Wiatr zawieje mocniej w Polsce. Warunkiem są magazyny energii  

12 października 2018, 06:00 Alert

W Warszawie trwa III Kongres Magazynowania Energii. Otwierający konferencję podkreślili, że magazyny energii są kluczowe dla przyśpieszenia procesu urynkowienia OZE w Polsce.

Źródło: WikiCommons

Magazynowanie zdecyduje o tempie transformacji energetycznej – powiedziała podczas III Kongresu Magazynowania Energii w Polsce, Barbara Adamska z ADM Poland. Dodała również, że wokół magazynów energii jesteśmy w stanie zbudować szerokie grono zwolenników niezależnie czy to jest energetyka konwencjonalna czy źródła energii odnawialnej.

Z kolei Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przyznał, że magazyny energii są istotnym elementem dla sektora wiatrowego.  – Do dalszego rozwoju branży są potrzebne magazyny energii. Może to być przełom na wagę tego, co stało się na początku XX wieku. Wybór jest jasno określony; musimy zrobić wszystko, aby magazyny energii oraz źródła rozproszone stały się istotnym elementem w transformacji energetycznej – powiedział.

– W tym roku mamy jednak przykre doświadczenia na rynku w zakresie magazynów. Kilka podmiotów wystartowało w prekwalfikacji do rynku mocy, jednak zbyt mało czasu i duże wymagania uniemożliwiły dysponentom tej technologii, w uzyskaniu możliwości startu w rynku mocy. To pokazuje, że sektor ten wciąż potrzebuje wsparcia i dodatkowych regulacji – podkreślił Gajowiecki.

Natomiast Maciej Szambelańczyk, partner w kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr przedstawiając stanowisko Parlamentarnego Zespołu ds. energii wiatrowej powiedział, że branża wiatrowa koncentruje się na magazynach energii, bo to właśnie ta technologia pozwoli zniwelować fakt, że odnawialne źródła     energii  są niestabilnymi.

Dr inż. Stanisław Pietruszko, prezes  Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, przekonywał, że magazynowanie energii jest kluczowe dla niestabilnych źródła energii. Wymienił trzy argumenty przemawiające za tą technologią: wzrost gospodarczy, stabilność energetyki i bezpieczeństwo.    – To właśnie bezpieczeństwo jest kluczowe z punktu widzenia dostępu do energii w sytuacji klęsk żywiołowych – wyjaśnił.