19.09.2013 ALERT

19 września 2013, 10:12 Alert

ENERGETYKA

Korolec: Cieszę się z decyzji ENVI

(CIRE)

„Bardzo się cieszę, że komisja środowiskowa w PE podjęła racjonalną decyzję i odrzuciła inicjatywę, która miała na celu podwyższenie cen uprawnień do emisji jeszcze przed 2020 rokiem” – powiedział minister środowiska Marcin Korolec komentując decyzje odnośnie rezolucji w sprawie rynku uprawnień do emisji CO2. „Bardzo się cieszę, że komisja podjęła racjonalną decyzję i odrzuciła inicjatywę, która miała na celu podwyższenie cen uprawnień do emisji jeszcze przed 2020 rokiem” – powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli minister środowiska Marcin Korolec.

Rosatom prosi MAEA o EIA dla projektu elektrowni atomowej w Kaliningradzie

(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosatom zwrócił się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) z prośbą o ocenę oddziaływania na środowisko (environment impact assessment – EIA) elektrowni atomowej, która może powstać w Obwodzie Kaliningradzkim. Dyrektor firmy Sergiej Kirijenko ocenił, ze ten ruch ma dać jasny sygnał, że Rosatomowi zależy na środowisku. Ma on wzbudzić zaufanie ewentualnych partnerów. Eksperci wątpią w opłacalność projektu, ze względu na przewidywane małe zapotrzebowanie na dostawy energii z nowego obiektu. Gubernator Obwodu Kaliningradzkiego Nikola Tsukanow poinformował, że ostateczna decyzja odnośnie realizacji przedsięwzięcia ma zapaść na początku grudnia tego roku.

Priorytetem USA na Ukrainie jest wzmacnianie niezależności energetycznej tego kraju

(UKRAINSKA ENERGETYKA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Tak przynajmniej twierdzi Ambasador USA na Ukrainie Geoffrey Pyatt. Waszyngton chce współpracować z Kijowem w ramach wzmacniania niezależności Ukrainy od dostaw gazu z Rosji. Liczy w tym kontekście na rozwój sektora łupkowego dzięki zaangażowaniu amerykańskich firm w poszukiwaniu gazu z łupków. Liczy na szybkie podpisanie porozumienia pomiędzy Ukraińcami a Chevronem i Exxon Mobilem.

Niewierowicz: Oferta Gazpromu nie odzwierciedla obecnej sytuacji na rynku

(LITHUANIAN TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz ocenił, że warunki nowej umowy gazowej zaprezentowane przez Gazprom nie są racjonalne i adekwatne do obecnej sytuacji rynkowej. Polityk odmówił podania szczegółów rosyjskiej propozycji. Dzisiaj odbywa się nieformalne spotkanie ministrów energetyki Unii Europejskiej w Wilnie. Temat Gazpromu nie pojawi się na agendzie spotkania. Tymczasem Litwa chce przedstawić Rosjanom swoją kontrpropozycję w poniedziałek.

Ustawa uwalniająca eksport LNG trafiła do Putina

(ENERGY TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Przygotowania przez Ministerstwo Energetyki Rosji ustawa zezwalająca na eksport LNG podmiotom innym niż dotychczasowy monopolista – Gazprom, trafiła do prezydenta Władimira Putina. Zakłada dwie sytuacje, w których będzie możliwe zezwolenie na eksport LNG poza granicę Rosji z pominięciem Gazpromu. Pierwsza: prawo to może zostać przyznane wydobywcom surowców, którzy mają licencję na budowę własnego ośrodka skraplania gazu lub będą wysyłać go do podobnych obiektów pod kontrolą państwa. Druga: Firmy i ich partnerzy dostaną zgodę na eksport LNG jeżeli połowę ich udziałów będzie posiadał rząd. Te będą mogły eksportować jedynie surowiec ze złóż podmorskich oraz wydobywany na mocy porozumienia o wspólnym wydobycia. Obecnie jedynym ośrodkiem wypuszczającym LNG na potrzeby eksportu Gazpromu jest Sachalin 2 z przepustowością 10,8 mln ton. Novatek we współpracy z francuskim Totalem planuje zrealizować projekt Jamał LNG, który zapewni gaz na eksport po 2018 roku. Dofinansowanie dla projektu chcą zapewnić Chińczycy z CNPC i tamtejsze banki. Także Rosnieft chce zbudować obiekt skraplania gazu na Dalekim Wschodzie we współpracy z ExxonMobil. Ma osiągnąć przepustowość 5 mln ton rocznie i ruszyć z produkcją w 2018 roku. Nowe prawo pozwoli Novatekowi i Rosnieftowi na eksport LNG bez pośrednictwa Gazpromu.

INFRASTRUKTURA

Plan budowy 18 bezobsługowych stacji paliw na terenie całego kraju – wykonany.

(www.pkpenergetyka.pl)

Została uruchomiona już ostatnia bezobsługowa stacja paliw dla przewoźników kolejowych. Spółka PKP Energetyka uruchomiła w ciągu 3 lat grupę 18 stacji paliw na terenie całego kraju. PKP Energetyka poprzez sieć swoich stacji prowadzą sprzedaż paliw płynnych dla przewoźników kolejowych w całej Polsce. W ciągu pierwszych 7 miesięcy 2013 r. PKP Energetyka sprzedała 19,2 tys.m3 paliwa. Sprzedaż kształtuje się więc na poziomie ok. 17 tys. baryłek miesięcznie.

IC Navigator teraz także dla Windows Phone

(www.intercity.pl)

Wyszukiwanie połączeń Intercity, sprawdzenie punktualności pociągów, ofert i informacji ważnych dla podróżujących koleją – takie możliwości daje aplikacja IC Mobile Navigator, przygotowana przez PKP Intercity dla użytkowników urządzeń mobilnych. Z początkiem stycznia aplikacja była dostępna na iPhone, iPad oraz smartfony z systemem operacyjnym Android. Od początku września można ją pobrać także na telefony z systemami WindowsPhone.

Powstaje Biała Księga Polskiej Infrastruktury

(www.pkd.org.pl)

Katalog aktualnych problemów i barier utrudniających modernizację infrastruktury złoży się na Białą Księgę Polskiej Infrastruktury, nad którą pracuje grono ekspertów z organizacji społecznych związanych z tą dziedziną. Będzie ona zaprezentowana 17 października na Kongresie Infrastruktury Polskiej. Polski Kongres Drogowy jest partnerem merytorycznym tej inicjatywy. Mamy dziś do czynienia z sytuacją, która wymaga wręcz ogłoszenia „stanu wyjątkowego” dla polskiej infrastruktury – uważa Tadeusz Syryjczyk, przewodniczący Rady Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Infrastruktury”.

Kolejne szkolenie e-learningowe na stronie PIIB

(www.piib.org.pl)

Polska Izba Inżynierów Budownictwa informuje, że w portalu PIIB na swojej stronie internetowej uruchomiła kolejne szkolenie w systemie e-learningowym: „Bezwykopowe technologie odnowy przewodów infrastruktury podziemnej miast” przygotowane przez Emilię Kuliczkowską, adiunkta na Wydz. Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Przedmiotem szkolenia są zagadnienia z zakresu technologii bezwykopowej odnowy przewodów infrastruktury podziemnej.

Już za tydzień na dworcu Wrocław Główny ruszy STACJA EUROPA

(www.pkpsa.pl)

Instalacja artystyczna, happeningi, spektakle teatralne i pokazy filmów dokumentalnych wypełnią program 1. edycji festiwalu „Stacja Europa”, który odbędzie się na Dworcu Wrocław Główny od 23 września do 8 października 2013 r. Gościnna przestrzeń odnowionego wrocławskiego dworca stanie się w tych dniach miejscem spotkań z kulturą i sztuką. Wszystko po to, żeby rozmawiać o historii i przyszłości Europy. W tym roku inspiracją dla autorów stał się temat „Europa podzielona”.

Grzechotki: remont do 12 października

(www.zmpd.pl/IC w Olsztynie)

Izba Celna w Olsztynie informuje, że rozpoczął się remont nawierzchni na kierunku wywozowym z Polski, na odcinku czerwonego korytarza, po którym poruszają się samochody ciężarowe. Objazd został zorganizowany na „zielonym korytarzu”.  Prace potrwają do 27 września. Natomiast w dniach 30 września -12 października remont nawierzchni będzie  przeprowadzany na kierunku przywozowym.

Eurolot rozwija się we Wrocławiu

(www.prtl.pl/PL Wrocław)

Port Lotniczy Wrocław podpisał porozumienie o ścisłej współpracy z Eurolotem. Linie lotnicze są zainteresowane częstszym lataniem z Wrocławia i widzą w regionie duży potencjał. Efektem ma być wzbogacenie siatki połączeń lotniska o kilka kierunków. Porozumienie w tej sprawie podpisali marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz prezes Portu Lotniczego Wrocław Dariusz Kuś z prezesem Eurolotu Mariuszem Dąbrowskim.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak