ENERGETYKA
Madryt i Wilno o współpracy energetycznej
(THE BALTIC COURSE/SEBASTIAN CIASTOŃ)
Litwa i Hiszpania zamierzają zacieśniać współpracę gospodarczą oraz podjąć wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w Europie – informuje portal The Baltic Course po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych obu państw. Zdaniem litewskiego szefa dyplomacji, Linasa Linkeviciusa tworzenie wewnętrznego rynku energii oraz likwidacja tzw. wysp energetycznych powinna być szczególnie istotna i intensyfikowana w ramach Unii Europejskiej. Ministrowie z zadowoleniem przyjęli także informację o rosnącej wymianie handlowej pomiędzy Wilnem a Madrytem.
KE: mniejsze dotacje na OZE
(EURACTIV/TERESA WÓJCIK)
Komisja Europejska 9 kwietnia przyjęła nowe zasady, które mają ograniczyć pomoc państwową dla produkcji energii z OZE – energii solarnej, wiatrowej i z biomasy. Nowe zasady będą obowiązywać we wszystkich państwach UE. Zmniejszenie wsparcia dla OZE, ma również pomóc energochłonnym zakładom przemysłowym i branżom w krajach unijnych, aby odzyskały konkurencyjność na rynkach międzynarodowych. KE uzasadniła zmiany następująco: koszty inwestowania w OZE znacznie się zmniejszyły w ostatnich latach, zaś znaczne dotacje dla tej branży wytwarzania energii powodują poważne zakłócenia na rynku i podwyższają ceny energii dla końcowych odbiorców. Najwyższy czas, aby OZE zmierzyły się z rynkiem. Nowe zasady tworzą ramy pragmatycznego i skutecznego państwowego wsparcia dla OZE, odpowiadającego warunkom i wymogom rynkowym – powiedział europejski komisarz ds. ochrony konkurencji Joaquin Almunia. Dodał, że Europa powinna realizować swoje ambitne cele polityki klimatyczno-energetycznej przy minimalizacji kosztów i obciążeń podatników i bez dławienia konkurencji na wspólnym rynku. Zasady, które będą obowiązywać od 1 lipca 2014 r. do końca 2020 r. przewidują stopniowe przechodzenie wsparcia dla OZE na wymogi rynkowe. M.in. na aukcyjny system udzielania pomocy państwa oraz na stopniowe odejście od gwarantowanych cen zakupu energii z OZE do cen związanych z rynkiem. Dotychczas dotacje chroniły producentów energii ze źródeł odnawialnych przed ryzykiem rynkowym, obecnie to ryzyko musi stopniowo stać się ich udziałem, podobnie jak producentów energii konwencjonalnej. Dotyczy to szczególnie energetyki wiatrowej i słonecznej. Ograniczenie dotacji nie dotyczy energetyki prosumenckiej – takiej jak panele słoneczne na dachach domów mieszkalnych. Nowe przepisy KE ostro skrytykowały ugrupowania ekologiczne, szczególnie Europejska Partia Zielonych. W Polsce nowy projekt ustawy o OZE, Rada Ministrów przyjęła tego samego dnia, kiedy w Brukseli przyjęto „rynkowe zasady dotowania OZE”. Projekt zawiera m.in. przepisy wprowadzające aukcje na wsparcie dla producentów energii z OZE.
KE chce zmniejszyć import gazu z Rosji o jedną czwartą do 2020 roku
(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)
Reuters dotarł do planów Komisji Europejskiej dotyczących uniezależnienia Unii od dostaw gazu rosyjskiego. Bruksela planuje zmniejszyć import gazu z Rosji o 45 mld m3 rocznie, czyli o około jedną czwartą do końca obecnej dekady. Ograniczy w ten sposób zysk Gazpromu o 18 mld dolarów. Największy spadek zużycia surowca rosyjskiego mają zanotować Niemcy, Włochy i Polska.
Chevron zostaje na Ukrainie
(GAZLUPKOWY/CIRE)
Jak poinformował gazlupkowy.pl, pomimo zmian politycznych na Ukrainie, Chevron nie zamierza zmieniać swoich planów i kontynuuje proce przygotowawcze do wykonania pierwszych odwiertów. Portal zwraca jednak uwagę, że Chevron pomimo deklaracji pozostania na Ukrainie wciąż nie zawarł mowy o podziale produkcji. Podpisanie umowy opóźnia się ze względu na kryzys polityczny i rosnące napięcie na linii Kijów – Moskwa. Umowa dotycząca poszukiwań gazu łupkowego na zachodzie Ukrainy została zawarta z rządem byłego premiera Mykoły Azarowa. Obecny rząd nie zamierza zmieniać jednak jej warunków.
Putin: Kijów być może będzie płacić za gaz z góry
(ITAR TASS/REUTERS/UPI/TERESA WÓJCIK/WOJCIECH JAKÓBIK)
Prezydent Putin ostrzegł wczoraj (8 kwietnia), że Gazprom może zażądać od Ukrainy płatności za gaz z góry, a pomoc Rosji dla tej byłej republiki sowieckiej nie będzie „udzielana wiecznie”. Na spotkaniu z premierem Miedwiediewem oraz członkami rządu, poświęconym kryzysowi ukraińskiemu – Putin podkreślił, że płacenie za gaz z góry jest zgodne z umową między Rosją a Ukrainą, ale zażądał od Gazpromu, aby wstrzymał się z wdrożeniem tego rozwiązania, do czasu, aż obie strony nie odbędą w tej sprawie konsultacji. Jeśli konsultacje nie dadzą pozytywnego wyniku, „Ukraina będzie dostawać tylko tyle, za ile zapłaciła z góry” – stwierdził Putin. Jednocześnie minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan ocenił, że Rosjanie szantażując Ukraińców ceną gazu stawiają pod znakiem zapytania dostawy gazu dla Europy, ponieważ „zdolności tranzytowe Kijowa nie są nieograniczone”. ITAR TASS zinterpretował te słowa jako groźbę zatrzymania dostaw. Mimo to Ukraina zapewnia, że zamierza utrzymać tranzyt. Tymczasem ceny ropy naftowej rosną z powodu obaw o jego przerwanie. Według Wall Street Jorunal są one najwyższe od początku roku. Do ceny dokłada się wzrost importu surowca do Chin i ostra zima w USA. Obecnie baryłka Brent kosztuje $110,46.
South Stream będzie transportować gaz ze złóż syberyjskich
(ITAR TASS/OIL&GAS/TANJUG/TERESA WÓJCIK)
South Stream ma być zaopatrywany w gaz z syberyjskich złóż znajdujących się około 100 km. od Nowo Urengoje, w północnozachodniej Syberii, w tundrze, za kręgiem polarnym, w obwodzie jamalsko-nienieckim. Miasteczko Nowo Urengoje jest jednym z najważniejszych ośrodków wydobywczych gazu w Rosji, w tym okręgu produkuje się od 30 do 40 proc. gazu wydobywanego przez Gazprom. Okolice Nowo Urengoje uważane jest za największe na świecie lądowe znalezisko gazu konwencjonalnego, którego rezerwy mają wystarczyć na 45 lat eksploatacji. Eksperci Gazpromu szacują, że pole 22 w tym znalezisku, z którego gaz ma popłynąć do South Streamu, zawiera nawet 1 bln m. sześc. gazu. Warunki wydobycia są bardzo ciężkie, wyjątkowo niskie temperatury – często poniżej 50 st. C, wielodniowe huragany i burze śnieżne. Wyjątkowo trudna i kosztowna będzie też budowa gazociągów.
Dalsze spadki na rosyjskiej giełdzie
(PRIME/HANDELSBLATT/WOJCIECH JAKÓBIK)
Kryzys ukraiński doprowadził do dalszych spadków na giełdzie rosyjskiej w środę. MICEX spadł o 0,26 procent do 1348,85 punktów a RTS o 0,47 procent do 1190,13 punktów. Na spadki miały wpływ informacje o działaniach seperatystów w Doniecku oraz ryzyko przerw w dostawach gazu przez terytorium Ukrainy. Także największe firmy rosyjskie kontynuują spadki. Dzieje się tak pomimo zapewnień Gazpromu, że tranzyt surowca na Zachód będzie trwał. W wywiadzie dla niemieckiego Handelsblatt dyrektor generalny firmy Aleksander Miedwiediew zapewniał, że dostawy do Niemiec nie zostaną przerwane.
Firma | Zmiana, % | Cena, rbl | |
Sberbank | -0.71 | 78.85 | |
Gazprom | -0.71 | 132.31 | |
Norilsk Nickel | -0.50 | 6209 | |
Lukoil | -1.05 | 1900 | |
Magnit | -3.29 | 7980 |
Shell: pierwsza dostawa irackiej ropy z Manoon
(RIGZONE/OIL&GAS/TERESA WÓJCIK)
Shell poinformował w miniony poniedziałek ( 7 kwietnia), że zrealizowany został pierwszy eksportowy przesył ropy z pola naftowego Majnoon w południowym Iraku. Wg przedstawicieli firmy udało się osiągnąć na początku wydobycia komercyjnego znacznie lepszy wynik, – bo średnio 210 tys. baryłek ropy dziennie – niż przewidywano ( 175 tys. baryłek dziennie). Hans Nijkamp, wiceprezes Shell i szef koncernu w Iraku ocenił ten fakt, jako wydarzenie historyczne, bo świadczące o rewitalizacji branży energetycznej w tym kraju. Dla jego firmy i dla irackiego rządu jest to potwierdzenie słuszności wybranych metod współpracy oraz świadectwo, że i firma i Irak wkroczyły na „dobre” na drogę rozwoju. Shell i jego partnerzy w Iraku (South Oil Company, Petronas i Missan Oil) wznowili prace na polu Majnoon we wrześniu 2013 po zakończeniu niezbędnych robót remontowych i przygotowawczych. Wykonano 18 nowych odwiertów. Dzięki wznowieniu wydobycia i prac towarzyszących powstało ponad 2850 miejsc pracy dla miejscowych Irakijczyków.
Irak: możliwe zwiększenie eksportu ropy rurociągiem do Turcji
(REUTERS/TERESA WÓJCIK)
Iracki minister ropy Abdul Kareem Luaibi, przebywający w Ankarze, powiedział agencji Reuters kilka dni temu, że Irak spodziewa się zakończenia budowy 200 km. rurociągu przesyłowego ropy. To oznacza rozpoczęcie jeszcze w tym roku eksportu ponad 1 mln baryłek dziennie irackiego surowca do Turcji.
Skutki rewolucji łupkowej dla globalnego rynku ropy
(REUTERS/TERESA WÓJCIK)
Postęp w technologii wydobycia węglowodorów niekonwencjonalnych już przekształcił światowy rynek ropy naftowej. Jeśli cztery dekady między 1970 i 2010 roku to była era Bliskiego Wschodu i OPEC – obecnie czeka nas era kilku dekad Ameryki Północnej i łupków. To wniosek z raportu US Energy Information Administration ( EIA). Stany Zjednoczone jeszcze nie zastąpiły OPEC, jako dostawca ropy naftowej dla świata. Ale stały się decydującym graczem na rynku ropy. Dzięki rewolucji łupkowej (oraz dzięki doskonalszej technologii spalania paliwa w samochodach, ale to tylko uzupełniający czynnik dużego spadku importu) USA wkroczyły na drogę, której celem jest niemal zupełna niezależność od importu. Tak, jak dzięki gazowi z łupków stały się zupełnie niezależne od importu gazu. To są szybkie zmiany – import netto ropy i produktów ropopochodnych mocno spadł w USA w ciągu ostatnich pięciu lat. Na początku 2014 r. import netto wyniósł 5,2 mln baryłek dziennie, w porównaniu z 11,2 mln na początku 2009 roku. Całkowity import ropy i produktów ropopochodnych zmniejszył się średnio do 9,8 mln baryłek dziennie w 2013 r. z najwyższego poziomu w 2005 r., kiedy wyniósł 13,7 mln. baryłek. Stany Zjednoczone jeszcze nie stają się eksporterem ropy, tak jak to jest z gazem. Ale dynamiczny wzrost produkcji ropy łupkowej i ropy tight w USA jest decydujący dla rynku światowego, bo Amerykanie importują coraz mniej ropy, a eksportują coraz więcej produktów ropopochodnych, szczególnie benzyny i oleju napędowego.
MFW: Wyższe PKB dzięki wydobyciu ropy naftowej
(UNITED PRESS INTERNATIONAL/SEBASTIAN CIASTOŃ)
Kraje wydobywające ropę naftową powinny zanotować w przeciągu nadchodzących miesięcy większy wzrost gospodarczy – uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według ekspertów MFW już na przełomie 2014-2015 odczuwalne będzie zwiększenie eksportu a publiczne i prywatne inwestycje będą czynnikiem stymulującym wzrost. MFW oczekuje, że regionalny produkt krajowy brutto powinien wzrosnąć o około 3,5% w 2014 roku. Pomimo stosunkowo szybkiego tępa wzrostu, słabe zaufanie do krajów regionu, wysokie bezrobocie oraz duży deficyt publiczny w dalszym ciągu będzie znacząco ważyć na perspektywy gospodarcze w regionie.
Gazprom kontynuuje rozmowy z Chińczykami
(GAZPROM/WOJCIECH JAKÓBIK)
Rosyjski Gazprom i chińskie CNPC dalej nie porozumiały się odnośnie cen surowca w umowie gazowej na dostawy przez planowany gazociąg Siła Syberii, które mogłyby ruszyć w 2019. Moskwa liczy na podpisanie ostatecznej umowy w maju tego roku. Po kolejnej turze rozmów strony podkreśliły, że są bliżej porozumienia i uzgodniły szczegóły techniczne. Chińczycy zgodzili się, że umowa może wejść w życie do końca roku.
Shell zostaje na Alasce
(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)
Pomimo obaw ekologów firma Shell będzie dalej szukać węglowodorów na Alasce. W 2012 roku doszło do incydentu z udziałem okrętu firmowego, który wpłynął na mieliznę. Z dochodzenia straży przybrzeżnej USA wynika, że powodem była niepogoda a nie niedotrzymanie standardów przez Shell. Spółka liczy na duże odkrycia na terenie Alaski oraz pod wodami okalającymi Półwysep, gdzie mają się znajdować nienaruszone, zasobne złoża węglowodorów – szczególnie pod dnem Morza Czukockiego i Morza Barentsa.
INFRASTRUKTURA
Umowa na realizację S19 podpisana
W rzeszowskim Oddziale GDDKiA podpisano umowę na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza (DK4) do węzła Rzeszów Południe (Kielanówka). Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Eurovia Polska oraz Warbud. Wartość umowy to 342 mln 566 799,40 zł brutto. Czas na wykonanie zadania: 34 miesiące. Inwestycja realizowana będzie systemem „optymalizuj + projektuj + buduj”. To pierwsza umowa na zadanie, którego realizacja przewidziana jest w ramach nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020. Nowy odcinek S19 będzie stanowił kolejną część tzw. autostradowej obwodnicy Rzeszowa. Podróżujący na kierunkach północ – południe i zachód – południe będą mogli skorzystać z nowego odcinka S19 i autostrady A4 dzięki czemu ominą centrum Rzeszowa.
12 mld euro KE na inwestycje transportowe
(portal droga.pl/Europa.eu)
Komisja Europejska podjęła decyzję o udostępnieniu pierwszej transzy 12 mld euro na inwestycje na transeuropejskiej sieci transportowej. Środki zostaną przekazane na 9 kluczowych projektów podstawowej sieci korytarzy i pomoże w osiąganiu celów polityki transportowej, takich jak wspieranie interoperacyjności, intermodalności i innowacyjności. To działania niezbędne dla stworzenia odpowiednich połączeń między wschodem i zachodem Europy. W ramach programu „Łącząc Europę”, z którego finansowane są projekty infrastrukturalne w latach 2014-2020 26 mld euro zostanie wydanych na infrastrukturę transportową, z czego 11,3 mld będzie przeznaczone na projekty w państwach członkowskich, które kwalifikują się do finansowania z Funduszu Spójności.
Tory z Zawiercia do Jaworzna na nowo
(PKP PLK)
PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą prace rewitalizacyjne na trasie Zawiercie – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Jaworzno Szczakowa. To jedna z najważniejszych inwestycji kolejowych w województwie śląskim, która otrzymała właśnie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Prace na tym odcinku trwają od połowy ub.r. i obejmują 4 linie kolejowe tworzące ciąg towarowo-pasażerski pomiędzy Zawierciem, Dąbrową Górniczą i Jaworznem, który z kolei jest częścią najszybszego połączenia z Warszawy do Katowic. To jedna z najważniejszych tras w regionie o łącznej długości 92 km. Od początku realizacji inwestycji wyremontowano już 32 km torów i 3 przejazdy. Wymieniono również 99 rozjazdów. Do użytku został oddany peron przy dworcu Dąbrowa Górnicza Ząbkowice.
Lemon, czyli system pozycjonowania i monitorowania lokomotyw
(PKP Intercity)
PKP Informatyka zainstalowała pierwsze urządzenia do pozycjonowania i monitorowania lokomotyw PKP Intercity. Urządzenia wraz z dedykowaną aplikacją tworzą system Lemon.
Lemon umożliwia lokalizację każdej lokomotywy wyposażonej w urządzenie. Jej pozycja jest wyświetlana na mapie linii kolejowych. System podaje m.in. informację o statusie lokomotywy (w ruchu, wyłączona). – Lemon udostępnia również podstawowe dane o pociągu, np. numer i rodzaj lokomotywy, prędkość. Użytkownik może sprawdzić nie tylko, gdzie znajduje się wybrany pociąg, ale i z jaką prędkością w danym momencie się porusza – mówi Sławomir Nowicki, prezes zarządu PKP Informatyka. System jest dostępny z poziomu dedykowanej strony www. Wystarczy tylko się zalogować.
Prace nawierzchniowe na DK 19
(Skanska)
Rozpoczęły się prace nawierzchniowe na drodze krajowej nr 19 Nienadówka – Stobierna (woj. podkarpackie). Wprowadzony został ruch wahadłowy sterowany ręcznie. Utrudnienia potrwają do końca lipca. Remont realizuje Skanska na zlecenie rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Prace remontowe potrwają do listopada tego roku. Inwestycja została podzielona przez GDDKiA na trzy zadania. Największe z nich to remont DK19 między Stobierną a Nienadówką. – Wyremontujemy tutaj 4,3 km drogi – mówi Bogusław Cienki, Menadżer Projektu, Skanska. – Będzie to kompleksowa naprawa, polegająca na rozbiórce i odtworzeniu istniejących poboczy, frezowaniu i oczyszczeniu warstw konstrukcyjnych oraz wykonaniu nowych bitumicznych warstw wzmacniających remontowanej nawierzchni.
Zamknięcie skrzyżowania Korfantego-Katowicka-Misjonarzy Oblatów w Katowicach
(Skanska)
W sobotę 12 kwietnia nastąpi zamknięcie ruchu na skrzyżowaniu ulic: al. Korfantego – Misjonarzy Oblatów NMP – Katowicka w Katowicach. Prace prowadzi Skanska na zlecenie Tramwajów Śląskich. Zamknięcie skrzyżowania będzie obowiązywało przez trzy tygodnie. Skanska prowadzi modernizację torowisk tramwajowych nie tylko na terenie Katowic, ale też Sosnowca, Chorzowa, Bytomia i Mysłowiec. Projekt „Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” jest współfinansowany przez UE ze środków Funduszu Spójności w ramach PO Infrastruktura i Środowisko. Całkowity przewidywany koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 800 mln zł brutto.
44 mln zł więcej na przebudowę dróg lokalnych
(wojewoda mazowiecki)
Powiaty legionowski, warszawski zachodni, pruszkowski i grodziski oraz Żabia Wola, Pruszków i Grodzisk Mazowiecki – 7 dodatkowych wniosków rekomendował wojewoda mazowiecki do dofinansowania przebudowy dróg lokalnych w regionie warszawskim. Zostały one zatwierdzone przez ministra administracji i cyfryzacji. W 2014 r. w całym województwie w ramach „Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych” zmodernizowanych zostanie ponad 134 km dróg za 139 mln zł, z czego rządowa dotacja wyniesie 67,5 mln zł. Wśród nowych przyjętych do realizacji wniosków cztery dotyczą dróg powiatowych, a trzy gminnych.
Jak przewozić rowery komunikacją miejską?
(ZTM Warszawa)
Warszawski sezon rowerowy w pełni. Jednoślady coraz częściej można zobaczyć na drogach, ale i w pojazdach komunikacji miejskiej. Niestety nie wszyscy cykliści wiedzą jak przewozić swój pojazd autobusem, tramwajem, pociągiem czy metrem by ta podróż była komfortowa i bezpieczna dla wszystkich. Przewożenie roweru jest bezpłatne (o posiadaniu ważnego biletu powinien jednak pamiętać jego właściciel lub użytkownik). A ponadto w większości pojazdów są wydzielone miejsca, w których można ustawić pojazd. Nie oznacza to jednak, że rower można przewozić zawsze, bez względu na okoliczności. Przewożenie rowerów dopuszczalne jest np. ze względu na nagłe pogorszenie się warunków atmosferycznych, złe samopoczucie rowerzysty lub w wyniku awarii jednośladu.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak