23.04.2014 ALERT

23 kwietnia 2014, 10:54 Alert

ENERGETYKA

Premier w Brukseli, Paryżu i Berlinie ws. Ukrainy i unii energetycznej

(PAP)

Premier Donald Tusk od środy w Brukseli, Paryżu i Berlinie rozmawiać będzie z unijnymi przywódcami o sposobach rozwiązania konfliktu na Ukrainie, w tym o kolejnych sankcjach wobec Rosji oraz o powstaniu tzw. unii energetycznej – informuje PAP. – Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała we wtorek PAP, że o bezpieczeństwie energetycznym Europy oraz o sytuacji na Ukrainie szef polskiego rządu w środę w Brukseli będzie rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem; w czwartek w Paryżu z prezydentem Francji Francois Hollande’em, a w piątek w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Oettinger: Niemcy powinny skorzystać z gazu łupkowego

(GAZLUPKOWY/CIRE)

Unijny komisarz ds. Energii Günther Oettinger uważa, że Niemcy powinny wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z eksploatacji gazu łupkowego, co byłoby jego zdaniem jedną z możliwych dróg uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji – napisał serwis gazlupkowy.pl.
Jego zdaniem, dostawy ze wschodu mimo kryzysu politycznego nie wydają się być zagrożone, a Rosja będzie dostarczać surowiec zgodnie z umową, jednocześnie jednak komisarz uważa, że kraje unijne powinny postarać się o strategię dywersyfikacji kierunków importu gazu – napisał serwis. Oettinger na łamach cytowanego przez gazlupkowy.pl „Welt am Sonntag” sprzeciwia się ograniczaniu czy też odcięciu dostaw gazu z Rosji w najbliższych latach, komisarz wskazał również na nieodzowność utrzymania dostaw gazu ziemnego z Norwegii oraz Algierii.

Gazprom chce wrócić z South Stream do Austrii

(WYBORCZA BIZ/CIRE)

Jak poinformowała „Wyborcza.biz”, Gazprom zastanawia się nad powrotem do pierwotnych planów budowy w Austrii odnogi gazociągu South Stream w Europie Środkowej. Informację taką podał rosyjski koncern po rozmowach Aleksieja Millera z szefem OMV Gerhardem Roissem i ministrem gospodarki Austrii Reinholdem Mitterlehnerem – czytamy w „Wybotrczej.biz”. Serwis przypomina, że zgodnie z pierwotnymi planami odnoga gazociągu South Stream w Europie Środkowej miała kończyć się właśnie w Austrii. Gazprom zmienił potem plany i podjął decyzję o ułożeniu końcowej odnogi South Stream przez Słowenię do północny Włoch.

Rosja nie chce sprzedawać gazu Europie na ukraińskiej granicy

(PRIME/UKRAINSKA ENERGETYKA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Pomimo propozycji Komisji Europejskiej, Rosja nie zgadza się na sprzedaż gazu ziemnego europejskim firmom na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Premier Dmitrij Miedwiediew ocenił, że dostawy są świadczone z uwzględnieniem klauzuli take or pay. Dlatego jego zdaniem Moskwa nie ma wyjścia i będzie zmuszona wprowadzić przedpłaty na dostawy na Ukrainę jeżeli ta nie spłaci swojego długu gazowego do połowy maja. Wynosi on obecnie około 2,2 mld dolarów. Tymczasem wczoraj odbyło się spotkanie wiceprezydenta USA Joe Bidena z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Biden dzwonił w jego trakcie do premiera Słowacji Roberta Fico. Tematem rozmowy było między innymi uruchomienie rewersowych dostaw gazu ze Słowacji na Ukrainę. Biden ocenił, że żaden kraj nie powinien używać broni energetycznej przeciwko Ukrainie i całej Europie. Dlatego Waszyngton zamierza wesprzeć starania Kijowa o dostęp do nowych źródeł dostaw gazu ziemnego oraz o pożyczki zagraniczne. Minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan poinformował, że dalsze rozmowy na temat uruchomienia rewersu gazowego ze Słowacji mogą być kontynuowane 24 kwietnia. Wciąż czeka jednak na potwierdzenie strony słowackiej.

Nowe referendum ws. Visaginas

(THE LITHUANIA TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Litwy Algirdas Butkevicius poinformował, że w razie gdyby Wilno wróciło do pomysłu budowy elektrowni atomowej w Visaginas, odbędzie się kolejne referendum na ten temat. Według niego rozmowy z japońskim Hitachi sprawiły, że projekt zyskał lepsze perspektywy finansowe i powinien zostać ponownie rozważony. Do tej pory nie zapadła jednak żadna decyzja w tej sprawie.

Wielka Brytania za uniezależnieniem od Rosji

(REUTERS/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Kraje Grupy G7 powinny znaleźć sposób na uniezależnienie się od rosyjskich dostaw surowców –  informuje agencja prasowa Reuters powołując się na słowa brytyjskiego ministra energetyki Eda Daveya. Zdaniem Londynu, Moskwa często używa swoich zasobów naturalnych jako instrumentu służącego do realizowania swoich politycznych interesów, dlatego istotne jest by wspólnie wypracować rozwiązania, które pozwolą na większą niezależność od rosyjskich dostaw. Według Daveya możliwym rozwiązaniem jest chociażby import gazu ze Stanów Zjednoczonych. Spotkanie ministrów energetyki państw G7 odbędzie się w dniach 5-6 maja w Rzymie.

Turcja chce odejść od take or pay

(AZERNEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Zdaniem ministra energetyki i surowców naturalnych Turcji Tanera Yildiza jego kraj powinien zrezygnować z klauzuli take or pay w umowach gazowych z Azerbejdżanem i Iranem, podobnie jak stało się w przypadku umów z Rosją. Ankara renegocjuje kontrakty z Teheranem i Baku odpowiednio w 2014 i 2015 roku.

Sankcje wobec Rosji zaszkodzą gospodarce UE

(AFP/BLOOMBERG/TERESA WÓJCIK)

Sankcje zastosowane wobec Rosji będą mieć negatywny wpływ na gospodarkę i finanse całej Unii Europejskiej – stwierdził przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. W wywiadzie dla francuskiego dziennika Le Parisien powiedział, że należy przygotować mieszkańców krajów Unii Europejskiej na bardzo niekorzystne skutki, do których doprowadzą sankcje zastosowane przeciwko Moskwie. W pierwszym rzędzie wszyscy odczują wzrost cen energii i paliw oraz zablokowanie europejskich inwestycji w Rosji. Rynek energii jest szczególnie wrażliwy i jakiekolwiek ograniczenia wprowadzane na ten rynek będą mieć zły wpływ na całość gospodarki europejskiej- uważa Schulz.

USA o Gazociągu Transadriatyckim

(TREND/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ambasador USA w Azerbejdżanie Richard Morningstar wziął udział w Kaspijskim Forum Energetycznym. W jego trakcie przyznał, że azerskie surowce mają kluczowe znaczenie dla zmniejszenia zależności Europy od dostaw z Rosji, co jest szczególnie widoczne w obliczu kryzysu na Ukrainie. USA mają zamiar dalej wspierać rozwój wydobycia z pól gazowych Szach Deniz oraz eksportu surowca z nich pochodzącego na rynek europejski za pomocą mającego powstać Gazociągu Transadriatyckiego (TAP). Międzynarodowe Kaspijskie Forum Energetyczne potrwa jeden dzień. W wydarzeniu biorą udział specjaliści i przedstawiciele branży energetycznej z Europy, Kaukazu i USA.

Putin zwiększa obecność Rosji na polach naftowych Arktyki 

(REUTERS/RIGZONE/ITAR TASS/TERESA WÓJCIK)

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział wczoraj, na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że Rosja powinna zwiększyć swoją obecność w Arktyce i podjąć wyzwanie eksploracji oraz eksploatacji największych na świecie niewykorzystanych rezerw ropy i gazu. Kreml najwyraźniej widzi szanse poprawy stanu gospodarki rosyjskiej dzięki eksploatacji bogatych zasobów energetycznych Arktyki. W ub. tygodniu wypłynął pierwszy rosyjski tankowiec z ładunkiem ropy z platformy wydobywczej Prirazłomnaja na Morzu Peczorskim. Putin zadbał o odpowiednie zabezpieczenie rosyjskich firm prowadzących prace w Arktyce – w ub.r. nakazał ponowne otwarcie utworzonej w epoce sowieckiej podbiegunowej bazy wojskowej. Moskwa wysłała na wody arktyczne 10 okrętów i cztery lodołamacze o napędzie nuklearnym w demonstracji siły. „W obecnych warunkach – najgorszych od czasu zimnej wojny – Rosja musi podjąć dodatkowe środki, aby zachować swoje wpływy w regionie Arktyki, aby umocnić tam naszą obecność. Rosyjskie instalacje wydobywcze ropy naftowej i gazu, terminale przeładunkowe, rurociągi w Arktyce muszą być chronione przed terrorystami i innymi potencjalnymi zagrożeniami” – podkreślił Putin. Arktyka jest postrzegana przez Kreml, jako ważny obszar wydobycia ropy i gazu, który stopniowo będzie zastępować wyczerpujące się zasoby Syberii Zachodniej. Prezydent Rosji zaznaczył, że co do ochrony środowiska i klimatu w obszarze Arktyki, Moskwa będzie przestrzegać „międzynarodowych przepisów bezpieczeństwa ekologicznego”.

Teksas: wzrost wydobycia paliw stymuluje wzrost miejsc pracy

(REUTERS/EIA/TERESA WÓJCIK)

Teksas obecnie produkuje dziennie około 2,75 mln baryłek ropy, o 22 proc. więcej niż rok temu. To najwyższa produkcja od 1980 r. Produkcja gazu ziemnego wzrosła o 1,1 proc. w porównaniu z ub. rokiem.(do ponad 650 mld m.sześc.), wzrost utrzymuje się na poziomie dostosowanym do popytu, przy zwiększeniu zapotrzebowania natychmiast zwiększy się wydobycie. Wartość obu surowców wydobytych w stanie Teksas w lutym b.r. wzrosła rok do roku o ponad 2,85 mld dol. do około 10,630 mld dol. Jedną z najważniejszych korzyści boomu łupkowego w Teksasie jest fakt, że w dużym tempie rośnie zatrudnienie w przemyśle ropy i gazu. W 2012 r. liczba miejsc pracy w porównaniu ze stanem z 2011 r. wzrosła o 10,2 proc. Od 2009 r. w Teksasie w sektorze ropy i gazu przybyło 103 tys. nowych miejsc pracy. W pierwszym kwartale tego roku obserwuje się nasilony wzrost zatrudnienia w sektorze paliwowo-energetycznym.

Związki zawodowe popierają technologię frackingu

(RIGZONE/OIL&GAS/PLATTS/TERESA WÓJCIK)

Związki zawodowe w stanach Pensylwania i Wirginia popierające protesty przeciwko technologii frackingu obecnie przyznają, że dzięki tej technologii nastąpił boom wydobycia gazu i ropy ze złóż łupkowych w basenie Marcellus, co powoduje dynamiczny wzrost zatrudnienia. Technologia okazała się zbawienna dla wielu tysięcy rodzin robotniczych – oceniają działacze związkowi z branż górniczej i budowlanej. Stanowe biuro statystyki pracy stwierdza, że zatrudnienie ogółem w przemyśle naftowym i gazowym wzrosło w Pensylwanii z około 120 tys. na początku 2004 r. do około 208 tys. w marcu b.r. Zdaniem liderów związkowych, dzięki eksploatacji łupków, w Pensylwanii jest dobrze płatna praca dla setek tysięcy ludzi po raz pierwszy od wielu lat, od upadku przemysłu stalowego w latach 80. Te zmiany w gospodarce i na rynku pracy w Pensylwanii pociągnęły za sobą zmiany polityczne – związki zawodowe tradycyjnie związane z Demokratami wspierały do niedawna protesty ekologów przeciwko frackingowi. Obecnie bardzo silne w tym stanie związki wywierają dużą presję na obie partie, aby odrzucać wszelkie zakazy i ograniczenia w stosowaniu technologii frackingu, wykonywaniu odwiertów, budowaniu rurociągów itp. W tym miesiącu w Pensylwanii, w Ohio i Wirginii związki zawodowe prowadzą akcję poparcia eksportu gazu skroplonego.

UE i Nowa Zelandia o OZE

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Rozwój sektora energii odnawialnej dla państw wyspiarskich na Pacyfiku pomoże walczyć ze zmianami klimatu oraz pobudzi gospodarki tych krajów – uważa europejski Komisarz ds. Rozwoju. Zdaniem Andrisa Piebalgsa, zielone źródła energii mogą stać się głównym motorem wzrostu i rozwoju w regionie. Będzie on – według unijnego Komisarza – niezbędny by zapobiec szkodliwym zjawiskom takim jak: efekt cieplarniany czy stały wzrost poziomu mórz i oceanów. Podobnego zdania jest minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii, który podkreślił, że to projekty solarne będą głównym celem inwestycyjnym dla europejskich i nowozelandzkich firm.

INFRASTRUKTURA

Na Wielkanoc pojechaliśmy przebudowaną jezdnią A6

(GDDKiA)

Na przebudowywanym odc. autostrady A6 nastąpiła zmiana organizacji ruchu. Samochody jadące w stronę Szczecina jadą po nowej nawierzchni przebudowanej jezdni. Ruch odbywa się dwoma jezdniami po jednym pasie ruchu na każdej. 22 kwietnia wykonawca zamknął całkowicie jezdnię w stronę Świnoujścia (wschodnią), rozpoczął demontaż i kruszenie wykonanej z pochodzących z lat 30. ub. wieku płyt betonowych nawierzchni. Podczas dalszych prac ruch będzie się odbywał jezdnią zachodnią w obu kierunkach. Po oddaniu do ruchu węzła Szczecin Dąbie (Tczewska) i ul. Nowoprzestrzennej zostanie zamknięte kolizyjne skrzyżowanie drogi S3 z ulicą Goleniowską oraz wjazd na węzeł Rzęśnica od strony Wielgowa.

Oferty na przebudowę DK 79 na odcinku Ryczywół-Kozienice otwarte

(GDDKiA)

Oddział w Warszawie GDDKiA otworzył oferty w przetargu na rozbudowę drogi krajowej nr 79 na 15-km odc. Ryczywół – Kozienice. Wpłynęły 4 oferty, z czego najtańszą złożył Trakt SA, a najdroższą STRABAG Sp. z o.o. Po sprawdzeniu spełnienia warunków formalnych przez wykonawców ubiegających się o zawarcie zobowiązania, zostanie podpisana umowa z wybranym wykonawcą. Oferty w przetargu złożyli następujący wykonawcy: 1. Trakt, z ceną: 37 962 216,29 zł; 2. Konsorcjum firm: Budromost- Starachowice wraz z KPRD Kielce z ceną: 43 075 466,35 zł; 3. Konsorcjum firm: PBDiM wraz z PRD Zwoleń, z ceną: 43 125 241,13; 4. STRABAG z ceną: 46 292 428,61 zł. Zakłada się, że rozpoczęcie robót nastąpi wiosną 2014 r. a zakończy jesienią 2015 r.

Propozycje PKD w sprawie konsultacji dotyczących barier

(Polski Kongres Drogowy)

Kilkuosobowy zespół pod kierunkiem prof. Tadeusza Sandeckiego przygotuje, na podstawie opinii przesłanych dotychczas do GDDKiA i zebranych podczas organizowanych przez PKD spotkań, poprawiony projekt wytycznych stosowania drogowych barier ochronnych. Liczymy na głos producentów i dostawców, projektantów i ekspertów – powiedział prezes PKD Zbigniew Kotlarek. Zasady konsultacji można streścić następująco: ostatecznym rozstrzygającym kryterium jest bezpieczeństwo ruchu drogowego, proponowane rozwiązania muszą być ekonomicznie uzasadnione (bez przewymiarowania), chroniona ma być konkurencyjność na rynku (wytyczne nie mogą nikogo faworyzować bądź wykluczać), wytyczne, jako przepisy techniczne muszą być zgodne z aktualnym stanem wiedzy.

Kolejny etap budowy

(UM Łódź)

– To największa i najnowocześniejsza inwestycja tego typu Polsce i jedna z ważniejszych w Europie – mówiła konferencji prasowej na terenie dworca Łódź Fabryczna prezydent Hanna Zdanowska. – Teraz zaczynamy doprowadzanie tunelu kolejowego aż do samego podziemnego dworca. Przebudowujemy cały układ związany z ulicą Tramwajową. 26 kwietnia zostanie zamknięta dla ruchu, rozpocznie się rozbiórka starego wiaduktu kolejowego – zapowiedział Grzegorz Nita, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu. – Na poziomie obecnego wiaduktu powstanie ulica Nowowęglowa. Przebudujemy dalsze fragmenty ul. Tramwajowej – do ul. Tuwima i ul. Narutowicza. Przygotowaliśmy kilkanaście tysięcy ulotek informacyjnych dla mieszkańców Łodzi.

Zarządca infrastruktury zbuduje nowy, centralny system informacji pasażerskiej

(PKP PLK)

PKP PLK od grudnia 2013 r. zarządzają głosową i wizualną informacją pasażerską na dworcach, stacjach i przystankach. Spółka obsługuje kilkadziesiąt różnych, niestety głównie przestarzałych systemów. Brak jednolitego standardu urządzeń i wsparcia serwisowego, utrudnia zarządzanie systemami i powoduje błędy w przekazywaniu informacji pasażerom. Zarządca infrastruktury zdecydował także o budowie nowego, centralnego systemu informacji pasażerskiej. Stąd kara nałożona decyzją Prezesa UTK jest w opinii spółki zbyt wysoka i PLK odwoła się od tej decyzji. Wdrożenie projektu umożliwi wprowadzenie automatycznego, zdalnego sterowania urządzeniami. Koszt budowy nowego systemu informatycznego PLK sfinansuje ze środków własnych. W czwartym kwartale br. ruszą pierwsze testy systemu.

Kolejny etap modernizacji linii E 59 we Wrocławiu

(PKP PLK)

Modernizacja linii E 59 z Wrocławia do Poznania na terenie miasta obejmuje 8 wiaduktów, 0,5-km most nad Odrą oraz przystanki i stacje. PKP PLK skrócą czas przejazdu pociągów w stronę Poznania. Nowe obiekty inżynieryjne m.in. nad ul. Grabiszyńską usprawnią prowadzenie ruchu kolejowego i drogowego w aglomeracji wrocławskiej. Przebudowa linii kolejowej we Wrocławiu to największe przedsięwzięcie modernizacyjne w węźle wrocławskim w ostatnich dziesięcioleciach. Efektem prac będzie szybszy przejazd pociągów aglomeracyjnych, regionalnych i dalekobieżnych oraz wygodniejsza obsługa pasażerów na przystankach Wrocław Mikołajów, Wrocław Świniary i stacjach Wrocław Popowice i Wrocław Osobowice. Powstanie nowy przystanek Wrocław Osobowice Cmentarz.

Uwaga. Od niedzieli zmiany w kursowaniu SKM

(SKM Warszawa)

Od 27 kwietnia wchodzi w życie zmieniony rozkład jazdy pociągów SKM. Do 14 czerwca utrzymana zostaje organizacja ruchu z zamknięciem jednego toru na linii dalekobieżnej pomiędzy Warszawą Centralną a Warszawą Wschodnią. Ze względu na fakt, iż prace przeniosą się na drugi tor – zmianom ulegnie rozkład jazdy linii S3. Pociągi tej linii będą odjeżdżać z Warszawy Centralnej z peronu X. Ze względu na organizację ruchu pociągów dalekobieżnych nie było możliwości, aby wprost skopiować układ połączeń wprowadzony od 9 marca. Korekta obejmuje również rozkład jazdy kilku pociągów linii S9 i S30, ze względu na modyfikację godzin kursowania części pociągów dalekobieżnych na zastępczej trasie przez Warszawę Gdańską.

Nowe połączenie Wizz Air z Gdańska

(Port Lotniczy Gdańsk)

Wizz Air ogłosił dalsze plany rozwoju działalności operacyjnej w Polsce, poprzez dodanie piątego samolotu w gdańskiej bazie. Maszyna będzie przeznaczona do obsługi nowego połączenia z Gdańska na Maltę, które wystartuje już 20 czerwca i będzie odbywało się 2 razy w tygodniu; w poniedziałki i piątki. Dzięki nowemu samolotowi we flocie, od 19 czerwca 2014 roku wzrośnie również częstotliwość funkcjonujących już lotów z Gdańska do takich miast, jak: Londyn Luton, Sztokholm Skavsta, Oslo Torp, Bergen, Ålesund i Kolonia.

Poprzez kolejny etap rozwoju, Wizz Air powiększy swoją flotę w Polsce, która w szczycie sezonu letniego składać się będzie z 16 maszyn typu Airbus A320. Przewoźnik posiadać będzie 5 samolotów w Gdańsku.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak