icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

2.10.2014 ALERT

ENERGETYKA

Eksperymentalne odmetanowania pokładów węgla

(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)

Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński wziął udział w spotkaniu podsumowującym dotychczasowe wyniki projektu unikatowego w Polsce odmetanowania pokładów węgla otworami powierzchniowymi.

Projekt badawczy prowadzi Państwowy Instytut Geologiczny pod nadzorem Głównego Geologa Kraju. Realizowany on jest w KWK „Mysłowice-Wesoła”, należącej do KHW SA.

Podczas spotkania podkreślano, że 40 lat temu w górnictwie węgla kamiennego nie było takiego problemu z metanem, jak obecnie. Pokłady metanowe zaczynają się na poziomach poniżej 600 metrów i zagrożenie narasta wraz z głębokością prowadzonej eksploatacji. W trakcie konferencji przedstawiono także założenia kolejnego etapu projektu – zabiegu szczelinowania hydraulicznego 600-metrowego odcinka poziomego otworu.

Było to już piąte tego typu spotkanie w ramach projektu badawczego, rozpoczętego w 2013 roku, który jest finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po zakończeniu eksperymentu będzie można oszacować efektywność i koszt tej metody zwalczania zagrożenia metanowego w polskim górnictwie węglowym.

Komunikat cenowy Polskiej Izby Paliw Płynnych

(PIPP)

W tym tygodniu na stacjach benzyna i olej napędowy drożeją 2 gr/l, a autogaz tanieje 1 gr/l. Zważywszy na kierunek zmian cen hurtowych w polskich rafineriach, motywowany wydarzeniami na światowych rynkach surowcowych, zapewne to jeszcze nieostatnia zmiana.

Miażdżąca przewaga podaży nad popytem i umacniający się dolar wywierają coraz większą presję na ruch ceny ropy naftowej. Wg doniesień portalu Upstream.com na zamknięciu wczorajszej sesji ropę Brent notowano po 94,59 USD/b – czyli poziomie najniższym od czerwca 2012. Największą dynamikę spadków miał ostatni kwartał: -16%. Dziś Agencja Reuters donosi jednak, że rano cena baryłki Brent rośnie już powyżej 95 USD/b.

Tłumaczy się to reakcji na sygnały świadczące o perspektywach wzrostu na rynku chińskim oraz tradycyjnie wzrastającym na jesieni zapotrzebowaniem na paliwa grzewcze. Dodajmy jednak – nie bez znaczenia jest stanowisko krajów OPEC, które zapowiedziały ograniczenie wydobycia (tj. ograniczenie gwałtownie w ostatnim czasie wrastającej podaży). Nie tyle pod wpływem wizyty Włodzimierza Putina na ostatnim spotkaniu tej organizacji, co w obronie swych własnych interesów, a jak nie od dziś wiadomo 100 USD/b jest dla nich wartością graniczną. Wydaje się, że na europejskich sankcjach wobec Rosji najwięcej zyska Iran, dostawca surowca rafineryjnego, z którym kraje tzw. Zachodu w ostatnim czasie znacznie ociepliły stosunki.

Na rynku walutowym solidarnie tracą euro i złotówka. W poniedziałek 28 września dolar przekroczył magiczną granicę 3,3 zł. Od 9 czerwca zdrożał już prawie 30 groszy: z 3,0067 do 3,2973 zł (notowanie NBP z 30.09.2014).

 

W ślad za wydarzeniami z obszaru makroekonomii rosną ceny hurtowe w polskich rafineriach.

W PKN Orlen:

·       benzyna Pb95 kosztuje dziś 4172 zł/m3 (netto w temperaturze referencyjnej 15st.C); czyli od wczoraj -5 zł/m3, +26 przez ostatni tydzień; dla ostatnich 30 dni -67 zł/m3, ale w porównaniu z 11 stycznia (tegoroczne minimum cenowe) jest drożej o 67 zł/m3.

·       Pb98 [benzyna premium] to 4259 zł/m3, od wczoraj +6 zł/m3, w 7 dni +32 zł/m3; w skali miesiąca -94 zł/m3, a ok. +66 zł/m3 od 11 stycznia.

·       olej napędowy od wczoraj +8 zł/m3; +37 zł/m3 w 7 dni; -57 zł/m3 w skali miesiąca
i -26 zł/m3 od 11 stycznia; poszczególne jego gatunki w płockiej rafinerii kosztują dziś więc: ON (zwykły olej napędowy) 4091 zł/m3, B100 (biodiesel) 4041 zł/m3; Arktyczny 2 (ON premium) 4271 zł/m3.

·       olej opałowy (ONG Ekoterm Plus) to 2863 zł/l; od wczoraj +11 zł/m3 , +32 zł/m3 w 7 dni; -46 zł/m3 w skali miesiąca; i -97 zł/m3 od 11 stycznia.

W Lotosie: Pb95 to dziś: 4173 zł/m3 (-5; +27 -65; +76 zł/m3); Pb98: 4259 zł/m3 (0; -32;
-95; +66 zł/m3); zwykły olej napędowy (ON) to dziś w Lotosie: 4091 zł/m3 (+6; +38; -51; -26 zł/m3); analogicznie zmieniają się ceny B100 (dziś 4041 zł/m3) i lotosowego oleju napędowego premium, czyli I Z-40 (dziś 4271 zł/m3) ; olej napędowy do celów grzewczych Lotos Red to dziś 2848 zł/m3 (-5; +18; -51; -122 zł/m3).

To wszystko wpływa na rynek detaliczny – dziś rano na wielu stacjach – zwłaszcza koncernowych – ceny wszystkich rodzajów paliw szły w górę ok. 10 gr/l. Nie zmienia to jednak faktu, że marże uzyskiwane przez operatorów na detalicznej sprzedaży paliw nadal pozostają na poziomie ok. 2% ceny paliwa, co uniemożliwia stabilne prowadzenie  biznesu i tym samym wpływa na bezpieczeństwo energetyczne całego kraju. Średnie ceny w środę1 października br. ukształtowały się na poziomie: ON 5,19 zł/l; Pb95 5,30 zł/l; LPG 2,59 zł/l*. Więcej na portalu: paliwa.pl

* Zestawienie wg monitoringu cen paliw prowadzonego przez Biuro Polskiej Izby Paliw Płynnych.

HEAL: Polska potrzebuje czystego powietrza

(HEAL)

W dniu wygłoszenia expose przez Prezes Rady Ministrów Ewę Kopacz,  Health and Environment Alliance, organizacja zajmująca się wpływem środowiska na zdrowie, wraz z ekspertami zdrowia publicznego i  środowiskowego w liście otwartym do Pani Premier wspólnie wzywają do działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.

„Zanieczyszczenie powietrza stanowi kluczowy problem zdrowia publicznego, nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie. Biorąc jednak pod uwagę Unię Europejską, Polska – obok Bułgarii – należy do państw o największej skali problemu – możemy przeczytać w liście. Eksperci podkreślają także, że: w Polsce zanieczyszczenie powietrza odpowiedzialne jest za ok. 45 000 przedwczesnych zgonów rocznie, a 97% Polaków oddycha powietrzem uznawanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za szkodliwe dla zdrowia.”

Autorzy apelu mają „szczerą nadzieję, że podczas pierwszych miesięcy sprawowania urzędu przez Panią Premier, zapobieganie chorobom wśród dzieci i całych rodzin stanie się priorytetem rządu, poprzez wspieranie wymaganych regulacji na poziomie Unii Europejskiej, a także Polski – w szczególności poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń atmosferycznych”. Podkreślają oni, że „takie działania byłyby zgodne z postulatami lokalnych grup i inicjatyw dążących do poprawy jakości powietrza, w świetle niewystarczającego prawa na poziomie krajowym.”

List został wysłany do Kancelarii Premiera RP w dniu 1 października 2014.

Sygnaratiusze listu:

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski
Prof. dr hab. med. Wiesław Jędrychowski
dr hab. inż. Artur Badyda
dr hab. n. med. Michał Krzyżanowski
dr hab. n. med. Danuta Mielżyńska-Svach
dr hab. Krystyna Pawlas
dr Bartosz Balcerzak
dr med.Piotr Dąbrowiecki
Łukasz Adamkiewicz

Pełna treść listu dostępna jest pod tym linkiem

Unia Europejska nie poprze South Stream?

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Projekt dokumentu końcowego na październikowy szczyt unijny wskazuje, że Gazprom nie może liczyć na ustępstwa w sprawie gazociągu South Stream – informuje „Rzeczpospolita”.

Jak relacjonuje dziennik, w projekcie dokumentu końcowego na październikowy szczyt unijny, do którego dotarł Reuters, potwierdzono konieczność efektywnej i konsekwentnej realizacji założeń trzeciego pakietu energetycznego.

„Rz” zwraca uwagę, że oznacza to pogłębienie problemów Gazpromu, który forsuje realizację inwestycji budowy gazociągu South Stream. Jednocześnie gazeta przyznaje, że rosyjski koncern mimo sprzeciwu dla inwestycji ze strony Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego może nadal liczyć na poparcie w tej sprawie ze strony Austrii, Włoch i Węgier.

Po zmianie warty Rosja liczy na poparcie w UE dla South Stream

(WOJCIECH JAKÓBIK)

W wywiadzie dla agencji RIA NOVOSTI wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksiej Meszkow przekonuje, że nowe bułgarskie władze i nowy skład Komisji Europejskiej wyrażą poparcie dla projektu gazociągu South Stream. Podkreślił, że budowa rury jest ważna dla Europy z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego.

Przygotowanie do rozmów gazowych KE-Ukraina-Rosja

(DEUTSCHE WELLE/UPI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Przed zapowiadanymi na koniec tego tygodnia rozmowami gazowymi w formacie Komisja Europejska-Ukraina-Rosja odbędą się dwa spotkania przygotowawcze. Dzisiaj minister energetyki Rosji Aleksander Nowak spotka się z komisarzem ds. energii Unii Europejskiej Guntherem Oettingerem. Przed tym spotkaniem na ten sam temat będą rozmawiać Oettinger i minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan. Ukraina oczekuje, że Rosjanie „oczyszczą propozycję cenową z komponentu politycznego”. Domaga się również podporządkowania tranzytu rosyjskiego surowca przez jej terytorium regulacjom europejskim zawartym w trzecim pakiecie energetycznym. Rosjanie wyrazili gotowość uruchomienia dostaw gazu po tym jak Ukraina spłaci pierwszą transzę zadłużenia (2 mld dolarów) i przekaże przedpłaty za nowe ilości surowca. W obawie przed zerwaniem rozmów ustępujący przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso skierował list do prezydenta Władimira Putina, w którym apeluje o szybkie, tymczasowe porozumienie gazowe ze względu na zobowiązania kontraktowe Gazpromu i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dostaw jego klientom w Unii Europejskiej przed nadchodzącą zimą. Ukraina nie godzi się na propozycje Komisji Europejskiej. Zakłada ona zgodnie z oczekiwaniami rosyjskimi cenę $385/1000m3. Kijów uznaje ją za polityczną i niepewną. Przewodniczący Federacji Pracodawców i oligarcha gazowy Dmitro Firtasz ocenił, że akceptowalna dla ukraińskiej gospodarki cena gazu ziemnego wynosi 230-250 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Spotkanie trójstronne miało odbyć się w piątek w Brukseli. Data wcześniejszych rozmów była jednak wielokrotnie zmieniana. Także tym razem minister energetyki Rosji poinformował, że spotkanie nie odbędzie się w piątek a jego termin ma zostać ustalony w przyszłym tygodniu. Tymczasem p raz pierwszy słowackie władze przyznają, że ograniczenie dostaw gazu do odbiorców europejskich jest elementem gry politycznej Kremla z Kijowem. Wczoraj dostawy na Słowacje zostały zmniejszone o połowę. Rząd premiera Roberta Fico spotkał się w tej sprawie. Premier ocenił, że pomimo tłumaczeń Gazpromu o konieczności zapełnienia jego magazynów, która ma być przyczyną ograniczeń dostaw, „gaz stał się narzędziem walki politycznej”. Ze względu na ograniczenie dostaw na Słowację, po raz pierwszy zmalał wolumen słany do Czech. Dostawy od Gazpromu dla klientów europejskich we wrześniu spadły w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku o 24 procent. Eksport rosyjskiego gazu we wrześniu spadł o 35 procent do 11,571 mld m3. Eksport do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw spadł z 5,6 do 1,832 mld m3. Eksport do innych krajów spadł z 11,1 do 8,691 mld m3.

Rosja pośle do Turcji więcej gazu ziemnego

(GAZPROM/UKRAINSKA ENERGETYKA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wczoraj w Moskwie spotkali się dyrektor Gazpromu Aleksiej Miller i turecki minister energetyki Taner Yildiz. Strony zdecydowały o jak najszybszym zwiększeniu przepustowości gazociągu Blue Stream do maksimum, czyli z obecnych 16 do 19 mld m3 rocznie. W tym roku dostawy gazu ziemnego z Rosji do Turcji mają sięgnąć rekordowego poziomu 30 mld m3. Przy tej okazji Yildiz zaapelował o rabat cenowy. Nie wiadomo na razie czy Rosjanie zgodzili się na obniżkę.

Umowa o zagospodarowania regionu Morza Kaspijskiego bliżej finiszu

(INTERFAX/REUTERS/AFP/TERESA WÓJCIK)

Prezydenci Iranu, Rosji, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Turkiestanu zawarli porozumienie w sprawie zagospodarowania regionu Morza Kaspijskiego i statusu prawnego tego regionu. Prezydencji wynegocjowali umowę, która ma określić dwie strefy korzystania z wód tego akwenu – suwerenną strefę każdego z pięciu wymienionych państwa wynoszącą 15 mil morskich oraz strefę kolejnych 10 mil do wykorzystywania za porozumieniem stron umowy. Pięciu prezydentów postanowiło prowadzić dalsze negocjacje w celu podpisania ostatecznej umowy o zagospodarowaniu  Morza Kaspijskiego.  Umowa ma też uregulować kwestie przestrzegania suwerennych praw państw położonych wokół Morza Kaspijskiego, nawigacji poza wodami terytorialnymi i innymi kwestiami wynikającymi z gospodarki morskiej tego regionu. Jeśli chodzi o surowce energetyczne i mineralne wydobywane z Morza Kaspijskiego pięciu prezydentów potwierdził, że rozgraniczenie szelfu kontynentalnego będzie bazować na przyjętych zasadach i normach prawa międzynarodowego. Na tych podstawach w regionie może być prowadzona szeroka działalność gospodarcza związana  z rozwojem i eksploatacją zasobów morskich i podwodnych. Region Morza Kaspijskiego jest drugim na świecie po Zatoce Perskiej pod względem zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego. Podczas poniedziałkowego szczytu państw kaspijskich w Astrachaniu prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhamedow ocenił, że budowa gazociągów po dnie Morza Kaspijskiego jest suwerennym prawem każdego państwa o ile odnosi się do prawa międzynarodowego i ustalonych norm. Turkmeni rozmawiają z Europejczykami o budowie Gazociągu Transkaspijskiego (TCP), który połączyłby inne planowane inwestycje mające doprowadzać kaspijski gaz do Europy z złozami Turkmenistanu oraz innych państw regionu.

Blokada Kaszaganu wstrzymuje wzrost wydobycia ropy w Kazachstanie

(RIGZONE/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Reuters informuje z Ałma Aty, że Kazachstan spodziewa się utrzymanie wydobycia ropy na poziomie z roku 2013. Zahamowanie wzrostu produkcji ropy spodziewane jest aż do roku 2016, kiedy może nastąpić uruchomienie gigantycznego projektu Kashagan. Projekt ten uległ wielkiej awarii niemal natychmiast po uruchomieniu w ub. roku. Kazachstan przewiduje do końca br. wyprodukowanie 81 mln ton ropy, 1,64 ml baryłek dziennie – powiedział mediom wiceminister energetyki tego państwa Magzum Mirzagalijev w kuluarach międzynarodowej konferencji w sprawie ropy i gazu. Wiceminister przypomniał, że wzrost wydobycia węglowodorów w Kazachstanie został wstrzymany po gigantycznej awarii instalacji gazociągów na złożu Kashagan niemal natychmiast po uruchomieniu wydobycia. Doszło wówczas do rozległego wycieku gazu z rur instalacji. MIrzagalijew powiedział, że wznowienie produkcji nie jest możliwe przed pierwszym półroczem 2016 r. Według oficjalnych danych wydobycie ropy w Kazachstanie od stycznia do sierpnia br. spadło do 53,6 mln ton, gdy w tym samym okresie w 2013 r. wyniosło 54,0 mln ton.  Obecnie kluczowe znaczenie dla Kazachstanu ma wydobycie realizowane przez joint venture Chevronu z Tengizchevroil (TCO), największą firmą naftową Kazachstanu.

Pracownicy Firmy Gulf Keystone Says powrócili do pracy w irackim Kurdystanie 

(RIGZONE/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Firma paliwowa Gulf Keystone Petroleum informuje, że cały personel wznowił działalność wydobywczą w irackim Kurdystanie. Jak wiadomo firma ewakuowała wszystkich pracowników z tego regionu w sierpniu br. w obliczu zagrożenia atakiem sił Państwa islamskiego. Firma podała również, że obecnie zajmuje się zwiększeniem produkcji ropy z pola Shaikan w irackim Kurdystanie do 40.tys. baryłek ropy dziennie. Około 30 proc. produkcji z tego pola jest sprzedawane na irackim rynku  krajowym. Po wznowieniu wydobycia Gulf Keystone Petroleum  wyeksportował  220 tys. baryłek  z  dochodem brutto 9,4 mln dol.

W Indiach deficyt energii wymaga inwestycji w energetykę jądrową

(REUTERS/AP/TERESA WÓJCIK)

Indiom zagraża kryzys energetyczny – uważa nowy premier  Narentra Monti po wycofaniu z produkcji ponad 200 kopalniach węgla kamiennego i wynikających stąd ograniczeniach wytwórczych elektrowni.  Tymczasem jednocześnie Indie notują ogromny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną ze względu na boom gospodarczy i ekspansję konsumencką klasy średniej w tym kraju. Według Banku Światowego, prawie 400 mln Hindusów nie ma dostępu do energii elektrycznej. Jednocześnie 20 elektrowni jądrowych produkuje mniej niż 2 proc. całkowitej energii zużywanej w kraju. Rząd premiera Monti zamierza doprowadzić do zwiększenia udziału energetyki  jądrowej do 25 proc. wytwarzanej energii  w Indiach do roku 2050. Decyzja ta wywołała protesty hinduskich ekologów.

Benzyna w USA najtańsza od 4 lat – dzięki rewolucji łupkowej

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ceny benzyny na amerykańskich stacjach wyniosły we wrześniu średnio $3,39/gallon. To poziom najniższy od czterech lat. Zawdzięczają go rewolucji łupkowej, która zapewnia wysoką podaż ropy naftowej na amerykańskim rynku, dzięki czemu tanieje benzyna. Także przez to cena paliwa jest niewrażliwa na napięcia na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.

MAE: energia solarna może dominować  w roku 2050

(MAE/TERESA WÓJCIK)

Słońce może być największym źródłem energii na świecie do roku 2050, większym niż paliwa kopalne, wiatr, woda, a nawet energia jądrowa – stwierdzają dwa ostatnie raporty Międzynarodowej Agencji Energii ( MAE ). Według tych prognoz instalacje solarne ( systemy fotowoltaiczne) będą  produkować do 16 proc. energii elektrycznej w skali globalnej, a kolektory słoneczne wygenerują około 11 proc. energii cieplnej. Zastosowanie technologii słonecznych może zapobiec  emisji  ponad 6 mld ton  dwutlenku węgla rocznie. Dyrektor generalny MAE Maria van der Hoeven podkreśliła, że duży spadek kosztów systemów fotowoltaicznych w ostatnich latach otworzył nowe perspektywy dla wykorzystania energii słonecznej jako głównego źródła energii już w najbliższych latach i dziesięcioleciach. Jednak zastosowanie obu technologii solarnych nadal wymaga ogromnych środków finansowych, dlatego zmniejszenie kosztów kapitałowych jest podstawowym warunkiem  realizacji  tych prognoz.

Eksport ropy naftowej z USA blisko rekordu

(BLOOMBERG/WOJCIECH JAKÓBIK)

Pomimo utrzymania zakazu eksportu ropy naftowej poza strefę wolnego handlu z USA, Amerykanie są bliscy pobicia rekordu. W lipcu USA wysłały 401 tysięcy baryłek ropy naftowej za granicę. Dotychczasowy rekord z marca 1957 roku wynosi 455 tysięcy. 93 procent eksportu było skierowane do Kanady. Reszta surowca popłynęła do Włoch, Singapuru i Szwajcarii. Według Citigroup w połowie 2015 roku eksport czarnego paliwa sięgnie miliona baryłek dziennie, głównie dzięki rozwojowi eksportu z Alaski.

INFRASTRUKTURA

Kolejne odcinki drogi ekspresowej S5 w przetargu

(GDDKiA)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy ogłosiła postępowanie przetargowe na wyłonienie Wykonawców na budowę kolejnych odcinków drogi ekspresowej S5: Aleksandrowo – Tryszczyn (14,7 km); Tryszczyn – Białe Błota (13,5 km); Białe Błota – Szubin (9,7 km); Szubin – Jaroszewo (19,3 km). Postepowanie przetargowe na pozostałe odcinki (Nowe Marzy – Dworzysko; Dworzysko – Aleksandrowo oraz Jaroszewo – gr. województwa) zostało już ogłoszone 23 września br.Tym samym prowadzone są obecnie postępowania przetargowe na budowę całej prawie 130 km drogi ekspresowej S5 na terenie województwa kujawsko- pomorskiego. Postępowanie w trybie przetargu ograniczonego oznacza, że w pierwszym etapie będą składane wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Do drugiego etapu zaproszeni zostaną wykonawcy, których wiedza i doświadczenie, potencjał kadrowy oraz zdolność ekonomiczna i finansowa będzie spełniała warunki określone w treści ogłoszenia o zamówieniu.

Ogłoszono przetarg na budowę obwodnicy Sanoka

(GDDKiA)

Rzeszowski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na realizację 7-kilometrowej obwodnicy Sanoka w ciągu DK28. Przetarg prowadzony będzie w trybie przetargu ograniczonego. W pierwszym etapie wykonawcy będą składać wnioski. Do drugiego etapu zaproszeni zostaną wykonawcy, którzy spełnią wymagania zawarte w ogłoszeniu o zamówieniu. Termin składania wniosków w pierwszym etapie postępowania mija 31 października 2014 r. To już trzecia inwestycja na Podkarpaciu, której realizacja przewidziana jest w ramach nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020.

Pięć ofert na przebudowę dworca w Gliwicach

(PKP SA)

Polskie Koleje Państwowe otworzyły oferty w przetargu na przebudowę kompleksu dworca w Gliwicach. Prace budowlane na dworcu rozpoczną się jeszcze jesienią tego roku. W postępowaniu na wybór wykonawcy prac budowlanych wpłynęło pięć ofert. Rozstrzygnięcie przetargu na wybór wykonawcy nastąpi jeszcze w październiku. Głównym celem przebudowy dworca w Gliwicach jest poprawa komfortu podróżnych oraz dostosowanie obiektu do współczesnych standardów obsługi. Renowacja obejmie elementy historyczne, między innymi mozaikę znajdująca się w holu głównym i drewniane sufity. Wyremontowanie zostanie elewacja wraz z detalami architektonicznymi. Zyska ona nową iluminację. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych z PO Infrastruktura i Środowisko. Przebudowa dworca oraz trzech peronów i związanej z nimi infrastruktury zakończy się do końca 2015 r. Jedynie prace przy peronie 4 zostaną sfinalizowane w 2016 r.

35 mln zł na podwyższenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych w Wielkopolsce

(PKP PLK)

PKP PLK podwyższają poziom bezpieczeństwa na 40 przejazdach kolejowych w województwie wielkopolskim. Przejazdy zostaną wyposażane w dodatkowe urządzenia ostrzegawcze lub rogatki. Program przebudowy przejazdów, prowadzony przez PLK pozwoli podwyższyć poziom bezpieczeństwa na ponad 300 skrzyżowaniach torów i dróg Polsce.

W województwie wielkopolskim na 36 przejazdach PLK wymienia wyeksploatowane urządzenia. W ich miejsce instalowana jest nowoczesna sygnalizacja ostrzegająca kierowców o zbliżających się pociągach. Modernizacje obejmują m.in. linię Gniezno – Poznań, przejazdy w południowej części województwa miedzy Ostrowem Wielkopolskim a Kąkolewem, trasę Dąbie – Zaryń. Na północy województwa, przebudowane zostaną skrzyżowania na trasie z Białośliwia do Piły, a także przejazdy w Krzyżu i Zbąszyniu. Koszt przedsięwzięcia w woj. wielkopolskim to prawie 35 mln zł. Dzięki inwestycji, na terenie całej Polski wyremontowanych zostanie 307 przejazdów. Realizacja tych działań, współfinansowanych przez UE, kosztuje ponad 300 mln zł.

PKP Intercity podwaja liczbę autobusów między Skierniewicami a Warszawą

(PKP Intercity)

Od 1 października br. między Skierniewicami a Warszawą pojawio się 10 dodatkowych autobusów (5 rano do Warszawy i 5 po południu do Skierniewic) w ramach wprowadzonej we wrześniu komunikacji uzupełniającej. W sumie pasażerowie będą mogli skorzystać z 10 porannych autobusów ze Skierniewic do Warszawy i 10 popołudniowych ze stolicy do Skierniewic. Autobusy kursują w tzw. szczytach przewozowych, pomiędzy 4. a 7. rano do Warszawy oraz 15. a 18. do Skierniewic i Żyrardowa. Aby z nich skorzystać wystarczy bilet kolejowy na pociąg TLK na daną trasę.

Komunikacja zastępcza Tłuszcz – Łochów

(Koleje Mazowieckie)

Ze względu na rozpoczynającą się 12 października modernizację szlaku kolejowego pomiędzy Warszawą a Białymstokiem na odc. pomiędzy Tłuszczem a Łochowem zamknięte zostaną tory w obu kierunkach. Zamiast pociągów na tej trasie zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza. Zaplanowana przez PKP PLK modernizacja linii kolejowej pomiędzy Warszawą a Białymstokiem niesie za sobą duże zmiany komunikacyjne, związane z zamknięciem torów w obu kierunkach. Rozpoczynające się 12 października prace remontowe wymagają w swej pierwszej fazie zawieszenia ruchu pociągów na odcinku Tłuszcz – Łochów. To spowoduje konieczność przesiadki z pociągu do autobusu i odwrotnie na stacjach w Tłuszczu i Łochowie, a ponadto wydłuży czas przejazdu na tej trasie. Zakończenie prac zarządca infrastruktury planuje na grudzień 2015 r.

Nowa droga kołowania i płyta postojowa na Lotnisku Chopina

(Lotnisko im. F.Chopina)

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie nowej drogi kołowania A8 oraz płyty postojowej dla samolotów transportowych PPS 12. Pierwsze samoloty już z nich skorzystały. Droga kołowania DK-A8 jest przedłużeniem głównej drogi kołowania DK-A na Lotnisku Chopina. Dzięki uruchomieniu nowego odcinka statki powietrzne mogą wkołowywać na drogę startową DS-3 bez konieczności przecinania jej wpoprzek. Zwiększa to bezpieczeństwo samolotów podchodzących do lądowania na lotnisku od strony Piaseczna i usprawnia organizację ruchu naziemnego w rejonie progu 33. Pierwszym samolotem, który przejechał nową droga kołowania był Boeing 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT o numerze rejestracyjnym SP-LRC, w drodze do Chicago (rejs numer LO 001)

Dreamliner LOT-u wykonał najdłuższy bezpośredni rejs w historii firmy

(PLL LOT)

Najnowocześniejszy samolot świata oraz doświadczona załoga sprawiły, że LOT ma na koncie kolejny rekord. Dreamliner w barwach LOT-u wykonał wczoraj (30 września) bezpośredni rejs do miejscowości Antofagasta w Chile. Pokonał w sumie ponad 12 tysięcy kilometrów spędzając w powietrzu bez przerwy aż 14,5 godziny. To najdłuższy bezpośredni rejs w historii PLL LOT. Przelot do Chile to rejs czarterowy realizowany na zlecenie KGHM z okazji otwarcia nowej kopalni miedzi w miejscowości Sierra Gorda i uroczystości nadania jej imienia Ignacego Domeyki. Wykonał go Dreamliner LOT-u o numerze rejestracyjnym SP-LRD z kapitanem Jerzym Makulą za sterami.

LOT ponownie z Różową Wstążką

(PLL LOT)

Już po raz szósty PLL LOT wspierają kampanię na rzecz walki z rakiem piersi. Przez cały październik stewardesy i stewardzi LOT-u będą nosić w klapach swoich mundurów Różowe Wstążki – symbole wsparcia akcji organizowanej na całym świecie przez Estée Lauder Companies. W ten sposób LOT ponownie angażuje się w polską część międzynarodowej kampanii walki z rakiem piersi. Różowe Wstążki w klapach mundurów personelu pokładowego to jednak nie jedyne działanie. Na wszystkich rejsach pojawią się również zapowiedzi o akcji, uświadamiające jak istotna jest profilaktyka antynowotworowa.

Organizatorem międzynarodowej Kampanii na Rzecz Walki z Rakiem Piersi jest firma Estée Lauder Companies. Tegoroczne hasło to „Pokonajmy raka piersi. Razem mamy większą siłę”. Misją akcji jest szerzenie świadomości i dotarcie do jak największego grona osób. Cel na ten rok to zebranie 5 mln dolarów, które zostaną przeznaczone na badania nad rakiem piersi.

Redakcja BiznesAlert.pl

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

ENERGETYKA

Eksperymentalne odmetanowania pokładów węgla

(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)

Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński wziął udział w spotkaniu podsumowującym dotychczasowe wyniki projektu unikatowego w Polsce odmetanowania pokładów węgla otworami powierzchniowymi.

Projekt badawczy prowadzi Państwowy Instytut Geologiczny pod nadzorem Głównego Geologa Kraju. Realizowany on jest w KWK „Mysłowice-Wesoła”, należącej do KHW SA.

Podczas spotkania podkreślano, że 40 lat temu w górnictwie węgla kamiennego nie było takiego problemu z metanem, jak obecnie. Pokłady metanowe zaczynają się na poziomach poniżej 600 metrów i zagrożenie narasta wraz z głębokością prowadzonej eksploatacji. W trakcie konferencji przedstawiono także założenia kolejnego etapu projektu – zabiegu szczelinowania hydraulicznego 600-metrowego odcinka poziomego otworu.

Było to już piąte tego typu spotkanie w ramach projektu badawczego, rozpoczętego w 2013 roku, który jest finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po zakończeniu eksperymentu będzie można oszacować efektywność i koszt tej metody zwalczania zagrożenia metanowego w polskim górnictwie węglowym.

Komunikat cenowy Polskiej Izby Paliw Płynnych

(PIPP)

W tym tygodniu na stacjach benzyna i olej napędowy drożeją 2 gr/l, a autogaz tanieje 1 gr/l. Zważywszy na kierunek zmian cen hurtowych w polskich rafineriach, motywowany wydarzeniami na światowych rynkach surowcowych, zapewne to jeszcze nieostatnia zmiana.

Miażdżąca przewaga podaży nad popytem i umacniający się dolar wywierają coraz większą presję na ruch ceny ropy naftowej. Wg doniesień portalu Upstream.com na zamknięciu wczorajszej sesji ropę Brent notowano po 94,59 USD/b – czyli poziomie najniższym od czerwca 2012. Największą dynamikę spadków miał ostatni kwartał: -16%. Dziś Agencja Reuters donosi jednak, że rano cena baryłki Brent rośnie już powyżej 95 USD/b.

Tłumaczy się to reakcji na sygnały świadczące o perspektywach wzrostu na rynku chińskim oraz tradycyjnie wzrastającym na jesieni zapotrzebowaniem na paliwa grzewcze. Dodajmy jednak – nie bez znaczenia jest stanowisko krajów OPEC, które zapowiedziały ograniczenie wydobycia (tj. ograniczenie gwałtownie w ostatnim czasie wrastającej podaży). Nie tyle pod wpływem wizyty Włodzimierza Putina na ostatnim spotkaniu tej organizacji, co w obronie swych własnych interesów, a jak nie od dziś wiadomo 100 USD/b jest dla nich wartością graniczną. Wydaje się, że na europejskich sankcjach wobec Rosji najwięcej zyska Iran, dostawca surowca rafineryjnego, z którym kraje tzw. Zachodu w ostatnim czasie znacznie ociepliły stosunki.

Na rynku walutowym solidarnie tracą euro i złotówka. W poniedziałek 28 września dolar przekroczył magiczną granicę 3,3 zł. Od 9 czerwca zdrożał już prawie 30 groszy: z 3,0067 do 3,2973 zł (notowanie NBP z 30.09.2014).

 

W ślad za wydarzeniami z obszaru makroekonomii rosną ceny hurtowe w polskich rafineriach.

W PKN Orlen:

·       benzyna Pb95 kosztuje dziś 4172 zł/m3 (netto w temperaturze referencyjnej 15st.C); czyli od wczoraj -5 zł/m3, +26 przez ostatni tydzień; dla ostatnich 30 dni -67 zł/m3, ale w porównaniu z 11 stycznia (tegoroczne minimum cenowe) jest drożej o 67 zł/m3.

·       Pb98 [benzyna premium] to 4259 zł/m3, od wczoraj +6 zł/m3, w 7 dni +32 zł/m3; w skali miesiąca -94 zł/m3, a ok. +66 zł/m3 od 11 stycznia.

·       olej napędowy od wczoraj +8 zł/m3; +37 zł/m3 w 7 dni; -57 zł/m3 w skali miesiąca
i -26 zł/m3 od 11 stycznia; poszczególne jego gatunki w płockiej rafinerii kosztują dziś więc: ON (zwykły olej napędowy) 4091 zł/m3, B100 (biodiesel) 4041 zł/m3; Arktyczny 2 (ON premium) 4271 zł/m3.

·       olej opałowy (ONG Ekoterm Plus) to 2863 zł/l; od wczoraj +11 zł/m3 , +32 zł/m3 w 7 dni; -46 zł/m3 w skali miesiąca; i -97 zł/m3 od 11 stycznia.

W Lotosie: Pb95 to dziś: 4173 zł/m3 (-5; +27 -65; +76 zł/m3); Pb98: 4259 zł/m3 (0; -32;
-95; +66 zł/m3); zwykły olej napędowy (ON) to dziś w Lotosie: 4091 zł/m3 (+6; +38; -51; -26 zł/m3); analogicznie zmieniają się ceny B100 (dziś 4041 zł/m3) i lotosowego oleju napędowego premium, czyli I Z-40 (dziś 4271 zł/m3) ; olej napędowy do celów grzewczych Lotos Red to dziś 2848 zł/m3 (-5; +18; -51; -122 zł/m3).

To wszystko wpływa na rynek detaliczny – dziś rano na wielu stacjach – zwłaszcza koncernowych – ceny wszystkich rodzajów paliw szły w górę ok. 10 gr/l. Nie zmienia to jednak faktu, że marże uzyskiwane przez operatorów na detalicznej sprzedaży paliw nadal pozostają na poziomie ok. 2% ceny paliwa, co uniemożliwia stabilne prowadzenie  biznesu i tym samym wpływa na bezpieczeństwo energetyczne całego kraju. Średnie ceny w środę1 października br. ukształtowały się na poziomie: ON 5,19 zł/l; Pb95 5,30 zł/l; LPG 2,59 zł/l*. Więcej na portalu: paliwa.pl

* Zestawienie wg monitoringu cen paliw prowadzonego przez Biuro Polskiej Izby Paliw Płynnych.

HEAL: Polska potrzebuje czystego powietrza

(HEAL)

W dniu wygłoszenia expose przez Prezes Rady Ministrów Ewę Kopacz,  Health and Environment Alliance, organizacja zajmująca się wpływem środowiska na zdrowie, wraz z ekspertami zdrowia publicznego i  środowiskowego w liście otwartym do Pani Premier wspólnie wzywają do działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.

„Zanieczyszczenie powietrza stanowi kluczowy problem zdrowia publicznego, nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie. Biorąc jednak pod uwagę Unię Europejską, Polska – obok Bułgarii – należy do państw o największej skali problemu – możemy przeczytać w liście. Eksperci podkreślają także, że: w Polsce zanieczyszczenie powietrza odpowiedzialne jest za ok. 45 000 przedwczesnych zgonów rocznie, a 97% Polaków oddycha powietrzem uznawanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za szkodliwe dla zdrowia.”

Autorzy apelu mają „szczerą nadzieję, że podczas pierwszych miesięcy sprawowania urzędu przez Panią Premier, zapobieganie chorobom wśród dzieci i całych rodzin stanie się priorytetem rządu, poprzez wspieranie wymaganych regulacji na poziomie Unii Europejskiej, a także Polski – w szczególności poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń atmosferycznych”. Podkreślają oni, że „takie działania byłyby zgodne z postulatami lokalnych grup i inicjatyw dążących do poprawy jakości powietrza, w świetle niewystarczającego prawa na poziomie krajowym.”

List został wysłany do Kancelarii Premiera RP w dniu 1 października 2014.

Sygnaratiusze listu:

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski
Prof. dr hab. med. Wiesław Jędrychowski
dr hab. inż. Artur Badyda
dr hab. n. med. Michał Krzyżanowski
dr hab. n. med. Danuta Mielżyńska-Svach
dr hab. Krystyna Pawlas
dr Bartosz Balcerzak
dr med.Piotr Dąbrowiecki
Łukasz Adamkiewicz

Pełna treść listu dostępna jest pod tym linkiem

Unia Europejska nie poprze South Stream?

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Projekt dokumentu końcowego na październikowy szczyt unijny wskazuje, że Gazprom nie może liczyć na ustępstwa w sprawie gazociągu South Stream – informuje „Rzeczpospolita”.

Jak relacjonuje dziennik, w projekcie dokumentu końcowego na październikowy szczyt unijny, do którego dotarł Reuters, potwierdzono konieczność efektywnej i konsekwentnej realizacji założeń trzeciego pakietu energetycznego.

„Rz” zwraca uwagę, że oznacza to pogłębienie problemów Gazpromu, który forsuje realizację inwestycji budowy gazociągu South Stream. Jednocześnie gazeta przyznaje, że rosyjski koncern mimo sprzeciwu dla inwestycji ze strony Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego może nadal liczyć na poparcie w tej sprawie ze strony Austrii, Włoch i Węgier.

Po zmianie warty Rosja liczy na poparcie w UE dla South Stream

(WOJCIECH JAKÓBIK)

W wywiadzie dla agencji RIA NOVOSTI wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksiej Meszkow przekonuje, że nowe bułgarskie władze i nowy skład Komisji Europejskiej wyrażą poparcie dla projektu gazociągu South Stream. Podkreślił, że budowa rury jest ważna dla Europy z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego.

Przygotowanie do rozmów gazowych KE-Ukraina-Rosja

(DEUTSCHE WELLE/UPI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Przed zapowiadanymi na koniec tego tygodnia rozmowami gazowymi w formacie Komisja Europejska-Ukraina-Rosja odbędą się dwa spotkania przygotowawcze. Dzisiaj minister energetyki Rosji Aleksander Nowak spotka się z komisarzem ds. energii Unii Europejskiej Guntherem Oettingerem. Przed tym spotkaniem na ten sam temat będą rozmawiać Oettinger i minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan. Ukraina oczekuje, że Rosjanie „oczyszczą propozycję cenową z komponentu politycznego”. Domaga się również podporządkowania tranzytu rosyjskiego surowca przez jej terytorium regulacjom europejskim zawartym w trzecim pakiecie energetycznym. Rosjanie wyrazili gotowość uruchomienia dostaw gazu po tym jak Ukraina spłaci pierwszą transzę zadłużenia (2 mld dolarów) i przekaże przedpłaty za nowe ilości surowca. W obawie przed zerwaniem rozmów ustępujący przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso skierował list do prezydenta Władimira Putina, w którym apeluje o szybkie, tymczasowe porozumienie gazowe ze względu na zobowiązania kontraktowe Gazpromu i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dostaw jego klientom w Unii Europejskiej przed nadchodzącą zimą. Ukraina nie godzi się na propozycje Komisji Europejskiej. Zakłada ona zgodnie z oczekiwaniami rosyjskimi cenę $385/1000m3. Kijów uznaje ją za polityczną i niepewną. Przewodniczący Federacji Pracodawców i oligarcha gazowy Dmitro Firtasz ocenił, że akceptowalna dla ukraińskiej gospodarki cena gazu ziemnego wynosi 230-250 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Spotkanie trójstronne miało odbyć się w piątek w Brukseli. Data wcześniejszych rozmów była jednak wielokrotnie zmieniana. Także tym razem minister energetyki Rosji poinformował, że spotkanie nie odbędzie się w piątek a jego termin ma zostać ustalony w przyszłym tygodniu. Tymczasem p raz pierwszy słowackie władze przyznają, że ograniczenie dostaw gazu do odbiorców europejskich jest elementem gry politycznej Kremla z Kijowem. Wczoraj dostawy na Słowacje zostały zmniejszone o połowę. Rząd premiera Roberta Fico spotkał się w tej sprawie. Premier ocenił, że pomimo tłumaczeń Gazpromu o konieczności zapełnienia jego magazynów, która ma być przyczyną ograniczeń dostaw, „gaz stał się narzędziem walki politycznej”. Ze względu na ograniczenie dostaw na Słowację, po raz pierwszy zmalał wolumen słany do Czech. Dostawy od Gazpromu dla klientów europejskich we wrześniu spadły w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku o 24 procent. Eksport rosyjskiego gazu we wrześniu spadł o 35 procent do 11,571 mld m3. Eksport do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw spadł z 5,6 do 1,832 mld m3. Eksport do innych krajów spadł z 11,1 do 8,691 mld m3.

Rosja pośle do Turcji więcej gazu ziemnego

(GAZPROM/UKRAINSKA ENERGETYKA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wczoraj w Moskwie spotkali się dyrektor Gazpromu Aleksiej Miller i turecki minister energetyki Taner Yildiz. Strony zdecydowały o jak najszybszym zwiększeniu przepustowości gazociągu Blue Stream do maksimum, czyli z obecnych 16 do 19 mld m3 rocznie. W tym roku dostawy gazu ziemnego z Rosji do Turcji mają sięgnąć rekordowego poziomu 30 mld m3. Przy tej okazji Yildiz zaapelował o rabat cenowy. Nie wiadomo na razie czy Rosjanie zgodzili się na obniżkę.

Umowa o zagospodarowania regionu Morza Kaspijskiego bliżej finiszu

(INTERFAX/REUTERS/AFP/TERESA WÓJCIK)

Prezydenci Iranu, Rosji, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Turkiestanu zawarli porozumienie w sprawie zagospodarowania regionu Morza Kaspijskiego i statusu prawnego tego regionu. Prezydencji wynegocjowali umowę, która ma określić dwie strefy korzystania z wód tego akwenu – suwerenną strefę każdego z pięciu wymienionych państwa wynoszącą 15 mil morskich oraz strefę kolejnych 10 mil do wykorzystywania za porozumieniem stron umowy. Pięciu prezydentów postanowiło prowadzić dalsze negocjacje w celu podpisania ostatecznej umowy o zagospodarowaniu  Morza Kaspijskiego.  Umowa ma też uregulować kwestie przestrzegania suwerennych praw państw położonych wokół Morza Kaspijskiego, nawigacji poza wodami terytorialnymi i innymi kwestiami wynikającymi z gospodarki morskiej tego regionu. Jeśli chodzi o surowce energetyczne i mineralne wydobywane z Morza Kaspijskiego pięciu prezydentów potwierdził, że rozgraniczenie szelfu kontynentalnego będzie bazować na przyjętych zasadach i normach prawa międzynarodowego. Na tych podstawach w regionie może być prowadzona szeroka działalność gospodarcza związana  z rozwojem i eksploatacją zasobów morskich i podwodnych. Region Morza Kaspijskiego jest drugim na świecie po Zatoce Perskiej pod względem zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego. Podczas poniedziałkowego szczytu państw kaspijskich w Astrachaniu prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhamedow ocenił, że budowa gazociągów po dnie Morza Kaspijskiego jest suwerennym prawem każdego państwa o ile odnosi się do prawa międzynarodowego i ustalonych norm. Turkmeni rozmawiają z Europejczykami o budowie Gazociągu Transkaspijskiego (TCP), który połączyłby inne planowane inwestycje mające doprowadzać kaspijski gaz do Europy z złozami Turkmenistanu oraz innych państw regionu.

Blokada Kaszaganu wstrzymuje wzrost wydobycia ropy w Kazachstanie

(RIGZONE/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Reuters informuje z Ałma Aty, że Kazachstan spodziewa się utrzymanie wydobycia ropy na poziomie z roku 2013. Zahamowanie wzrostu produkcji ropy spodziewane jest aż do roku 2016, kiedy może nastąpić uruchomienie gigantycznego projektu Kashagan. Projekt ten uległ wielkiej awarii niemal natychmiast po uruchomieniu w ub. roku. Kazachstan przewiduje do końca br. wyprodukowanie 81 mln ton ropy, 1,64 ml baryłek dziennie – powiedział mediom wiceminister energetyki tego państwa Magzum Mirzagalijev w kuluarach międzynarodowej konferencji w sprawie ropy i gazu. Wiceminister przypomniał, że wzrost wydobycia węglowodorów w Kazachstanie został wstrzymany po gigantycznej awarii instalacji gazociągów na złożu Kashagan niemal natychmiast po uruchomieniu wydobycia. Doszło wówczas do rozległego wycieku gazu z rur instalacji. MIrzagalijew powiedział, że wznowienie produkcji nie jest możliwe przed pierwszym półroczem 2016 r. Według oficjalnych danych wydobycie ropy w Kazachstanie od stycznia do sierpnia br. spadło do 53,6 mln ton, gdy w tym samym okresie w 2013 r. wyniosło 54,0 mln ton.  Obecnie kluczowe znaczenie dla Kazachstanu ma wydobycie realizowane przez joint venture Chevronu z Tengizchevroil (TCO), największą firmą naftową Kazachstanu.

Pracownicy Firmy Gulf Keystone Says powrócili do pracy w irackim Kurdystanie 

(RIGZONE/REUTERS/TERESA WÓJCIK)

Firma paliwowa Gulf Keystone Petroleum informuje, że cały personel wznowił działalność wydobywczą w irackim Kurdystanie. Jak wiadomo firma ewakuowała wszystkich pracowników z tego regionu w sierpniu br. w obliczu zagrożenia atakiem sił Państwa islamskiego. Firma podała również, że obecnie zajmuje się zwiększeniem produkcji ropy z pola Shaikan w irackim Kurdystanie do 40.tys. baryłek ropy dziennie. Około 30 proc. produkcji z tego pola jest sprzedawane na irackim rynku  krajowym. Po wznowieniu wydobycia Gulf Keystone Petroleum  wyeksportował  220 tys. baryłek  z  dochodem brutto 9,4 mln dol.

W Indiach deficyt energii wymaga inwestycji w energetykę jądrową

(REUTERS/AP/TERESA WÓJCIK)

Indiom zagraża kryzys energetyczny – uważa nowy premier  Narentra Monti po wycofaniu z produkcji ponad 200 kopalniach węgla kamiennego i wynikających stąd ograniczeniach wytwórczych elektrowni.  Tymczasem jednocześnie Indie notują ogromny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną ze względu na boom gospodarczy i ekspansję konsumencką klasy średniej w tym kraju. Według Banku Światowego, prawie 400 mln Hindusów nie ma dostępu do energii elektrycznej. Jednocześnie 20 elektrowni jądrowych produkuje mniej niż 2 proc. całkowitej energii zużywanej w kraju. Rząd premiera Monti zamierza doprowadzić do zwiększenia udziału energetyki  jądrowej do 25 proc. wytwarzanej energii  w Indiach do roku 2050. Decyzja ta wywołała protesty hinduskich ekologów.

Benzyna w USA najtańsza od 4 lat – dzięki rewolucji łupkowej

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ceny benzyny na amerykańskich stacjach wyniosły we wrześniu średnio $3,39/gallon. To poziom najniższy od czterech lat. Zawdzięczają go rewolucji łupkowej, która zapewnia wysoką podaż ropy naftowej na amerykańskim rynku, dzięki czemu tanieje benzyna. Także przez to cena paliwa jest niewrażliwa na napięcia na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.

MAE: energia solarna może dominować  w roku 2050

(MAE/TERESA WÓJCIK)

Słońce może być największym źródłem energii na świecie do roku 2050, większym niż paliwa kopalne, wiatr, woda, a nawet energia jądrowa – stwierdzają dwa ostatnie raporty Międzynarodowej Agencji Energii ( MAE ). Według tych prognoz instalacje solarne ( systemy fotowoltaiczne) będą  produkować do 16 proc. energii elektrycznej w skali globalnej, a kolektory słoneczne wygenerują około 11 proc. energii cieplnej. Zastosowanie technologii słonecznych może zapobiec  emisji  ponad 6 mld ton  dwutlenku węgla rocznie. Dyrektor generalny MAE Maria van der Hoeven podkreśliła, że duży spadek kosztów systemów fotowoltaicznych w ostatnich latach otworzył nowe perspektywy dla wykorzystania energii słonecznej jako głównego źródła energii już w najbliższych latach i dziesięcioleciach. Jednak zastosowanie obu technologii solarnych nadal wymaga ogromnych środków finansowych, dlatego zmniejszenie kosztów kapitałowych jest podstawowym warunkiem  realizacji  tych prognoz.

Eksport ropy naftowej z USA blisko rekordu

(BLOOMBERG/WOJCIECH JAKÓBIK)

Pomimo utrzymania zakazu eksportu ropy naftowej poza strefę wolnego handlu z USA, Amerykanie są bliscy pobicia rekordu. W lipcu USA wysłały 401 tysięcy baryłek ropy naftowej za granicę. Dotychczasowy rekord z marca 1957 roku wynosi 455 tysięcy. 93 procent eksportu było skierowane do Kanady. Reszta surowca popłynęła do Włoch, Singapuru i Szwajcarii. Według Citigroup w połowie 2015 roku eksport czarnego paliwa sięgnie miliona baryłek dziennie, głównie dzięki rozwojowi eksportu z Alaski.

INFRASTRUKTURA

Kolejne odcinki drogi ekspresowej S5 w przetargu

(GDDKiA)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy ogłosiła postępowanie przetargowe na wyłonienie Wykonawców na budowę kolejnych odcinków drogi ekspresowej S5: Aleksandrowo – Tryszczyn (14,7 km); Tryszczyn – Białe Błota (13,5 km); Białe Błota – Szubin (9,7 km); Szubin – Jaroszewo (19,3 km). Postepowanie przetargowe na pozostałe odcinki (Nowe Marzy – Dworzysko; Dworzysko – Aleksandrowo oraz Jaroszewo – gr. województwa) zostało już ogłoszone 23 września br.Tym samym prowadzone są obecnie postępowania przetargowe na budowę całej prawie 130 km drogi ekspresowej S5 na terenie województwa kujawsko- pomorskiego. Postępowanie w trybie przetargu ograniczonego oznacza, że w pierwszym etapie będą składane wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Do drugiego etapu zaproszeni zostaną wykonawcy, których wiedza i doświadczenie, potencjał kadrowy oraz zdolność ekonomiczna i finansowa będzie spełniała warunki określone w treści ogłoszenia o zamówieniu.

Ogłoszono przetarg na budowę obwodnicy Sanoka

(GDDKiA)

Rzeszowski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na realizację 7-kilometrowej obwodnicy Sanoka w ciągu DK28. Przetarg prowadzony będzie w trybie przetargu ograniczonego. W pierwszym etapie wykonawcy będą składać wnioski. Do drugiego etapu zaproszeni zostaną wykonawcy, którzy spełnią wymagania zawarte w ogłoszeniu o zamówieniu. Termin składania wniosków w pierwszym etapie postępowania mija 31 października 2014 r. To już trzecia inwestycja na Podkarpaciu, której realizacja przewidziana jest w ramach nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020.

Pięć ofert na przebudowę dworca w Gliwicach

(PKP SA)

Polskie Koleje Państwowe otworzyły oferty w przetargu na przebudowę kompleksu dworca w Gliwicach. Prace budowlane na dworcu rozpoczną się jeszcze jesienią tego roku. W postępowaniu na wybór wykonawcy prac budowlanych wpłynęło pięć ofert. Rozstrzygnięcie przetargu na wybór wykonawcy nastąpi jeszcze w październiku. Głównym celem przebudowy dworca w Gliwicach jest poprawa komfortu podróżnych oraz dostosowanie obiektu do współczesnych standardów obsługi. Renowacja obejmie elementy historyczne, między innymi mozaikę znajdująca się w holu głównym i drewniane sufity. Wyremontowanie zostanie elewacja wraz z detalami architektonicznymi. Zyska ona nową iluminację. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych z PO Infrastruktura i Środowisko. Przebudowa dworca oraz trzech peronów i związanej z nimi infrastruktury zakończy się do końca 2015 r. Jedynie prace przy peronie 4 zostaną sfinalizowane w 2016 r.

35 mln zł na podwyższenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych w Wielkopolsce

(PKP PLK)

PKP PLK podwyższają poziom bezpieczeństwa na 40 przejazdach kolejowych w województwie wielkopolskim. Przejazdy zostaną wyposażane w dodatkowe urządzenia ostrzegawcze lub rogatki. Program przebudowy przejazdów, prowadzony przez PLK pozwoli podwyższyć poziom bezpieczeństwa na ponad 300 skrzyżowaniach torów i dróg Polsce.

W województwie wielkopolskim na 36 przejazdach PLK wymienia wyeksploatowane urządzenia. W ich miejsce instalowana jest nowoczesna sygnalizacja ostrzegająca kierowców o zbliżających się pociągach. Modernizacje obejmują m.in. linię Gniezno – Poznań, przejazdy w południowej części województwa miedzy Ostrowem Wielkopolskim a Kąkolewem, trasę Dąbie – Zaryń. Na północy województwa, przebudowane zostaną skrzyżowania na trasie z Białośliwia do Piły, a także przejazdy w Krzyżu i Zbąszyniu. Koszt przedsięwzięcia w woj. wielkopolskim to prawie 35 mln zł. Dzięki inwestycji, na terenie całej Polski wyremontowanych zostanie 307 przejazdów. Realizacja tych działań, współfinansowanych przez UE, kosztuje ponad 300 mln zł.

PKP Intercity podwaja liczbę autobusów między Skierniewicami a Warszawą

(PKP Intercity)

Od 1 października br. między Skierniewicami a Warszawą pojawio się 10 dodatkowych autobusów (5 rano do Warszawy i 5 po południu do Skierniewic) w ramach wprowadzonej we wrześniu komunikacji uzupełniającej. W sumie pasażerowie będą mogli skorzystać z 10 porannych autobusów ze Skierniewic do Warszawy i 10 popołudniowych ze stolicy do Skierniewic. Autobusy kursują w tzw. szczytach przewozowych, pomiędzy 4. a 7. rano do Warszawy oraz 15. a 18. do Skierniewic i Żyrardowa. Aby z nich skorzystać wystarczy bilet kolejowy na pociąg TLK na daną trasę.

Komunikacja zastępcza Tłuszcz – Łochów

(Koleje Mazowieckie)

Ze względu na rozpoczynającą się 12 października modernizację szlaku kolejowego pomiędzy Warszawą a Białymstokiem na odc. pomiędzy Tłuszczem a Łochowem zamknięte zostaną tory w obu kierunkach. Zamiast pociągów na tej trasie zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza. Zaplanowana przez PKP PLK modernizacja linii kolejowej pomiędzy Warszawą a Białymstokiem niesie za sobą duże zmiany komunikacyjne, związane z zamknięciem torów w obu kierunkach. Rozpoczynające się 12 października prace remontowe wymagają w swej pierwszej fazie zawieszenia ruchu pociągów na odcinku Tłuszcz – Łochów. To spowoduje konieczność przesiadki z pociągu do autobusu i odwrotnie na stacjach w Tłuszczu i Łochowie, a ponadto wydłuży czas przejazdu na tej trasie. Zakończenie prac zarządca infrastruktury planuje na grudzień 2015 r.

Nowa droga kołowania i płyta postojowa na Lotnisku Chopina

(Lotnisko im. F.Chopina)

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie nowej drogi kołowania A8 oraz płyty postojowej dla samolotów transportowych PPS 12. Pierwsze samoloty już z nich skorzystały. Droga kołowania DK-A8 jest przedłużeniem głównej drogi kołowania DK-A na Lotnisku Chopina. Dzięki uruchomieniu nowego odcinka statki powietrzne mogą wkołowywać na drogę startową DS-3 bez konieczności przecinania jej wpoprzek. Zwiększa to bezpieczeństwo samolotów podchodzących do lądowania na lotnisku od strony Piaseczna i usprawnia organizację ruchu naziemnego w rejonie progu 33. Pierwszym samolotem, który przejechał nową droga kołowania był Boeing 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT o numerze rejestracyjnym SP-LRC, w drodze do Chicago (rejs numer LO 001)

Dreamliner LOT-u wykonał najdłuższy bezpośredni rejs w historii firmy

(PLL LOT)

Najnowocześniejszy samolot świata oraz doświadczona załoga sprawiły, że LOT ma na koncie kolejny rekord. Dreamliner w barwach LOT-u wykonał wczoraj (30 września) bezpośredni rejs do miejscowości Antofagasta w Chile. Pokonał w sumie ponad 12 tysięcy kilometrów spędzając w powietrzu bez przerwy aż 14,5 godziny. To najdłuższy bezpośredni rejs w historii PLL LOT. Przelot do Chile to rejs czarterowy realizowany na zlecenie KGHM z okazji otwarcia nowej kopalni miedzi w miejscowości Sierra Gorda i uroczystości nadania jej imienia Ignacego Domeyki. Wykonał go Dreamliner LOT-u o numerze rejestracyjnym SP-LRD z kapitanem Jerzym Makulą za sterami.

LOT ponownie z Różową Wstążką

(PLL LOT)

Już po raz szósty PLL LOT wspierają kampanię na rzecz walki z rakiem piersi. Przez cały październik stewardesy i stewardzi LOT-u będą nosić w klapach swoich mundurów Różowe Wstążki – symbole wsparcia akcji organizowanej na całym świecie przez Estée Lauder Companies. W ten sposób LOT ponownie angażuje się w polską część międzynarodowej kampanii walki z rakiem piersi. Różowe Wstążki w klapach mundurów personelu pokładowego to jednak nie jedyne działanie. Na wszystkich rejsach pojawią się również zapowiedzi o akcji, uświadamiające jak istotna jest profilaktyka antynowotworowa.

Organizatorem międzynarodowej Kampanii na Rzecz Walki z Rakiem Piersi jest firma Estée Lauder Companies. Tegoroczne hasło to „Pokonajmy raka piersi. Razem mamy większą siłę”. Misją akcji jest szerzenie świadomości i dotarcie do jak największego grona osób. Cel na ten rok to zebranie 5 mln dolarów, które zostaną przeznaczone na badania nad rakiem piersi.

Redakcja BiznesAlert.pl

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Najnowsze artykuły