19.08.2013 ALERT

19 sierpnia 2013, 10:01 Alert

ENERGETYKA

PGNiG wstrzymuje inwestycje w energetykę

(CIRE)

Jak poinformował dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna”, PGNiG planuje zmianę strategii w ramach której projekty energetyczne prowadzone przez spółkę zostaną zatrzymane. – Nie będziemy realizować nowych inwestycji w tym sektorze do momentu zmiany trendów rynkowych i wyjaśnienia niepewności regulacyjnych dotyczących wsparcia kogeneracji gazowej – powiedział dziennikowi Jacek Murawski, wiceprezes PGNiG.

Przeciwnikom odkrywki w lubuskim nie udało się odwołać rady gminy Brody

(CIRE)

Wnioskowane przez przeciwników budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego oraz elektrowni referendum ws. odwołania rady gminy Brody (lubuskie) jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji – wynika z informacji dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisława Blonkowskiego. Wnioskodawcy referendum zarzucali radzie gminy złamanie prawa i działanie wbrew woli mieszkańców w związku z przyjęciem uchwały intencyjnej dotyczącej studium i miejscowego planu zagospodarowania.

Chevron szczelinuje w Europie Wschodniej

(BLOOMBERG/WOJCIECH JAKÓBIK)

Amerykańska firma planuje zagospodarować pustkę w sektorze gazu niekonwencjonalnego w Polsce po wyjściu Exxon Mobil i Talisman Energy. – Zasoby gazu łupkowego zwiększą bezpieczeństwo energetyczne w Europie i przyniosą niezwykle wielkie zyski ekonomiczne – przekonuje Ian MacDonald, wicedyrektor Chevronu na Europę, Eurazję i Bliski Wschód. Ocenia, że rządy i obywatele krajów regionu wyrażą poparcie dla poszukiwań, kiedy upewnią się, że nie wiąże się ono z zagrożeniami dla środowiska.

Iran chce eksportować gaz do Ukrainy i Mołdawii

(LNG WORLD NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Iran jest zainteresowany eksportem LNG na Ukrainę i Mołdawię – poinformował ambasador w tych krajach Akbar Qasemi Aliabadi. Uważa, że wielkie rezerwy surowca w dyspozycji Teheranu mogłyby pomóc tym krajom w realizacji zapotrzebowania na surowiec. Ukraińcy są zainteresowani pozyskaniem alternatywnych do rosyjskiego źródeł dostaw gazu ziemnego.

Będzie trudniej o zgodę na eksport LNG z USA do krajów bez umowy o wolnym handlu

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ponad tuzin podań o zgodę na eksport LNG przez terminal w Luizjanie złożonych do Departamentu Energii USA może pozostać póki co bez odpowiedzi, ponieważ nie dotyczą krajów związanych ze Stanami umową o wolnym handlu. O ile Waszyngton bez oporów przyznaje zgody na eksport do krajów posiadających takie porozumienie, o tyle eksport do krajów spoza strefy może zostać zablokowany. Departament ma przeanalizować sprawę, co wydłuży proces odpowiedzi na podania. W sumie instytucja pracuje nad 19-toma aplikacjami o zgodę na eksport LNG.

INFRASTRUKTURA

Projektanci o błędach Alpine na moście w Mszanie

(www.gddkia.gov.pl)

Główny projektant mostu Ma 532 na autostradzie A1 w Mszanie dr inż. Stefan Jendrzejek wraz z projektantem autostrady na odcinku Świerklany-Gorzyczki Andrzejem Miłkowskim w wydanym oświadczeniu skierowanym do jednego z mediów domagają się ujawnienia prawdy o przebiegu realizacji mostu w Mszanie a także protestują przeciwko manipulacjom stosowanym przez byłego przedstawiciela firmy Alpine Bau p. Duszewskiego.

Kolejny raport z prac na autostradzie A1

(www.gddkia.gov.pl)

Transportem specjalnym z Niemiec zmierzają właśnie na autostradę A1 w woj. kujawsko-pomorskim dwa podajniki pośrednie do mieszanek mineralno-asfaltowych. Nowe maszyny współpracując z 11 metrowymi układarkami pozwolą uzyskać pełną sprawność technologiczną zespołu i przyspieszyć układanie warstw konstrukcyjnych nawierzchni tj. warstwy wiążącej, a w dalszej kolejności warstwy ścieralnej. Prezentujemy kolejny raport z budowy autostrady z Czerniewic do Kowala.

Mosty na DK86 oddane do ruchu przed terminem

(www.gddkia.gov.pl)

GDDKiA informuje, że przebudowa 4 obiektów mostowych w Wojkowicach Kościelnych nad kanałem oraz rzeką Czarna Przemsza została zakończona. Pierwotny termin oddania do ruchu planowany był na 15.10.2013 r. jednak dzięki mobilizacji i intensyfikacji działań tut. Oddziału GDDKiA oraz wykonawcy firmy BANIMEX roboty budowlane zostały zakończone przed terminem.

Prace remontowe na A4 zgodnie z planem

(www.gddkia.gov.pl)

Odcinek autostrady A 4 pomiędzy węzłem Chorzów Batory a węzłem Katowice Mikołowska w całości został już sfrezowany. Trwa układanie nawierzchni ścieralnej na całej szerokości jezdni. Roboty postępują zgodnie z harmonogramem robót. Do zakończenia remontu pozostało jeszcze dokończenie robót bitumicznych, prace porządkowe oraz dwukrotne malowanie oznakowania poziomego.

Ruszają działania informacyjno-konsultacyjne dla S17 od Garwolina do granicy województw mazowieckiego i lubelskiego

(www.gddkia.gov.pl)

Do 10 września można zapoznawać się z koncepcją programową przyszłej drogi ekspresowej S17 od Garwolina do granicy województw mazowieckiego i lubelskiego. Rozpoczęły się właśnie działania informacyjno-konsultacyjne, w trakcie których w siedzibach gmin Garwolin, Górzno, Sobolew i Trojanów można zapoznać się z dokumentacją drogi oraz zgłaszać swoje opinie i uwagi.

Postęp prac na A1 „Stryków – Tuszyn” – cotygodniowy raport

(www.gddkia.gov.pl)

W tym tygodniu na odcinku „Stryków – Tuszyn” dziennie pracowało średnio 180 maszyn budowlanych. W okresie 12-14 sierpnia 2013 r. na poszczególnych odcinkach autostrady A1 „Stryków – Tuszyn” pracowało średnio 140 osób. Wykonywano kolejne warstwy nasypów i wykopów, trwały prace nad wymianą gruntu oraz dalsze prace przy odhumusowaniu terenu pod drogę główną, wykonywano roboty przy przepustach skrzynkowych.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak