10.07.2013 ALERT

10 lipca 2013, 08:37 Alert

ENERGETYKA

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej głosuje nad „małym trójpakiem”

(RZECZPOSPOLITA)

Tak zwany „mały trójpak” jest zestawem zmian w prawie energetycznym, których uchwalenie pozwoli Polsce uniknąć płacenia kar nałożonych przez Unię Europejską. Zdaniem ustawodawców, wprowadzenie na rynku energetycznym nowych regulacji zmniejszy ryzyko unijnych sankcji, natomiast prawnicy ostrzegają, że takie rozwiązanie nie jest wystarczające. W Trybunale Sprawiedliwości UE znajduje się pozew przeciwko naszemu państwu, a jego podstawą jest nie wdrożenie pełnego pakietu dyrektyw dotyczących wewnętrznego rynku gazu ziemnego i energii elektrycznej. Grozi nam nawet 200 milionów złotych kary, wpłacanych każdego roku, do momentu całkowitego dostosowania krajowego prawa do standardów europejskich. Brak priorytetowego dostępu odnawialnych źródeł energii do sieci dystrybucyjnych i przesyłowych w zakresie przyłączania nowych mocy – oto główny zarzut, jaki eksperci stawiają rozstrzygnięciom „małego trójpaku”. Poprawki dotyczące OZE zostały wcześniej negatywnie zaopiniowane przez rząd. Kolejnym problemem jest brak przejrzystości na rynku zielonych certyfikatów. Zdaniem Arkadiusza Sekścińskiego, wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, by w pełni monitorować sytuację w tym sektorze nie wystarczą jedynie kwartalne sprawozdania z ilości wydanych i umorzonych świadectw. Propozycje „małego trójpaku” obejmują także wprowadzenie ochrony wrażliwego odbiorcy energii elektrycznej oraz ustalenie obligo giełdowego obrotu gazem ziemnym. W najbliższym czasie nad projektem obradować będzie Sejm. Po parlamentarnych wakacjach mają ruszyć prace nad szeroką nowelizacją prawa energetycznego, zwaną „dużym trójpakiem”.

Gazprom w Senacie

(GAZETA WYBORCZA)

Jak informuje Andrzej Kublik z Gazety Wyborczej przed środowymi pracami nad poprawką do „małego trójpaku” w Senacie kancelaria Salans FMC SNR Denton wynajęta przez EuRoPol Gaz zgosiła szczególne poprawki do projektu. Zgodnie z prawem unijnym operatorem Gazociągu Jamalskiego jest obecnie polski Gaz-System. Poprawki zgłoszone przez wspomnianą kancelarię zmierzały w kierunku zniesienia wyłącznego prawa polskiego operatora do zarządzania gazociągami przesyłowymi w naszym kraju. W dokumencie przedstawionym senackiej komisji lobbyści grożą, że w razie nie wprowadzenia tych zmian przez Polaków, rosyjska strona nie będzie się już czuła związana umową gazową z Polską, a zatem będą nam grozić przerwy w dostawach gazu. Ministerstwo Gospodarki nie popiera poprawek ale wszystko zależy od decyzji senatorów.

Litwa pozytywnie o rozmowach z Gazpromem

(15MIN)

Jako konstruktywne określił litewski minister energetyki Jaroslav Neverovic rozmowy pomiędzy Gazpromem a Wilnem ws. reorganizacji sektora gazowego na Litwie – donosi portal 15min. Minister podkreślił szczególnie specyficzny obszar negocjacji jakim jest trzeci pakiet energetyczny przyjęty przez UE w 2009 roku. Zdaniem Neverovic’a w trakcie rozmów litewski rząd nie zauważył sprzeciwu ze strony Gazpromu w kwestiach reformy sektora energetycznego na Litwie, co Wilno odbiera jako pozytywną zmianę stanowiska rosyjskiej spółki. Niewątpliwe pozytywnym czynnikiem, który może przyspieszyć rozmowy z Gazpromem jest objęcie przez naszego północnego sąsiada rotacyjnego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Jednym z priorytetów litewskiej prezydencji jest budowa wspólnego sektora energii UE, który obecnie charakteryzuje znaczne rozdrobnienie i brak konkurencji.

EBI dofinansuje gazoport w Kłajpedzie

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Europejski Banki Inwestycyjny pożyczy Klapiedos Nafto ponad 111 milionów dolarów na potrzeby sfinansowania konstrukcji terminala LNG w Kłajpedzie. Wicedyrektor Banku Pim van Ballekom ocenił, że obiekt zwiększy pewność dostaw gazu i konkurencję na regionalnym rynki tego surowca. Gazoport zostanie połączony ponad 20-kilometrowym rurociągiem z litewskim systemem przesyłu gazu. Jego budowa ma się zakończyć do grudnia 2014 roku.

Gazprom musi obniżyć cenę dla RWE

(RIA NOVOSTI)

Po zakończeniu arbitrażu w Wiedniu Gazprom zostanie zmuszony do zmiany formuły cenowej w umowie gazowej z niemieckim RWE. Wicedyrektor Gazpromu Aleksander Miedwiediew zadeklarował, że spółka zrobi to w przeciągu miesiąca. RWE zaskarżyło Rosjan w sprawie nieuczciwych cen bazowanych na indeksie ropy naftowej. Sąd Arbitrażowy w Wiedniu orzekł, ze Gazprom będzie musiał zapłacić retroaktywnie za nadwyżki cenowe sięgające maja 2010 roku, kiedy to miała miejsce ostatnia zmiana w kontrakcie. Będzie to kosztować firmę około miliarda euro. Rosjanie mieli zgodzić się na „ograniczoną indeksację ceny gazu w umowie gazowej z cenami na rynku spotowym”. To duży sukces RWE i precedens dla Europy.

Fitch: Gazprom wstrzymał zaliczki dla Naftogazu. Będą problemy z dostawami

(UKR INFORM)

Rosyjski gigant gazowy podjął decyzję o zatrzymaniu na dwa lata zaliczek na tranzyt surowca dla ukraińskiego Naftogazu, co może skutkować problemami z dostawami gazu do rejonu Europy Środkowo-Wschodniej. Zakłócenia te prawdopodobnie stałyby się zauważalne już zimą bieżącego roku. Na dzień dzisiejszy Ukraina posiada w swych magazynach gazowych pokłady surowca, które są w stanie pokryć 98 procent europejskiego zapotrzebowania na gaz. Na szczęście niedobory nie zaszkodzą regionowi w sposób znaczny. Uderzą jednak w kraje, czerpiące rosyjski gaz przez terytorium Ukrainy jak Bułgaria, Grecja bądź Turcja. W zeszłym roku Gazprom przekazał spółce Naftogaz 3,5 miliarda dolarów zaliczki. Dzięki temu mogła ona pokryć koszty dostaw rosyjskiego surowca, w tym również opłaty za gaz przechowywany w ukraińskich magazynach. Rosjanie twierdzą obecnie, że ostatnia transza w wysokości miliarda dolarów powinna wystarczyć Naftohazowi do początku 2015 roku. Wymieniona suma pozwoliła konsorcjum na składowanie w magazynach 7,5 miliarda metrów sześciennych surowca. Agencja Fitch doniosła, że Gazprom wymógł na Ukraińcach przechowywanie kolejnych 12 miliardów gazu. Dzięki temu zagwarantował, że Ukraina pokryje istniejące zapotrzebowanie konsumentów w zimie bieżącego roku. Powyższe to skutek nieudanych negocjacji ceny dostaw gazu między Rosją a Ukrainą. Ich niekorzystny przebieg skłonił Naftohaz do zakupu tańszego rosyjskiego surowca ze Słowacji i Węgier.

INFRASTRUKTURA

Minister transportu ogłasza konkurs na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

(www.transport.gov.pl)

Miejsce wykonywania pracy: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Do zadań prezesa należy w szczególności: 1) zapewnienie realizacji zadań przez Agencję zgodnie z prawem Unii Europejskiej i prawem krajowym oraz przepisami międzynarodowymi; 2)  uczestniczenie w inicjatywach i projektach międzynarodowych związanych z działalnością Agencji.

Ponad 790 mln zł wypłaciła GDDKiA poszkodowanym przedsiębiorcom

(www.gdddkia.gov.pl)

1322 zgłoszenia od poszkodowanych przedsiębiorców wpłynęły na kwotę ponad 536 mln zł, wśród których dla 679 wniosków dokonano wypłat, a 286 jest w trakcie rozpatrywania z tytułu ustawy z 28 czerwca 2012 roku. Natomiast 648,3 mln zł wypłaciła GDDKiA na konta przedsiębiorców, w ramach określonej Kodeksem Cywilnym tzw. „solidarnej odpowiedzialności”.

„Niebieski pas”: Komisja łagodzi formalności celne dla statków

(europa.eu)

Komisja Europejska przedstawiła plany ułatwienia formalności celnych dla statków mające na celu ograniczenie biurokracji, zmniejszenie opóźnień w portach i zwiększenie konkurencyjności sektora morskiego. Obecnie spedytorzy i eksporterzy narzekają, że w przypadku podjęcia decyzji o przesłaniu towarów w Europie transportem morskim bliskiego zasięgu uciążliwość procedur administracyjnych w portach powoduje dodatkowe koszty.

Związki zawodowe zapowiadają zerwanie rozmów

(www.pkp.pl)

Związki zawodowe PKP Cargo SA zapowiedziały zerwanie rozmów w sprawie propozycji pakietu korzyści dla pracowników PKP Cargo, przygotowanego przez zarząd oraz zapowiedziały organizację strajku. Rada Nadzorcza PKP SA przegłosowała uchwałę nie uwzględniającą dodatkowego postulatu związków zawodowych, zapewnienia przedstawicielom pracowników udziału w zarządzie spółki.

Rozpoczął się kolejny etap modernizacji dworca w Kluczborku

(www.pkp.pl)

W części holu dworca, w której do tej pory odbywała się obsługa podróżnych, rozpoczynają się prace modernizacyjne. Bilety będzie można kupić w specjalnie przygotowanym do tego celu dworcu tymczasowym. Znajduje się on w odnowionej części budynku dworca zlokalizowanej w pobliżu kładki dla pieszych.

Gdynia Design Days na dworcu Gdynia Główna.

(www.pkp.pl)

Dworzec Gdynia Główna będzie jednym z miejsc, w których zagości tegoroczny festiwal Gdynia Design Days. W najbliższy weekend (13,14 lipca) sprzed dworca kursować będą specjalne Mini Taxi, którymi dojechać będzie można na wystawy, warsztaty, spotkania z projektantami.

Wizz Air z Katowic do Tel Avivu

(www.aeronews.pl)

Linie Wizz Air zapowiedziały uruchomienie w sezonie zima 2013/2014 nowego połączenia z Katowice Airport. Pierwszy lot do Tel Awiwu z pyrzowickiego lotniska odbędzie się 29 października br. Rejs realizowane będą aż trzy razy w tygodniu we wtorki, czwartki i soboty. Ceny biletów mają się rozpoczynać od około 50 euro za rejs w jedną stronę.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak