InfrastrukturaKolejeWszystko

1,5 tysiąca badań jakości inwestycji w I półroczu 2015

Kontrola jakości na każdym etapie realizacji inwestycji – to główne zadanie Biura Audytu i Jakości PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wyznaczony zespół stale monitoruje prowadzone inwestycje, wytwórnie i kopalnie, z których pochodzą stosowane na budowach materiały. Wszystko w jednym celu – zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów pociągów.

Zespół ds. jakości nadzoruje inwestycje w całej Polsce. Od stycznia skontrolowano kilkadziesiąt z nich, niektóre nawet czterdziestokrotnie. Pracownicy zespołów ds. jakości biorą pod lupę wszystko – sprawdzają budowy, dokumenty, odwiedzają laboratoria, wytwórnie, kopalnie, przeglądają i badają materiały.

„Stały nadzór technologiczny nad prowadzonymi inwestycjami to standard w Polskich Liniach Kolejowych. Wiemy, czy są one prowadzone zgodnie z normami, wytycznymi, zasadami wiedzy technicznej. W efekcie zrealizowane inwestycje gwarantują pasażerom odpowiednią jakość, a więc i najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas podróży” – mówi Piotr Roszykiewicz z Biura Audytu i Jakości PLK.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w listopadzie 2013 roku podpisały pierwsze umowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, na wykonywanie badań kontrolnych. Rok później, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na kontrole wykonawców, zawarto kolejne umowy. W 2014 nowe standardy kontroli jakości inwestycji PLK wprowadzono w całym kraju. Badania które dla potrzeb PLK wykonuje GDDKiA to m.in. kontrole właściwości kruszyw, badania zagęszczenia nasypów oraz nośności podłoża, co jest istotną podstawą w modernizacji czy rewitalizacji linii kolejowych. W pierwszym półroczu 2015 zlecono ok. 1515 badań materiałów używanych na budowach.

Ważnym aspektem dbania o jakość inwestycji kolejowych jest jej kontrola na każdym etapie realizacji projektu. Zespół ds. jakości egzekwuje wymaganą jakość w terenie, ale także podczas tworzenia dokumentacji, która musi powstawać zgodnie z zapisami kontraktów – nie ma mowy o żadnych odstępstwach.

Ciągłe sprawdzanie jakości materiałów, z których budowana jest infrastruktura kolejowa jest wyrazem dbałości o bezpieczeństwo. Przestrzeganie norm daje pewność, że materiały eksploatacyjne gwarantują bezpieczny przejazd pociągu oraz długoletnią, bezproblemową eksploatację. Chodzi także o budowanie świadomości, jak ważna jest najwyższa jakość, wśród wykonawców. Jej stałe podwyższanie i kontrolowanie gwarantuje właściwe wykonanie prac i używanie odpowiednich materiałów.

Źródło: PKP S. A.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X