W marcu ruszy nabór wniosków ws. dotacji i pożyczek na walkę ze smogiem

18 lutego 2019, 15:45 Alert
smog Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons

Nabór wniosków o dotacje i pożyczki na projekty dot. poprawy jakości powietrza ruszy 1 marca tego roku i potrwa do 20 grudnia – poinformował w poniedziałek wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski.

Jak poinformował NFOŚiGW, programy Energia Plus z budżetem 4 mld zł i Ciepłownictwo powiatowe z budżetem 500 mln zł to nowe propozycje Funduszu na walkę ze smogiem. Oba programy wspierają przedsięwzięcia „z zakresu: ograniczenia lub uniknięcia szkodliwych emisji do atmosfery (zarówno związanych ze źródłami spalania paliw jak i pozostałej działalności przemysłowej), zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych, przedsięwzięć mających na celu poprawę efektywności energetycznej, nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej, modernizacji/rozbudowy sieci ciepłowniczych oraz energetycznego wykorzystania zasobów geotermalnych”.

Pogram Energia Plus jest skierowany do przedsiębiorców, dla nich przewidziano m.in. pożyczki preferencyjne czy dotacje dla technologii ORC (ang. Organic Rankine Cycle). Jak powiedział Michalski, program Energia Plus ma zachęcić przedsiębiorców do produkcji energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby i sprzedaż nadmiaru tej energii do sieci. Program ma również upowszechnić nowoczesne technologie, takie jak instalacje fotowoltaiczne czy mikroelektrownie wodne.

„Z kolei program Ciepłownictwo powiatowe ma charakter pilotażowy i kierowany jest do przedsiębiorców produkujących energię cieplną na cele komunalno-bytowe, których większościowym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego (min. 70 proc.). Całkowity budżet programu to 500 mln zł, z czego 350 mln zł przeznaczone jest na zwrotne formy finansowania, a 150 mln zł na wsparcie bezzwrotne” – podano.

Wiceszef Funduszu podkreślił, że Ciepłownictwo powiatowe ma wsparać samorządowe elektrociepłownie. „Pozwoli również na dostosowywanie się beneficjentów do zaostrzających się norm emisyjnych polskiego sektora ciepłownictwa na szczeblu powiatowym” – dodał.

Polska Agencja Prasowa