22.10.2013 ALERT

22 października 2013, 10:02 Alert

ENERGETYKA

TGE rozważa handel LNG i uruchomi cenowy indeks węglowy

(DGP/CIRE)

Jak powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Ireneusz Łazor, prezes TGE, giełda rozważa handel LNG na specjalnym parkiecie i uruchomi cenowy indeks węglowy. W przypadku węgla TGE stara się uruchomić cenowy indeks węglowy, który będzie publikowany nieodpłatnie. W dłuższej perspektywie na jego podstawie będzie można zbudować instrumenty giełdowe – powiedział DGP Ireneusz Łazor. Zwrócił on uwagę, że w Polsce brak jest indeksu, który próbowałby pokazać obiektywną cenę węgla na podstawie umów bilateralnych. – Oczywiście będzie to rodzina indeksów, nie będziemy bowiem porównywać węgla z JSW z węglem z Bogdanki. Liczymy, że korzystać będą z tego zarówno energetyka, jak i branża węglowa. Brokerzy węglowi będą mogli zawierać na tej podstawie transakcje – powiedział prezes TGE w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Kolejne referendum ws. Visaginas?

(15MIN/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Litwa potrzebuje kolejnego referendum ws. budowy elektrownii jądrowej Visaginas – uważa szef litewskiego rządu, Algirdas Butkevicius. W trakcie krótkiego wywiadu, udzielonego radiu Ziniu Radija, zaznaczył, że obecne koszty realizacji projektu są zdecydowanie niższe niż wcześniejsze założenia. W takiej sytuacji niezbędne jest ponowne referendum, tak by obyatele mogli uwzględnić te ważne informacje oddając swój głos. Zdaniem  dziennikarzy  możliwym rozwiązaniem wydaje się też przeprowadzenie badań na szeroką skalę, które pozwolą ocenić nastroje społeczne i poparcie dla samego projektu.

Holendrzy skarżą Rosjan w sprawie zatrzymania aktywistów Greenpeace

(RIA NOVOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Holandia skierowała skargę przeciwko Rosji do hamburskiego Międzynarodowego Trybunału Prawa Morskiego, przeciwko zatrzymaniu aktywistów Greenpeace, którzy próbowali wedrzeć się na platformę wiertniczą Gazpromu w Arktyce. Trybunał przyjrzy się sprawie w nadchodzących tygodniach.

INFRASTRUKTURA

Trudna droga do porozumienia z GDDKiA

(www.pkd.org.pl)

23 października ministerstwo transportu organizuje podczas Targów „Infrastruktura” w Warszawie konferencję na temat współpracy inwestora (GDDKiA) z rynkiem wykonawczym. W programie m.in. podsumowanie prac zespołów roboczych złożonych z przedstawicieli Dyrekcji i organizacji branży drogowej. Organizacje twierdzą, że zespoły nie uzgodniły żadnych zapisów i domagają się przedłużenia konsultacji. Wiceminister transportu Zbigniew Rynasiewicz zaprosił szeroką reprezentację środowiska drogowego do udziału w debacie „Dokąd dojedziemy? Wizja infrastruktury drogowej w roku 2020. Inwestycje w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020. Oczekiwania i realia.”

Zakończył się remont autostrady A-4 na Opolszczyźnie

(www.gddkia.gov.pl)

Zakończył się remont autostrady A-4 na odcinku pomiędzy węzłami „Prądy” i „Dąbrówka”. Wymiana nawierzchni na 7,5-kilometrowym odcinku (jezdnia w kierunku Katowic) była ostatnim etapem trwającego od 27 września remontu autostrady. Wcześniej sfrezowano i ułożono na nowo nawierzchnię na obu węzłach autostradowych. Wszystkie prace zakończyły się zgodnie z założonym hormonogramem. Podczas prac remontowych usuniętych zostało 5 cm zniszczonej górnej warstwy jezdni na całej jej szerokości (łącznie z pasem awaryjnym) i w to miejsce ułożona została zupełnie nowa warstwa ścieralna. Łącznie wymieniono około 120 tys. mkw. nawierzchni SMA (masa mineralno-asfaltowa).

Koniec utrudnień na trasie do Warszawy Wileńskiej – na miesiąc przed czasem

(www.plk-sa.pl)

PLK przywróciły regularny ruch kolejowy na linii Warszawa Wileńska – Zielonka. Pociągi pojadą po obu torach. To efekt zakończenia prac przy dwóch inwestycjach. Pierwszy projekt to budowa tunelu drogowego pod torami w ciągu ulic Wojska Polskiego – Orla w Ząbkach, wraz z dojściem do peronu. Nowa infrastruktura kolejowa jest dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Wybudowany tunel zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Batorego – Piłsudskiego. Całkowity koszt realizacji robót budowlanych wynosi ponad 28 mln zł netto, zaś wartość dofinansowania pochodzącego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 20 mln zł.

Korekta rozkładu jazdy weszła w życie bez utrudnień

(www.plk-sa.pl)

W niedzielę 20 października pociągi kursowały zgodnie z przyjętą korektą rozkładu jazdy. Na sieci kolejowej zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. ponad 4000 pociągów obsługiwało pasażerów. Sieć kolejowa na terenie całego kraju jest przejezdna. Plakaty z informacją o zmianach w rozkładzie jazdy pociągów pasażerskich dostępne były już 21 dni przed wprowadzeniem korekty na stacjach i przystankach kolejowych. Można było je również przeglądać na stronie internetowej PLK w specjalnej zakładce „Rozkład jazdy”. Z tego źródła można także wydrukować rozkład dla dowolnego przystanku na sieci kolejowej zarządzanej przez PKP PLK SA.

Co tydzień o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych

(www.plk-sa.pl)

PKP Polskie Linie Kolejowe SA intensyfikują działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa. W nowym sezonie akcja „Bezpieczny poniedziałek” adresowana do kierowców i pieszych będzie prowadzona nie co miesiąc, ale raz w tygodniu. „Bezpieczny poniedziałek” zostanie teraz „Bezpiecznym piątkiem”, gdyż najnowsze dane wskazują, że właśnie w tym dniu dochodzi do większej liczby wypadków na przejazdach. Za każdym razem w 23. miastach w całej Polsce, pracownicy PLK, Straży Ochrony Kolei oraz policji będą edukowali, informowali, a w przypadku tych, którzy rażąco naruszali przepisy kodeksu ruchu drogowego, nie skończy się wyłącznie na upomnieniach.

Dworzec w Sieradzu po remoncie

(www.transport.gov.pl)

Zakończyła się modernizacja dworca kolejowego w Sieradzu. Na dworcu wymieniono wszystkie instalacje sanitarne i elektryczne. Odnowiona została zabytkowa elewacja budynku przeprowadzona pod nadzorem konserwatora oraz wnętrze. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na dworcu znalazły się m.in. specjalne ścieżki dotykowe, ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym. Zniwelowano uskoki między dworcem a jednym z peronów, który został również poddany modernizacji we współpracy z PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Odnowiono także teren przed dworcem – parkingi i chodniki oraz uporządkowano zieleń. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 2 mln zł.

Lotnisko Chopina w dziesiątce najlepszych lotnisk do spania

(www.lotnisko-chopina.pl)

Lotnisko Chopina w Warszawie jest jednym z dziesięciu najlepszych lotnisk do spania w Europie – uznali czytelnicy portalu Sleeping in Airports. Głosowanie odbyło się po raz siedemnasty. Warszawski port doceniony został m.in. za wygodne fotele bez podpórek pod łokcie, na których można się położyć i przespać, a także za ogólną czystość i spokój w ciągu nocy. Użytkownikom podobają się również odnowione salony biznesowe i całodobowa dostępność do napojów i przekąsek. Dodatkowe punkty lotnisko dostało za dostęp do bezpłatnego sygnału WiFi, ogólnodostępne prysznice i ładowarki do telefonów komórkowych.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak