11.07.2013 ALERT

11 lipca 2013, 09:23 Alert

ENERGETYKA

MSP wzmacnia kontrolę nad energetyką

(RZECZPOSPOLITA)

Ministerstwo Skarbu Państwa wprowadziło zmiany w statutach PGNiG oraz PGE. Planuje wprowadzić podobne do dokumentów ENEI, Energi, PKN Orlen, Lotosu i Tauronu. Ostatecznie zmiany mają dotyczyć około dwudziestu spółek. Dotyczą one wzmocnienia uprawnień rad nadzorczych. Dla realizacji nowych uprawnień MSP powoła specjalny departament. To pokłosie skandalu wokół tzw. Jamałgate. Przez brak współpracy między ówczesnym Ministrem Skarbu Państwa Mikołajem Budzanowskim a prezes PGNiG Grażyną Piotrowską-Oliwą w mediach wybuchła afera w sprawie rosyjskiej propozycji budowy drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego według koncepcji Pieremyczki, czyli z pominięciem Ukrainy. Nowy Minister – Włodzimierz Karpiński chce najwyraźniej uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Konsorcjum Szach Deniz przejmie 50 procent udziałów w TAP

(VESTNIK KAVKAZA)

W konsekwencji wyboru Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) jako koncepcji odpowiedniej dla realizacji dostaw azerskiego gazu ze złóż Szach Deniz do Europy, konsorcjum o tej samej nazwie przejmie 50 procent udziałów projekcie. Części akcji wyzbędzie się szwajcarskie AXPO, posiadające obecnie 42,5 procent udziałów w TAP. Firma obawia się o pewność i ilość dostaw gazu dla tego gazociągu.

Gazprom nie zmieni cen dla Litwy

(15MIN)

Rosjanie dają odpór informacjom medialnym, jakoby planowali podnieść ceny gazu dla Litwy. Gazprom informuje, że cena będzie taka sama, jak w 2013 roku. Minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz wyraził ubolewanie, że jego kraj płaci za gaz z Rosji około 500 USD za 1000 m3, podczas gdy Niemcy otrzymują tę samą ilość za kwotę 100 USD. Średnia cena gazu rosyjskiego dla odbiorców europejskich ma spaść o 5,5-8 procent i osiągnąć poziom 370-380 USD za 1000 m3 – informuje Gazprom.

Decyzja w sprawie Visaginas jesienią

(15MIN)

Premier Litwy Algtridas Butkevičius udzielił wywiadu dla radia Znad Willi, w którym zagwarantował, że decyzja w sprawie budowy elektrowni atomowej w Visaginas zapadnie, gdy szwedzcy eksperci przyjrzą się koncepcji podłączenia Litwy do europejskiej sieci energii elektrycznej. Badania powinny zostać ukończone do jesieni 2013 roku. Pierwsze wnioski ekspertów ujrzą światło dzienne jeszcze w tym tygodniu. Przeprowadzenie takich badań w państwach bałtyckich zlecono szwedzkiej firmie Gothia Power. Zleceniodawcą był Litgrid – litewski operator systemu przesyłu energii elektrycznej. Strony parafowały kontrakt o wartości 1,26 miliona euro. Ostateczne wnioski zostaną przekazane Komisji Europejskiej. Premier skrytykował ponownie stanowisko poprzedniego rządu w sprawie Visaginas. Podkreślił, że poprzednie władze nie były przygotowane do realizacji tego przedsięwzięcia. Ponadto, nie dysponowały adekwatnym planem dotyczącym jego finansowania. Butkevičius zaprosił inwestorów do współpracy jednocześnie przestrzegając ich, aby przekalkulowali czy po ukończeniu projektu zdołają sprzedać energię zgodnie z obowiązującymi cenami rynkowymi. Zaznaczył w swej wypowiedzi, że litewskie sieci energetyczne nadal są ściśle powiązane z  krajami bałtyckimi, Białorusią i Rosją. Oznacza to, że kraj potrzebuje co najmniej trzech autonomicznych połączeń z Polską, aby umożliwić synchronizację systemu litewskiego z zachodnimi. Tuż po spotkaniu grupy roboczej wyznaczonej przez premiera, Butkevičius stwierdził stanowczo, że aktualna wersja projektu wydaje się zbyt kosztowna. Co więcej, po realizacji istniejących założeń koszt energii wygenerowanej w Visaginas nie byłby konkurencyjny. Wilno stoi na stanowisku, że budowa mogłaby być kontynuowana jedynie pod warunkiem zmiany planów. W tym celu minister energetyki Jaroslav Neverovič rozmawia z potencjalnymi inwestorami – GE Hitachi oraz firmami z regionu bałtyckiego. Odpowiedź ma uzyskać do końca miesiąca. Jeżeli strony dojdą do porozumienia, 1 października powstanie konsorcjum odpowiedzialne za budowę elektrowni w Visaginas.

SOCAR i Rosnieft chcą współpracować.

(TREND)

Azerski SOCAR i rosyjski Rosnieft rozważają możliwość stworzenia projektów joint venture. Azerowie są zainteresowani złożami rosyjskimi i współpracą na Morzu Kaspijskim. Baku negocjuje także możliwość dalszego eksportu ropy rosyjskim ropociągiem Baku-Noworosyjsk. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zalecił zakończenie porozumienia. SOCAR walczy o jego utrzymanie w rozmowach z Transnieftem.

INFRASTRUKTURA

Kolejny krok do realizacji inwestycji w miejscu dworca Warszawa Główna

(Propertynews.pl)

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield wygrała przetarg zorganizowany przez PKP SA na doradztwo biznesowe w procesie zagospodarowania nieruchomości przy ul. Towarowej 1 w Warszawie. Jest to teren byłego dworca Warszawa Główna Osobowa wraz z przyległymi gruntami.

Dwie jezdnie obwodnicy Kielc dostępne dla kierowców

(www.transport.gov.pl/GDDKiA)

Od 10 lipca kierowcy mogą już korzystać z dwóch jezdni obwodnicy Kielc w ciągu drogi ekspresowej S7. Dwujezdniowa obwodnica ekspresowa o długości 23 km uwolni stolicę województwa świętokrzyskiego od ruchu ciężkiego, a kierowcom podróżującym na trasie Warszawa – Kraków umożliwi szybką i bezpieczną podróż. W ramach inwestycji powstały trzy węzły drogowe w Jaworzni, Chęcinach i Kostomłotach.

Chcesz budować z nami drogi? Zapraszamy solidnych partnerów.

(www.gddkia.gov.pl)

Trwa składanie ofert w postępowaniach na budowę dróg ogłoszonych przez GDDKiA w czerwcu. Do końca roku zostanie ogłoszonych kolejnych kilkadziesiąt przetargów. Wszystkich potencjalnych wykonawców uczulamy, że klientem GDDKiA nie jest wykonawca, a kierowca. Wszystkie zasady GDDKiA podporządkowane są temu, by kierowca jak najszybciej dostał dobrą drogę wybudowaną za normalne, europejskie stawki.

Jesienią viaTOLL rozszerzy się o 400 km

(www.edroga.pl/Newseria)

Jeszcze w tym roku sieć płatnych dróg viaTOLL powiększy się o kolejne odcinki. Do systemu włączonych zostanie 400 kilometrów nowych dróg krajowych, ekspresowych i autostrad.

System viaTOLL w początkowej fazie działania obejmował swym zasięgiem około 1 560 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad, którymi zarządzała GDDKiA. Dzisiaj jest blisko 2 200.

Nowy francuski podatek ekologiczny od października br.

(www.edroga.pl/DKV)

Francja potwierdziła ostatecznie datę uruchomienia nowego podatku ekologicznego Ecotaxe na dzień 1 października 2013 r. Podatek obejmie 15 tys. km dróg krajowych na terenie Francji. Nowa sieć dróg płatnych została podzielona na około 4100 stref taryfowych, każda o długości 3-4 km. Wysokość opłat zależeć będzie od kategorii pojazdu (DMC, liczba osi).

Trzyletnia gwarancja zatrudnienia i 120 mln zł premii prywatyzacyjnej

(www.pkp-cargo.pl)

Zarząd PKP Cargo przedstawił pakiet korzyści dla pracowników firmy. Mimo odrzucenia jej przez związki zawodowe PKP Cargo deklaruje wolę prowadzenia dalszych rozmów w tej sprawie. Zarząd PKP Cargo zaproponował pracownikom reprezentowanym przez związki zawodowe warunki Paktu Gwarancji Pracowniczych, w tym m.in. trzyletnią gwarancję zatrudnienia w PKP Cargo, wypłatę łącznie ok. 120 mln zł w formie premii.

Eurocontrol: wzrost ilości lotów i wyzwania do 2035

(www.prtl.pl/Eurocontrol)

Europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol wydała swoje czwarte studium dotyczące badania wzrostu transportu lotniczego do roku 2035 roku a nawet do 2050 roku. Jest to pierwsze tego typu badanie przeprowadzone od 2008 r. Badanie odzwierciedla wpływ kryzysu gospodarczego na europejski ruch lotniczy.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak