Szwedzka firma zarobi na testach Nord Stream

19 maja 2017, 07:15 Alert

Szwedzka firma MMT wygrała 3-letni kontrakt na prowadzenie prac badawczych i kontrolnych istniejącego od 2011 roku gazociągu Nord Stream. Zewnętrzne prace kontrolne wykonane zostaną przez joint venture pomiędzy firmą MMT a Reach Subsea. Cieniem na tę umowę kładzie się forsowany przez Rosję projekt gazociągu Nord Stream 2.

Zakres prac obejmuje prace kontrolne trwające ok. 150 dni w 2017 roku. Dotyczą one kontroli wizualnej rurociągów przy pomocy zdalnie sterowanych pojazdów na całej długości trasy na Bałtyku: od rosyjskiego miasta Wyborg do niemieckiego Greifswaldu.

Celem tych badań jest uzyskanie danych na temat stanu obu nitek rurociągu i instalacji towarzyszących. Informacje te mają zostać wykorzystywane w bieżącej oceny integralności rurociągu i będą uzupełniane o dane wygenerowane we wcześniejszych pracach inspekcyjnych.

– Jesteśmy bardzo dumni, że wybrano nas do przeprowadzenia ważnych przeglądów tego wielkiego projektu infrastrukturalnego. Na Bałtyku, we współpracy z naszym partnerem, zostanie wykorzystana nowa technologia. Razem z nim wesprzemy Nord Stream w bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska transporcie energii do Europy – powiedział założyciel szwedzkiej firmy Ola Oskarsson.

Jak dodał dyrektor zarządzający Nord Stream AG, Alexey Zagorovskiy, niezawodność, bezpieczeństwo i profesjonalne zarządzanie to elementy ważne dla jego firmy. Wyraził on nadzieję, że współpraca z MMT będzie skuteczna i korzystna dla obu stron.

Obawy w Szwecji

Przypomnijmy, że w Szwecji trwa ożywiona debata dotycząca przebiegu gazociągu Nord Stream 2 przez wyłączną strefę ekonomiczną tego kraju. Szwedzi, którzy zgodzili się 8 lat temu na przebieg Nord Stream, podkreślają, że od tamtego czasu doszło do znaczącego pogorszenia poziomu bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, zwłaszcza od czasu nielegalnej aneksji Krymu przez Rosjan oraz wspierania separatystów na wschodzie Ukrainy.

Niezależnie od krytycznego podejścia rządu w Sztokholmie, władze szwedzkiego miasta Karlshamn wydały zgodę na udostępnianie przestrzeni portowej i magazynowej na potrzeby budowy Nord Stream 2. Współpracę przy tej inwestycji rozpoczęła także szwedzka firma LKAB Minerals, która dostarczy rudy żelaza.

Nord Stream AG/Bartłomiej Sawicki