Od 11 czerwca zmiana rozkładu jazdy pociągów

26 maja 2017, 11:30 Alert

Od niedzieli, 11 czerwca, wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Plakaty z informacjami są już dostępne w Internecie. Zmiany związane są z zapewnieniem sprawnego kursowania pociągów w trakcie prowadzonych przez PLK modernizacji i remontów linii. Na przejazdy trasami, na których podróżnych czekają utrudnienia, PKP Intercity przygotowało specjalną ofertę, obniżając ceny biletów.

fot. PKP PLK S.A.

Korekta rozkładu umożliwia optymalne kursowanie pociągów przy realizacji największych od lat inwestycji, których efektem będą lepsze podróże i oczekiwany komfort obsługi na stacjach i przystankach.

Wielkopolska

W trakcie modernizacji linii kolejowej Poznań – Warszawa będzie kursowało 12 par pociągów PKP Intercity. Pasażerowie skorzystają z 6 połączeń EIC, 5 TLK i jednego IC. Pociągi z Warszawy pojadą trasą przez Gniezno, gdzie będą miały dodatkowy postój. Zaplanowano również, dla większości pociągów, dodatkowy postój na stacji Poznań Wschód. Ponadto 4 pary pociągów (3 TLK i IC) zatrzymają się na stacji Inowrocław Rąbinek. Podróż na trasie Warszawa – Poznań wydłuży się od 40 do ponad 60 minut.

W czasie modernizacji PKP Intercity planuje uruchomić komunikację zastępczą. Między Kutnem, Kołem a Koninem kursować będą cztery pary autobusów skomunikowanych z pociągami jadącymi do/z Warszawy. Natomiast do miejscowości Września pojadą dwie pary autokarów do/z Gniezna zapewniające dogodną przesiadkę do pociągów kursujących w kierunku stolicy. Ponadto zostanie uruchomiony skład relacji Warszawa – Konin. Będzie on skomunikowany z autobusem kursującym ze Słupcy.

Dla pasażerów podróżujących na trasie Warszawa – Poznań PKP Intercity przygotowało specjalną ofertę. W ramach promocji Bilet Taniomiastowy ceny biletów na pociągi TLK oraz IC, kursujące zmienioną trasą, zostaną obniżone o około 10 procent. Przykładowo za podróż z Poznania do Warszawy pasażer zapłaci 54,90 zł, a nie, jak do tej pory, 61 zł. Oferta zacznie obowiązywać od czerwca 2017 roku.

W ruchu regionalnym pociągi zostaną zastąpione autobusami, które od 12 czerwca zapewnią sprawną podróż pomiędzy Koninem i Poznaniem. Czas przejazdu na odcinku Konin – Września w zależności od pory dnia i natężenia ruchu drogowego, wyniesie od 1h 20 min do 1h 40 min. Dla autobusów, które będą kursować między Koninem a Wrześnią, przygotowywane są specjalne przystanki. Przewoźnik planuje wprowadzić także dodatkowe połączenia autobusowe między Koninem a Poznaniem, których czas przejazdu będzie wynosił około 1h 40 min.

Zmiany na trasie Warszawa – Lublin. Tańsze bilety

W związku z modernizacją linii Warszawa – Lublin, od 11 czerwca zmienia się organizacja ruchu bezpośrednio na trasie i okolicznych liniach. Pociągi z Warszawy do Lublina pojadą przez Lubartów, Parczew, Radzyń Podlaski, Łuków, Siedlce i Mińsk Mazowiecki z postojami we wszystkich tych miejscowościach.

Mieszkańcy Lubartowa, Parczewa i Radzynia Podlaskiego zyskają bezpośrednie połączenie ze stolicą, a pasażerowie z Łukowa z Lublinem. Z Łukowa pojedzie w sumie aż 10 pociągów do stolicy. Trasę z Warszawy do Lublina obsłuży 8 par pociągów (w tym 1 para wyłącznie weekendowa). Najszybsze dojadą w 2h 48 min.

Dla mieszkańców Puław i Dęblina zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza. Autobusy dowiozą pasażerów do Łukowa, gdzie podróżni przesiądą się do pociągów z i w kierunku Warszawy. Podróżni z Nałęczowa skorzystają natomiast z autobusów kursujących do Lublina, gdzie czekać będą na nich składy do stolicy. Czas podróży na trasie Lublin – Warszawa wydłuży się o około 30 – 40 minut.

Na czas modernizacji PKP Intercity obniży ceny biletów na całej trasie Warszawa – Lublin oraz na odcinkach pośrednich. Rabat wyniesie od kilku do kilkudziesięciu procent, czyli nawet do 10 zł. Przykładowo za bilet z Warszawy do Lublina podróżni zapłacą 30,90 zł, a nie jak dotychczas blisko 40 zł. Zmianie ulegną również ceny biletów do Terespola i Białej Podlaskiej. Klienci za podróż do tych miast zapłacą odpowiednio 34,90 zł oraz 29,90 zł, czyli o ponad 11 zł i 10 zł mniej niż do tej pory. Bilety w nowej cenie można kupować już od 22 maja.

Modernizacja wpłynie również na kursowanie pociągów jadących z południa i zachodu Polski. Pasażerowie z Krakowa, Katowic, Kielc oraz Wrocławia dojadą składami PKP Intercity do Dęblina. Stamtąd zostaną zabrani autobusami do Lublina. Po drodze autokary zatrzymają się również w Nałęczowie i Puławach. Liczba pociągów z południa Polski (Kraków, Kielce, Katowice, Wrocław), kursujących przez Radom, pozostanie bez zmian.

Ze względu na prowadzone prace na odcinku Garwolin – Lublin nie będą kursowały tamtędy pociągi. Składy dojadą tylko do Garwolina. Zamiast pociągów Kolei Mazowieckich na odcinku Garwolin – Dęblin pojadą autobusy. Podobnie będzie na odcinku Dęblin – Lublin – tam autobusy zastąpią część pociągów PR. Podróż między Lublinem a Dęblinem, w zależności od przewoźnika, wydłuży się od 30 do 45 minut, między Garwolinem a Dęblinem o ok. 80 minut.

Korzystniej dla pasażera

Od 11 czerwca, na trasie z Krakowa do Zakopanego, o 14 minut skróci się czas przejazdu najszybszego pociągu. To efekt budowy nowej łącznicy kolejowej w Suchej Beskidzkiej. W mieście będzie też nowy przystanek– Sucha Beskidzka Zamek.

Szybciej o kilka minut pojadą pociągi na trasie z Wrocławia do Jeleniej Góry. Stacja Jelenia Góra po modernizacji zapewni pasażerom bardziej komfortową obsługę. Będzie dodatkowy dojazd nad morze. Dzięki pracom PLK wracają wakacyjne połączenia na trasie Sławno – Darłowo.

Z nowych przystanków skorzystają pasażerowie w Suchej Beskidzkiej i Wólce Orłowskiej na linii nr 69 (Rejowiec – Zamość, objazdowa dla linii nr 7). Od kwietnia działa przystanek Gorzów Wielkopolski Wschodni, który ułatwia komunikację w czasie modernizacji estakady.

Zmiany w ofercie PKP Intercity

Od 11 czerwca mieszkańcy Chełma będą mieli do dyspozycji dodatkowy pociąg do Warszawy. Ponadto skład relacji Kijów – Przemyśl zyska skomunikowanie ze stolicą, gdyż zostanie wydłużona trasa pociągu TLK Pomarańczarka*, który obecnie kończy i rozpoczyna swój bieg w Rzeszowie. Kolejnymi nowościami w rozkładzie będą połączenia weekendowe. Mieszkańcy miejscowości Zwardoń i Żywiec zyskają pociąg do stolicy.

Dodatkowo zostanie uruchomiony skład kursujący na trasie z Węglińca, przez Bolesławiec, Legnicę, Łódź, Warszawę do Białegostoku. Oba połączenia obsługiwane będą przez pojazdy Dart. Z nowoczesnego EZT-a skorzystają również mieszkańcy Raciborza. Od 11 czerwca pojedzie tam pociąg kategorii IC do Warszawy. Natomiast od 15 czerwca do Szklarskiej Poręby ze stolicy pasażerowie dojadą składem EIC.

Ponadto od 11 czerwca pociąg EIC Tatry relacji Warszawa – Zakopane będzie kursował codziennie, a nie, jak do tej pory jedynie w weekendy. Dodatkowo w Mogilnie zatrzymają się dwa pociągi relacji Gdynia – Wrocław, natomiast w Piotrkowie Trybunalskim będzie się zatrzymywał skład relacji Gdynia – Zakopane z wagonami do Zagórza, Krynicy i Przemyśla.

Kompleksowa informacja

Trzy tygodnie przed wejściem w życie czerwcowej korekty informacje o zmianach są dostępne w formie plakatowej na stronach portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl. O kursowaniu pociągów informują także przewoźnicy. Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można znaleźć na stronie intercity.pl oraz pod numerem telefonu 19 757.

Podczas wprowadzania korekty rozkładu na największych stacjach w Polsce pomocy pasażerom udzielą informatorzy mobilni oraz pracownicy punktów InfoDworzec.

*od 23.06 skład TLK Pomarańczarka będzie kursować jako TLK Mierzeja w wydłużonej relacji Przemyśl – Hel.

PKP PLK SA