font_preload
PL / EN
Alert 12 września, 2018 godz. 10:00   

Iran i LNG na wizycie sekretarza energii USA w Rosji

Kreml. Fot. Wikipedia/CC Kreml. Fot. Wikipedia/CC

W czwartek 13 września Sekretarz Energii USA Rick Perry odwiedzi Moskwę, by rozmawiać z ministrem energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem o sankcjach wobec Iranu oraz sektorze LNG.

Amerykanie przywracają sankcje wobec Iranu w listopadzie tego roku. Oznacza to, że Teheran nie będzie mógł prowadzić w dolarach transakcji sprzedaży ropy naftowej, co może zdjąć z rynku nawet 2 mln baryłek dziennie, co może wiązać się z dalszym wzrostem cen surowca. Z kolei Rosjanie mają ambitny plan uzyskania 20 procent udziałów światowego rynku LNG. Zetrą się na nim z Amerykanami, którzy również zamierzają rozwijać eksport gazu skroplonego.

Wizyta Perryego będzie pierwszą tego szczebla w Rosji po wprowadzeniu sankcji za nielegalną aneksję Krymu i agresję na wschodzie Ukrainy. Amerykanie wprowadzają kolejne obostrzenia związane z cyberatakami na USA oraz działaniami w Syrii. Rozważane są sankcje wobec uczestników spornego projektu gazociągu Nord Stream 2. Mimo to prezydent USA spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem w Helsinkach. Rozmowy nie przyniosły rozstrzygnięć.

LNG Journal/Forbes/Wojciech Jakóbik