13.08.2013 ALERT

13 sierpnia 2013, 09:40 Alert

ENERGETYKA

Niewiele zmian sprzedawców na rynku gazu

(CIRE)

Od początku 2011 roku na zmianę sprzedawcy gazu zdecydowało się w tylko 352 odbiorców, wynika z opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki danych z monitoringu rynku gazu. W drugim kwartale 2013 roku zmianę sprzedawcy przeprowadziło 30 odbiorców, podczas gdy w pierwszym kwartale na taki krok zdecydowało się 112 klientów sprzedawców gazu. Przez cały ubiegły rok sprzedawcę gazu zmieniło 206 odbiorców.

Nowe pomysły na dofinansowanie rozbudowy Elektrowni Opole

(CIRE)

Kwestie związane z finansowaniem inwestycji rozbudowy Elektrowni Opole i tzw. urentownieniem tego projektu są coraz bliższe rozwiązania – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Według relacji dziennika rozważane są dwa rozwiązania, opolski projekt ma uzyskać dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a jednocześnie ma dojść do podpisania kontraktu bilansującego z PSE, przewidującego odbiór części energii elektrycznej z Opola. Jak czytamy w „Rz” kontrakt z OSP ma opiewać na kwotę od 700 mln zł do 1 mld zł.

Ukraina płaci za gaz $406 za 1000 m3

(UKRINFORM/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ukraińcy zapłacili w lipcu średnio 406,56 dolarów za tysiąc metrów sześciennych surowca. Ukraina sprowadza gaz z Rosji i na rewersie z krajów europejskich. Podana liczba to wypadkowa cen, jakie oferują ci dostawcy.

Mieszkańcy blokują budowę terminala LNG w Kłajpedzie

(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wileński Sąd Administracyjny poinformował Klaipedos Naftę, że wpłynęła skarga ze strony części właścicieli gruntów w pobliżu bodowanego terminala LNG. Mieszkańcom nie podoba się pomysł budowy rury przebiegającej przez ich posiadłości. Domagają się anulowania planu budowy tego gazociągu zawartego w rozporządzeniu ministra energetyki z czerwca 2013 roku. Klaipedos Nafta przekonuje, że skarga jest bezzasadna. Zamierza walczyć o swoje racje w sądzie.

Estonia chce stuprocentowego udziału OZE w miksie do 2030 roku

(THE BALTIC COURSE/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Do 2030 roku Estonia będzie w stanie  całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii – uważa prezes estońskiej Izby Energii Odnawialnej, Rene Tammist. Główny ciężar sektora spocząłby na energetyce wiatrowej a ewentualne niedobory mogłyby zostać uzupełnione przez import elektryczności z hydroelektrowni działających w państwach skandynawskich. Zdaniem Tammista, zwiększanie udziału OZE pozwoli na obniżenie zarówno cen energii elektrycznej jak i cieplnej. Dokładny obraz możliwych zmian w sektorze energii kreśli  estońskie Ministerstwo Gospodarki  i Komunikacji. Kluczowe w tym zakresie mogą okazać się : polityka oszczędzania energii, OZE oraz współpraca z sąsiadami.

Rosatom chce budować kolejne bloki w Buszehr

(TREND/WOJCIECH JAKÓBIK)

Przedstawiciele rosyjskiej firmy atomowej poinformowali, że rozpoczęły się rozmowy z Iranem na temat budowy nowych bloków dla elektrowni atomowej w Buszehr, która mogłaby ruszyć po zakończeniu budowy pierwszego, już zaplanowanego.

INFRASTRUKTURA

Trwają prace przy budowie A1

(www.gddkia.gov.pl)

Rozpoczęły się próbne obciążenia wiaduktu w okolicach Otłoczyna na odcinku A1 z Czerniewic do Kowala. Wybudowanie tego wiaduktu pozwoli wykonawcy osiągnąć pierwszy kamień milowy autostrady czyli zestaw zadań, które miały zostać wykonane do początku września. Ruszyły też pierwsze dostawy masy bitumicznej z kolejnej wytwórni. Tym samym dostawy ze wszystkich zatwierdzonych wytwórni pokryją w 100% zapotrzebowanie na mieszanki mineralno-asfaltowe na budowanej autostradzie.

Nadzorujemy jakość prowadzonych inwestycji. Podsumowujemy pierwsze półrocze 2013

(www.gddkia.gov.pl)

Poprawia się jakość na realizowanych przez GDDKiA inwestycjach drogowych – to bardzo dobra wiadomość. Przypomnijmy, że założonym przez GDDKiA celem systemu zarządzania jakością jest osiągnięcie poziomu poniżej 10 proc. wyników negatywnych w całości wykonywanych próbek badawczych. Z dwudziestu jeden generalnych wykonawców, dziewięciu osiągnęło wyniki oceniane przez GDDKiA jako dobre.

Pierwsze Pendolino (EIC Premium) już w Polsce!

(www.pkpsa.pl)

Pierwszy z 20. nowoczesnych składów zespołowych PKP Intercity jest już w Polsce. Na wrocławski Dworzec Główny wjechał błękitno-srebrny skład zespołowy. Pociąg wyruszył w piątek z włoskiej fabryki Alstom, a za jego transport odpowiedzialna była PKP Cargo. Pierwszy egzemplarz zostanie teraz poddany licznym testom m.in. na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie. Pociąg wyruszył z włoskiego Savigliano w piątek 9 sierpnia.

Cena biletów na polskie Pendolino

(www.pkpsa.pl)

49 zł – to minimalna cena biletów na polskie Pendolino. Komfortowe przejazdy tym pociągiem możliwe będą za półtora roku. Pociąg kategorii EIC Premium rozpocznie kursowanie od grudnia 2014 r. Najniższa cena biletów to 49 zł. Na przejazd tym pociągiem będą obwiązywały zniżki ustawowe, tak więc pasażerowie, którzy mają do nich prawo, np. studenci mogą pojechać jeszcze taniej. 35% pasażerów PKP Intercity to osoby korzystające z ulg ustawowych.

Stanowisko prezesa UTK w sprawie wyrażania zgody na tzw. przejazdy jednorazowe przesyłek nadzwyczajnych

(www.utk.gov.pl)

PKP Polskie Linie Kolejowe SA aktualnie żąda od zainteresowanych podmiotów, przedłożenia zgody prezesa UTK na tzw. jednorazowy przewóz pojazdów kolejowych po infrastrukturze kolejowej PKP PLK SA. Dotyczy to przesyłki nadzwyczajnej, m.in. w celach przeprowadzenia jazd badawczych, czy przetransportowania pojazdu kolejowego w stanie nieczynnym, w przypadku pojazdów kolejowych, nie posiadających stosownych dopuszczeń tj. świadectwa dopuszczenie do eksploatacji typu pojazdu kolejowego.

Ułatwienia dla przedsiębiorców i obywateli w zakresie lotnictwa cywilnego

(www.ul.gov.pl)

W odpowiedzi na zapytanie pos. Adama Szejnfelda, szefa sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawił najważniejsze działania podjęte od 1 stycznia 2008 r. do 1 lipca 2013 r., których celem było usunięcie barier administracyjnych w zakresie lotnictwa cywilnego. Działania te są efektem nowelizacji ustawy Prawo lotnicze oraz procesu wydawania rozporządzeń wykonawczych.

Awaryjne lądowanie Travel Service

(www.aeronews.pl)

Boeing 737 czarterowych linii Travel Service, lecący z Katowic do Turcji awaryjnie lądował na lotnisku w Sofii (Bułgaria). W trakcie lotu załoga stwierdziła problem z jednym z silników. Samolotu z Pyrzowic do Bodrum wystartował o 4:35 nad ranem. Usterka pojawiła się po godzinie i była na tyle poważna, że zdecydowano się na lądowanie; przebiegło ono bez żadnych problemów.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak