ENERGETYKA
Kto do zarządu PGNiG. Karuzela nazwisk się kręci
(RZECZPOSPOLITA/CIRE)
O wymienianych na tzw. giełdzie nazwisk kandydatach do objęcie stanowisk w zarządzie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – pisze „Rzeczpospolita”. Choć rozmowy z kandydatami do zarządu PGNiG mają się rozpocząć dopiero 9 grudnia, to już teraz spekuluje się o potencjalnych faworytach – czytamy w dzienniku. Według „Rz” wśród szykujących się do objęcia stanowiska szefa PGNiG wymieniany jest były minister gospodarki Waldemar Pawlak, co według gazety potwierdzają różne niezależne źródła. Jednak plany byłego ministra mogą pokrzyżować ujawnione ostatnio obszerne fragmenty raportu NIK na temat negocjacji gazowych, w których brał udział Pawlak i delikatnie mówiąc nie zakończyły się one sukcesem. Drugim wymienianym przez „Rzeczpospolitą” kandydatem na nowego prezesa PGNiG jest obecny prezes Gaz-Systemu – Jan Chadam. Według dziennika Chadama do zmiany pracy może skłonić fakt, że Gaz-System przeszedł kilka miesięcy temu pod nadzór MG, a relacje prezesa z obecnym szefem resortu gospodarki nie układają się najlepiej. Na liście kandydatów do zarządu PGNiG „Rz” wymienia też byłego prezesa Telekomunikacji Polskiej Macieja Wituckiego. Jednocześnie według dziennika w zarządzie PGNiG raczej nie uda się utrzymać obecnie pełniącemu obowiązki prezesa PGNiG, wiceprezesowi ds. handlu, Jerzemu Kurelli, ale może on zostać prezesem EuRoPol Gazu.
Statoil zmienia formuły cenowe dla gazu
(RZECZPOSPOLITA/CIRE)
Norweski koncern paliwowy Statoil zapowiedział zmianę formuły kształtującej ceny gazu, która dotychczas była oparta na notowaniach ropy – informuje „Rzeczpospolita”. Dziennik powołując się na informację The Financial Times pisze, że Statoil podjął decyzję, iż ceny gazu będą wyznaczane nie jak dotychczas na bazie notowań ropy naftowej, ale w oparciu o wartości gazu na kluczowych hubach gazowych regionu.
Włoska mafia stawia wiatraki za pieniądze z przestępstw
(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)
Setki policjantów przeprowadziły we wtorek przeszukania na terenie Niemiec, które były częścią międzynarodowego śledztwa przeciwko mafii wiatrowej z Kalabrii. Włoska Ndrangheta miała zakupić farmę wiatrową za pieniądze z przestępstw. W tym celu prała je, korzystając z pomocy niemieckich, austriackich i włoskich firm. Przeszukano także HSN Nordbank odpowiedzialny za finansowanie inwestycji. Instytucja należy w 85 procentach do państwa związkowego Szlezwik-Holsztyn.
Frost&Sullivan: Kolejna branża zyskuje na rozwoju sektora łupkowego w Europie
(OIL AND GAS EURASIA/WOJCIECH JAKÓBIK)
Z nowej analizy Frost&Sullivan pt. Strategic Analysis of the Pumps Market In the European Shale Gas Industry wynika, ze rynek pomp zyskał 35,5 mln dolarów w 2012 roku a do 2017 ma zyskać 47,7 mln dolarów. Zdaniem analityków ośrodka, sprzedaż pomp z tytułu rozwoju branży łupkowej będzie rosła bez względu na różne stanowiska na temat poszukiwań w państwach europejskich.
Sinopec rozważa budowę terminala LNG w Kanadzie
(UPSTREAM ONLINE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Minister rozwoju sektora gazu ziemnego Brytyjskiej Kolumbii poinformował, że chiński Sinopec rozmawia z firmami działającymi na terenie tej kanadyjskiej prowincji na temat potencjalnej budowy terminala LNG służącego w przyszłości do eksportu gazu skroplonego do Chin. Podobne starania podejmują najwięksi energetyczni gracz jak Chevron i Shell, którym zależy na szybkim eksporcie taniego LNG z Kanady do Azji, gdzie ceny tego surowca są najwyższe na świecie.
Rozpoczyna się usuwanie paliwa atomowego w Fukushimie
(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)
Operator uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie – japońska firma TEPCO – rozpoczyna usuwanie paliwa atomowego z pierwszego z reaktorów. Wygaszanie elektrowni zalanej przez tsunami w marcu 2011 roku ma zająć nawet 40 lat. Japończycy obawiają się o bezpieczeństwo procesu nadzorowanego przez TEPCO. Firma wielokrotnie ukrywała informacje na temat zanieczyszczenia wokół obiektu i problemów technicznych przy jego oczyszczaniu.
Projekt gazociągu TAPI nabiera realnych kształtów
(UNITED PRESS INTERNATIONAL/SEBASTIAN CIASTOŃ)
Możliwe, że już w ten czwartek dojdzie do podpisania porozumienia zakładającego finansowanie budowy gazociągu TAPI – informuje United Press International, powołując się na nieoficjalne źródła. Zdaniem UPI przedstawiciele Turkmenistanu, Afganistanu, Pakistanu i Indii mają spotkać się 21 listopada w stolicy Turkmenistanu, w celu finalizacji umowy o usługach doradczych. Ten krok otworzy inwestorom drogę do pozyskania środków na realizację projektu z Azjatyckiego Banku Rozwoju oraz pozwoli wyłonić firmy, które stworzą konsorcjum odpowiedzialne za jego budowę. UPI podkreśla, że wszystkie zainteresowane strony doszły w tej kwestii do porozumienia. Realizację projektu TAPI od kilku miesięcy wspierają Stany Zjednoczone. Planowana przepustowość magistrali ma wynieść 33 mld metrów sześciennych.
INFRASTRUKTURA
PKP Cargo będzie nadal realizowało strategię zapisaną w prospekcie emisyjnym
(www.pkp-cargo.pl)
W związku z rezygnacją Łukasza Boronia ze stanowiska prezesa zarządu spółki jego obowiązki niezwłocznie przejął członek zarządu ds. finansowych Adam Purwin z zamiarem kontynuowania strategii spółki zaprezentowanej m.in. w prospekcie emisyjnym PKP Cargo.
– Będziemy realizować wszystkie zamierzenia, o których mówiliśmy podczas spotkań z inwestorami w czasie przeprowadzania oferty publicznej. Spółka ma nakreśloną strategię rozwoju, jestem świadomy szans i wyzwań jakie stoją przed PKP Cargo – mówi Adam Purwin, członek zarządu ds. finansowych p.o. prezesa zarządu PKP Cargo.
Szybciej koleją z Warszawy do Wrocławia
(www.plk-sa.pl)
Rewitalizacja trasy Częstochowa – Fosowskie to kluczowa inwestycja, która pozwoli pod koniec 2014 r. na skrócenie podróży z Warszawy do Wrocławia z sześciu do ok. trzech i pół godziny. Inwestycja dzięki przebudowie i lepszemu wyposażeniu peronów poprawia standard obsługi podróżnych. Poziom bezpieczeństwa na styku linii kolejowej i drogi podniesie przebudowa kilkudziesięciu przejazdów kolejowo-drogowych. Od maja prace na linii kolejowej przebiegają w szybkim tempie. Na liczącym ponad 20 km odc. Fosowskie – Lubliniec wykonawca wymienił już szyny i wykonał niezbędne prace torowe zapewniające sprawny przejazd pociągów.
Decyzja prezesa UTK, stwierdzająca naruszenie przepisów, dotyczących obowiązków przewoźnika ITL Polska w zakresie systemu zarządzania bezpieczeństwem.
(www.utk.gov.pl)
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził naruszenie przepisów dotyczących obowiązków przewoźnika kolejowego. Nieprawidłowości polegały m.in. na niewdrożeniu Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem, w skład którego wchodzą procesy i procedury służące do określenia wszystkich niezbędnych wymogów bezpieczeństwa, gwarantujących spełnianie przez przewoźnika kolejowego określonych wymagań dostosowanych do charakteru, rozmiaru i warunków prowadzonej działalności. Prezes UTK nakazał przewoźnikowi kolejowemu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, wskazanych w decyzji, do 15 grudnia 2013 roku. Nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.
Konferencja „Gdańsk International & Space Law Conference”
(www.ulc.gov.pl)
W Gdańsku odbyła się międzynarodowa konferencja „Gdansk International Air & Space Law Conference – Poland on the Council of the International Civil Aviation Organization”. Gospodarzami konferencji był Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. W konferencji uczestniczyli eksperci prawa lotniczego i kosmicznego oraz przedstawiciele organizacji lotniczych z całego świata. Ostatni panel poświęcony był zagadnieniom prawa kosmicznego – jako rozwijającej się gałęzi prawa. Charles J. Lauer wiceprezes Rocketplane Global przedstawił założenia lotów suborbitalnych i ideę uruchomienia cywilnych portów kosmicznych tzw. spaceportów.
Panorama Warszawy wita pasażerów
(www.pkpenergetyka.pl)
Pasażerowie blisko 800 pociągów, które każdego dnia dojeżdżając do stacji Warszawa Zachodnia, mogą podziwiać efektowny, podświetlany neonem mural na budynku podstacji trakcyjnej PKP Energetyka. Ręcznie malowana panorama Warszawy, o wymiarach 15 x 9 m, powstała na charakterystycznej ścianie budynku, gdzie do tej pory znajdował się m.in. duży elektroniczny zegar. Mural, który powstawał przez 6 dni, przedstawia najważniejsze symbole Warszawy, m.in. Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, Most Świętokrzyski, warszawskie wieżowce oraz najnowszy nabytek polskich kolei, pociąg Pendolino. Twórcami obrazu są artyści z Good Looking Studio.
Zaczytaj się na dworcu Wrocław Główny
(www.pkpsa.pl)
W samo południe, 27 listopada, w holu dworca Wrocław Główny pojawią się znani goście. Wszystko po to, żeby „uwolnić” książki w ramach akcji bookcrossingowej mającej promować czytelnictwo. Partnerem akcji Książka w podróży jest Grupa PKP. Marek Krajewski, Jacek Inglot i Ewa Skibińska pojawią się na dworcu w jednym celu. Po to, żeby wraz z publicznością przeczytać fragmenty książek, a później je „uwolnić” zgodnie z ideą bookcrossingu, czyli podróżującej książki. Po wspólnym czytaniu będzie można spotkać się z gośćmi dworca Wrocław Główny.
Podróżuj z głową
(Air France KLM)
Najnowsze badania konsumenckie Air France KLM pokazują zmieniające się nawyki podróżnych oraz rosnące znaczenie internetu dla sektora turystycznego. Podróżni częściej sami organizują sobie podróż i dopełniają formalności związane z wyjazdem. Coraz większe znaczenie odgrywa również internet – obecnie już co drugi bilet lotniczy rezerwowany jest online. Podróżują zwykle ludzie młodzi – prawie połowa pasażerów Air France KLM to osoby w wieku od 23 do 44 lat, a co czwarty z nich ma konto na Facebooku. To samo badanie pokazało, że większość Polaków lata rzadko – zaledwie 1-3 razy do roku i przy wyborze przelotu największą uwagę zwracają na rozkład lotów, a cena cały czas pozostaje drugim kryterium wyboru.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak