font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo EurActiv.pl 8 lutego, 2016 godz. 8:00   
REDAKCJA

Szydło będzie rozmawiać z Orbanem o współpracy w sektorach strategicznych

Orban Szydło

 

(EurActiv.pl)

Premier Beata Szydło spotka się dziś w Budapeszcie z szefem węgierskiego rządu Victorem Orbanem. Przedmiotem ich rozmów mają być bieżące kwestie europejskie oraz polityka bezpieczeństwa – podało Centrum Informacyjne Rządu.

Wcześniej, bo na początku roku, z Orbanem spotkał się prezes PiS. Jednak po sześciogodzinnym spotkaniu w Niedzicy żaden z polityków nie udzielił wtedy dziennikarzom żadnych informacji.

CIR zapowiada także, że podczas spotkania Szydło-Orban poruszone zostaną również kwestie dotyczące energetyki, infrastruktury transportowej i komunikacyjnej, a także zagadnienia związane z organizacją szczytu NATO w Warszawie, Partnerstwem Wschodnim oraz relacji dwustronnych. Szefowa polskiego rządu ma się też spotkać z szefem węgierskiego parlamentu Laszlo Koverem.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek dodał, że w czasie spotkania Orban-Szydło będzie ponadto mowa m.in. o wspólnym stanowisku Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) ws. postulatów Wielkiej Brytanii dotyczących reformy UE. W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie rzecznik podkreślił, że poniedziałkowa wizyta szefowej polskiego rządu w Budapeszcie jest związana „z europejską ofensywą” rządu.

V4 jednym głosem wobec Londynu?

Zapowiedział przy tym w najbliższym czasie podobne spotkania przedstawicieli polskiego rządu z władzami pozostałych państw V4, czyli Czech i Słowacji. „Chcemy rozmawiać na temat wspólnego stanowiska na forum UE w kwestiach najważniejszych m.in. w kwestii Brexitu, jak i również kwestii migracyjnych” – poinformował Bochenek podkreślając, że wszystkie cztery państwa Grupy są zgodne, że kryzys migracyjny powinien być rozwiązywany przede wszystkim poza granicami UE. Drugą kwestią jest temat europejskiej straży granicznej, która ma być uruchomiona do końca czerwca – powiedział Bochenek.

O wspólne stanowisko Grupy wobec postulowanych przez Wielką Brytanię ograniczeń w dostępie do świadczeń na rynku pracy dla obywateli pozostałych państw UE zabiega również Orban. Jego zdaniem bowiem żadne państwo nie może ograniczać liczby obywateli państw UE podejmujących tam pracę. W ocenie szefa węgierskiego rządu nie wolno bowiem dyskryminować osób spoza Wielkiej Brytanii. „Właśnie trwa ustalanie, co uznać za dyskryminację, a co za uprawnione posunięcie rządu angielskiego” – cytują premiera Węgier media. Orban dodał, że Węgry starają się doprowadzić do przyjęcia wspólnego stanowiska państw wyszehradzkich i m.in. dlatego za tydzień w Pradze odbędzie się spotkanie przedstawicieli Węgier, Czech, Słowacji i Polski.

Szefowa rządu złoży dziś ponadto kwiaty pod Pomnikiem Rewolucji ’56, na grobie byłego premiera Węgier Imre Nagy’ego oraz pod Drzewcem upamiętniającym polskie ofiary i bohaterów Rewolucji ’56 roku.