Najważniejsze informacje dla biznesu

12.08.2014 ALERT

ENERGETYKA

ACER podjął decyzję w sprawie alokacji kosztów dla polsko-litewskiego gazociągu

(ACER/CIRE)

Projekt polsko-litewskiego gazociągu był przedmiotem analizy Europejskiej Agencji Regulatorów ACER odnośnie transgranicznej alokacji kosztów. ACER po analizie stwierdził, że efekty ekonomiczne budowy gazociągu będą dwukrotnie wyższe od kosztów jego budowy. Jednocześnie agencja stwierdziła, że większość kosztów przedsięwzięcia przypadnie na Polskę, dlatego też pozostali uczestnicy przedsięwzięcia – Litwa, Łotwa i Estonia będą zobowiązani po uruchomieniu gazociągu do kompensaty na rzecz Polski. Wysokość kompensaty ustalono na 85,8 mln euro, z czego 54,9 mln przypadnie na Litwę, 29,4 mln na Łotwę, a 1,5 mln na Estonię. Według wstępnych szacunków koszty budowy, łączącego Polskę z Litwą gazociąg o długości 562 km, mogą wynieść ok. 470 mln euro. Przedsięwzięcie ma być dofinansowane ze środków unijnych.

W Anglii zamknięto cztery elektrownie jądrowe wskutek awarii

(AFP/BBC/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Brytyjskie władze zakomunikowały wczoraj, że cztery nuklearne elektrownie na północy kraju będą nieczynne co najmniej przez osiem tygodni z powodu awarii. W elektrowni jądrowej Heysham w czasie kontroli odkryto awarię reaktora 1 i jak poinformowała dyrekcja elektrowni prewencyjnie wstrzymano pracę jeszcze jednego reaktora dopóki nie zostanie znaleziona przyczyna awarii. Podobnie z przyczyn prewencyjnych wstrzymano pracę dwóch reaktorów w innej elektrowni jądrowej w Hartlepool także na północy Anglii. W obu elektrowniach dyrekcje poinformowały, że nie można określić terminu ponownego uruchomienia obiektów dopóki nie będzie wiadomo dokładnie jakie są przyczyny awarii. Na razie można powiedzieć, że elektrownie będą nie czynne co najmniej osiem tygodni. Nuklearne siłownie w Heysham i Hartlepoot pracują od 1983 r. i mają być zamknięte w 2019 r. Każda z nich ma 1,2 gigawatów.

Iran chce słać gaz ziemny do Europy

(OIL AND GAS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po raz koleny ministerstwo ropy naftowej Iranu sygnalizuje gotowość do rozpoczęcia w przyszłości eksportu gazu ziemnego do Europy. Wiceminister ropy naftowej Ali Majedi zapowiedział, że dwa kraje europejskie zainteresowały się już propozycją. Do eksportu irańskiego surowca na Stary Kontynent ma posłużyć najprawdopodobniej rura turecka. Iran wymienił w tym kontekście porzucony przez Europę projekt Nabucco, który został zastąpiony przez mniejszy, Gazociąg Transadriatycki (TAP). Nabucco miało jednak dużo większą skalę i uwzględniało szlak z regionu kaspijskiego, przez Turcję do Europy Środkowej. TAP pobiegnie z granicy tureckiej do Włoch. Teheran przyznaje, że bez irańskiego gazu Nabucco było „bezużyteczne”.

Kijów zamknie tranzyt  dla rosyjskiego gazu?

(WIEDOMOSTI/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Dziś parlament ukraiński będzie obradować w sprawie sankcji wobec Rosji. Nie można wykluczyć, że w przeciwieństwie do Unii Europejskiej, na liście firm objętych sankcjami przez Ukrainę znajdzie się także Gazprom. Powstanie wówczas zapewne – według ukraińskich analityków – problem z tranzytem rosyjskiego gazu systemem rur przez terytorium Ukrainy. Może dojść do ograniczenia lub zupełnego wykluczenia ukraińskich usług tranzytowych dla Gazpromu.  Uprzedzając te trudności, Naftogaz  Ukrainy zaoferował zachodnim odbiorcom rosyjskiego gazu zawieranie bezpośrednich dwustronnych umów na tranzyt z operatorem ukraińskiego systemu przesyłu gazu. Projekt dokumentu, który będzie stanowić podstawę prawną dla wprowadzenia sankcji  przewiduje ograniczenia dotyczące  niektórych rodzajów działalności gospodarczej, w tym takie jak zapewnienie środków transportu i przesyłu tranzytowego dla strony rosyjskiej. Czyli dla rosyjskich firm i instytucji objętych sankcjami. Jednak konkretne decyzje będzie podejmować Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Kijów wczoraj sugerował, że jeśli Gazprom zostanie dziś objęty sankcjami, to kraje europejskie, które importują rosyjski gaz będą musiały dokonać zasadniczej rewizji umów handlowych z Gazpromem. Reuters przekazał ocenę rzeczniczki koncernu Naftogaz, która stwierdziła, że tranzytowe dostawy gazu mogłyby być bez problemów kontynuowane, gdyby gaz ten był kupowany przez firmy europejskie na naszej wschodniej granicy z Ukrainą. Nieco wcześniej, w poniedziałek rano ukraiński koncern poinformował, że zapewni stałe dostawy rosyjskiego gazu do Europy nawet jeśli Kijów nałoży na Rosję własne sankcje. Trzeba pamiętać, że rosyjski gaz jest dostarczany przez terytorium Ukrainy do 18 krajów europejskich. Alfabetycznie są to – Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Turcja. Pytany o problem skutków ukraińskich sankcji dla tych krajów-odbiorców rosyjskiego Gazpromu, przedstawiciel tego koncernu nie udzielił odpowiedzi.

Firma CAT Oil pozostaje w Rosji pomimo sankcji

(REUTERS/RIGZONE/GAS AND OIL/TERESA WÓJCIK)

Austriacka firma CAT Oil świadcząca usługi dla sektora naftowego poinformowała wczoraj, że pozostaje w Rosji pomimo zachodnich sankcji gospodarczych wobec tego państwa. Firma, wiodący dostawca usług dla sektora ropy i gazu w Rosji i w Kazachstanie, stwierdziła po ocenie wstępnej skutków najnowszych ograniczeń eksportowych wynikających z sankcji UE i USA,  że nie może zrezygnować z dobrych perspektyw na bieżący rok. Zarząd CAT Oil oczekuje w b.r. w Rosji przychodów od 420 do 450 mln euro oraz zysku netto między 113 – 121 mln euro. Rosjanie zapowiedzieli już, że zaskarżą sankcje zachodnie przeciwko Rosji do Światowej Organizacji Handlu, której są członkiem.

Rosnieft: Złoża na Morzu Karskie jak w Arabii Saudyjskiej

(OIL AND GAS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Według prezesa Rosnieftu Igora Sieczyna złoża ropy naftowej na Morzu Karskim eksplorowane obecnie przez jego firmę i amerykański Exxon Mobil są większe od zasobów w Zatoce Meksykańskiej, na Alasce i w północnej Kanadzie. Mają być porównywalne do złóż Arabii Saudyjskiej. Sieczin zapowiedział, że pomimo sankcji USA razem z Exxonem doprowadzi do rozpoczęcia wydobycia z tych złóż. Prace prowadzi firma wiertnicz Seadrill zwerbowana przez Rosnieft na okres dwóch lat jeszcze przed wprowadzeniem sankcji zachodnich na naftowe technologie i serwis wydobywczy dla Rosji.

Roxi Petroleum plc. odkrył nowe złoża ropy i gazu w Kazachstanie

(RIGZONE/ASIA OIL AND GAS/TERESA WÓJCIK)

Roxi Petroleum poinformował w poniedziałek, że jego ekipy poczyniły kolejne odkrycia złóż węglowodorów na obszarze koncesji basenu BNG w zachodniej części Kazachstanu. Pierwsze złoża ropy i gazu zostały odkryte 5 sierpnia b.r., ale koncern nie podał jeszcze wyników.  Clive Carver, prezes Roxi Petroleum, oświadczył wczoraj, że wyniki poszukiwawcze na obszarze BNG są więcej niż zadowalające. Dalsze prace pozwolą na ustalenia pełnego potencjału tego basenu.

Wstrzymane poszukiwania ropy naftowej w Kurdystanie 

(Rigzone/Asia Gas&Oli/Teresa Wójcik)

Firma naftowa Hess Corporation z siedzibą w USA podjęła wczoraj decyzję o zawieszeniu działalności na terenie Iraku kontrolowanym przez Kurdów. Zarząd Hess Corp. ocenił, że nie ma innego wyjścia w obliczu pogarszającego się stanu bezpieczeństwa w regionie. Z tą oceną zgodził się partner Hess Corp., firma Petroceltic International. Obie firmy postanowiły czasowo zawiesić działalności m.in. na odwiertach poszukiwawczych Shireen -1 na koncesji Dinarta. Ewakuowano też personel. Prace poszukiwawcze Hess Corp były prowadzone na obszarach przylegających do stref możliwych walk między kurdyjskimi siłami Peshmerga, a dżihadistami ISIS/ISIL. W sobotnim komunikacie władze regionalne Kurdystanu podkreśliły, że „wróg nie zdołał przeszkodzić w pracach wydobywczych w regionie”, a „produkcja ropy przebiega bez zmian” i jest „dostarczana zarówno na rynki krajowe jak i zagraniczne”. Rurociągi prowadzące do Turcji są skutecznie strzeżone przez żołnierzy Peshmerga. Władze Kurdystanu spodziewają się, że w ciągu najbliższych tygodni sytuacja w regionie ulegnie zasadniczej poprawie po udanych akcjach jednostek Peshmerga wspieranych przez samoloty amerykańskie. Podobnie oceniają sytuację niektóre inne naftowe firmy międzynarodowe, których tereny wydobywcze ocenia się jako bezpieczne. W ubiegły piątek, Genel Energy wydała komunikat stwierdzający, że jego pola Taq Taq i Tawke w regionie „pozostają bezpieczne”. Lotnictwo Stanów Zjednoczonych nadal prowadzi naloty wspierające kurdyjskie siły wojskowe w walkach przeciwko dżihadistom ISIS/ISIL.

Pomimo sankcji Amerykanie sprowadzają rosyjski węgiel

(FORBES/WOJCIECH JAKÓBIK)

James Conca analizuje na łamach Forbesa przyczyny dla których Amerykanie zwiększyli import węgla o 30 procent. Część elektrowni na Wschodnim Wybrzeżu wybiera import z Rosji ze względu na braki w magazynach spowodowane ostrą zimą. USA sprowadzają jedynie małą część węgla, który zużywają w swoich elektrowniach, ale muszą go importować ze względu na problemy transportowe, zintesyfikowaniu tranzytu innych surowców koleją, nadpodaż i niskie ceny węgla poza USA oraz dobrą jakość surowca z Rosji.

Holding Brightoil China Petroleum nabył  Anadarko China za 1,05 mld dol. 

(REUTERS/RIGZONE/AP/TERESA WÓJCIK)

Holding naftowy z Hong Kongu Brightoil Petroleum Holdings Ltd zakończył przejęcie chińskiej spółki Anadarko Petroleum Corp za 1,05 mld dol. Celem transakcji jest rozpoczęcie przez ​​Brightoil eksploatacji kilku obiecujących podmorskich pól naftowych w dwóch blokach w zatoce Bohai na Morzu Żółtym. Komunikat informujący o tych planach Holdingu podano w Hong Kongu w niedzielę.

Brightoil, którego międzynarodowe  interesy mocno ucierpiały na skutek globalnego kryzysu finansowego, stara się od kilku lat odbudować swoją pozycję poszukując możliwości inwestycyjnych upstream w Chinach. Brightoil na początku tego roku, zgodził się na cenę transakcji przejęcia Anadarko Petroleum Corp. wynoszącą 1,08 mld dol. W niedziele okazało się, że ostateczna cena jest niższa i wynosi 1,05 mld dol.

INFRASTRUKTURA

Nowy wykonawca obwodnicy Szczuczyna

(GDDKiA)

Obwodnicę Szczuczyna dokończy firma  POL-AQUA” SA za 126,2 mln zł. Nowy wykonawca ma 13 miesięcy na realizację zadania – od daty rozpoczęcia robót. Nie wlicza się do tego okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca). Nowy wykonawca przejmie plac budowy na którym poprzedni wykonawca prowadził roboty ziemne oraz rozpoczął prace konstrukcyjne przy niektórych obiektach inżynierskich. Obwodnica Szczuczyna ma mieć 8 km, a w I etapie będzie to droga o przekroju jednojezdniowym – 1 x 2 pasy ruchu (na węźle dwujezdniowa 2 x 2 pasy ruchu) wraz z bezkolizyjnym węzłem drogowym „Szczuczyn”.

Przypomnijmy, że 22.06.2013 GDDKiA odstąpiła od umowy FCC ponieważ firma ta nie realizowała swoich zobowiązań kontraktowych wobec GDDKiA. Firma FCC miała poważne opóźnienia i nie zastosowała się do wezwań o podjęcie i kontynuowanie prac.

Kolejny odcinek S8 w woj. łódzkim oddany do ruchu

(GDDKiA)

Oddano do ruchu 8,15-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S8 węzeł Łask-węzeł Róża. Nowo oddany fragment jest kolejnym (6) odcinkiem realizacyjnym budowy drogi ekspresowej S8 na odcinku węzeł Wieluń-węzeł Łódź Południe. Dzięki nowemu fragmentowi trasy zostanie poprawiona nie tylko lokalna komunikacja, ale także będzie on alternatywą dla uciążliwego tranzytu samochodów ciężarowych między Łaskiem a Piotrkowem Trybunalskim (Kącik-Mzurki). Nowa trasa jest w standardzie drogi ekspresowej, ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu szerokości 3,5m każdy oraz pas awaryjny o szerokości 2,5m. Nowoddany odcinek ma nawierzchnię betonową znacznie trwalszą od tradycyjnych nawierzchni bitumicznych. Koszt budowy nowego odcinka wyniósł nieco ponad 550 mln zł.

Więcej nowoczesnych dróg

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Rząd, na wniosek ministra infrastruktury i rozwoju, przyjął zmiany do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Dzięki nim do Programu wprowadzone zostały nowe zadania: budowa drogi ekspresowej S6 Szczecin – Koszalin, wraz z obwodnicą Koszalina i Sianowa oraz obwodnice Wałcza w ciągu S10 i Szczecinka w ciągu S11. Inwestycje te mają kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego woj. zachodniopomorskiego, poprawią także dostępność transportową portów morskich. Kolejną zmianą w Programie jest podwyższenie klasy technicznej części obwodnicy Olsztyna na odcinku Olsztyn Południe – Olsztyn Wschód. Odcinek ten będzie realizowany jako droga ekspresowa. Dzięki dodaniu do Programu nowych inwestycji wartość zadań zaplanowanych do realizacji w ramach załączników 5 i 6 wyniesie 72,3 mld zł.

Projekt deweloperski dla Dworca Świebodzkiego wkracza w kolejną fazę

(PKP SA)

3 podmioty zakwalifikowały się do drugiego etapu postępowania na wybór inwestora, który zagospodaruje teren dworca Wrocław Świebodzki. PKP SA wybierze  partnera do tej inwestycji na przełomie 2014 i 2015 roku. Inwestycja przy dworcu Świebodzkim to jeden z realizowanych przez PKP S.A. projektów deweloperskich. Spółka planuje komercyjne zagospodarowanie tego terenu oraz rewitalizację zabytkowego budynku dworcowego. Całość prac zostanie przeprowadzona w oparciu o koncepcję wyłonionego w postępowaniu inwestora. Przewidywane jest również przywrócenie ruchu kolejowego do stacji. – Zależy nam na tym, aby zagospodarowanie komercyjne współgrało z historyczną zabudową – mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP SA. Projekt zakłada zagospodarowanie 28 ha gruntów zlokalizowanych w obrębie Starego Miasta, w odległości około 1 km od Rynku.

Wybrano wykonawcę przebudowy dworca Szczecin Główny

(PKP SA)

PKP SA rozstrzygnęła przetarg na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Szczecinie. Inwestycję realizowaną w formule „Projektuj i buduj” wykona konsorcjum Winnicki sp. z o.o. i Maxto sp. z o.o., SKA. Dworzec w Szczecinie zostanie gruntownie przebudowany. Obiekt stanie się nowoczesny i bardziej funkcjonalny. Zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. – Przebudowa dworca w Szczecinie to kolejny duży projekt realizowany przez PKP SA, obejmujący nie tylko budynek dworca, ale również perony – mówi Wojciech Rokicki, zastępca dyr. Departamentu Inwestycji PKP SA. – Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku. Ich zakończenie planujemy na koniec 2015 r. – dodaje. Łączny koszt inwestycji wyniesie sto kilkadziesiąt mln zł. Projekt będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zmieniony rozkład jazdy na linii łódzkiej utrzymany do końca sierpnia

(PKP Intercity)

PKP Polskie Linie Kolejowe SA poinformowały o utrzymaniu zmienionego rozkładu jazdy na linii Warszawa – Łódź do końca wakacji. Od poniedziałku, 11 sierpnia wybrane pociągi jeżdżą tak jak do tej pory zmienioną trasą, z pominięciem stacji Skierniewice, Żyrardów. Zmiana organizacji ruchu wprowadzona została w związku z testami nowych urządzeń sterowania ruchem. 8 pociągów PKP Intercity czasowo kursuje trasą okrężną przez Bełchów – Sochaczew z pominięciem Skierniewic i Żyrardowa, z dodatkowym postojem na przystanku Mokra. Ze względu na czasowe wydłużenie czasu przejazdu (o ok. 25 min) PKP Intercity prosi pasażerów o sprawdzanie godzin przyjazdów/odjazdów pociągów.

Grupa PKP Informatyka podpisała wielostronną umowę utworzenia Klastra ITS

(PKP Informatyka)

Spółki Grupy PKP Informatyka wraz z dwunastoma innymi podmiotami podpisały wielostronną umowę utworzenia Klastra ITS. Umowa została podpisana podczas spotkania roboczego przedstawicieli grupy założycielskiej, które odbyło się na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Utworzenie Klastra ITS jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, jednostkami naukowo-badawczymi oraz władzami publicznymi skupionymi w obszarach innowacyjnego transportu, w szczególności tzw. Inteligentnych Systemów Transportowych. W ramach Klastra zostały utworzone grupy robocze, których celem jest rozwijanie inteligentnych rozwiązań transportowych poprzez wypracowanie opłacalnych ekonomicznie mechanizmów, technologii i procedur oraz promowanie i popularyzacja wiedzy w zakresie ITS.

Osiem nowych połączeń Wizz Air z Lotniska Chopina

(Lotnisko Chopina)

Wizz Air rozwija swoja bazę na Lotnisku Chopina i zwiększa siatkę połączeń z Warszawy. Na przełomie zimy i wiosny 2015 r. przewoźnik uruchomi osiem nowych tras i zwiększy oferowanie na ośmiu trasach już istniejących. 17 stycznia 2015 r. Wizz Air uruchomi dwa nowe zimowe kierunki z Warszawy do Werony oraz Turynu. Rejsy będą odbywały się raz w tygodniu. Od 29 marca przewoźnik wzbogaci także swoją warszawską bazę o piąty samolot typu Airbus A320, dzięki czemu będzie mógł poszerzyć ofertę o sześć kolejnych tras: Dortmund (cztery razy w tygodniu), Larnakę i Lizbonę (dwa razy w tygodniu) oraz Alicante, Katanię i Maltę (raz w tygodniu). Linia planuje także zwiększenie częstotliwość lotów na najpopularniejszych trasach z Warszawy w sezonie letnim 2015.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

ENERGETYKA

ACER podjął decyzję w sprawie alokacji kosztów dla polsko-litewskiego gazociągu

(ACER/CIRE)

Projekt polsko-litewskiego gazociągu był przedmiotem analizy Europejskiej Agencji Regulatorów ACER odnośnie transgranicznej alokacji kosztów. ACER po analizie stwierdził, że efekty ekonomiczne budowy gazociągu będą dwukrotnie wyższe od kosztów jego budowy. Jednocześnie agencja stwierdziła, że większość kosztów przedsięwzięcia przypadnie na Polskę, dlatego też pozostali uczestnicy przedsięwzięcia – Litwa, Łotwa i Estonia będą zobowiązani po uruchomieniu gazociągu do kompensaty na rzecz Polski. Wysokość kompensaty ustalono na 85,8 mln euro, z czego 54,9 mln przypadnie na Litwę, 29,4 mln na Łotwę, a 1,5 mln na Estonię. Według wstępnych szacunków koszty budowy, łączącego Polskę z Litwą gazociąg o długości 562 km, mogą wynieść ok. 470 mln euro. Przedsięwzięcie ma być dofinansowane ze środków unijnych.

W Anglii zamknięto cztery elektrownie jądrowe wskutek awarii

(AFP/BBC/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Brytyjskie władze zakomunikowały wczoraj, że cztery nuklearne elektrownie na północy kraju będą nieczynne co najmniej przez osiem tygodni z powodu awarii. W elektrowni jądrowej Heysham w czasie kontroli odkryto awarię reaktora 1 i jak poinformowała dyrekcja elektrowni prewencyjnie wstrzymano pracę jeszcze jednego reaktora dopóki nie zostanie znaleziona przyczyna awarii. Podobnie z przyczyn prewencyjnych wstrzymano pracę dwóch reaktorów w innej elektrowni jądrowej w Hartlepool także na północy Anglii. W obu elektrowniach dyrekcje poinformowały, że nie można określić terminu ponownego uruchomienia obiektów dopóki nie będzie wiadomo dokładnie jakie są przyczyny awarii. Na razie można powiedzieć, że elektrownie będą nie czynne co najmniej osiem tygodni. Nuklearne siłownie w Heysham i Hartlepoot pracują od 1983 r. i mają być zamknięte w 2019 r. Każda z nich ma 1,2 gigawatów.

Iran chce słać gaz ziemny do Europy

(OIL AND GAS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po raz koleny ministerstwo ropy naftowej Iranu sygnalizuje gotowość do rozpoczęcia w przyszłości eksportu gazu ziemnego do Europy. Wiceminister ropy naftowej Ali Majedi zapowiedział, że dwa kraje europejskie zainteresowały się już propozycją. Do eksportu irańskiego surowca na Stary Kontynent ma posłużyć najprawdopodobniej rura turecka. Iran wymienił w tym kontekście porzucony przez Europę projekt Nabucco, który został zastąpiony przez mniejszy, Gazociąg Transadriatycki (TAP). Nabucco miało jednak dużo większą skalę i uwzględniało szlak z regionu kaspijskiego, przez Turcję do Europy Środkowej. TAP pobiegnie z granicy tureckiej do Włoch. Teheran przyznaje, że bez irańskiego gazu Nabucco było „bezużyteczne”.

Kijów zamknie tranzyt  dla rosyjskiego gazu?

(WIEDOMOSTI/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Dziś parlament ukraiński będzie obradować w sprawie sankcji wobec Rosji. Nie można wykluczyć, że w przeciwieństwie do Unii Europejskiej, na liście firm objętych sankcjami przez Ukrainę znajdzie się także Gazprom. Powstanie wówczas zapewne – według ukraińskich analityków – problem z tranzytem rosyjskiego gazu systemem rur przez terytorium Ukrainy. Może dojść do ograniczenia lub zupełnego wykluczenia ukraińskich usług tranzytowych dla Gazpromu.  Uprzedzając te trudności, Naftogaz  Ukrainy zaoferował zachodnim odbiorcom rosyjskiego gazu zawieranie bezpośrednich dwustronnych umów na tranzyt z operatorem ukraińskiego systemu przesyłu gazu. Projekt dokumentu, który będzie stanowić podstawę prawną dla wprowadzenia sankcji  przewiduje ograniczenia dotyczące  niektórych rodzajów działalności gospodarczej, w tym takie jak zapewnienie środków transportu i przesyłu tranzytowego dla strony rosyjskiej. Czyli dla rosyjskich firm i instytucji objętych sankcjami. Jednak konkretne decyzje będzie podejmować Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Kijów wczoraj sugerował, że jeśli Gazprom zostanie dziś objęty sankcjami, to kraje europejskie, które importują rosyjski gaz będą musiały dokonać zasadniczej rewizji umów handlowych z Gazpromem. Reuters przekazał ocenę rzeczniczki koncernu Naftogaz, która stwierdziła, że tranzytowe dostawy gazu mogłyby być bez problemów kontynuowane, gdyby gaz ten był kupowany przez firmy europejskie na naszej wschodniej granicy z Ukrainą. Nieco wcześniej, w poniedziałek rano ukraiński koncern poinformował, że zapewni stałe dostawy rosyjskiego gazu do Europy nawet jeśli Kijów nałoży na Rosję własne sankcje. Trzeba pamiętać, że rosyjski gaz jest dostarczany przez terytorium Ukrainy do 18 krajów europejskich. Alfabetycznie są to – Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Turcja. Pytany o problem skutków ukraińskich sankcji dla tych krajów-odbiorców rosyjskiego Gazpromu, przedstawiciel tego koncernu nie udzielił odpowiedzi.

Firma CAT Oil pozostaje w Rosji pomimo sankcji

(REUTERS/RIGZONE/GAS AND OIL/TERESA WÓJCIK)

Austriacka firma CAT Oil świadcząca usługi dla sektora naftowego poinformowała wczoraj, że pozostaje w Rosji pomimo zachodnich sankcji gospodarczych wobec tego państwa. Firma, wiodący dostawca usług dla sektora ropy i gazu w Rosji i w Kazachstanie, stwierdziła po ocenie wstępnej skutków najnowszych ograniczeń eksportowych wynikających z sankcji UE i USA,  że nie może zrezygnować z dobrych perspektyw na bieżący rok. Zarząd CAT Oil oczekuje w b.r. w Rosji przychodów od 420 do 450 mln euro oraz zysku netto między 113 – 121 mln euro. Rosjanie zapowiedzieli już, że zaskarżą sankcje zachodnie przeciwko Rosji do Światowej Organizacji Handlu, której są członkiem.

Rosnieft: Złoża na Morzu Karskie jak w Arabii Saudyjskiej

(OIL AND GAS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Według prezesa Rosnieftu Igora Sieczyna złoża ropy naftowej na Morzu Karskim eksplorowane obecnie przez jego firmę i amerykański Exxon Mobil są większe od zasobów w Zatoce Meksykańskiej, na Alasce i w północnej Kanadzie. Mają być porównywalne do złóż Arabii Saudyjskiej. Sieczin zapowiedział, że pomimo sankcji USA razem z Exxonem doprowadzi do rozpoczęcia wydobycia z tych złóż. Prace prowadzi firma wiertnicz Seadrill zwerbowana przez Rosnieft na okres dwóch lat jeszcze przed wprowadzeniem sankcji zachodnich na naftowe technologie i serwis wydobywczy dla Rosji.

Roxi Petroleum plc. odkrył nowe złoża ropy i gazu w Kazachstanie

(RIGZONE/ASIA OIL AND GAS/TERESA WÓJCIK)

Roxi Petroleum poinformował w poniedziałek, że jego ekipy poczyniły kolejne odkrycia złóż węglowodorów na obszarze koncesji basenu BNG w zachodniej części Kazachstanu. Pierwsze złoża ropy i gazu zostały odkryte 5 sierpnia b.r., ale koncern nie podał jeszcze wyników.  Clive Carver, prezes Roxi Petroleum, oświadczył wczoraj, że wyniki poszukiwawcze na obszarze BNG są więcej niż zadowalające. Dalsze prace pozwolą na ustalenia pełnego potencjału tego basenu.

Wstrzymane poszukiwania ropy naftowej w Kurdystanie 

(Rigzone/Asia Gas&Oli/Teresa Wójcik)

Firma naftowa Hess Corporation z siedzibą w USA podjęła wczoraj decyzję o zawieszeniu działalności na terenie Iraku kontrolowanym przez Kurdów. Zarząd Hess Corp. ocenił, że nie ma innego wyjścia w obliczu pogarszającego się stanu bezpieczeństwa w regionie. Z tą oceną zgodził się partner Hess Corp., firma Petroceltic International. Obie firmy postanowiły czasowo zawiesić działalności m.in. na odwiertach poszukiwawczych Shireen -1 na koncesji Dinarta. Ewakuowano też personel. Prace poszukiwawcze Hess Corp były prowadzone na obszarach przylegających do stref możliwych walk między kurdyjskimi siłami Peshmerga, a dżihadistami ISIS/ISIL. W sobotnim komunikacie władze regionalne Kurdystanu podkreśliły, że „wróg nie zdołał przeszkodzić w pracach wydobywczych w regionie”, a „produkcja ropy przebiega bez zmian” i jest „dostarczana zarówno na rynki krajowe jak i zagraniczne”. Rurociągi prowadzące do Turcji są skutecznie strzeżone przez żołnierzy Peshmerga. Władze Kurdystanu spodziewają się, że w ciągu najbliższych tygodni sytuacja w regionie ulegnie zasadniczej poprawie po udanych akcjach jednostek Peshmerga wspieranych przez samoloty amerykańskie. Podobnie oceniają sytuację niektóre inne naftowe firmy międzynarodowe, których tereny wydobywcze ocenia się jako bezpieczne. W ubiegły piątek, Genel Energy wydała komunikat stwierdzający, że jego pola Taq Taq i Tawke w regionie „pozostają bezpieczne”. Lotnictwo Stanów Zjednoczonych nadal prowadzi naloty wspierające kurdyjskie siły wojskowe w walkach przeciwko dżihadistom ISIS/ISIL.

Pomimo sankcji Amerykanie sprowadzają rosyjski węgiel

(FORBES/WOJCIECH JAKÓBIK)

James Conca analizuje na łamach Forbesa przyczyny dla których Amerykanie zwiększyli import węgla o 30 procent. Część elektrowni na Wschodnim Wybrzeżu wybiera import z Rosji ze względu na braki w magazynach spowodowane ostrą zimą. USA sprowadzają jedynie małą część węgla, który zużywają w swoich elektrowniach, ale muszą go importować ze względu na problemy transportowe, zintesyfikowaniu tranzytu innych surowców koleją, nadpodaż i niskie ceny węgla poza USA oraz dobrą jakość surowca z Rosji.

Holding Brightoil China Petroleum nabył  Anadarko China za 1,05 mld dol. 

(REUTERS/RIGZONE/AP/TERESA WÓJCIK)

Holding naftowy z Hong Kongu Brightoil Petroleum Holdings Ltd zakończył przejęcie chińskiej spółki Anadarko Petroleum Corp za 1,05 mld dol. Celem transakcji jest rozpoczęcie przez ​​Brightoil eksploatacji kilku obiecujących podmorskich pól naftowych w dwóch blokach w zatoce Bohai na Morzu Żółtym. Komunikat informujący o tych planach Holdingu podano w Hong Kongu w niedzielę.

Brightoil, którego międzynarodowe  interesy mocno ucierpiały na skutek globalnego kryzysu finansowego, stara się od kilku lat odbudować swoją pozycję poszukując możliwości inwestycyjnych upstream w Chinach. Brightoil na początku tego roku, zgodził się na cenę transakcji przejęcia Anadarko Petroleum Corp. wynoszącą 1,08 mld dol. W niedziele okazało się, że ostateczna cena jest niższa i wynosi 1,05 mld dol.

INFRASTRUKTURA

Nowy wykonawca obwodnicy Szczuczyna

(GDDKiA)

Obwodnicę Szczuczyna dokończy firma  POL-AQUA” SA za 126,2 mln zł. Nowy wykonawca ma 13 miesięcy na realizację zadania – od daty rozpoczęcia robót. Nie wlicza się do tego okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca). Nowy wykonawca przejmie plac budowy na którym poprzedni wykonawca prowadził roboty ziemne oraz rozpoczął prace konstrukcyjne przy niektórych obiektach inżynierskich. Obwodnica Szczuczyna ma mieć 8 km, a w I etapie będzie to droga o przekroju jednojezdniowym – 1 x 2 pasy ruchu (na węźle dwujezdniowa 2 x 2 pasy ruchu) wraz z bezkolizyjnym węzłem drogowym „Szczuczyn”.

Przypomnijmy, że 22.06.2013 GDDKiA odstąpiła od umowy FCC ponieważ firma ta nie realizowała swoich zobowiązań kontraktowych wobec GDDKiA. Firma FCC miała poważne opóźnienia i nie zastosowała się do wezwań o podjęcie i kontynuowanie prac.

Kolejny odcinek S8 w woj. łódzkim oddany do ruchu

(GDDKiA)

Oddano do ruchu 8,15-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S8 węzeł Łask-węzeł Róża. Nowo oddany fragment jest kolejnym (6) odcinkiem realizacyjnym budowy drogi ekspresowej S8 na odcinku węzeł Wieluń-węzeł Łódź Południe. Dzięki nowemu fragmentowi trasy zostanie poprawiona nie tylko lokalna komunikacja, ale także będzie on alternatywą dla uciążliwego tranzytu samochodów ciężarowych między Łaskiem a Piotrkowem Trybunalskim (Kącik-Mzurki). Nowa trasa jest w standardzie drogi ekspresowej, ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu szerokości 3,5m każdy oraz pas awaryjny o szerokości 2,5m. Nowoddany odcinek ma nawierzchnię betonową znacznie trwalszą od tradycyjnych nawierzchni bitumicznych. Koszt budowy nowego odcinka wyniósł nieco ponad 550 mln zł.

Więcej nowoczesnych dróg

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Rząd, na wniosek ministra infrastruktury i rozwoju, przyjął zmiany do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Dzięki nim do Programu wprowadzone zostały nowe zadania: budowa drogi ekspresowej S6 Szczecin – Koszalin, wraz z obwodnicą Koszalina i Sianowa oraz obwodnice Wałcza w ciągu S10 i Szczecinka w ciągu S11. Inwestycje te mają kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego woj. zachodniopomorskiego, poprawią także dostępność transportową portów morskich. Kolejną zmianą w Programie jest podwyższenie klasy technicznej części obwodnicy Olsztyna na odcinku Olsztyn Południe – Olsztyn Wschód. Odcinek ten będzie realizowany jako droga ekspresowa. Dzięki dodaniu do Programu nowych inwestycji wartość zadań zaplanowanych do realizacji w ramach załączników 5 i 6 wyniesie 72,3 mld zł.

Projekt deweloperski dla Dworca Świebodzkiego wkracza w kolejną fazę

(PKP SA)

3 podmioty zakwalifikowały się do drugiego etapu postępowania na wybór inwestora, który zagospodaruje teren dworca Wrocław Świebodzki. PKP SA wybierze  partnera do tej inwestycji na przełomie 2014 i 2015 roku. Inwestycja przy dworcu Świebodzkim to jeden z realizowanych przez PKP S.A. projektów deweloperskich. Spółka planuje komercyjne zagospodarowanie tego terenu oraz rewitalizację zabytkowego budynku dworcowego. Całość prac zostanie przeprowadzona w oparciu o koncepcję wyłonionego w postępowaniu inwestora. Przewidywane jest również przywrócenie ruchu kolejowego do stacji. – Zależy nam na tym, aby zagospodarowanie komercyjne współgrało z historyczną zabudową – mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP SA. Projekt zakłada zagospodarowanie 28 ha gruntów zlokalizowanych w obrębie Starego Miasta, w odległości około 1 km od Rynku.

Wybrano wykonawcę przebudowy dworca Szczecin Główny

(PKP SA)

PKP SA rozstrzygnęła przetarg na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Szczecinie. Inwestycję realizowaną w formule „Projektuj i buduj” wykona konsorcjum Winnicki sp. z o.o. i Maxto sp. z o.o., SKA. Dworzec w Szczecinie zostanie gruntownie przebudowany. Obiekt stanie się nowoczesny i bardziej funkcjonalny. Zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. – Przebudowa dworca w Szczecinie to kolejny duży projekt realizowany przez PKP SA, obejmujący nie tylko budynek dworca, ale również perony – mówi Wojciech Rokicki, zastępca dyr. Departamentu Inwestycji PKP SA. – Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku. Ich zakończenie planujemy na koniec 2015 r. – dodaje. Łączny koszt inwestycji wyniesie sto kilkadziesiąt mln zł. Projekt będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zmieniony rozkład jazdy na linii łódzkiej utrzymany do końca sierpnia

(PKP Intercity)

PKP Polskie Linie Kolejowe SA poinformowały o utrzymaniu zmienionego rozkładu jazdy na linii Warszawa – Łódź do końca wakacji. Od poniedziałku, 11 sierpnia wybrane pociągi jeżdżą tak jak do tej pory zmienioną trasą, z pominięciem stacji Skierniewice, Żyrardów. Zmiana organizacji ruchu wprowadzona została w związku z testami nowych urządzeń sterowania ruchem. 8 pociągów PKP Intercity czasowo kursuje trasą okrężną przez Bełchów – Sochaczew z pominięciem Skierniewic i Żyrardowa, z dodatkowym postojem na przystanku Mokra. Ze względu na czasowe wydłużenie czasu przejazdu (o ok. 25 min) PKP Intercity prosi pasażerów o sprawdzanie godzin przyjazdów/odjazdów pociągów.

Grupa PKP Informatyka podpisała wielostronną umowę utworzenia Klastra ITS

(PKP Informatyka)

Spółki Grupy PKP Informatyka wraz z dwunastoma innymi podmiotami podpisały wielostronną umowę utworzenia Klastra ITS. Umowa została podpisana podczas spotkania roboczego przedstawicieli grupy założycielskiej, które odbyło się na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Utworzenie Klastra ITS jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, jednostkami naukowo-badawczymi oraz władzami publicznymi skupionymi w obszarach innowacyjnego transportu, w szczególności tzw. Inteligentnych Systemów Transportowych. W ramach Klastra zostały utworzone grupy robocze, których celem jest rozwijanie inteligentnych rozwiązań transportowych poprzez wypracowanie opłacalnych ekonomicznie mechanizmów, technologii i procedur oraz promowanie i popularyzacja wiedzy w zakresie ITS.

Osiem nowych połączeń Wizz Air z Lotniska Chopina

(Lotnisko Chopina)

Wizz Air rozwija swoja bazę na Lotnisku Chopina i zwiększa siatkę połączeń z Warszawy. Na przełomie zimy i wiosny 2015 r. przewoźnik uruchomi osiem nowych tras i zwiększy oferowanie na ośmiu trasach już istniejących. 17 stycznia 2015 r. Wizz Air uruchomi dwa nowe zimowe kierunki z Warszawy do Werony oraz Turynu. Rejsy będą odbywały się raz w tygodniu. Od 29 marca przewoźnik wzbogaci także swoją warszawską bazę o piąty samolot typu Airbus A320, dzięki czemu będzie mógł poszerzyć ofertę o sześć kolejnych tras: Dortmund (cztery razy w tygodniu), Larnakę i Lizbonę (dwa razy w tygodniu) oraz Alicante, Katanię i Maltę (raz w tygodniu). Linia planuje także zwiększenie częstotliwość lotów na najpopularniejszych trasach z Warszawy w sezonie letnim 2015.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Najnowsze artykuły