icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

18.07.2014 ALERT

ENERGETYKA

Wizyta głównego geologa kraju na platformie wiertniczej

(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)

7 lipca na zaproszenie spółki LOTOS Petrobaltic S.A. Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński odwiedził platformę wiertniczą Baltic Beta posadowioną na podmorskim złożu ropy naftowej i gazu ziemnego B-3.

Ministrowi w wizycie towarzyszyli Rafał Miland, zastępca dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska, oraz Jarosław Lepiarz, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu.

LOTOS Petrobaltic S.A. posiada łącznie 8 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów oraz 2 koncesje na ich wydobywanie. Wszystkie znajdują się w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. W zeszłym roku łączne wydobycie ropy naftowej spod dna Bałtyku wyniosło 145,59 tys. t (czyli prawie 16 proc. całkowitego wydobycia w Polsce).

Pieniądze z ochrony klimatu na ocieplenie budynków

(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)

389 obiektów użyteczności publicznej, w tym szkół, przedszkoli, szpitali, szkół wyższych, czy budynków administracji publicznej zostało zmodernizowanych w ramach środków uzyskanych przez Polskę z redukcji emisji CO2. Na skutek oszczędności energii cieplnej i elektrycznej, w wyniku realizacji tych projektów, planowane jest zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o 49 tys. ton rocznie.

Inwestycje były realizowane w ramach Systemu Zielonych Inwestycji (Green Investment Scheme, GIS) – Programu priorytetowego GIS Część 1) Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej. Na realizację przedsięwzięcia przeznaczono prawie 73 mln zł. Wśród modernizowanych obiektów znalazły się budynki m.in. Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Pieniądze na inwestycje w ramach systemu GIS pochodzą ze sprzedaży jednostek AAU (jednostki przyznanej emisji gazów cieplarnianych w globalnym systemie rozliczeń). Polska wygenerowała uprawnienia AAU ponieważ aż o 30 proc., względem wymaganych 6 proc., zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych w ramach zobowiązań z Protokołu z Kioto. Przychody ze sprzedaży trafiają do specjalnego programu inwestycyjnego, tzw. Systemu Zielonych Inwestycji.

Polska do dnia dzisiejszego zawarła dziesięć umów sprzedaży jednostek AAU o wartości blisko 800 mln zł.

KE nie ma czasu na rozmowy gazowe z Rosją

(KOMISJA EUROPEJSKA/UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ze względu na „zapełniony terminarz” komisarz ds. energii Unii Europejskiej Gunther Oettinger jest zmuszony przenieść rozmowy z Rosją na temat dostaw gazu na Ukrainę i możliwości zwolnienia projektu South Stream spod unijnego prawa antymonopolowego. Rzecznik komisarza poinformował, że rozważa on nowe możliwe daty organizacji spotkania. Jednocześnie odchodzący przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso ocenił, że ukraiński sektor gazowy „radzi sobie” z zatrzymaniem dostaw gazu z Rosji, która oczekuje przedpłat na które nie stać Ukraińców. Wprowadzone przez Unię Europejską środki zaradcze jak uruchomienie rewersowych dostaw surowca z Polski, Słowacji i Węgier, mają być wystarczające dla zapewnienia ukraińskiemu sektorowi odpowiednich ilości gazu.

Kudrin: nowe sankcje USA są „dość miękkie”

(ITAR TASS/REUTERS/RIA NOVOSTI/TERESA WÓJCIK/THE MOSCOW TIMES/WOJIECH JAKÓBIK)

Nowe sankcje USA wobec rosyjskich przedsiębiorstw są dość miękkie, ale znacznie osłabią zaufanie inwestorów do rosyjskiego rynku i wpłyną na obniżenie wzrostu gospodarczego w Rosji – ocenia były minister finansów Rosji, ekonomista Aleksiej Kudrin. Jego zdaniem rosyjski bank centralny jest gotowy do zastosowania odpowiednich środków w celu wsparcia objętych sankcjami Gazprombanku i VEB. Uważa on, że zastosowane przez Biały Dom sankcje to jednak łagodna wersja sektorowa, nie punktowa. Nie spowodują na razie spadku aktywów, przejęcia majątku, papierów wartościowych, obsługi i wolumenu obrotów. Ich efekt nie będzie natychmiastowy, ale „zmniejszy potencjał obu tych banków”, spowoduje wiele problemów w perspektywie, zwłaszcza w kredytowaniu.  Były minister finansów Rosji podkreśla, że w dłuższym horyzoncie czasowym oba banki poniosą zwłaszcza straty „na skutek utraconych możliwości na rynkach finansowych”. Nowe sankcje obniżają jakość klimatu inwestycyjnego w Rosji. Kudrin jest zdania, że w wyniku nowych sankcji nałożonych przez USA i UE Rosja utraci 1 proc. Wzrostu Produktu Krajowego Brutto. Ekonomista uważa, że jeśli nie znajdzie się rozwiązanie polityczne konfliktu ukraińskiego – Zachód zastosuje kolejne sankcje, tym razem w pełni sektorowe i znacznie twardsze. Kreml powinien z góry przygotować taktykę obronną, np. stworzyć dodatkowe możliwości dla inwestycji z Chin, krajów arabskich i azjatyckich. Z prognozą Kudrina nie zgadza się Maksim Osadczy, dyrektor analizy w Korporacyjnym Banku Finansowym cytowany przez The Moscow Times. Jego zdaniem straty dla Rosji wyniosą 0,1 do 0,2 PKB. – Zamieniając to na pieniądze wychodzi śmieszna suma – jakieś 2 do 4 mld dolarów – mówi. Zdaniem analityków sankcje utrudnią Rosjanom sięganie po międzynarodowe pożyczki. Wskazują, że objęte nimi VEB i Gazprombank to dwaj najwięksi pożyczkobiorcy w Rosji. Oceniają, że gdyby Waszyngton chciał zadać decydujące uderzenie rosyjskim bankom, objąłby sankcjami VTB i Sberbank. Ich zdaniem dużo większe oddziaływanie na Rosję miałyby podobne sankcje ze strony krajów europejskich, które dotąd nie zdecydowały się na taki krok. Według zastępcy dyrektora Centralnego Banku Rosji Michaiła Suchowa jego instytucja ma wystarczające narzędzia, by zminimalizować oddziaływanie amerykańskich sankcji na objęte nimi rosyjskie banki.

BP ocenił wstępnie skutki sankcji. Morgan Stanley będzie dalej współpracował z Rosnieftem

(REUTERS/AP/TERESA WÓJCIK/THE MOSCOW TIMES/ROSNIEFT/WOJCIECH JAKÓBIK)

Reuters poinformował wczoraj wieczorem, że BP ocenił wstępnie najnowsze sankcje Zachodu wobec Rosji. Według tych ocen największy wpływ na rosyjską gospodarkę będą mieć ograniczenia dostępu do kredytów długoterminowych i do rynków kapitałowych. BP ma prawie 20 proc. udziałów w kontrolowanym przez państwo rosyjskim koncernie paliwowym Rosnieft i generuje jedną czwartą swojej produkcji ropy z rosyjskich złóż ropy. Jest również jednym z największych odbiorców rosyjskiej ropy. BP nie analizował jeszcze prawdopodobnych skutków sankcji dla swoich wyników finansowych i ewentualnych strat. Tymczasem bank Morgan Stanley ocenił, że nowe sankcje USA nie będą miały wpływu na jego współpracę z Rosnieftem. Jego przedstawiciele uznają, że nie dotyczą one transakcji między nimi. 25 lipca Rosnieft ma przedstawić swoje wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku. Moskwa planowała w nieodległej przyszłości dalszą prywatyzację firmy w celu zasilenia budżetu. Jeżeli wyniki będą słabe ze względu na sytuację międzynarodową, te plany być może zostaną zweryfikowane. Zdaniem Toma Thomsona z agencji T.Thomson and Associates cytowanego przez RIA Novosti  wpływ sankcji na rynek będzie zależał od reakcji Rosji. Jeśli wprowadzi ona symetryczne środki wobec USA, sytuacja się pogorszy. Póki co jednak Thompson wskazuje, że amerykańskie firmy współpracują dalej z rosyjskimi. Jako przykład podaje współpracę Exxon Mobil-Rosnieft.

Gorsze wyniki giełdowe Rosnieftu i Novateku po nowych sankcjach

(REUTERS/ITAR TASS/RIA NOVOSTI/TERESA WÓJCIK/PRIME/RIA NOVOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wczoraj pod koniec dnia, po wprowadzeniu sankcji  kapitalizacja Rosnieftu Giełdzie Papierów Wartościowych w Moskwie kapitalizacja Rosnieftu spadła o 111 mld rubli – do 2,476 bln rubli. Stracił też Novatek – 67 mld rubli – do poziomu 1,147 bln rubli. Na zakończenie wczorajszej sesji na giełdzie w Moskwie  cena akcji Novatek spadła o 5,52 proc. – do 378,0 rubli za akcję. Cena akcji Rosnieft straciła 4,29 proc. – do 233,7 rubli za akcję. Giełda MICEX straciła 2,31 procent a RTS 3,81 procent. Pomimo strat giełdowych Gazprombank i Novatek utrzymują, że nowe sankcje USA nie wpłyną na ich działalność. Novatek uspokaja, że projekt Jamał LNG prowadzony z Francuzami z Totalu i Chińczykami z CNPC nie jest zagrożony a jego realizacja będzie postępować zgodnie z terminarzem. Rosnieft twierdzi, że sankcje wobec niego są „niesprawiedliwe, nieobiektywne i nielegalne” ponieważ firma ta nie ma związku z kryzysem ukraińskim. Dyrektor Igor Sieczyn przekonuje, że sankcje uderzą głównie w interesy amerykańskich obywateli w Rosji. Oto dane giełdowe przekazane dziś przez agencję PRIME.

Firma Zmiana, % Ostatnia cena w rublach
Sberbank -2.72 81.50
Gazprom -1.75 140.00
Łukoil -2.24 2004.80
Novatek -5.52 378.00

 

Islamiści ISIL zajmują pola gazowe w Syrii

(REUTERS/AP/TERESA WÓJCIK)

Wczoraj uzbrojeni ekstremiści z ISIL zajęli pola gazowe, położone na wschód od miasta Hims (165 km na północ od Damaszku). Wg libańskiej gazety Daily Star, w walce z terrorystami zginęło 23 syryjskich żołnierzy strzegących dostępu do złóż. Media arabskie twierdzą, że napastnicy wyparli inne zbrojne grupy opozycyjne, również dążące do przejęcia kontroli nad syryjskimi zasobami gazu i ropy.  W północnej części kraju siły zbrojne ISIL zaatakowały region kurdyjski Coban. Kurdyjskie siły obronne z trudem odpierają ataki islamistów, które rozpoczęły się 2 lipca. Kurdowie ogłosili powszechną mobilizację w trzech regionach Syrii, w których od 2013 r. mają autonomię. Regiony te są celem ataków islamistów ISIL dążących do opanowania znajdujących się tam pól gazu i ropy. Walki z tymi islamistami trwają także w górzystym terenie na granicy libańsko-syryjskiej. Syryjskie siły rządowe ostatnio użyły samolotów i ciężkiej artylerii.

Firma usługowa Baker Hughes – dobre wyniki w pierwszym półroczu  

(REUTERS/RIGZONE/OIL AND GAS/TERESA WÓJCIK)

Baker Hughes Inc, trzecia na świecie co do wielkości firma zajmująca się usługami dla branży ropy i gazu ( za Halliburtonem i Schlumbergerem)  oceniła jako dobre wyniki za pierwsze półrocze b.r. Osiągnęła zyski lepsze niż się spodziewano. Perspektywy na drugie półrocze są równie korzystne.  Odnotowano duży wzrost zapotrzebowania na prace wiertnicze w USA, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji.  Dyrektor generalny firmy Martin Craighead powiedział, że przewiduje „silny wzrost zysku.”  W pierwszym półroczu  Baker Hughes osiągnęła zysk netto wyższy niż założono o 353 mln dol., Wartość akcji osiągnęła 80 centów za akcję, gdy rok temu  wyniosła 54 centów. Przychody wzrosły w pierwszym półroczu b.r. o 8 procent, do 5,94 mld dol. wobec spodziewanych 5,87 mld dol. Największy wzrost przychodów  – o 18 proc. firma osiągnęła na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu na Ukrainie winduje ceny surowców

(RIGZONE/REUTERSWOJCIECH JAKÓBIK)

Ze względu na ryzyko zaostrzenia relacji krajów zachodnich z Rosją po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego na terenie Ukrainy okupowanym przez seperatystów rosyjskich rośnie cena ropy naftowej. Inne czynniki to walki w Strefie Gazy i dalsze walki w Iraku oraz Syrii. Cena ropy naftowej Brent wzrosła o 72 centy do $107,89 za baryłkę, ropa na giełdzie NYMEX podrożała o $1,99 do $103,19 za baryłkę. W Europie podrożały węgiel i gaz ziemny.

INFRASTRUKTURA

Uwagi PKD do projektu rozporządzeń w sprawie warunków technicznych

(Polski Kongres Drogowy)

Polski Kongres Drogowy zwraca uwagę, że planowane uchylenie załączników nr 4 i 5 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla dróg publicznych może pogorszyć jakość projektowania dróg, zwłaszcza niższej kategorii. Najwięcej zastrzeżeń wzbudzają nowe regulacje dotyczące projektowania nawierzchni i oceny parametrów równości podłużnej i poprzecznej oraz właściwości przeciwpoślizgowych. Te najbardziej kontrowersyjne zapisy zostały dołożone do projektu, który w swej zasadniczej części dotyczy upowszechnienia stosowania przekroju 2+1 z fizycznym rozdzieleniem przeciwnych kierunków ruchu za pomocą dwustronnej bariery ochronnej lub separatorów trwale umocowanych w konstrukcji nawierzchni. Zamiast dróg z szerokimi poboczami, mogą być budowane drogi o przekroju 2+1, z zespołem leżących na przemian dodatkowych pasów ruchu do wyprzedzania.

Kolejny MOP na A1 otwarty

(GDDKiA)

17 lipca na kujawsko-pomorskim odcinku autostrady A1 w okolicach węzła Czerniewice, udostępniona została nowa para Miejsc Obsługi Podróżnych. MOP „Otłoczyn” to kolejne po MOP Kałęczynek miejsce postojowe dla kierowców na odcinku autostrady od Czerniewic do Kowala. Miejsce Obsługi Podróżnych w Otłoczynie zostanie przekazane wybranemu już w drodze przetargu dzierżawcy, który wybuduje w tym miejscu stację benzynową i toalety. W związku jednak z zapotrzebowaniem na miejsca postojowe dla kierowców, do czasu powstania na MOP Otłoczyn powyższej infrastruktury, GDDKiA uruchomiła toalety przenośne.

Rusza przebudowa skrzyżowania w m. Braszowice

(GDDKiA)

Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu na drodze krajowej nr 8 w km 54+797,6 do km 55+119,0 w m. Braszowice spowodowanych prowadzeniem robót budowlanych związanych z poprawą bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 8 poprzez przebudowę skrzyżowania w m. Braszowice. Wprowadzono zastępczą organizację ruchu. Prace prowadzone są w obrębie wlotów bocznych do drogi nr 8. Ruch odbywa się w obu kierunkach przy obustronnym zwężeniu jezdni i ograniczeniu prędkości. Planowany termin zakończenia prac to 15.10.2014.

Piknik country z okazji otwarcia ul. Chwarznieńskiej

(UM Gdynia)

Zakończył się II etap przebudowy ulicy Chwarznieńskiej – ważnej dla miasta arterii, która łączy szybko rozwijające się zachodnie dzielnice Gdyni z centrum. Z tej okazji świętowano  podczas Wielkiego Pikniku Country. II etap przebudowy ulicy Chwarznieńskiej objął leśny odcinek drogi łączącej Chwarzno z Witominem. Realizowany był od marca 2013 do czerwca 2014 r. Dzięki tej inwestycji ul. Chwarznieńska na zmodernizowanym odcinku ma po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Wzdłuż drogi biegnie ścieżka rowerowa (wraz z odc. wybudowanym w I etapie inwestycji mierzy 3,5 km). Rozpoczęły się już prace przygotowawcze do realizacji III etapu modernizacji ulicy Chwarznieńskiej obejmującego tzw. odc. witomiński – od granicy lasu do skrzyżowania z ulicami Wielkokacką i Rolniczą. Drugi etap przebudowy kosztował 26 mln zł. Szacowana wartość trzeciego to ok. 20 mln zł.

Kolejny krok do wykupu akcji

(Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście)

Trwają dalsze czynności związane z uruchomieniem procedury wykupu akcji pracowniczych ZMPSiŚ SA. W kwietniu br. spółka przyjęła opracowany wspólnie z międzyzwiązkowym zespołem negocjacyjnym ds. wykupu akcji pracowniczych dokument „Regulamin umarzania akcji pracowników i b. pracowników Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA”. Dokument reguluje zasady i tryb umarzania akcji, w którym określono, że kolejność wykupu akcji następować będzie według dat urodzenia akcjonariuszy (PESEL). Termin rozpoczęcia wykupu akcji pracowniczych warunkowany jest wpisem zmian Statutu Spółki ZMPSiŚ SA do rejestru przedsiębiorców KRS. Zarząd spółki przewiduje, iż pierwsza transza wykupu akcji nastąpi do końca br. Proces umarzania akcji potrwa do końca 2019 r.

Weekendowe remonty 18-21 lipca

(UM Warszawa)

W weekend, od piątku, 18 lipca od godz. 22.00 do poniedziałku, 21 lipca do godz. 4.00 zamknięta dla ruchu będzie ul. Warszawska na odcinku od ul. M. Keniga do granicy miasta. W tym czasie wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni. Z ważną zmianą w ruchu muszą liczyć się kierowcy jeżdżący Trasą Armii Krajowej. W piątek, 18 lipca ok. godz. 22.00 zamknięta zostanie łącznica wjazdowa z Trasy AK  (od strony Mostu gen. S. Grota-Roweckiego) na ul. Marymoncką w kierunku Bielan. Od soboty, 19 lipca ok. godz. 5.00 zamknięte będą dwa skrzyżowania na ul. Świętokrzyskiej – z ul. Jasną i Mazowiecką. Niemożliwy będzie przejazd zarówno ul. Jasną jak i Mazowiecką przez skrzyżowanie z ul. Świętokrzyską. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do końca lipca. W sobotę, 19 lipca zmieni się organizacja ruchu na ul. Powązkowskiej. Wyłączona z ruchu zostanie północna jezdnia pomiędzy ul. Duchnicką a Z. Krasińskiego. Ruch w obydwu kierunkach będzie skierowany na drugą jezdnię.

Aleja Komisji Edukacji Narodowej z fotoradarami

(UM Warszawa)

Aleja Komisji Edukacji Narodowej zostanie objęta kontrolami fotoradarowymi. Wprowadzenie kontroli ograniczy liczbę niebezpiecznych zdarzeń drogowych, do jakich dochodzi na tej ulicy. Zastępca prezydenta miasta Jacek Wojciechowicz zdecydował o wprowadzeniu w al. Komisji Edukacji Narodowej kontroli fotoradarowej. Straż Miejska złożyła do Komendy Stołecznej Policji wniosek o możliwość prowadzenia tzw. kontroli mobilnych w trzech wytypowanych miejscach, który został zaakceptowany. – Nie ma zgody na narażanie życia ludzkiego przez nieodpowiedzialnych kierowców, dlatego zdecydowałem o objęciu ulicy kontrolą fotoradarową. – mówi Jacek Wojciechowicz – Zarząd Dróg Miejskich zleci audyt bezpieczeństwa, który wskaże, jakie ewentualne zmiany można wprowadzić, aby podnieść poziom bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników drogi.

IKEA. Rozbudowany węzeł na Fordońskiej. Raport nr 3

(UM Bydgoszcz)

Trwają przygotowania do przebudowy węzła Fordońska – Rejewskiego. Ma on umożliwiać m.in. obsługę sklepu IKEA. By możliwe było rozpoczęcie prac na ważnym węźle konieczne jest przystosowanie innych ulic do tymczasowej organizacji ruchu. Pod Fordońską docelowo ma przebiegać dwujezdniowa droga prowadząca do wybudowanego w ub.r. ronda (na łączniku pomiędzy Wiślaną i Łowicką). Po wybudowaniu tymczasowa sygnalizacja i lewoskręt przy skrzyżowaniu z Jasinecką zostaną zdemontowane. Harmonogram realizacji przebudowy IKEA jest dostosowany do utrudnień w ruchu związanych z realizacją linii tramwajowej do Fordonu. Planowane zakończenie prac przygotowawczych na ul. Fordońskiej zostało określone na 31 lipca 2014 r.

Samochody osobowe trują coraz mniej

(Chrońmy klimat)

Samochody osobowe odpowiadają za ok. 12 proc. emisji dwutlenku węgla w UE. Aby ograniczyć wpływ tego rodzaju transportu na klimat, w 2007 r. UE zaproponowała ustanowienie limitów dla nowych aut. Odpowiednie przepisy zostały przyjęte w 2009 r. przez Parlament Europejski oraz Radę UE. Na ich mocy samochody osobowe opuszczające fabryki w 2015 r. będą mogły emitować co najwyżej 130 g CO2/km. Mimo wielu obaw głośno wyrażanych przez producentów wszyscy spełnili te standardy już w 2013 r., dwa lata przed terminem. Dzięki nim Volvo zredukowało emisje swojej floty o 8%. Tytuł producenta emitującego najmniej gazów cieplarnianych kosztem Fiata zyskał Renault. Francuski koncern obecnie produkuje również zużywające najmniej paliwa pojazdy. Pod koniec lutego br. Parlament Europejski przyjął kolejne standardy, które będą musieli spełniać producenci pojazdów osobowych. W 2020 r. ograniczeniu będzie musiało sprostać 95% nowych aut w UE, wszystkie samochody będą nim objęte dopiero rok później. W 2021 r. wszystkie nowe samochody osobowe wyjeżdżające na europejskie drogi nie będą mogły emitować więcej niż 95 g CO2 podczas każdego przebytego kilometra.

Wszystkie lokomotywy PKP Intercity z kamerami

(PKP Intercity)

Zakończono instalację urządzeń do pozycjonowania i monitorowania lokomotyw PKP Intercity. Dzięki nim można śledzić ruch pojazdów oraz zbierać materiał potrzebny do analizy zdarzeń na liniach kolejowych. Partnerem projektu jest PKP Informatyka. Urządzenia umożliwiają lokalizację każdej lokomotywy. Dzięki urządzeniom oraz podłączonemu do nich systemowi informatycznemu, PKP Intercity ma bieżące informacje o aktualnej lokalizacji pojazdów, ich statusie a także np. prędkości pociągu. Dane są również przesyłane do programu, z którego korzysta PKP PLK, czyli zarządca infrastruktury. Projekt obejmie także nowe pociągi kupione przez PKP Intercity, m.in. elektryczne zespoły trakcyjne, których pod koniec 2015 r. przewoźnik będzie posiadał 60.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

ENERGETYKA

Wizyta głównego geologa kraju na platformie wiertniczej

(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)

7 lipca na zaproszenie spółki LOTOS Petrobaltic S.A. Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński odwiedził platformę wiertniczą Baltic Beta posadowioną na podmorskim złożu ropy naftowej i gazu ziemnego B-3.

Ministrowi w wizycie towarzyszyli Rafał Miland, zastępca dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska, oraz Jarosław Lepiarz, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu.

LOTOS Petrobaltic S.A. posiada łącznie 8 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów oraz 2 koncesje na ich wydobywanie. Wszystkie znajdują się w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. W zeszłym roku łączne wydobycie ropy naftowej spod dna Bałtyku wyniosło 145,59 tys. t (czyli prawie 16 proc. całkowitego wydobycia w Polsce).

Pieniądze z ochrony klimatu na ocieplenie budynków

(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)

389 obiektów użyteczności publicznej, w tym szkół, przedszkoli, szpitali, szkół wyższych, czy budynków administracji publicznej zostało zmodernizowanych w ramach środków uzyskanych przez Polskę z redukcji emisji CO2. Na skutek oszczędności energii cieplnej i elektrycznej, w wyniku realizacji tych projektów, planowane jest zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o 49 tys. ton rocznie.

Inwestycje były realizowane w ramach Systemu Zielonych Inwestycji (Green Investment Scheme, GIS) – Programu priorytetowego GIS Część 1) Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej. Na realizację przedsięwzięcia przeznaczono prawie 73 mln zł. Wśród modernizowanych obiektów znalazły się budynki m.in. Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Pieniądze na inwestycje w ramach systemu GIS pochodzą ze sprzedaży jednostek AAU (jednostki przyznanej emisji gazów cieplarnianych w globalnym systemie rozliczeń). Polska wygenerowała uprawnienia AAU ponieważ aż o 30 proc., względem wymaganych 6 proc., zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych w ramach zobowiązań z Protokołu z Kioto. Przychody ze sprzedaży trafiają do specjalnego programu inwestycyjnego, tzw. Systemu Zielonych Inwestycji.

Polska do dnia dzisiejszego zawarła dziesięć umów sprzedaży jednostek AAU o wartości blisko 800 mln zł.

KE nie ma czasu na rozmowy gazowe z Rosją

(KOMISJA EUROPEJSKA/UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ze względu na „zapełniony terminarz” komisarz ds. energii Unii Europejskiej Gunther Oettinger jest zmuszony przenieść rozmowy z Rosją na temat dostaw gazu na Ukrainę i możliwości zwolnienia projektu South Stream spod unijnego prawa antymonopolowego. Rzecznik komisarza poinformował, że rozważa on nowe możliwe daty organizacji spotkania. Jednocześnie odchodzący przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso ocenił, że ukraiński sektor gazowy „radzi sobie” z zatrzymaniem dostaw gazu z Rosji, która oczekuje przedpłat na które nie stać Ukraińców. Wprowadzone przez Unię Europejską środki zaradcze jak uruchomienie rewersowych dostaw surowca z Polski, Słowacji i Węgier, mają być wystarczające dla zapewnienia ukraińskiemu sektorowi odpowiednich ilości gazu.

Kudrin: nowe sankcje USA są „dość miękkie”

(ITAR TASS/REUTERS/RIA NOVOSTI/TERESA WÓJCIK/THE MOSCOW TIMES/WOJIECH JAKÓBIK)

Nowe sankcje USA wobec rosyjskich przedsiębiorstw są dość miękkie, ale znacznie osłabią zaufanie inwestorów do rosyjskiego rynku i wpłyną na obniżenie wzrostu gospodarczego w Rosji – ocenia były minister finansów Rosji, ekonomista Aleksiej Kudrin. Jego zdaniem rosyjski bank centralny jest gotowy do zastosowania odpowiednich środków w celu wsparcia objętych sankcjami Gazprombanku i VEB. Uważa on, że zastosowane przez Biały Dom sankcje to jednak łagodna wersja sektorowa, nie punktowa. Nie spowodują na razie spadku aktywów, przejęcia majątku, papierów wartościowych, obsługi i wolumenu obrotów. Ich efekt nie będzie natychmiastowy, ale „zmniejszy potencjał obu tych banków”, spowoduje wiele problemów w perspektywie, zwłaszcza w kredytowaniu.  Były minister finansów Rosji podkreśla, że w dłuższym horyzoncie czasowym oba banki poniosą zwłaszcza straty „na skutek utraconych możliwości na rynkach finansowych”. Nowe sankcje obniżają jakość klimatu inwestycyjnego w Rosji. Kudrin jest zdania, że w wyniku nowych sankcji nałożonych przez USA i UE Rosja utraci 1 proc. Wzrostu Produktu Krajowego Brutto. Ekonomista uważa, że jeśli nie znajdzie się rozwiązanie polityczne konfliktu ukraińskiego – Zachód zastosuje kolejne sankcje, tym razem w pełni sektorowe i znacznie twardsze. Kreml powinien z góry przygotować taktykę obronną, np. stworzyć dodatkowe możliwości dla inwestycji z Chin, krajów arabskich i azjatyckich. Z prognozą Kudrina nie zgadza się Maksim Osadczy, dyrektor analizy w Korporacyjnym Banku Finansowym cytowany przez The Moscow Times. Jego zdaniem straty dla Rosji wyniosą 0,1 do 0,2 PKB. – Zamieniając to na pieniądze wychodzi śmieszna suma – jakieś 2 do 4 mld dolarów – mówi. Zdaniem analityków sankcje utrudnią Rosjanom sięganie po międzynarodowe pożyczki. Wskazują, że objęte nimi VEB i Gazprombank to dwaj najwięksi pożyczkobiorcy w Rosji. Oceniają, że gdyby Waszyngton chciał zadać decydujące uderzenie rosyjskim bankom, objąłby sankcjami VTB i Sberbank. Ich zdaniem dużo większe oddziaływanie na Rosję miałyby podobne sankcje ze strony krajów europejskich, które dotąd nie zdecydowały się na taki krok. Według zastępcy dyrektora Centralnego Banku Rosji Michaiła Suchowa jego instytucja ma wystarczające narzędzia, by zminimalizować oddziaływanie amerykańskich sankcji na objęte nimi rosyjskie banki.

BP ocenił wstępnie skutki sankcji. Morgan Stanley będzie dalej współpracował z Rosnieftem

(REUTERS/AP/TERESA WÓJCIK/THE MOSCOW TIMES/ROSNIEFT/WOJCIECH JAKÓBIK)

Reuters poinformował wczoraj wieczorem, że BP ocenił wstępnie najnowsze sankcje Zachodu wobec Rosji. Według tych ocen największy wpływ na rosyjską gospodarkę będą mieć ograniczenia dostępu do kredytów długoterminowych i do rynków kapitałowych. BP ma prawie 20 proc. udziałów w kontrolowanym przez państwo rosyjskim koncernie paliwowym Rosnieft i generuje jedną czwartą swojej produkcji ropy z rosyjskich złóż ropy. Jest również jednym z największych odbiorców rosyjskiej ropy. BP nie analizował jeszcze prawdopodobnych skutków sankcji dla swoich wyników finansowych i ewentualnych strat. Tymczasem bank Morgan Stanley ocenił, że nowe sankcje USA nie będą miały wpływu na jego współpracę z Rosnieftem. Jego przedstawiciele uznają, że nie dotyczą one transakcji między nimi. 25 lipca Rosnieft ma przedstawić swoje wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku. Moskwa planowała w nieodległej przyszłości dalszą prywatyzację firmy w celu zasilenia budżetu. Jeżeli wyniki będą słabe ze względu na sytuację międzynarodową, te plany być może zostaną zweryfikowane. Zdaniem Toma Thomsona z agencji T.Thomson and Associates cytowanego przez RIA Novosti  wpływ sankcji na rynek będzie zależał od reakcji Rosji. Jeśli wprowadzi ona symetryczne środki wobec USA, sytuacja się pogorszy. Póki co jednak Thompson wskazuje, że amerykańskie firmy współpracują dalej z rosyjskimi. Jako przykład podaje współpracę Exxon Mobil-Rosnieft.

Gorsze wyniki giełdowe Rosnieftu i Novateku po nowych sankcjach

(REUTERS/ITAR TASS/RIA NOVOSTI/TERESA WÓJCIK/PRIME/RIA NOVOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wczoraj pod koniec dnia, po wprowadzeniu sankcji  kapitalizacja Rosnieftu Giełdzie Papierów Wartościowych w Moskwie kapitalizacja Rosnieftu spadła o 111 mld rubli – do 2,476 bln rubli. Stracił też Novatek – 67 mld rubli – do poziomu 1,147 bln rubli. Na zakończenie wczorajszej sesji na giełdzie w Moskwie  cena akcji Novatek spadła o 5,52 proc. – do 378,0 rubli za akcję. Cena akcji Rosnieft straciła 4,29 proc. – do 233,7 rubli za akcję. Giełda MICEX straciła 2,31 procent a RTS 3,81 procent. Pomimo strat giełdowych Gazprombank i Novatek utrzymują, że nowe sankcje USA nie wpłyną na ich działalność. Novatek uspokaja, że projekt Jamał LNG prowadzony z Francuzami z Totalu i Chińczykami z CNPC nie jest zagrożony a jego realizacja będzie postępować zgodnie z terminarzem. Rosnieft twierdzi, że sankcje wobec niego są „niesprawiedliwe, nieobiektywne i nielegalne” ponieważ firma ta nie ma związku z kryzysem ukraińskim. Dyrektor Igor Sieczyn przekonuje, że sankcje uderzą głównie w interesy amerykańskich obywateli w Rosji. Oto dane giełdowe przekazane dziś przez agencję PRIME.

Firma Zmiana, % Ostatnia cena w rublach
Sberbank -2.72 81.50
Gazprom -1.75 140.00
Łukoil -2.24 2004.80
Novatek -5.52 378.00

 

Islamiści ISIL zajmują pola gazowe w Syrii

(REUTERS/AP/TERESA WÓJCIK)

Wczoraj uzbrojeni ekstremiści z ISIL zajęli pola gazowe, położone na wschód od miasta Hims (165 km na północ od Damaszku). Wg libańskiej gazety Daily Star, w walce z terrorystami zginęło 23 syryjskich żołnierzy strzegących dostępu do złóż. Media arabskie twierdzą, że napastnicy wyparli inne zbrojne grupy opozycyjne, również dążące do przejęcia kontroli nad syryjskimi zasobami gazu i ropy.  W północnej części kraju siły zbrojne ISIL zaatakowały region kurdyjski Coban. Kurdyjskie siły obronne z trudem odpierają ataki islamistów, które rozpoczęły się 2 lipca. Kurdowie ogłosili powszechną mobilizację w trzech regionach Syrii, w których od 2013 r. mają autonomię. Regiony te są celem ataków islamistów ISIL dążących do opanowania znajdujących się tam pól gazu i ropy. Walki z tymi islamistami trwają także w górzystym terenie na granicy libańsko-syryjskiej. Syryjskie siły rządowe ostatnio użyły samolotów i ciężkiej artylerii.

Firma usługowa Baker Hughes – dobre wyniki w pierwszym półroczu  

(REUTERS/RIGZONE/OIL AND GAS/TERESA WÓJCIK)

Baker Hughes Inc, trzecia na świecie co do wielkości firma zajmująca się usługami dla branży ropy i gazu ( za Halliburtonem i Schlumbergerem)  oceniła jako dobre wyniki za pierwsze półrocze b.r. Osiągnęła zyski lepsze niż się spodziewano. Perspektywy na drugie półrocze są równie korzystne.  Odnotowano duży wzrost zapotrzebowania na prace wiertnicze w USA, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji.  Dyrektor generalny firmy Martin Craighead powiedział, że przewiduje „silny wzrost zysku.”  W pierwszym półroczu  Baker Hughes osiągnęła zysk netto wyższy niż założono o 353 mln dol., Wartość akcji osiągnęła 80 centów za akcję, gdy rok temu  wyniosła 54 centów. Przychody wzrosły w pierwszym półroczu b.r. o 8 procent, do 5,94 mld dol. wobec spodziewanych 5,87 mld dol. Największy wzrost przychodów  – o 18 proc. firma osiągnęła na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu na Ukrainie winduje ceny surowców

(RIGZONE/REUTERSWOJCIECH JAKÓBIK)

Ze względu na ryzyko zaostrzenia relacji krajów zachodnich z Rosją po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego na terenie Ukrainy okupowanym przez seperatystów rosyjskich rośnie cena ropy naftowej. Inne czynniki to walki w Strefie Gazy i dalsze walki w Iraku oraz Syrii. Cena ropy naftowej Brent wzrosła o 72 centy do $107,89 za baryłkę, ropa na giełdzie NYMEX podrożała o $1,99 do $103,19 za baryłkę. W Europie podrożały węgiel i gaz ziemny.

INFRASTRUKTURA

Uwagi PKD do projektu rozporządzeń w sprawie warunków technicznych

(Polski Kongres Drogowy)

Polski Kongres Drogowy zwraca uwagę, że planowane uchylenie załączników nr 4 i 5 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla dróg publicznych może pogorszyć jakość projektowania dróg, zwłaszcza niższej kategorii. Najwięcej zastrzeżeń wzbudzają nowe regulacje dotyczące projektowania nawierzchni i oceny parametrów równości podłużnej i poprzecznej oraz właściwości przeciwpoślizgowych. Te najbardziej kontrowersyjne zapisy zostały dołożone do projektu, który w swej zasadniczej części dotyczy upowszechnienia stosowania przekroju 2+1 z fizycznym rozdzieleniem przeciwnych kierunków ruchu za pomocą dwustronnej bariery ochronnej lub separatorów trwale umocowanych w konstrukcji nawierzchni. Zamiast dróg z szerokimi poboczami, mogą być budowane drogi o przekroju 2+1, z zespołem leżących na przemian dodatkowych pasów ruchu do wyprzedzania.

Kolejny MOP na A1 otwarty

(GDDKiA)

17 lipca na kujawsko-pomorskim odcinku autostrady A1 w okolicach węzła Czerniewice, udostępniona została nowa para Miejsc Obsługi Podróżnych. MOP „Otłoczyn” to kolejne po MOP Kałęczynek miejsce postojowe dla kierowców na odcinku autostrady od Czerniewic do Kowala. Miejsce Obsługi Podróżnych w Otłoczynie zostanie przekazane wybranemu już w drodze przetargu dzierżawcy, który wybuduje w tym miejscu stację benzynową i toalety. W związku jednak z zapotrzebowaniem na miejsca postojowe dla kierowców, do czasu powstania na MOP Otłoczyn powyższej infrastruktury, GDDKiA uruchomiła toalety przenośne.

Rusza przebudowa skrzyżowania w m. Braszowice

(GDDKiA)

Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu na drodze krajowej nr 8 w km 54+797,6 do km 55+119,0 w m. Braszowice spowodowanych prowadzeniem robót budowlanych związanych z poprawą bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 8 poprzez przebudowę skrzyżowania w m. Braszowice. Wprowadzono zastępczą organizację ruchu. Prace prowadzone są w obrębie wlotów bocznych do drogi nr 8. Ruch odbywa się w obu kierunkach przy obustronnym zwężeniu jezdni i ograniczeniu prędkości. Planowany termin zakończenia prac to 15.10.2014.

Piknik country z okazji otwarcia ul. Chwarznieńskiej

(UM Gdynia)

Zakończył się II etap przebudowy ulicy Chwarznieńskiej – ważnej dla miasta arterii, która łączy szybko rozwijające się zachodnie dzielnice Gdyni z centrum. Z tej okazji świętowano  podczas Wielkiego Pikniku Country. II etap przebudowy ulicy Chwarznieńskiej objął leśny odcinek drogi łączącej Chwarzno z Witominem. Realizowany był od marca 2013 do czerwca 2014 r. Dzięki tej inwestycji ul. Chwarznieńska na zmodernizowanym odcinku ma po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Wzdłuż drogi biegnie ścieżka rowerowa (wraz z odc. wybudowanym w I etapie inwestycji mierzy 3,5 km). Rozpoczęły się już prace przygotowawcze do realizacji III etapu modernizacji ulicy Chwarznieńskiej obejmującego tzw. odc. witomiński – od granicy lasu do skrzyżowania z ulicami Wielkokacką i Rolniczą. Drugi etap przebudowy kosztował 26 mln zł. Szacowana wartość trzeciego to ok. 20 mln zł.

Kolejny krok do wykupu akcji

(Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście)

Trwają dalsze czynności związane z uruchomieniem procedury wykupu akcji pracowniczych ZMPSiŚ SA. W kwietniu br. spółka przyjęła opracowany wspólnie z międzyzwiązkowym zespołem negocjacyjnym ds. wykupu akcji pracowniczych dokument „Regulamin umarzania akcji pracowników i b. pracowników Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA”. Dokument reguluje zasady i tryb umarzania akcji, w którym określono, że kolejność wykupu akcji następować będzie według dat urodzenia akcjonariuszy (PESEL). Termin rozpoczęcia wykupu akcji pracowniczych warunkowany jest wpisem zmian Statutu Spółki ZMPSiŚ SA do rejestru przedsiębiorców KRS. Zarząd spółki przewiduje, iż pierwsza transza wykupu akcji nastąpi do końca br. Proces umarzania akcji potrwa do końca 2019 r.

Weekendowe remonty 18-21 lipca

(UM Warszawa)

W weekend, od piątku, 18 lipca od godz. 22.00 do poniedziałku, 21 lipca do godz. 4.00 zamknięta dla ruchu będzie ul. Warszawska na odcinku od ul. M. Keniga do granicy miasta. W tym czasie wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni. Z ważną zmianą w ruchu muszą liczyć się kierowcy jeżdżący Trasą Armii Krajowej. W piątek, 18 lipca ok. godz. 22.00 zamknięta zostanie łącznica wjazdowa z Trasy AK  (od strony Mostu gen. S. Grota-Roweckiego) na ul. Marymoncką w kierunku Bielan. Od soboty, 19 lipca ok. godz. 5.00 zamknięte będą dwa skrzyżowania na ul. Świętokrzyskiej – z ul. Jasną i Mazowiecką. Niemożliwy będzie przejazd zarówno ul. Jasną jak i Mazowiecką przez skrzyżowanie z ul. Świętokrzyską. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do końca lipca. W sobotę, 19 lipca zmieni się organizacja ruchu na ul. Powązkowskiej. Wyłączona z ruchu zostanie północna jezdnia pomiędzy ul. Duchnicką a Z. Krasińskiego. Ruch w obydwu kierunkach będzie skierowany na drugą jezdnię.

Aleja Komisji Edukacji Narodowej z fotoradarami

(UM Warszawa)

Aleja Komisji Edukacji Narodowej zostanie objęta kontrolami fotoradarowymi. Wprowadzenie kontroli ograniczy liczbę niebezpiecznych zdarzeń drogowych, do jakich dochodzi na tej ulicy. Zastępca prezydenta miasta Jacek Wojciechowicz zdecydował o wprowadzeniu w al. Komisji Edukacji Narodowej kontroli fotoradarowej. Straż Miejska złożyła do Komendy Stołecznej Policji wniosek o możliwość prowadzenia tzw. kontroli mobilnych w trzech wytypowanych miejscach, który został zaakceptowany. – Nie ma zgody na narażanie życia ludzkiego przez nieodpowiedzialnych kierowców, dlatego zdecydowałem o objęciu ulicy kontrolą fotoradarową. – mówi Jacek Wojciechowicz – Zarząd Dróg Miejskich zleci audyt bezpieczeństwa, który wskaże, jakie ewentualne zmiany można wprowadzić, aby podnieść poziom bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników drogi.

IKEA. Rozbudowany węzeł na Fordońskiej. Raport nr 3

(UM Bydgoszcz)

Trwają przygotowania do przebudowy węzła Fordońska – Rejewskiego. Ma on umożliwiać m.in. obsługę sklepu IKEA. By możliwe było rozpoczęcie prac na ważnym węźle konieczne jest przystosowanie innych ulic do tymczasowej organizacji ruchu. Pod Fordońską docelowo ma przebiegać dwujezdniowa droga prowadząca do wybudowanego w ub.r. ronda (na łączniku pomiędzy Wiślaną i Łowicką). Po wybudowaniu tymczasowa sygnalizacja i lewoskręt przy skrzyżowaniu z Jasinecką zostaną zdemontowane. Harmonogram realizacji przebudowy IKEA jest dostosowany do utrudnień w ruchu związanych z realizacją linii tramwajowej do Fordonu. Planowane zakończenie prac przygotowawczych na ul. Fordońskiej zostało określone na 31 lipca 2014 r.

Samochody osobowe trują coraz mniej

(Chrońmy klimat)

Samochody osobowe odpowiadają za ok. 12 proc. emisji dwutlenku węgla w UE. Aby ograniczyć wpływ tego rodzaju transportu na klimat, w 2007 r. UE zaproponowała ustanowienie limitów dla nowych aut. Odpowiednie przepisy zostały przyjęte w 2009 r. przez Parlament Europejski oraz Radę UE. Na ich mocy samochody osobowe opuszczające fabryki w 2015 r. będą mogły emitować co najwyżej 130 g CO2/km. Mimo wielu obaw głośno wyrażanych przez producentów wszyscy spełnili te standardy już w 2013 r., dwa lata przed terminem. Dzięki nim Volvo zredukowało emisje swojej floty o 8%. Tytuł producenta emitującego najmniej gazów cieplarnianych kosztem Fiata zyskał Renault. Francuski koncern obecnie produkuje również zużywające najmniej paliwa pojazdy. Pod koniec lutego br. Parlament Europejski przyjął kolejne standardy, które będą musieli spełniać producenci pojazdów osobowych. W 2020 r. ograniczeniu będzie musiało sprostać 95% nowych aut w UE, wszystkie samochody będą nim objęte dopiero rok później. W 2021 r. wszystkie nowe samochody osobowe wyjeżdżające na europejskie drogi nie będą mogły emitować więcej niż 95 g CO2 podczas każdego przebytego kilometra.

Wszystkie lokomotywy PKP Intercity z kamerami

(PKP Intercity)

Zakończono instalację urządzeń do pozycjonowania i monitorowania lokomotyw PKP Intercity. Dzięki nim można śledzić ruch pojazdów oraz zbierać materiał potrzebny do analizy zdarzeń na liniach kolejowych. Partnerem projektu jest PKP Informatyka. Urządzenia umożliwiają lokalizację każdej lokomotywy. Dzięki urządzeniom oraz podłączonemu do nich systemowi informatycznemu, PKP Intercity ma bieżące informacje o aktualnej lokalizacji pojazdów, ich statusie a także np. prędkości pociągu. Dane są również przesyłane do programu, z którego korzysta PKP PLK, czyli zarządca infrastruktury. Projekt obejmie także nowe pociągi kupione przez PKP Intercity, m.in. elektryczne zespoły trakcyjne, których pod koniec 2015 r. przewoźnik będzie posiadał 60.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Najnowsze artykuły