępiński