16.08.2013 ALERT

16 lipca 2013, 09:46 Alert

Codzienny przegląd informacji o energetyce i infrastrukturze na Twoim mailu

ENERGETYKA

Korolec: Cały świat musi ratować klimat

(PAP)

Według ministra środowiska Marcina Korolca w walkę ze zmianami klimatu powinny zaangażować się wszystkie kraje świata, a nie jedynie Unia Europejska. W poniedziałek odbyło się spotkanie ministrów środowiska Trójkąta Weimarskiego. Jego uczestnicy z Polski, Francji i Niemiec omawiali zbliżający się szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie (COP19) oraz możliwość podpisania nowego traktatu zastępującego tzw. protokół z Kioto. Francuski minister Philippe Martin obstaje za wysokimi celami redukcji emisji CO2. Peter Altmeier z Niemiec ocenił, że kraje Weimaru są zdeterminowane w celu wprowadzenia skoordynowanej polityki klimatycznej.

Hiszpania nie pomoże Polsce ws. backloadingu

(PAP)

Wczoraj w Madrycie miały miejsce międzyrządowe konsultacje obu państw. Na wspólnej konferencji premiera Donalda Tuska oraz szefa hiszpańskiego rządu Mariano Rajoya, ten drugi podkreślił znaczenie taniej energii dla konkurencyjności unijnej gospodarki. Polska musi szukać sojuszników w sprawie zaaprobowanych na początku lipca przez Parlament Europejski, zmian w handlu emisjami dwutlenku węgla (tzw. backloading). Premier Tusk stwierdził, iż w kwestiach energetycznych mamy z krajem Półwyspu Iberyjskiego wiele wspólnych poglądów – mimo że Hiszpania jest o wiele bardziej zaawansowana w sferze OZE, gdy tym czasem nasza energetyka w 90 procentach opiera się na spalaniu węgla. Polski szef rządu mówił też, że nie możemy wpadać w panikę po głosowaniu w sprawie pozwoleń na emisję CO2 w PE, ponieważ ta decyzja nie jest ostateczna. Z kolei, w kwestii drugiego etapu budowania unii bankowej premier Rajoya zapowiedział, że będzie nas wspierał w sprawie zaproponowanego w ubiegłym tygodniu systemu wspólnej restrukturyzacji i likwidacji banków. Polsce bowiem zależy na równym prawie głosu w procesie kontrolowanej upadłości banków, gdyż większość naszego sektora bankowego stanowią banki-córki zagranicznych przedsiębiorstw. Donald Tusk odniósł się również do zwalczania przez Hiszpanów ogromnego regresu gospodarczego ostatnich lat: „Ostatnie kilka miesięcy pokazały, że mimo sytuacji kryzysowej, rząd premiera Mariano Rajoya był w stanie doprowadzić do znaczącej redukcji deficytu” – przekonywał nasz premier. Jego hiszpański odpowiednik stwierdził, że ostateczne zażegnanie kryzysu będzie wymagać wspólnych wysiłków – Polski, Hiszpanii oraz wszystkich państw Unii.

Ceny uprawnień w dół

(RZECZPOSPOLITA)

Koszt jednego uprawnienia do emisji CO2 w ramach systemu handlu emisjami (ETS) wynosi obecnie 4 euro. Aby inwestycje w energetykę odnawialną były ekonomicznie opłacalne musiałaby ona wzrosnąć do 15 euro. Póki co jednak ceny emisji stale spadają. Zmieni to dopiero tzw. backloading czyli wycofanie części uprawnień z obrotu, co spowoduje podwyżkę cen do poziomu gwarantującego opłacalność OZE w konkurencji do energetyki konwencjonalnej. Zabieg ma być według założeń jednorazowy, jednak może się okazać, że Komisja Europejska znajdzie inne metody na manipulację cenami uprawnień.

Decyzja w sprawie Chevronu na Litwie w piątek

(15MIN)

W piątek ma zostać rozstrzygnięty przetarg na poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego na Litwie. Wtedy też okaże się, czy amerykański Chevron będzie jego zwycięzcą. Jednocześnie Wilno dementuje spekulacje, jakoby firma planowała wycofać się z przedsięwzięcia.

Gaz z Rosji dla Ukrainy za $407,87

(UKR INFORM)

Ministerstwo rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy poinformowało, że Ukraina sprowadzała w czerwcu tego roku gaz w średniej cenie $407,87/1000m3. Większość surowca Ukraińcy sprowadzają bezpośrednio z Rosji. 10,9 mld m3 sprowadzili w tym półroczu z Zachodu, w ramach umowy z RWE.

EBOiR rozważa współfinansowanie projektu TANAP i TAP

(TREND)

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa podczas której taką informację ujawnił prezes instytucji, Suma Chakrabarti. Nadmienił, że wspomniane przedsięwzięcia mają znamienne znaczenie nie tylko dla Azerbejdżanu, ale również całego regionu. Dodał, że dzięki urzeczywistnieniu tych projektów, Baku może mieć wymierny udział w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego na kontynencie europejskim. EBOiR rozważa możliwość podjęcia współpracy z azerskim rządem w zakresie częściowego sfinansowania TANAP i TAP. Jednakże podjęcie decyzji będzie uwarunkowane przedyskutowaniem wielu kwestii. Konsorcjum Shach Deniz wyselekcjonowało gazociąg TAP jako inwestycję za pośrednictwem której nastąpi przesył azerskiego gazu z regionu kaspijskiego do krajów Europy Zachodniej. Pierwotna przepustowość gazociągu TAP jest szacowana na 10 miliardów metrów sześciennych gazu w skali roku. Jednak bez żadnych problemów może zostać podwojona w niedalekiej przyszłości. Do bram Europy azerski gaz dostarczy Gazociąg Transanatolijski – TANAP, który umożliwi transport azerskiego gazu przez terytorium Turcji. Jego początkowa moc przesyłowa wyniesie 16 miliardów metrów sześciennych rocznie. Spośród nich 10 miliardów zostanie dostarczonych do europejskich konsumentów, a pozostałe 6 miliardów zaspokoi potrzeby Turcji.

INFRASTRUKTURA

Kolejne refundacje z POIiŚ

(www.gddkia.gov.pl)

W czerwcu br. roku Komisja Europejska zrefundowała kwotę 1,243 mld zł z tytułu wydatków poniesionych przez GDDKiA w ramach projektów drogowych realizowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekty realizowane przez GDDKiA z POIiŚ przyniosły już Polsce refundację na poziomie blisko 30 mld zł.

Próbne obciążenia mostu przez Wisłę koło Kwidzyna

(www.gddkia.gov.pl)

Załadowane ciężarówki i czujniki zainstalowane w kluczowych miejscach konstrukcji – trwają ostatnie testy obiektu przed uzyskaniem stosownych zezwoleń i dopuszczeniem go do ruchu. Przez dwa dni odbywały się próbne obciążenia mostu przez Wisłę koło Kwidzyna, kluczowego obiektu na nowej drodze krajowej nr 90 łączącej dwa duże regiony pomorskie ― Powiśle z Kociewiem.

Ruszył remont drogi krajowej nr 74 w Górnie

(www.gddkia.gov.pl)

Odcinek drogi krajowej nr 74 w obrębie ruchliwego skrzyżowania Górnie zostanie gruntownie wyremontowany. Droga zyska nową nawierzchnię i oznakowanie poziome, wyremontowane zostaną także pobocza, chodniki oraz zatoki autobusowe w obrębie inwestycji. Remont potrwa do października.

Pomyśl o bliskich, nie ryzykuj życiem. Zatrzymaj się i żyj!

(www.plk-sa.pl)

PKP PLK intensyfikują działania skierowane na dalsze podnoszenie bezpieczeństwa na torach. Akcja pod nazwą „Bezpieczny poniedziałek” to jedna z wielu inicjatyw adresowanych do użytkowników dróg i pieszych. W kilkudziesięciu miastach w całej Polsce, pracownicy PLK, Straży Ochrony Kolei oraz policji będą edukować, informować, a w razie potrzeby reagować na lekkomyślne zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych.

W Zawierciu utknął pociąg PR

(www.nakolei.pl/ TVN24/onet.pl)

W Zawierciu utknął pociąg Przewozów Regionalnych – taką informację podała stacja TVN24. Do uszkodzonego składu relacji Chełm – Wrocław wysłano pociąg techniczny, jednak nie udało się go naprawić. Jak podaje biuro prasowe Przewozów Regionalnych doszło do „defektu jednostki”. Dalsza jazda okazała się być niemożliwa.

Poznań: 25% mniej pasażerów w czerwcu 2013

(www.prtl.pl/port lotniczy Poznań)

Od stycznia do czerwca br. z poznańskiego lotniska skorzystało 598.679 pasażerów. W porównaniu z poziomem ruchu w analogicznym okresie 2012 r., obecnie po pierwszych sześciu miesiącach nastąpił spadek w wysokości 21,6%. W czerwcu br. odprawiono 150.494 osoby, tym samym liczba podróżnych w porównaniu do czerwca w ub.r. zmniejszyła się o 25%.

Berlin Brandenburg Airport: data otwarcia lotniska w październiku

(www.prtl.pl/port lotniczy Poznań)

Odnotowujące znaczne opóźnienie berlińskie lotnisko Brandenburg ogłosi nowy termin otwarcia w październiku br. Prezes i CEO Hartmut Mehdorn będzie chciał utrzymać po otwarciu nowego berlińskiego lotniska port Berlin Tegel. Otwarcie nowe lotniska Brandenburg, pierwotnie przewidziane w czerwcu 2012 r. było opóźniane już czterokrotnie.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak