icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

16.07.2014 ALERT

ENERGETYKA

Zamieszanie w litewskim ministerstwie energetyki

(CIRE)

W ubiegłym tygodniu koalicja rządowa na Litwie zdecydowała o zwolnieniu wszystkich wiceministrów, którzy mieli dobrowolnie podać się do dymisji, ale wiceminister energetyki Renata Cytacka zwlekała z podjęciem tej decyzji, co groził utratą stanowiska przez szefa resortu Jarosława Niewierowicza. W ubiegły wtorek szef litewskiego rządu oświadczył, że otrzymał od służb specjalnych informację o podejrzanej działalności ośmiu wiceministrów. W tej sytuacji koalicja rządząca zadecydowała się zwolnić wszystkich wiceministrów i ponownie sformować rząd. Jednocześnie jak uzgodniono, warunkiem uzyskania ponownej nominacji przez szefów resortu było podanie się do dymisji ich zastępców. Od soboty wszyscy ministrowie pełnią swoje obowiązki czasowo do chwili ponownego powołania. Do dymisji podali się też wszyscy wiceszefowie resortów po za jedną. Do zamieszania doszło w Ministerstwie Energetyki, którym kieruje Jarosław Niewierowicz. Jego zastępczyni Renata Cytacka nie chciała zastosować się do ustaleń koalicji i odmówiła podania się do dymisji, w efekcie czego poważnie zagrożone było miejsce Niewierowicza w nowo formowanym gabinecie. Decyzję Cytyckiej popierała Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, która chciała, aby ta dalej pełniła obowiązki wiceminister energetyki. Jednak ostatecznie Cytycka podała się do dymisji, co otwiera drogę do przedstawienia kandydatury Niewierowicza na stanowisko ministra energetyki.

Zastępca szefa Naftogazu na zwolnieniu lekarskim od czterech miesięcy

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po tym, jak przebywający na zwolnieniu lekarskim zastępca dyrektora Naftogazu Oleksandr Katsuba był widziany poza domem i wrzucił do mediów społecznościowych swoje zdjęcia weselne z Paryża, dyrektor Andrij Kobolew zapowiedział, że w przeciągu dwóch tygodni zwolni go ze stanowiska. Katsuba przebywa na zwolnieniu od czterech miesięcy. Specjaliści wskazują jednak, że zwolnienie go bez pisemnego uzasadnienia może być podstawą do skierowania sprawy do sądu. Zwolnienie Katsuby mija za dwa tygodnie.

Porażka Mechelu na złożu Elga

(ITAR TASS/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Szef rosyjskiego Funduszu Inwestycyjnego (RDIF) Kirył Dmitrijew powiedział dziennikarzom w Fortalezie wczoraj, że prawdopodobieństwo zaangażowania RDIF w inwestycję grupy Mechel na złożu węgla Elga w Jakucji jest znikome. Dotychczasowe prace nie dają efektu, choć węgiel jest bardzo wysokiej jakości, a złoże uznane jest za jedno z największych na świecie złóż węgla koksującego . Eksploatacja złoża Elga jest najdroższym projektem inwestycyjnym grupy Mechel i miała rozpocząć się w 2017 r. Całkowita wartość inwestycji jest przewidziana na ok. 5 mld dol. , z czego 2,4 mld już wydano. Grupa Mechel zrzesza rosyjskich producentów węgla, rudy żelaza, stali, wyrobów walcowanych, stopów żelaza, energii cieplnej i elektrycznej. Jako firma założona w 2003 roku, obejmuje zakłady produkcyjne w 11 regionach Rosji, a także w USA, na Litwie i Ukrainie. Firma zatrudnia ponad 70 tysięcy osób. Głównym akcjonariuszem grupy Mechel jest Igor Ziuzin posiadający 67,42 proc. udziałów, reszta należy do menedżerów firmy, żaden nie posiada mniej niż 1 proc. udziałów.

Spór Rosnieft-Gazprom o kolejną rurę

(PRIME/RBC/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosnieft, który skierował do sądu sprawę blokowania przez Gazprom dostępu do jego infrastruktury przesyłowej, przedstawił już plany wykorzystania rury konkurencyjnej firmy, która w przyszłości ma doprowadzać nawet 8 mld m3 ze swoich złóż na Sachalinie. Skierował w tej sprawie skargę na operatora rury Sachalin Energy (spółka-córka Gazpromu) do Federalnej Służby Antymonopolowej. Służba zaleciła Sachalin Energy dopuszczenie Rosnieftu do infrastruktury do 31 lipca, jeżeli jest to technicznie możliwe. Firma nie podporządkowała się, utrzymując, że w rurze nie ma wolnych mocy przesyłowych. Służba ma wysłuchać skargi Rosnieftu 6 sierpnia. Obecnie jedyny terminal służący do eksportu LNG z Rosji to należący do Gazpromu i Shella Sachalin 2 o rocznej przepustowości 10 mln ton. Projektem zarządzają wspólnie Gazprom (50 procent udziałów), Shell (27,5 procent), Mitsui (12.5 procent) i Mitsubishi (10 procent). We współpracy z amerykańskim Exxon Mobil Rosnieft pracuje nad uruchomieniem konkurencyjnego terminala Sachalin 1. Firma Igora Sieczyna walczy również o dostęp do innej rury Gazpromu – Siła Syberii – która od 2019 roku ma doprowadzać surowiec z Rosji do Chin. Gazprom sprzeciwia się dopuszczeniu Rosnieftu do swoich rur, ponieważ zmniejszyłoby to szansę na zwrot dużych inwestycji w infrastrukturę poniesionych na przestrzeni lat przez tę firmę.

Iran chce technologii i sprzętu Gazpromu

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/IRAN DAILY/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rząd irański chce powołać grupę kontaktową z udziałem przedstawicieli Gazpromu, która pozwoli na transfer sprzętu i technologii dla irańskiej firmy NIGC. Strony są zainteresowane pogłębioną współpracą na światowych rynkach. Wcześniej Teheran zapowiedział ekspansję na rynku europejskim. Analitycy snuli podejrzenia, że rozpoczął rywalizację z Moskwą. Obecne oświadczenie Irańczyków to zwrot w tych relacjach. Według BP rezerwy gazu w Iranie wynoszą 33,8 bln m3. Iran chce zwiększyć wydobycie ze swoich złóż, szczególnie South Pars. Teheran jest także zainteresowany wsparciem Moskwy w sektorze atomowym. Rozmowy w formacie Iran oraz P5+1 (USA, Chiny, Rosja, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) na temat zamrożenia irańskiego programu atomowego mają się zakończyć 20 lipca. Wczoraj amerykański sekretarz stanu John Kerry wyleciał po kolejnej turze do Waszyngtonu na konsultacje, po tym jak Irańczycy zaapelowali o przedłużenie negocjacji. W razie braku porozumienia Zachód ma przywrócić sankcje wobec Iranu.

„Unia energetyczna” w ramach BRICS

(BLOOMBERG/AP/TERESA WÓJCIK)

Prezentując swój projekt strategii dla wielostronnej współpracy gospodarczej krajów  BRICS prezydent Rosji Władimir Putin na sesji plenarnej szczytu, zaproponował powołanie Stowarzyszenia Energetyki BRICS. Konkretów przedstawił niewiele, mówił tylko, że pod auspicjami tego stowarzyszenia, „można utworzyć bank rezerw paliwa oraz Instytut BRICS ds. polityki energetycznej”. Zdaniem prezydenta Rosji to Stowarzyszenie „wzmocniłoby bezpieczeństwo energetyczne krajów BRICS”. Obserwatorzy zwracają uwagę, że wśród tych krajów jedynym wielkim producentem ropy i gazu jest Rosja, pozostali członkowie grupy są czołowymi importerami tych surowców, w tym Chiny – największym na świecie. „Rosja zapewni sobie ogromny rynek, jeśli Putin utworzy taką strukturę. To wydaje się być jednym z celów polityki Kremla w koncepcji BRICS” – zauważył analityk Lee Simpson – Może to być zupełna przebudowa światowego rynku ropy i gazu”. Rosja uważa, że konieczne jest rozszerzenie współpracy BRICS w górnictwie i przetwórstwie surowców – powiedział też Putin. „Mamy unikalną bazę zasobów:.. To jest od 30 do 60 proc. światowych rezerw dla różnych ich typów. W związku z tym, uważam za konieczne rozszerzenie współpracy w dziedzinie górnictwa i energetyki”.

Argentyna: Rosja zainteresowana złożami gazu łupkowego

(BLOOMBERG/AP/FOX NEWS/TERESA WÓJCIK)

W czasie wizyty w Argentynie prezydent Rosji Władimir Putin z delegacją rosyjską odwiedził prowincję Neuquen, gdzie znajdują się ogromne złoża łupków gazonośnych Vaca Muerta. Argentyna posiada jedne z najbardziej obiecujących złóż węglowodorów z łupków, ale tylko kilka koncernów paliwowych nabyło koncesje poszukiwawczo-wydobywcze (m.in. amerykański Chevron). Większość inwestorów jest zniechęcona interwencjonizmem rządu w Buenos Aires.

CO2 z teksańskiej elektrowni posłuży do szczelinowania

(BLOOMBERG/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Firma NRG Energy Inc. poinformowała wczoraj, że rozpoczyna  modernizację dużej elektrowni węglowej w Teksasie wschodnim. Modernizacja, której koszt ma wynieść 1 mld dol. polega przede wszystkim na zastosowaniu technologii wychwytywania całej emisji dwutlenku węgla. Następnie ten gaz po skropleniu zostanie wykorzystany do szczelinowania hydraulicznego w pobliskich złożach roponośnych, których udziałowcem jest NRG Energy Inc. Środki finansowe ze sprzedaży ropy mają pokryć koszt tej inwestycji – oświadczył NRG Energy. Elektrownia po modernizacji będzie największym w USA obiektem energetyki  węglowej, który eliminuje zupełnie emisję dwutlenku węgla drogą recyklingu, a jednocześnie wykorzystuje go w procesie wydobywczym w przemyśle naftowym. Dzięki tej technologii możliwe będzie wydobycie w Teksasie miliardów baryłek ropy.

Chiny wycofują platformę ze spornych wód

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po zakończeniu dwumiesięcznych prac na spornych wodach Morza Południowochińskiego chińska firma CNOOC wycofała platformę wiertniczą Hai Duong-981 na wyspę Hainan. Wietnam natychmiast zareagował apelem do Pekinu o niepodejmowanie podobnych operacji w przyszłości na jego wodach terytorialnych. Prace platformy wywołały napięcie polityczne. Doszło do kilku incydentów na morzu z udziałem wietnamskich rybaków i chińskiej Straży Wybrzeża. Chiny uznają swoją zwierzchność nad całym akwenem, do którego części roszczenia wysuwają także Brunei, Filipiny i Wietnam.

Pierwszy krok na drodze do powrotu do atomu w Japonii

(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Od czasu katastrofy atomowej w Fukushimie Japończycy nie korzystali ze swoich elektrowni atomowych. Wczoraj instytucja regulująca tamtejszy sektor jądrowy wyraziła zgodę na ponowne uruchomienie elektrowni Kyushu. Bezpieczeństwo jej pracy mają gwarantować nowe, wyśrubowane standardy bezpieczeństwa przyjęte po katastrofie. Po wygaszeniu sektora atomowego, który zapewniał 30 procent energii elektrycznej w kraju, Japonia stała się ważnym importerem gazu ziemnego, co poskutkowało wywindowaniem cen LNG w regionie. Jeżeli Kraj Kwitnącej Wiśni wróci do atomu, ten czynnik zniknie a ceny gazu skroplonego mogą spaść.

INFRASTRUKTURA

Siedmiu wykonawców chętnych do budowy S7 na odcinku Chęciny – Jędrzejów

(GDDKiA)

Siedem firm i konsorcjów złożyło oferty w przetargu na budowę drogi ekspresowej S7 na liczącym ponad 21 km odcinku Chęciny – Jędrzejów. Podpisanie umowy na realizację inwestycji z wyłonionym w przetargu wykonawcą planowane jest w tym roku. Najkorzystniejszą ofertę wybierze komisja przetargowa, która oceniać będzie oferty według kryteriów: ceny (90%), okresu realizacji inwestycji (5%) i okresu udzielonej gwarancji (5%). Wszystkie firmy i konsorcja, biorące udział w przetargu, zaoferowały wykonanie robót w okresie 22 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych oraz 10-letnią gwarancję. Najniższa kwota, jaką zaoferowano za wykonanie robót, to niecałe 586 mln zł. Nowa dwujezdniowa droga ekspresowa od węzła Chęciny do węzła Jędrzejów będzie miała dł. ok. 21,5 km i połączy wybudowaną w 2013 r. obwodnicę Kielc z istniejącą obwodnicą wschodnią Jędrzejowa.

Wolniej przeprawimy się przez Wisłę po moście w Wyszogrodzie

(GDDKiA)

Od 16 lipca godz. 12.00 do 29 sierpnia br. zwężona zostanie o połowę jezdnia mostu przez rzekę Wisłę w Wyszogrodzie w ciągu DK 50. W związku z remontem mostu wprowadzony zostanie ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną oraz ograniczenie prędkości do 60 km/h. Zadaniem wykonawcy, firmy Skanska, będzie remont dylatacji oraz nawierzchni w jej obrębie.

Nowe autobusy dla łodzian

(UM Łódź)

Podpisano umowę na dostawę, w formie najmu 40, niskopodłogowych autobusów marki Mercedes Benz Conecto. Pośród nowych pojazdów komunikacji miejskiej znajdzie się 25 autobusów przegubowych i 15 jednoczłonowych. Zostały one wyposażone w silniki, które spełniają normy ekologiczne i będą to pierwsze tego typu autobusy w Łodzi. Ponadto nowy tabor posiada biletomaty oraz klimatyzację, jak również system informacji pasażerskiej i monitoring. Mercedesy trafią do Łodzi w formie najmu długoterminowego, na okres 8 lat. Umowa gwarantuje również ich serwisowanie przez cały czas trwania najmu. Nowe autobusy dotrą do Łodzi pod koniec roku.

WZ na kolejnym etapie

(UM Łódź)

Rozpoczęły się prace na widzewskim odcinku trasy WZ. Ten etap przebudowy obejmuje wymianę torowiska na al. Piłsudskiego i ul. Rokicińskiej od ul. Kilińskiego do pętli Augustów oraz budowę nowego torowiska na ul. Rokicińskiej, ul. Hetmańskiej i al. Ofiar Terroryzmu 11 Września do zakładów Dell, a także budowę estakady na ul. Rokicińskiej na wysokości ul. Gorkiego i Gogola. Zmieniły się trasy tramwajów linii 3 (z Ikei do ul. Lodowej) oraz 9 i 9A (z Konstantynowa/Zdrowia na Dąbrowę). Zawieszona została tramwajowa linia 14. 20 lipca zmienią się trasy autobusów 54 i 54A oraz 82 i 82A, które z pętli przy ul. Wydawniczej pojadą ul. Kopcińskiego, Narutowicza, Konstytucyjną i Małachowskiego. Trasy wszystkich pozostałych linii autobusowych kursujących ul. Rokicińską nie zmienią się.

Zmodernizowane 6Dg już w eksploatacji

(Newag)

Newag SA prze­ka­zał Lotos Kolej dwie pierw­sze loko­mo­tywy 6Dg. Trze­cia, o nume­rze seryj­nym 149, trafi do Gdań­ska jesz­cze w tym mie­siącu. W zamó­wio­nych przez prze­woź­nika loko­mo­ty­wach zasto­so­wano nowo­cze­sne roz­wią­za­nia tech­niczne i funk­cjo­nalne, spraw­dzone pod­czas eks­plo­ata­cji zmo­der­ni­zo­wa­nych wcze­śniej pojaz­dów. Dodat­kowo na życze­nie klienta loko­mo­tywy wypo­sa­żono w moni­to­ring z reje­stra­cją obrazu, skła­da­jący się z czte­rech kamer (dwie w kabi­nie i dwie na czo­łach pojazdu), reje­stra­tora i moni­to­rów LCD na pul­pi­tach. Moder­ni­za­cje loko­mo­tyw spa­li­no­wych serii SM42 do typu 6Dg  pro­wa­dzone są od 2007 r. Pierw­sze trzy sztuki wyko­nane zostały dla ISD Huta Czę­sto­chowa. Naj­więk­sza dostawa tych loko­mo­tyw miała miej­sce w latach 2009–2011. Na zle­ce­nie PKP CARGO S.A. w Newagu zmo­der­ni­zo­wano 121 sztuk.

Zniżki dla dużych rodzin w PKP Intercity

(PKP SA)

Klienci PKP Intercity mogą korzystać z „Karty Dużej Rodziny”. W ramach programu przewoźnik zaoferuje rodzinom wielodzietnym przejazdy z 25% upustem. Do akcji włączył się także WARS. PKP Intercity i WARS oferują posiadaczom „Karty Dużej Rodziny” rabaty. Każdy członek rodziny, przy jednoczesnym przejeździe co najmniej 3 uprawnionych osób, otrzyma 25% upust. Zniżka obowiązuje podczas podróży pociągami PKP Intercity w komunikacji krajowej (TLK i EIC), w dowolnej klasie. Oferta łączy się z ulgami ustawowymi, a więc np. bilet dla ucznia czy studenta będzie jeszcze tańszy. Podróżni z Kartą Dużej Rodziny mogą liczyć także na 20% zniżkę na menu dla dzieci oraz 10% rabat na ofertę ogólną dostępną w wagonach gastronomicznych obsługiwanych przez WARS.

Słowacja liderem w ograniczaniu liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych

(Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego)

Podczas konferencji PIN TALK w Brukseli organizowanej przez European Transport Safety Council, Słowacja otrzymała nagrodę za znaczną poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Spośród krajów Unii Europejskiej, Słowacja poczyniła największy postęp w ograniczaniu liczby ofiar wypadków drogowych od 2010 r. W okresie 2010-2013 liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się aż o 37%. W chwili obecnej Słowacja zajmuje 6 miejsce w rankingu 28 państw członkowskich UE ze wskaźnikiem 41 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców za 2013 r. Nagroda (PIN Award) jest przyznawana corocznie przez ETSC dla kraju, który w ostatnich kilku latach osiągnął największe sukcesy w redukcji liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. W 2001 r. ze wskaźnikiem 145 ofiar śmiertelnych na 1 mln mieszkańców Polska znajdowała się na 21 miejscu wśród 28 krajów UE, w 2013 wskaźnik 87 zabitych/mln mieszkańców dał Polsce 26 pozycję.

Nowy rekord

(Port Lotniczy Katowice)

W poniedziałek 14 lipca br. w Katowice Airport obsłużono 15 147 pasażerów, czyli najwięcej w historii lotniska w ciągu jednego dnia. Tym samym został pobity poprzedni, osiągnięty po koniec czerwca br. rekord, który wynosił 14 247 odprawionych podróżnych. W tym roku Katowice Airport pobiją rekord odprawionych pasażerów w skali roku, będzie ich ok. 2,7 mln, w tym aż 900 tys. pasażerów w ruchu czarterowym (w zeszłym ok. 760 tys.).

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

ENERGETYKA

Zamieszanie w litewskim ministerstwie energetyki

(CIRE)

W ubiegłym tygodniu koalicja rządowa na Litwie zdecydowała o zwolnieniu wszystkich wiceministrów, którzy mieli dobrowolnie podać się do dymisji, ale wiceminister energetyki Renata Cytacka zwlekała z podjęciem tej decyzji, co groził utratą stanowiska przez szefa resortu Jarosława Niewierowicza. W ubiegły wtorek szef litewskiego rządu oświadczył, że otrzymał od służb specjalnych informację o podejrzanej działalności ośmiu wiceministrów. W tej sytuacji koalicja rządząca zadecydowała się zwolnić wszystkich wiceministrów i ponownie sformować rząd. Jednocześnie jak uzgodniono, warunkiem uzyskania ponownej nominacji przez szefów resortu było podanie się do dymisji ich zastępców. Od soboty wszyscy ministrowie pełnią swoje obowiązki czasowo do chwili ponownego powołania. Do dymisji podali się też wszyscy wiceszefowie resortów po za jedną. Do zamieszania doszło w Ministerstwie Energetyki, którym kieruje Jarosław Niewierowicz. Jego zastępczyni Renata Cytacka nie chciała zastosować się do ustaleń koalicji i odmówiła podania się do dymisji, w efekcie czego poważnie zagrożone było miejsce Niewierowicza w nowo formowanym gabinecie. Decyzję Cytyckiej popierała Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, która chciała, aby ta dalej pełniła obowiązki wiceminister energetyki. Jednak ostatecznie Cytycka podała się do dymisji, co otwiera drogę do przedstawienia kandydatury Niewierowicza na stanowisko ministra energetyki.

Zastępca szefa Naftogazu na zwolnieniu lekarskim od czterech miesięcy

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po tym, jak przebywający na zwolnieniu lekarskim zastępca dyrektora Naftogazu Oleksandr Katsuba był widziany poza domem i wrzucił do mediów społecznościowych swoje zdjęcia weselne z Paryża, dyrektor Andrij Kobolew zapowiedział, że w przeciągu dwóch tygodni zwolni go ze stanowiska. Katsuba przebywa na zwolnieniu od czterech miesięcy. Specjaliści wskazują jednak, że zwolnienie go bez pisemnego uzasadnienia może być podstawą do skierowania sprawy do sądu. Zwolnienie Katsuby mija za dwa tygodnie.

Porażka Mechelu na złożu Elga

(ITAR TASS/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Szef rosyjskiego Funduszu Inwestycyjnego (RDIF) Kirył Dmitrijew powiedział dziennikarzom w Fortalezie wczoraj, że prawdopodobieństwo zaangażowania RDIF w inwestycję grupy Mechel na złożu węgla Elga w Jakucji jest znikome. Dotychczasowe prace nie dają efektu, choć węgiel jest bardzo wysokiej jakości, a złoże uznane jest za jedno z największych na świecie złóż węgla koksującego . Eksploatacja złoża Elga jest najdroższym projektem inwestycyjnym grupy Mechel i miała rozpocząć się w 2017 r. Całkowita wartość inwestycji jest przewidziana na ok. 5 mld dol. , z czego 2,4 mld już wydano. Grupa Mechel zrzesza rosyjskich producentów węgla, rudy żelaza, stali, wyrobów walcowanych, stopów żelaza, energii cieplnej i elektrycznej. Jako firma założona w 2003 roku, obejmuje zakłady produkcyjne w 11 regionach Rosji, a także w USA, na Litwie i Ukrainie. Firma zatrudnia ponad 70 tysięcy osób. Głównym akcjonariuszem grupy Mechel jest Igor Ziuzin posiadający 67,42 proc. udziałów, reszta należy do menedżerów firmy, żaden nie posiada mniej niż 1 proc. udziałów.

Spór Rosnieft-Gazprom o kolejną rurę

(PRIME/RBC/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosnieft, który skierował do sądu sprawę blokowania przez Gazprom dostępu do jego infrastruktury przesyłowej, przedstawił już plany wykorzystania rury konkurencyjnej firmy, która w przyszłości ma doprowadzać nawet 8 mld m3 ze swoich złóż na Sachalinie. Skierował w tej sprawie skargę na operatora rury Sachalin Energy (spółka-córka Gazpromu) do Federalnej Służby Antymonopolowej. Służba zaleciła Sachalin Energy dopuszczenie Rosnieftu do infrastruktury do 31 lipca, jeżeli jest to technicznie możliwe. Firma nie podporządkowała się, utrzymując, że w rurze nie ma wolnych mocy przesyłowych. Służba ma wysłuchać skargi Rosnieftu 6 sierpnia. Obecnie jedyny terminal służący do eksportu LNG z Rosji to należący do Gazpromu i Shella Sachalin 2 o rocznej przepustowości 10 mln ton. Projektem zarządzają wspólnie Gazprom (50 procent udziałów), Shell (27,5 procent), Mitsui (12.5 procent) i Mitsubishi (10 procent). We współpracy z amerykańskim Exxon Mobil Rosnieft pracuje nad uruchomieniem konkurencyjnego terminala Sachalin 1. Firma Igora Sieczyna walczy również o dostęp do innej rury Gazpromu – Siła Syberii – która od 2019 roku ma doprowadzać surowiec z Rosji do Chin. Gazprom sprzeciwia się dopuszczeniu Rosnieftu do swoich rur, ponieważ zmniejszyłoby to szansę na zwrot dużych inwestycji w infrastrukturę poniesionych na przestrzeni lat przez tę firmę.

Iran chce technologii i sprzętu Gazpromu

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/IRAN DAILY/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rząd irański chce powołać grupę kontaktową z udziałem przedstawicieli Gazpromu, która pozwoli na transfer sprzętu i technologii dla irańskiej firmy NIGC. Strony są zainteresowane pogłębioną współpracą na światowych rynkach. Wcześniej Teheran zapowiedział ekspansję na rynku europejskim. Analitycy snuli podejrzenia, że rozpoczął rywalizację z Moskwą. Obecne oświadczenie Irańczyków to zwrot w tych relacjach. Według BP rezerwy gazu w Iranie wynoszą 33,8 bln m3. Iran chce zwiększyć wydobycie ze swoich złóż, szczególnie South Pars. Teheran jest także zainteresowany wsparciem Moskwy w sektorze atomowym. Rozmowy w formacie Iran oraz P5+1 (USA, Chiny, Rosja, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) na temat zamrożenia irańskiego programu atomowego mają się zakończyć 20 lipca. Wczoraj amerykański sekretarz stanu John Kerry wyleciał po kolejnej turze do Waszyngtonu na konsultacje, po tym jak Irańczycy zaapelowali o przedłużenie negocjacji. W razie braku porozumienia Zachód ma przywrócić sankcje wobec Iranu.

„Unia energetyczna” w ramach BRICS

(BLOOMBERG/AP/TERESA WÓJCIK)

Prezentując swój projekt strategii dla wielostronnej współpracy gospodarczej krajów  BRICS prezydent Rosji Władimir Putin na sesji plenarnej szczytu, zaproponował powołanie Stowarzyszenia Energetyki BRICS. Konkretów przedstawił niewiele, mówił tylko, że pod auspicjami tego stowarzyszenia, „można utworzyć bank rezerw paliwa oraz Instytut BRICS ds. polityki energetycznej”. Zdaniem prezydenta Rosji to Stowarzyszenie „wzmocniłoby bezpieczeństwo energetyczne krajów BRICS”. Obserwatorzy zwracają uwagę, że wśród tych krajów jedynym wielkim producentem ropy i gazu jest Rosja, pozostali członkowie grupy są czołowymi importerami tych surowców, w tym Chiny – największym na świecie. „Rosja zapewni sobie ogromny rynek, jeśli Putin utworzy taką strukturę. To wydaje się być jednym z celów polityki Kremla w koncepcji BRICS” – zauważył analityk Lee Simpson – Może to być zupełna przebudowa światowego rynku ropy i gazu”. Rosja uważa, że konieczne jest rozszerzenie współpracy BRICS w górnictwie i przetwórstwie surowców – powiedział też Putin. „Mamy unikalną bazę zasobów:.. To jest od 30 do 60 proc. światowych rezerw dla różnych ich typów. W związku z tym, uważam za konieczne rozszerzenie współpracy w dziedzinie górnictwa i energetyki”.

Argentyna: Rosja zainteresowana złożami gazu łupkowego

(BLOOMBERG/AP/FOX NEWS/TERESA WÓJCIK)

W czasie wizyty w Argentynie prezydent Rosji Władimir Putin z delegacją rosyjską odwiedził prowincję Neuquen, gdzie znajdują się ogromne złoża łupków gazonośnych Vaca Muerta. Argentyna posiada jedne z najbardziej obiecujących złóż węglowodorów z łupków, ale tylko kilka koncernów paliwowych nabyło koncesje poszukiwawczo-wydobywcze (m.in. amerykański Chevron). Większość inwestorów jest zniechęcona interwencjonizmem rządu w Buenos Aires.

CO2 z teksańskiej elektrowni posłuży do szczelinowania

(BLOOMBERG/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Firma NRG Energy Inc. poinformowała wczoraj, że rozpoczyna  modernizację dużej elektrowni węglowej w Teksasie wschodnim. Modernizacja, której koszt ma wynieść 1 mld dol. polega przede wszystkim na zastosowaniu technologii wychwytywania całej emisji dwutlenku węgla. Następnie ten gaz po skropleniu zostanie wykorzystany do szczelinowania hydraulicznego w pobliskich złożach roponośnych, których udziałowcem jest NRG Energy Inc. Środki finansowe ze sprzedaży ropy mają pokryć koszt tej inwestycji – oświadczył NRG Energy. Elektrownia po modernizacji będzie największym w USA obiektem energetyki  węglowej, który eliminuje zupełnie emisję dwutlenku węgla drogą recyklingu, a jednocześnie wykorzystuje go w procesie wydobywczym w przemyśle naftowym. Dzięki tej technologii możliwe będzie wydobycie w Teksasie miliardów baryłek ropy.

Chiny wycofują platformę ze spornych wód

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Po zakończeniu dwumiesięcznych prac na spornych wodach Morza Południowochińskiego chińska firma CNOOC wycofała platformę wiertniczą Hai Duong-981 na wyspę Hainan. Wietnam natychmiast zareagował apelem do Pekinu o niepodejmowanie podobnych operacji w przyszłości na jego wodach terytorialnych. Prace platformy wywołały napięcie polityczne. Doszło do kilku incydentów na morzu z udziałem wietnamskich rybaków i chińskiej Straży Wybrzeża. Chiny uznają swoją zwierzchność nad całym akwenem, do którego części roszczenia wysuwają także Brunei, Filipiny i Wietnam.

Pierwszy krok na drodze do powrotu do atomu w Japonii

(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Od czasu katastrofy atomowej w Fukushimie Japończycy nie korzystali ze swoich elektrowni atomowych. Wczoraj instytucja regulująca tamtejszy sektor jądrowy wyraziła zgodę na ponowne uruchomienie elektrowni Kyushu. Bezpieczeństwo jej pracy mają gwarantować nowe, wyśrubowane standardy bezpieczeństwa przyjęte po katastrofie. Po wygaszeniu sektora atomowego, który zapewniał 30 procent energii elektrycznej w kraju, Japonia stała się ważnym importerem gazu ziemnego, co poskutkowało wywindowaniem cen LNG w regionie. Jeżeli Kraj Kwitnącej Wiśni wróci do atomu, ten czynnik zniknie a ceny gazu skroplonego mogą spaść.

INFRASTRUKTURA

Siedmiu wykonawców chętnych do budowy S7 na odcinku Chęciny – Jędrzejów

(GDDKiA)

Siedem firm i konsorcjów złożyło oferty w przetargu na budowę drogi ekspresowej S7 na liczącym ponad 21 km odcinku Chęciny – Jędrzejów. Podpisanie umowy na realizację inwestycji z wyłonionym w przetargu wykonawcą planowane jest w tym roku. Najkorzystniejszą ofertę wybierze komisja przetargowa, która oceniać będzie oferty według kryteriów: ceny (90%), okresu realizacji inwestycji (5%) i okresu udzielonej gwarancji (5%). Wszystkie firmy i konsorcja, biorące udział w przetargu, zaoferowały wykonanie robót w okresie 22 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych oraz 10-letnią gwarancję. Najniższa kwota, jaką zaoferowano za wykonanie robót, to niecałe 586 mln zł. Nowa dwujezdniowa droga ekspresowa od węzła Chęciny do węzła Jędrzejów będzie miała dł. ok. 21,5 km i połączy wybudowaną w 2013 r. obwodnicę Kielc z istniejącą obwodnicą wschodnią Jędrzejowa.

Wolniej przeprawimy się przez Wisłę po moście w Wyszogrodzie

(GDDKiA)

Od 16 lipca godz. 12.00 do 29 sierpnia br. zwężona zostanie o połowę jezdnia mostu przez rzekę Wisłę w Wyszogrodzie w ciągu DK 50. W związku z remontem mostu wprowadzony zostanie ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną oraz ograniczenie prędkości do 60 km/h. Zadaniem wykonawcy, firmy Skanska, będzie remont dylatacji oraz nawierzchni w jej obrębie.

Nowe autobusy dla łodzian

(UM Łódź)

Podpisano umowę na dostawę, w formie najmu 40, niskopodłogowych autobusów marki Mercedes Benz Conecto. Pośród nowych pojazdów komunikacji miejskiej znajdzie się 25 autobusów przegubowych i 15 jednoczłonowych. Zostały one wyposażone w silniki, które spełniają normy ekologiczne i będą to pierwsze tego typu autobusy w Łodzi. Ponadto nowy tabor posiada biletomaty oraz klimatyzację, jak również system informacji pasażerskiej i monitoring. Mercedesy trafią do Łodzi w formie najmu długoterminowego, na okres 8 lat. Umowa gwarantuje również ich serwisowanie przez cały czas trwania najmu. Nowe autobusy dotrą do Łodzi pod koniec roku.

WZ na kolejnym etapie

(UM Łódź)

Rozpoczęły się prace na widzewskim odcinku trasy WZ. Ten etap przebudowy obejmuje wymianę torowiska na al. Piłsudskiego i ul. Rokicińskiej od ul. Kilińskiego do pętli Augustów oraz budowę nowego torowiska na ul. Rokicińskiej, ul. Hetmańskiej i al. Ofiar Terroryzmu 11 Września do zakładów Dell, a także budowę estakady na ul. Rokicińskiej na wysokości ul. Gorkiego i Gogola. Zmieniły się trasy tramwajów linii 3 (z Ikei do ul. Lodowej) oraz 9 i 9A (z Konstantynowa/Zdrowia na Dąbrowę). Zawieszona została tramwajowa linia 14. 20 lipca zmienią się trasy autobusów 54 i 54A oraz 82 i 82A, które z pętli przy ul. Wydawniczej pojadą ul. Kopcińskiego, Narutowicza, Konstytucyjną i Małachowskiego. Trasy wszystkich pozostałych linii autobusowych kursujących ul. Rokicińską nie zmienią się.

Zmodernizowane 6Dg już w eksploatacji

(Newag)

Newag SA prze­ka­zał Lotos Kolej dwie pierw­sze loko­mo­tywy 6Dg. Trze­cia, o nume­rze seryj­nym 149, trafi do Gdań­ska jesz­cze w tym mie­siącu. W zamó­wio­nych przez prze­woź­nika loko­mo­ty­wach zasto­so­wano nowo­cze­sne roz­wią­za­nia tech­niczne i funk­cjo­nalne, spraw­dzone pod­czas eks­plo­ata­cji zmo­der­ni­zo­wa­nych wcze­śniej pojaz­dów. Dodat­kowo na życze­nie klienta loko­mo­tywy wypo­sa­żono w moni­to­ring z reje­stra­cją obrazu, skła­da­jący się z czte­rech kamer (dwie w kabi­nie i dwie na czo­łach pojazdu), reje­stra­tora i moni­to­rów LCD na pul­pi­tach. Moder­ni­za­cje loko­mo­tyw spa­li­no­wych serii SM42 do typu 6Dg  pro­wa­dzone są od 2007 r. Pierw­sze trzy sztuki wyko­nane zostały dla ISD Huta Czę­sto­chowa. Naj­więk­sza dostawa tych loko­mo­tyw miała miej­sce w latach 2009–2011. Na zle­ce­nie PKP CARGO S.A. w Newagu zmo­der­ni­zo­wano 121 sztuk.

Zniżki dla dużych rodzin w PKP Intercity

(PKP SA)

Klienci PKP Intercity mogą korzystać z „Karty Dużej Rodziny”. W ramach programu przewoźnik zaoferuje rodzinom wielodzietnym przejazdy z 25% upustem. Do akcji włączył się także WARS. PKP Intercity i WARS oferują posiadaczom „Karty Dużej Rodziny” rabaty. Każdy członek rodziny, przy jednoczesnym przejeździe co najmniej 3 uprawnionych osób, otrzyma 25% upust. Zniżka obowiązuje podczas podróży pociągami PKP Intercity w komunikacji krajowej (TLK i EIC), w dowolnej klasie. Oferta łączy się z ulgami ustawowymi, a więc np. bilet dla ucznia czy studenta będzie jeszcze tańszy. Podróżni z Kartą Dużej Rodziny mogą liczyć także na 20% zniżkę na menu dla dzieci oraz 10% rabat na ofertę ogólną dostępną w wagonach gastronomicznych obsługiwanych przez WARS.

Słowacja liderem w ograniczaniu liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych

(Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego)

Podczas konferencji PIN TALK w Brukseli organizowanej przez European Transport Safety Council, Słowacja otrzymała nagrodę za znaczną poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Spośród krajów Unii Europejskiej, Słowacja poczyniła największy postęp w ograniczaniu liczby ofiar wypadków drogowych od 2010 r. W okresie 2010-2013 liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się aż o 37%. W chwili obecnej Słowacja zajmuje 6 miejsce w rankingu 28 państw członkowskich UE ze wskaźnikiem 41 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców za 2013 r. Nagroda (PIN Award) jest przyznawana corocznie przez ETSC dla kraju, który w ostatnich kilku latach osiągnął największe sukcesy w redukcji liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. W 2001 r. ze wskaźnikiem 145 ofiar śmiertelnych na 1 mln mieszkańców Polska znajdowała się na 21 miejscu wśród 28 krajów UE, w 2013 wskaźnik 87 zabitych/mln mieszkańców dał Polsce 26 pozycję.

Nowy rekord

(Port Lotniczy Katowice)

W poniedziałek 14 lipca br. w Katowice Airport obsłużono 15 147 pasażerów, czyli najwięcej w historii lotniska w ciągu jednego dnia. Tym samym został pobity poprzedni, osiągnięty po koniec czerwca br. rekord, który wynosił 14 247 odprawionych podróżnych. W tym roku Katowice Airport pobiją rekord odprawionych pasażerów w skali roku, będzie ich ok. 2,7 mln, w tym aż 900 tys. pasażerów w ruchu czarterowym (w zeszłym ok. 760 tys.).

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Najnowsze artykuły