ENERGETYKA
Zagraniczne agencje o polskim projekcie ustawy węglowodorowej
(REUTERS/RIGZONE/OIL&GAS JOURNAL/GLOBE/TERESA WÓJCIK)
Kilka zagranicznych agencji ekonomicznych podało krótką informację, że polski rząd we wtorek, 11 marca, zaakceptował projekt ustawy węglowodorowej, ważnej dla nowej branży gazu łupkowego. Agencjezwróciły uwagę, że premier Tusk zapewnił, iż ustawa ma być przyjazna dla inwestorów dzięki ograniczeniu biurokracji i przeszkód regulacyjnych. Projekt ustawy musi jeszcze przejść przez parlament – procedura legislacyjna może zająć trochę czasu. Podkreślano przy tej okazji, że Polska chce produkować gaz niekonwencjonalny na skalę przemysłową, starając sięuniezależnićod importu z Rosji. Nowe przepisy wg agencji mają zainteresować poważnych zagranicznych inwestorów koncesjami poszukiwawczo-wydobywczymi w Polsce.
Zagrożone koncesje na poszukiwania węglowodorów na Morzu Czarnym
(OIL&GAS JOURNAL/TERESA WÓJCIK)
Dążenia Rosji do przyłączenia Krymu i destabilizacja polityczna całego regionu zagraża projektom wydobywczym ropy i gazu ze złóż na Morzu Czarnym. Projekty były zaplanowane przez koncerny ExxonMobil i Shell. ExxonMobil miał wykonać dwa odwierty za 735 mln dol. około 80 km. od południowo-zachodnich wybrzeży Krymu, obecnie ogarniętych prorosyjska rebelią. Co więcej, nie wiadomo, czy koncesje udzielone na odwierty na Morzu Czarnym przez władze w Kijowie, będą uważane za obowiązujące przez samozwańcze władze spornego regionu. Sytuacja stanie się jeszcze bardziej niepewna po referendum mającym się odbyć 16 marca. „Exxon i Shell są teraz w stanie zawieszenia prawnego – powiedział Chris Weafer , partner w firmie doradczej MakroAdvisory w Moskwie – zawarły kontrakt na poszukiwania gazu z rządem, który być może już wkrótce nie będzie mieć nawet teoretycznej władzy w regionie poszukiwań „. Także zapowiadana ewentualna pełniejsza autonomia na Krymie to duża niepewność i duże ryzyko dla firm zaangażowanych w poszukiwania gazu na Morzu Czarnym. Prezes ExxonMobil Rex Tillerson powiedział w ub. tygodniu, w siedzibie koncernu, w Irving w Teksasie, że jego koncern nie opowiada się po którejś ze stron konfliktu. Jurij Prikhodko, rzecznik ExxonMobil na Ukrainie, odmówił komentarza na temat, jak wynik referendum na Krymie może wpłynąć na plany jego koncernu. Dla nowych władz w Kijowie poszukiwania gazu to bardzo ważny element strategii mającej uniezależnić Ukrainę od importu z Rosji, która dostarcza ponad 50 proc. tego surowca. Podobne znaczenie dla Ukrainy ma projekt poszukiwania gazu z łupków przez koncerny Chevron, Shell i Eni, które zawarły umowy poszukiwawczo-wydobywcze jeszcze z poprzednim, obalonym rządem. I też nie do końca wiadomo, czy nadal mają moc obowiązującą.
South Stream realizowany zgodnie z planem
(ITAR-TASS/OIL&GAS JOURNAL/TERESA WÓJCIK)
Spółka South Stream Transport BV, operator projektu podwodnego gazociągu SouthStream, do końca marca ma podpisać umowę na budowę pierwszej nitki, a także umowę na dostawę rur do drugiej nitki. Poinformował o tym 11 marca szef Gazpromu, Aleksiej Miller, po posiedzeniu Rady Nadzorczej, która zaakceptowała zawarcie umów. Morska część gazociągu SouthStream będzie składać się z czterech nitek, zawartych w jednym „korytarzu” biegnącym po dnie Morza Czarnego na głębokości poniżej 2200 metrów. Długość nitek ma wynosić 930 km.
Projekt South Stream wg informacji Gazpromu jest realizowany zgodnie terminowym harmonogramem. Miller zapowiedział, że także zgodnie z terminem – mniej niż za dwa lata – trafi do Europy gaz transportowany trasą wolna od ryzyka tranzytu. Rosyjskie media podają, że Austria zachęcona perspektywą bezpiecznych dostaw oficjalnie powróciła do projektu South Stream. .
Gazprom planuje eksport LNG
(ITAR-TASS/TERESA WÓJCIK)
Decyzja o lokalizacji przyszłegozakładu skraplania gazu w ramach projektu ” Baltic LNG ” przyjętego przez Gazprom, zostanie podjęta w czerwcu lub lipcu b.r. Wg rosyjskich źródeł rozważane są dwa warianty lokalizacji, w jednej z dzielnic Petersburga lub w mieście Kingisepp (ros. Кингисе́пп, dawniej Jamburg, Я́мбург – miasto w obwodzie leningradzkim, nad rzeką Ługa, 137 kilometrów na zachód od Petersburga, 20 kilometrów na wschód od Narwy i 49 kilometrów na południe od Zatoki Fińskiej). Te same źródła informują, ze budowa rozpocznie się 2014 – 2015 r. Projekt „ Baltic LNG ” zakłada budowę zakładu skraplania gazu o wydajności do 10 mln t. rocznie. Wg tego projektu, Gazprom będzie eksportował gaz skroplony na rynki europejskie – do Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, a także pozaeuropejskie: do Indii i krajów Ameryki Łacińskiej. W pierwszym etapie „Baltic LNG” w 2019 r. wyeksportuje 5 mln t. gazu skroplonego. Inwestycyjnym partnerem Gazpromu ma być Gazprombank.
INFRASTRUKTURA
Bezpieczna droga jest dobrze oznakowana
(Polski Kongres Drogowy)
Starzejące się społeczeństwo, w tym kierowcy, a z drugiej strony – nowoczesne systemy pomagające w prowadzeniu samochodu, to czynniki, które skłaniają do dbałości o właściwe oznakowanie dróg. To jeden z tych środków podnoszenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, którym powinno się lepiej zarządzać – to główny wniosek z konferencji konsultacyjnej „Propozycja standardów oznakowania poziomego dróg publicznych w UE”, która odbyła się w Warszawie. Kwestia oznakowania jest jednym z całej gamy problemów związanych z utrzymaniem dróg, z czym nie radzą sobie niemal wszystkie kraje europejskie. Kryzys spowodował obcięcie funduszy na remonty i bieżące utrzymanie dróg praktycznie wszędzie – przypomniał otwierając obrady prezes Polskiego Kongresu Drogowego Zbigniew Kotlarek.
Będzie łącznik A4 z DK 4
(portal edroga.pl/GDDKiA))
Podpisana została umowa na zaprojektowanie i budowę drogi łącznikowej klasy GP pomiędzy węzłem Brzesko na autostradzie A4 a drogą krajową nr 4. W ramach umowy wykonawca musi przygotować m.in. wszystkie projekty budowlane i wykonawcze dla wszystkich branż oraz uzyskać niezbędne do realizacji dokumenty. Później wybudowana zostanie jednojezdniowa droga klasy GP o długości około 2,1 km. W jej ciągu powstanie m.in. estakada o długości około 200 m, przejście dla średnich zwierząt, rondo jednopasowe na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 4 i łącznice do ronda. Zgodnie ze złożoną ofertą zaprojektowanie i budowa drogi łącznikowej klasy GP pomiędzy węzłem Brzesko na autostradzie A4 a drogą krajową nr 4 kosztować będzie prawie 44 mln zł.
Galeria Poznań City Center sprzedana
(PKP SA)
Galeria Poznań City Center sprzedana. PKP S.A. przygotowuje się do kolejnego etapu inwestycji w Poznaniu. Europa Capital, w imieniu Europa Fund III, wraz z jego partnerami joint-ventrue: spółką TriGranit Development i PKP SA z sukcesem sprzedały Poznań City Center. Otwarte niedawno centrum handlowe zostało nabyte przez Resolution Real Estate Fund IV i Prime European Shopping Centre Fund. Sprzedaż centrum handlowego Poznań City Center to jedna z największych transakcji na rynku nieruchomości w Polsce w ostatnim czasie. Powierzchnia galerii wynosi 58 tys. mkw. Jej budowa była elementem szeroko zakrojonego projektu, w ramach którego powstał także nowy dworzec kolejowy zintegrowany z nowym dworcem autobusowym i transportem miejskim.
Otwarcie ofert w przetargu na modernizację dworca Bydgoszcz Główna
(PKP SA)
Trzy oferty wpłynęły w postępowaniu na wybór wykonawcy I etapu budowy zintegrowanego centrum komunikacyjnego w Bydgoszczy. Rozpoczynają się prace komisji przetargowej, która zdecyduje o wyborze wykonawcy. Oferty złożyły następujące podmioty: 1) Konsorcjum Budimex i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Lech; 2) PORR Polska 3) konsorcjum Aldesa Polska Services i Aldesa Construcciones. W Bydgoszczy ma powstać dostosowany do najwyższych standardów dworzec kolejowy. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przebudowany bydgoski dworzec ma zostać udostępniony pasażerom pod koniec 2015 r.
Gliwice miastem dla rowerów?
(portal edroga.pl)
W Gliwicach są rowerowe ścieżki rekreacyjne, ale brakuje tras o charakterze komunikacyjnym. Władze miasta rozważają stworzenie systemu komunikacji rowerowej i mają już podstawę do dalszych działań. Gotowe jest opracowanie projektowe dotyczące budowy dróg dla rowerów (DDR) w Gliwicach, oparte na holenderskich doświadczeniach. Najważniejsze były jednak oczekiwania mieszkańców, dlatego przeprowadzono stosowną ankietę. Za rozwojem komunikacji rowerowej opowiedziało się 82% ankietowanych, co świadczy o dużym zainteresowaniu tym zagadnieniem. Ponad 52% poinformowało, że posiada własny rower, a 43% zadeklarowało, że z niego korzysta. 72% respondentów korzysta z rowerów głównie w celach rekreacyjnych.
Sukcesywnie do przodu … do 3 milionów pasażerów
(Port Lotniczy Gdańsk)
W lutym 2014 r. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył 182.070 pasażerów, co stanowi 2-proc. wzrost w stosunku do analogicznego miesiąca ub.r. – Lutowy wzrost na poziomie 2% pozwala nam konsekwentnie dążyć do wytyczonego sobie celu na rok 2014, a jest nim oczywiście osiągnięcie liczby 3 mln obsłużonych pasażerów. Przy stabilnym pomorskim rynku przewozów lotniczych, rozwijamy siatkę połączeń zarówno regularnych, jak i czarterowych. Realizujemy również kolejny etap programu inwestycyjnego – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Utrudnienia w dojeździe do Kraków Airport na drodze S7 – remont wiaduktu w Szczyglicach – Balicach.
(Port Lotniczy Kraków)
W związku z kolejnym etapem remontu wiaduktu na drodze nr S7 w Szczyglicach-Balicach, mogą wystąpić utrudnienia w dojeździe do lotniska od strony Ronda Ofiar Katynia. Zgodnie z informacją ze strony GDDKiA remont potrwa do 7 lipca 2014 r. Pasażerów prosimy o wybieranie alternatywnych dróg dojazdu do lotniska lub zaplanowanie dodatkowego czasu dojazdu. Informacje dotyczące dojazdu do Kraków Airport znajdują się na stronie: http://bit.ly/ODxCmb
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak