10.10.2013 ALERT

10 października 2013, 10:36 Alert

ENERGETYKA

MG i MSP wspólnie nadzorują teraz budowę gazoportu

(DZIENNIK GAZETA PRAWNA/CIRE)

„Dziennik Gazeta Prawna”, zwraca uwagę, że budowa terminala LNG w Świnoujściu będzie teraz nadzorowana wspólnie przez ministerstwa skarbu i gospodarki. Wszyscy zainteresowani twierdzą, że ustanowienie dodatkowego nadzoru nie będzie miało negatywnego wpływu na budowę terminala LNG. Ministerstwo Gospodarki mówi, że nie ma związku między postępem inwestycji a wykonywaniem praw z akcji Gaz-Systemu. Cytowana przez DGP Małgorzata Polkowska, rzeczniczka Gaz-Systemu, zwróciła ntomiast uwagę, że obowiązki spółki jako koordynatora inwestycji określa ustawa specjalna w sprawie budowy terminalu.

E.on kupi gaz od Katarczyków

(LNG WORLD NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Katarski Qatargas i niemiecki E.on podpisały elastyczną umowę pięcioletnią na dostawy 1,5 mln ton LNG rocznie od stycznia 2014 roku. Dostawy będą docierać do terminala importowego „Brama” w Rotterdamie w Holandii.

Chevron zrezygnował z poszukiwań łupkowych na życzenie Wilna?

(15MIN/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Zdaniem litewskiej opozycji przyczyną rezygnacji amerykańskiej spółki Chevron z poszykiwań gazu łupkowego na Litwie była rządowa bezczynność w tym zakresie. Według Kubiliusa – byłego premiera w prawicowym rzadzie – cała odpowiedzialność za to co się stało spada na obecnego premiera Algridasa Butkeviciusa. W jego opinii obecna administracja wykazała rażący brak woli politycznej w kwestii, która mogłaby zmienić krajobraz energetyczny Litwy zapewniając jej tym samym niezależność. Jednocześnie premier Algirdas Butkevicius zasugerował, że przed ogłoszeniem nowego przetargu łupkowego Litwa zrewiduje swoje prawo energetyczne. Ten proces może dodatkowo opóźnić rozwój sektora łupkowego w tym kraju.

Bułgarski odcinek South Stream opóźniony o pół roku

(NATURAL GAS EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Prace nad budową bułgarskiego odcinka rosyjskiego gazociągu South Stream zostały opóźnione o pół roku. Strony nie mogą porozumieć się w kwestii finansowania inwestycji. Sofia rozważa renegocjację procentu w ramach pożyczki jakiej Gazprom miałby udzielić Bułgarskiemu Holdingowi Energetycznemu na poczet budowy. Bułgarzy chcą w ten sposób zyskać więcej na tym, że Rosjanom zależy na szybkiej realizacji tego przedsięwzięcia.

Ukraina i Turcja będą współpracować w energetyce i infrastrukturze

(UKRINFORM/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Ukraina i Turcja zamierzają zrealizować kilka wspólnych projektów z dziedziny transportu i energetyki – powiedział Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz po spotkaniu turecko-ukraińskiej rady ds. strategicznych. Zdaniem Kijowa współpraca z Ankarą może być istotna szczególnie w kontekście planowanego Korytarza Północ-Południe. Prezydent zauważył także, że oba kraje są bliskie porozumienia ws. przeprowadzenia kilku projektów energetycznych, których realizacja  miałaby rozpocząć się już wkrótce. Przykładem takiej współpracy może być współna produkcja gazu na szelfie Morza Czarnego – dodaje.

Japonia prosi świat o pomoc w Fukushimie

(EKSPRES ILUSTROWANY/CIRE)

Premier Japonii Shinzo Abe powiedział na międzynarodowej konferencji odbywającej się w Kioto, że jego kraj potrzebuje pomocy zagranicznych ekspertów w opanowaniu pogarszającej się sytuacji uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima – napisał Express Ilustrowany. Jak przypomina gazeta, jeszcze nie tak dawno japońscy eksperci stanowczo zapewniali, że wszystko jest pod kontrolą. Sytuacja musi być zatem naprawdę zła, skoro obecnie poproszono o zewnętrzną pomoc.

Shutdown w USA obniża ceny ropy naftowej na Bliskim Wschodzie

(OIL PRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że częściowe ograniczenie funkcjonowania federalnego rządu w USA wywołane niepewnością co do przyszłości amerykańskiego budżetu spowodowało, ze ceny ropy naftowej na Bliskim Wschodzie spadły. Zapowiedź prezydenta Baracka Obamy, który ocenił, że nie pójdzie na ustępstwa w negocjacjach z Republikanami w sprawie cięć w programie służby zdrowia wywołała spadek zapotrzebowania na surowiec, a tym samym obniżenie jego ceny. Z tego tytułu MFW spodziewa się także spadku wydobycia na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. Shutdown może zatem zaszkodzić gospodarkom tamtejszych krajów.

INFRASTRUKTURA

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainteresowany PKP Cargo

(www.pkpsa.pl)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wyraził zainteresowanie udziałem w ofercie publicznej akcji PKP Cargo. EBOR rozważa inwestycję w akcje PKP Cargo w ramach pierwszej oferty publicznej akcji tej spółki i ewentualne nabycie pakietu akcji reprezentującego nie więcej niż 7,5% kapitału zakładowego spółki. Sama inwestycja oraz jej wartość będą zależeć od ostatecznej ceny akcji w ofercie publicznej i przebiegu zapisów – wynika z umowy podpisanej 4 października między PKP SA, PKP Cargo SA i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju.

Duże zainteresowanie budową S3

(www.gddkia.gov.pl)

Do wrocławskiego oddziału GDDKiA wpłynęło łącznie 85 wniosków o dopuszczenie do procedury przetargowej na realizację pięciu zadań budowy trasy S3 na odcinku Nowa Sól-Legnica. To pierwszy etap przetargu ograniczonego, w którym wszyscy zainteresowani wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Wykonawcy, którzy pozytywnie przejdą weryfikację wniosków zostaną zaproszeni do drugiego etapu, w którym będą mogli złożyć swoje oferty. Zbiorcze zestawienie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu można znaleźć pod następującym adresem www:

http://www.gddkia.gov.pl/pl/62/powyzej-progow-unijnych/

Konferencja ministrów ds. transportu Partnerstwa Wschodniego i państw Unii Europejskiej

(www.transport.gov.pl)

9 października br. w Luksemburgu odbyła się konferencja ministrów ds. transportu Partnerstwa Wschodniego i państw Unii Europejskiej. Polskę reprezentował Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w MTBiGM. Podczas konferencji ministrowie przyjęli:

deklarację w sprawie określenia wspólnej platformy współpracy w zakresie budowy infrastruktury transportowej łączącej kraje członkowskie UE z krajami Partnerstwa Wschodniego, mapy sieci transportowej Partnerstwa Wschodniego dla dróg, kolei, portów i lotnisk, łączącej się z siecią TEN-T w krajach UE; listę projektów priorytetowych zlokalizowanych na sieci transportowej Partnerstwa Wschodniego.

Zanim zacznie się budowa, na S7 wejdą archeolodzy

(www.gddkia.gov.pl)

Jeszcze w październiku rozpoczną się badania archeologiczne na  trasie przyszłej ekspresowej siódemki od Nidzicy do Napierek. To działania konieczne, zanim rozpoczną się właściwe roboty budowlane. Przetarg na budowę drogi jeszcze trwa. Niedawno zakończył się pierwszy etap postępowania, w którym wnioski o dopuszczenie do dalszej części przetargu zgłosiło ponad 20. wykonawców. Zanim na plac budowy wjadą pierwsze maszyny, teren zbadają archeolodzy. Konserwator zabytków,  po przeprowadzeniu wstępnego rozpoznania archeologicznego podjął decyzję o przeprowadzeniu wykopalisk na tym odcinku.

Rusza modernizacja stacji oraz systemu sterowania ruchem między Siedlcami i Terespolem

(www.plk-sa.pl)

Rusza modernizacja stacji Siedlce, Łuków i Międzyrzecz Podlaski. Perony będą bardziej funkcjonalne, powstaną też wygodne przejścia podziemne. Zyskają również kierowcy, którzy skorzystają z przebudowanych przejazdów kolejowo-drogowych. Dodatkowo podwyższona zostanie efektywność systemu sterowania. PKP PLK SA rozpoczęły drugi etap modernizacji trasy Siedlce – Terespol – granica państwa. Pierwszy etap pozwolił na podwyższenie maksymalnej prędkości pociągów. Prowadzona obecnie inwestycja polega przede wszystkim na modernizacji systemów sterowania ruchem oraz łączności.

Ceremonia wbudowania kamienia węgielnego pod Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych

W podwarszawskiej Zielonce, miała miejsce ceremonia wbudowania kamienia węgielnego pod Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych. Inwestycja zakłada stworzenie jednego z najnowocześniejszych i największych tego typu ośrodków badawczych na świecie. W celu realizacji projektu została powołana spółka z o.o. Laboratorium Badań Napędów Lotniczych „Polonia Aero”, która ustanowiła konsorcjum naukowo-przemysłowe, w skład którego wchodzą: koncern Avio Aero, Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna, a także polski partner biznesowy – Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 SA. Rozpoczęcie funkcjonowania laboratorium Polonia Aero zaplanowane zostało na rok 2014.

III Międzynarodowa Konferencja Avia Rail 2013 1-2 października

(www.lotnisko-chopina.pl)

W Warszawie, odbyła się konferencja Avia Rail 2013, na której omawiano kluczowe problemy związane z integracją transportu kolejowego z transportem lotniczym. Lotnisko Chopina jako jedyne w Polsce ma połączenie kolejowe, dlatego mogło się podzielić z uczestnikami doświadczeniami zdobytymi przy budowie stacji kolejowej Lotnisko Chopina – unikatowej inwestycji, jak na polskie warunki.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak