17.09.2013 ALERT

17 września 2013, 10:37 Alert

ENERGETYKA

Na odwiercie Lewino-1G2 szczelinowanie pod największym ciśnieniem poza USA

(SAN LEON ENERGY/WOJCIECH JAKÓBIK)

San Leon Energy informuje, że zakończył stymulację przepływu na odwiercie Lewino-1G2 na koncesji Gdańsk W niedaleko Gdańska. Szczelinowanie przeprowadzono na głębokości około 3500 metrów w czwartym kwartale 2013 roku firma planuje odwierty horyzontalne, które pokażą potencjał tamtejszego złoża. Przedstawiciele San Leon Energy przekonują, że obecne wyniki są bardzo obiecujące.

Chevron może wiercić na Litwie

(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Chevron uzyskał zgodę Ministerstwa Energetyki Litwy na poszukiwanie węglowodorów na terenie kraju. Firma czeka jeszcze na przyznanie licencji ale zdaniem rządu to tylko kwestia czasu. Tymczasem pod Pałacem Rządowym w Wilnie odbył się protest około pięćdziesięciu aktywistów sprzeciwiających się decyzji Ministerstwa. Rząd odmówił rozmów z protestującymi.

Prawica w Bułgarii: South Stream to korupcyjny projekt Socjalistów i energetycznej mafii

Partia Demokracji dla Silnej Bułgarii (DSB) ocenili, że projekt South Stream jest kolejnym projektem będącym owocem korupcji w Bułgarskiej Partii Socjalistycznej współpracującej z Kremlem i energetyczną mafią. Pierwszym miał być projekt elektrowni Belene, zdaniem prawicowców, również niezgodny z interesem Bułgarii, za to po myśli Rosjan. South Stream ma być blamażem, ponieważ z tytułu tranzytu przez Bułgarię, kraj miałby nie czerpać żadnych zysków przez 15 lat działania projektu. Wszystkie zyski z tranzytu miałby konsumować Gazprom. Uruchomienie Potoku wiązałoby się także ze stratami z tytułu wyłączenia części istniejącej infrastruktury z użytku. Poza tym cała przepustowość rury miałaby podlegać dowolnej dyspozycji rosyjskiego giganta, bez pozostawienia rezerw na potrzeby Sofii. Prawicowcy twierdzą, że zgoda na South Stream zagrozi euroatlantyckim aspiracjom Bułgarii.

Gazprom Nieft liczy na współpracę z Shellem

(PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Serbskie NIS, będące spółką córką Gazprom Nieftu liczy na współprace z Shellem przy poszukiwaniach węglowodorów w Syrii. Badania geologiczne mają ruszyć w 2014 roku. Rosjanie chcą podzielić się ryzykiem z inną spółką.

Turcy chcą dostaw gazu z Izraela

(ENERGY TRIBUNE/OILPRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ankara zaproponowała budowę ponad stukilometrowego gazociągu na potrzeby przyszłych dostaw gazu ziemnego ze złóż w dyspozycji Izraela. Tel Awiw planuje budowę ośrodka eksportu LNG na Cyprze. Gaz miałby pochodzić z pokaźnych złóż spod Morza Śródziemnego. Ze względu na możliwość transferowania dostaw z regionu kaspijskiego oraz możliwe w przyszłości dostawy gazu irackiego i izraelskiego Turcja staje się kluczowym krajem dla realizacji alternatywnych dostaw gazu do krajów europejskich.

Eksport LNG z USA blisko słodkiego punktu

(ENERGY TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Sweet spot to moment, w którym rozwój eksportu LNG z USA doprowadzi do podwyżki cen surowca na rynku lokalnym do nieakceptowanego przez gospodarkę poziomu. Częśc komentatorów w Ameryce przekonuje, że Departament Energetyki USA, który wydał do tej pory cztery zgody na eksport LNG, powinien spowolnić proces przyznawania kolejnych pozwoleń. Na rozpatrzenie czeka obecnie 20 kolejnych wniosków. Przeciwnicy teorii sweet spot przekonują, że zyski z eksportu LNG przeważą nad kosztami zmniejszenia ilości gazu na rynku krajowym. Wskazują, że proces rozwoju eksportu będzie powolny a gospodarka się do niego dostosuje. Twierdzą oni, że Waszyngton powinien jak najszybciej rozpatrzyć kolejne wnioski.

 

INFRASTRUKTURA

Nowe stawki PKP PLK za dostęp do infrastruktury

(www.transport.gov.pl)

Minister Transportu Sławomir Nowak wziął udział w posiedzeniu Rady Przewoźników, które odbyło się w siedzibie PKP PLK w Warszawie. W trakcie spotkania Minister Sławomir Nowak poinformował, że zarządca infrastruktury  PKP PLK przygotował cennik dostępu do infrastruktury, który zostanie złożony w ciągu najbliższych dni do Urzędu Transportu Kolejowego. Zawiera on propozycję obniżenia od grudnia 2013 r. średniej stawki sieciowej o 20,4 proc. Natomiast prognoza trzyletnia do 2017 r. zakłada, że stawki nie wzrosną.

Obniżka cen dostępu do infrastruktury może podnieść konkurencyjność kolei

(www.pkp-cargo.pl)

Zapowiedź obniżki cen dostępu do infrastruktury kolejowej to bardzo dobra wiadomość dla PKP Cargo. W ocenie spółki może wzrosnąć konkurencyjność kolei, zwłaszcza w segmentach rynku gdzie kolej konkuruje bezpośrednio z transportem samochodowym np. w segmencie intermodalnym czy ruchu rozproszonym. –  Jestem bardzo zadowolony, że jedna z głównych barier rozwoju rynku kolejowego w Polsce została znacząco zniwelowana. W strategii Grupy PKP wskazywaliśmy, że kluczową kwestią dla całego rynku kolejowego są stawki dostępu do infrastruktury. To dobra wiadomość także dla PKP Cargo – mówi Jakub Karnowski, prezes Grupy PKP i Przewodniczący Rady Nadzorczej PKP Cargo.

Nieformalne posiedzenie ministrów transportu UE w Wilnie

(www.transport.gov.pl)

Minister Transportu Sławomir Nowak wziął udział, w organizowanym przez prezydencję litewską, nieformalnym posiedzeniu ministrów ds. transportu państw Unii Europejskiej, które odbyło się w Wilnie. Podczas posiedzenia ministrowie omówili przyszłość projektu Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Single European Sky – SES). Dyskusja dotyczyła przede wszystkim pakietu legislacyjnego SES II+, przedstawionego przez KE w czerwcu 2013 r.

Kolejne drogi do wybudowania, kolejne miliardy do wzięcia.

(www.gddkia.gov.pl)

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę kolejnego odcinka nowych dróg ekspresowych. Pulę ok. 20 postepowań, pozostałych do ogłoszenia do końca br., otworzył przetarg na budowę 15 km drogi ekspresowej S8 łączącej Warszawę z Białymstokiem. Inwestycje powstaną w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. W pierwszej turze przetargowej, trwającej do końca sierpnia, GDDKiA ogłosiła 26 postępowań na budowę ponad 370 km dróg ekspresowych. Do końca roku systematycznie będą ogłaszane kolejne przetargi.

Remonty mostów na drogach krajowych w woj. pomorskim

(www.gddkia.gov.pl)

Rozpoczęły się prace remontowe na obiektach mostowych w ciągu dróg krajowych zarządzanych przez gdański Oddział GDDKiA. Dwa remonty prowadzone są w Niezabyszewie na drodze krajowej nr 20 i Gwieździnie na drodze krajowej nr 25. Ruszyły także drobniejsze prace remontowe na 30. innych mostach i wiaduktach na sieci dróg krajowych woj. pomorskiego. Większe remonty są prowadzone w Niezabyszewie na moście przez rzekę Boruję (koło Bytowa) oraz w Gwieździnie.

Prezes UTK kontynuuje działania kontrolne w zakresie bezpieczeństwa przewozu pasażerów

(www.utk.gov.pl)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego podjął decyzję o kontynuacji działań kontrolnych, w zakresie zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa podróży przez przewoźników kolejowych, a w szczególności w zakresie stanu technicznego pojazdów kolejowych, oraz zgodności procesu utrzymania taboru z Dokumentacją Systemu Utrzymania. Kontrole w zakresie bezpieczeństwa przewozu pasażerów będą prowadzone na terenie całego kraju i obejmą wszystkich kolejowych przewoźników pasażerskich.

Prezes ULC na „Aviation Day Eastern Europe w Bukareszcie

(www.ulc.gov.pl)

W Bukareszcie odbyła się Konferencja „Aviation Day Eastern Europe”, zorganizowana przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych – IATA oraz Ministerstwo Transportu Rumunii. W Konferencji wzięła udział polska delegacja – prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Piotr Ołowski oraz kandydatka Polski do Rady ICAO, Małgorzata Polkowska. Według statystyk sektor lotniczy odpowiada za 78 tys. miejsc pracy w Rumunii, 48 tys. na Węgrzech, 141 tys. w Bułgarii oraz 84 tys. w Polsce.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak