18.09.2013 ALERT

18 września 2013, 10:32 Alert

ENERGETYKA

Naukowcy pomogą PGNiG w rewizji strategii dla sektora łupkowego

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo powołało specjalny zespół złożony z przedstawicieli spółki, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Instytutu Nafty i Gazu. Ma on powtórnie przeanalizować wszystkie kwestie związane z poszukiwaniami gazu w złożach łupkowych – donosi „Rzeczpospolita”. Szef PGNiG zapowiada, że wyniki prac zespołu powinny być znane do końca roku.

Komisja Petycji PE przedstawiła wstępny raport w sprawie odkrywki na Dolnym Śląsku

(CIRE/WYSOKIENAPIĘCIE.PL)

Wczoraj Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego przedstawiła wstępny raport w sprawie planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na terenie kilku gmin w okolicach Legnicy. W raporcie pojawił się między innymi zarzut, że polski rząd unika dialogu społecznego w tej sprawie. Według biorącej udział w pracach Komisji Petycji europosłanki Lidii Geringer de Oedenberg przedstawiana wczoraj wersja raportu może być jeszcze modyfikowana i uzupełniana o dodatkowe wnioski. Ostateczna wersja raportu ma być poddana pod głosowanie za dwa tygodnie. Dzisiaj Gmina Lubin (woj. dolnośląskie) zamierza wnieść do Trybunału Konstytucyjnego skargę na rządowy Plan zagospodarowania przestrzennego kraju. Jej zdaniem ingeruje on w uprawnienia gminy – piszą redaktorzy WysokieNapięcie.pl. Jak twierdzą skarżący postanowienia KPZK wprowadzające ochronę złóż kopalin, w tym złoża węgla brunatnego  „Legnica”, ingerują bezpośrednio w prawo własności mieszkańców co najmniej sześciu gmin położonych na złożu w tym gminy Lubin (woj. dolnośląskie).

Tymoszenko: Niebawem Ukraina uniezależni się od gazu z Rosji

(ZIK/WOJCIECH JAKÓBIK)

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko oceniła na łamach Ukraińskiej Prawdy, ze do 2020 jej kraj będzie mógł zrezygnować z dostaw gazu z Rosji w ogóle. Ma to się stać dzięki zmniejszeniu zużycia, budowie terminala LNG koło Odessy, rozwojowi sektora łupkowego i importu z kierunku zachodniego. Odniosła się ona także do krytyki pod jej adresem za umowę gazową z 2009 roku, którą część ekspertów ocenia jako niekorzystną dla Ukrainy. Zdaniem Tymoszenko czas pokaże wartość tego dokumentu. Twierdzi ona, że Kiów nie powinien błagać o obniżki a zamiast tego modernizować krajową energetykę. Według niej tak by się stało, gdyby pozostała premierem. Tymczasem obecny prezydent Wiktor Janukowycz, jej zdaniem, ograbił Ukrainę z suwerenności poprzez zgodę na przedłużenie stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Krymie i zniweczył jej wielkie plany.

Butkevicius: Nie będziemy błagać o obniżkę cen gazu

(LITHUANIA TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Litwy Algirdas Butkevicius ocenia, że nie ma potrzeby, żeby jego kraj prosił o obniżkę cen gazu. Ocenia, że postawę petenta powinna zastąpić konstruktywne negocjacje. Liczy na to, że Litwa porozumie się z Rosją w sprawie nowej, realistycznej ceny gazu i nowej formuły cenowej. Butkevicius chce sformułować litewską odpowiedź na propozycje Gazpromu jeszcze przed jesienią i rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego. Zajmie się tym ministerstwo energetyki pod przewodnictwem ministra Jarosława Niewierowicza.

Następna rewolucja łupkowa w Australii?

(OILPRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Tak twierdzi James Burgess z Oilprice.com. Przekonuje, że pomimo faktu, iż Chiny posiadają potencjalnie największe zasoby gazu łupkowego na świecie, to Australia będzie następnym po USA krajem wydobywającym ten surowiec na masową skalę. Będzie tak, ponieważ Australiczycy szybciej rozwijają swój sektor a opór społeczny wobec poszukiwań jest mały, ze względu na to, że są najczęściej prowadzone na licznych australijskich pustkowiach, z dala od zabudowań. Poza tym w Australii chętnie inwestują giganci łupkowi jak Chevron, Exxon Mobil czy Total, w przeciwieństwie do Chin, które same ograniczają dostęp zagranicznych inwestorów do swojej energetyki.

 

INFRASTRUKTURA

Zysk Grupy PKP za 2012 rok wyniósł 388,7 mln zł

(www.pkpsa.pl)

Grupa PKP uzyskała w 2012 r. przychody na poziomie 11.692 mln zł i wypracowała zysk w wysokości 388,7 mln zł. Natomiast spółka PKP SA – operator dworców i spółka matka Grupy PKP – wypracowała zysk w wysokości 345,7 mln zł. Przychody z działalności operacyjnej spółki PKP SA wyniosły 1,42 mld zł wobec 1,38 mld zł w roku 2011, a zysk netto wzrósł o 51 proc. do poziomu 345,7 mln zł. Na poziomie podstawowej działalności operacyjnej PKP SA zrealizowała przychody na poziomie 715,12 wobec 691,4 mln zł w 2011 r.

PKP SA porządkuje kwestie ewentualnych odszkodowań na rzecz PKP Cargo (www.pkpsa.pl)

PKP SA podjęła działania celem wydzielenia ze spółki PKP Cargo Biura Windykacji Specjalnej na rzecz spółki Windykacja Kolejowa sp. z o.o. Działania te związane są z prowadzeniem działalności w zakresie roszczeń odszkodowawczych przysługujących PKP Cargo z tytułu wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zbyt wysokich stawek dostępu do infrastruktury kolejowej ustalonych przez PKP PLK w latach 2009-2013. Decyzja ma zostać zatwierdzona przed debiutem giełdowym przez organy korporacyjne PKP Cargo.

Pierwsi kierowcy na obwodnicy Rawicza (DK36)

(www.gddkia.gov.pl)

9-kilometrowa obwodnica Rawicza, która powstała w ciągu drogi krajowej 36 jest oddana do dyspozycji kierowców. Czas przejazdu między Lubinem a Krotoszynem w woj. wielkopolskim skrócił się o około 20 minut. Inwestycja była początkowo realizowana w ramach kontraktu na budowę drogi ekspresowej S5 Poznań-Wrocław odc. Kaczkowo Korzeńsko. Po wypowiedzeniu przez GDDKiA umowy pierwotnemu wykonawcy (Alpine Bau) dokończenie budowy obwodnicy Rawicza zostało powierzone nowemu wykonawcy – firmie Strabag.

Remont na opolskiej autostradzie

(www.gddkia.gov.pl)

Remont autostrady A4 pomiędzy węzłami „Prądy” i „Dąbrówka” na jezdni w kierunku Katowic (nitka południowa) oraz na obu węzłach autostradowych rozpocznie się 26 września br. Utrudnienia związane z pracami prowadzonymi przez wykonawcę potrwają maksymalnie 22 dni. Prace obejmą odcinek około 7,5 km (oraz ponad 3,5 km wjazdów, zjazdów i dojazdów na węzłach). Na czas trwania remontu ruch pojazdów skierowany będzie na drugą nitkę i będzie się tam odbywał w dwóch kierunkach.

Zgoda na modernizację drogi nr 721 w Piasecznie

(www.mazowieckie.pl)

Wojewoda mazowiecki zatwierdził projekt budowlany oraz zezwolił na rozbudowę odcinka od ul. Mleczarskiej do ul. Julianowskiej. Inwestorem jest Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, działający w imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego. Modernizacja dotyczy ponad 2 km fragmentu od skrzyżowania z ul. Mleczarską i Powstańców Warszawy do skrzyżowania z ul. Julianowską. Inwestycja nie obejmuje skrzyżowania z drogą krajową nr 79 i ul. Wojska Polskiego.

Miejscy drogowcy zaznaczają swą odrębność

(www.pkd.org.pl)

Podczas zakończonego w Cedzynie k. Kielc XIX Zjazdu Drogowców Miejskich ponowiony został postulat przygotowania nowej ustawy o drogach publicznych, uwzględniającej specyfikę ulic w miastach. Kolejny raz wróciła też kwestia rozszerzenia grona beneficjentów Krajowego Funduszu Drogowego o samorządy. PKD był, obok Prezydenta miasta Kielce, honorowym patronem Zjazdu. Takie spotkania jak Zjazd i stała działalność Komisji Drogownictwa Miejskiego odpowiada na zapotrzebowanie wynikające z odmienności dróg w miastach w stosunku do dróg zamiejskich.

Jesień w airberlin pod znakiem ekowydajności

(www.airberlin.com)

Linia airberlin otrzymała w ramach nagród „Eco-Aviation Awards”, przyznawanych przez amerykański magazyn „Air Transport World”, wyróżnienie jako „Silver Eco-Airline of the Year“. Podczas wręczania nagrody w Waszyngtonie jury konkursu podkreśliło przede wszystkim obszerny program ograniczenia zużycia paliwa przez airberlin, dzięki któremu ta druga pod względem wielkości linia lotnicza w Niemczech stała się pionierem w zakresie ekowydajności.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak