23.09.2013 ALERT

23 września 2013, 10:05 Alert

ENERGETYKA

Polskie elektrownie szukają tańszego węgla

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Zaczynają się kolejne negocjacje wytwórców energii z dostawcami węgla kamiennego – pisze „Rzeczpospolita” i zwraca uwagę , że firmy energetyczne oczekują spadku cen o około 10 proc.
Według relacji dziennika energetycy chcą obniżki cen węgla o około 10 proc. do poziomu poniżej 10 zł za GJ, natomiast dostawcy węgla widzą możliwość obniżki cen o około 5 proc. Jak czytamy w „Rz”, mocnym argumentem energetyków w rozmowie z kopalniami będzie możliwość taniego importu z Rosji i USA.

Nabucco-West dalej priorytetowe. South Stream poza zainteresowaniem UE

(REUTERS/NATURAL GAS EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Reuters donosi, że dyplomaci europejscy z którymi rozmawiali jego dziennikarze, dalej wierzą w projekt Nabucco-West, pomimo faktu, że został odrzucony w konkursie na realizację dostaw azerskiego gazu ze złóż Szach Deniz na rynek europejski. Przegrał z Gazociągiem Transadriatyckim (TAP). Nabucco nadal znajduje się na liście projektów strategicznych dla więcej niż jednego kraju unijnego. Ostateczna lista takich inwestycji zostanie opublikowana w przyszłym miesiącu. Ma się na niej znaleźć Nabucco-West. Tymczasem komisarz do spraw energii Unii Europejskiej Gunther Oettinger poinformował, ze nie znajdzie się na niej rosyjski South Stream. Tym samym nie będzie się kwalifikował do dofinansowania z Unii Europejskiej, ponieważ nie będzie „projektem wspólnego interesu”. Oettinger ocenił, że South Stream będzie dodatkiem do infrastruktury gazowej w Europie ale nie zapewni nowych źródeł dostaw, co jest kluczowe z punktu widzenia interesu UE. „Nie przeszkadza nam South Stream ale nie uważamy, aby był on szczególnym priorytetem dla Wspólnoty” – ocenił komisarz. Dodał, że Unia potrzebuje zarówno TAP jak i Nabucco-West, a te projekty nie wykluczają się wzajemnie.

Shell zadowolony z wyników na Ukrainie

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Shell poszukujący na terenie Ukrainy gazu łupkowego jest zadowolony z wyników na odwiercie Biliajiwska 400 w obwodzie charkowskim. Przedstawiciele firmy nie chcieli podawać szczegółowych wyników, ale przekonują, że są one obiecujące. Shell planuje zainwestować nad Dnieprem 200 milionów dolarów. Umowa z Ukrgazwydobywannia zakłada wykonanie trzech odwiertów poszukiwawczych w okolicach Charkowa.

Naukowcy z USA: szczelinowanie hydrauliczne nie powoduje trzęsień ziemi

(GAZŁUPKOWY.PL/CIRE)

Jak poinformował portal gazlupkowy.pl, wydobycie węglowodorów może powodować trzęsienia ziemi, jednak według Cliffa Frohlicha z Uniwersytetu w Teksasie nie jest to efekt szczelinowania hydraulicznego ale procesu odzyskiwania płynu wiertniczego.

 

INFRASTRUKTURA

Cała Południowa Obwodnica Warszawy otwarta

(www.transport.gov.pl)

Kierowcy mogą już korzystać z kolejnego prawie trzykilometrowego odcinka POW prowadzącego do węzła Puławska. Podróżujący z zachodu autostradą A2 lub ekspresową ósemką z Bemowa czy Bielan, na węźle Konotopa wjeżdżają na trasę główną, gdzie mają do dyspozycji po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Nowa trasa pozwoli na sprawniejszą komunikację z rejonami południowych dzielnic stolicy. Kierowcy jadący poza godzinami szczytu z Bielan dojadą na Mokotów w niewiele ponad kwadrans, a z Pruszkowa w ok. 20 min.

UTK otrzymał od PLK projekt nowego cennika dostępu do infrastruktury

(www.plk-sa.pl)

PLK przekazała do Urzędu Transportu Kolejowego projekt nowego cennika dostępu do infrastruktury do rozkładu jazdy 2013/14. Zarząd PKP Polskich Linii Kolejowych SA przyjął projekt cennika, realizując wcześniejsze zapowiedzi głębokiej obniżki stawek oraz stabilizacji ich poziomu do rozkładu jazdy 2016/2017 (4 kolejne lata). Nowy cennik będzie korzystny dla rynku kolejowego. Średnia stawka sieciowa spadnie o 20,4 proc. W rozkładzie jazdy 2013/2014 utrzymana zostanie zniżka na przewozy intermodalne w wysokości 25%. Dodatkowo zarząd zdecydował o przyjęciu zerowej marży do cennika na 2014 r.

EBI wspiera modernizację polskich kolei kredytem w wysokości 235 mln euro

(www.plk-sa.pl)

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił kredytu w wysokości 235 mln euro PKP PLK SA na modernizację 92,5 km linii kolejowej z Warszawy Okęcie do Radomia. Jest to kontynuacja udanej współpracy EBI z PLK – łączna suma dziewięciu kredytów EBI na modernizację kolei w całej Polsce wynosi 1,65 mld euro. Dzięki wsparciu EBI na odcinku pomiędzy Warszawą a Radomiem wprowadzony zostanie szereg ulepszeń, w szczególności zbudowany zostanie drugi tor na odcinku pomiędzy Warką a Radomiem.

PKP Cargo inwestuje w transport intermodalny w Poznaniu- Franowie

(www.pkp-cargo.pl)

Budowa terminala intermodalnego na stacji Poznań – Franowo zbliża się do końca. Nowoczesny obiekt powstaje przy współfinansowaniu UE w ramach POIŚ. Inwestycja PKP Cargo to pierwszy etap budowy Centrum Logistycznego na stacji Poznań Franowo. Terminal będzie przystosowany do obsługi ładunków kontenerowych przewożonych transportem kombinowanym, m.in. kolejowym i drogowym. Planuje się, że zostanie uruchomiony do końca 2013 r. W założeniu już w 2014 r. terminal będzie mógł obsługiwać przeładunki na poziomie 11 tys. TEU.

Koleje Mazowieckie – decyzja UOKiK

Reklamację mógł złożyć tylko ten pasażer, który posiadał imienny bilet – to skutek niedozwolonych praktyk stosowanych przez Koleje Mazowieckie. Przedsiębiorca zobowiązał się do zmiany kwestionowanych przez Urząd działań. Urząd zakwestionował postanowienie w regulaminie oraz treść pouczenia w wezwaniach do zapłaty Kolei Mazowieckich (KM). Ograniczały one prawa konsumentów do złożenia reklamacji. Zgodnie z warunkami przewoźnika, tylko pasażer posiadający imienny bilet mógł dochodzić swoich praw w drodze reklamacji.

Europejska trasa rowerowa w Łomży

(www.edroga.pl/UM Łomża)

Przez Łomżę ma przebiegać europejska trasa rowerowa Eurovelo. Zgodnie z koncepcją na terenie powiatu łomżyńskiego ma powstać ponad 40 km ścieżek rowerowych o europejskim standardzie – w Zbójnej 14 km, w Nowogrodzie 12 km, w gminie Łomża 25 km i w mieście Łomża 10 km. Przedstawiciele wszystkich tych samorządów wstępnie wyrazili chęć podpisania listów intencyjnych w tej sprawie. Szczegółowy przebieg tras w powiecie będzie jeszcze z nimi konsultowany.

Plan transportowy Bydgoszczy

(www.edroga.pl/UM Bydgoszcz)

W październiku plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Bydgoszczy trafi pod obrady Rady Miasta. Podstawowe założenia planu to: zwiększenie udziału w transporcie zbiorowym komunikacji szynowej, kontynuacja budowy buspasów, podwyższenie standardów pojazdów obsługujących komunikację zbiorową w mieście, lepsze zarządzanie m.in. poprzez zmianę warunków umów z przewoźnikami. Plan zakłada zwiększenie udziału w transporcie zbiorowym komunikacji szynowej do 34 proc. w 2015 r. i 41 proc. w 2025 r.

Toruń: nowy asfalt na Bulwarze Filadelfijskim

(www.edroga.pl/MZD w Toruniu)

Trwa remont Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Do końca września na odcinku od ul. Wola Zamkowa do ul. Warszawskiej drogowcy ułożą nową nawierzchnię i chodnik. Obecnie ruch na bulwarze w kierunku ul. Warszawskiej odbywa się bez zmian. Jadąc od strony ul. Warszawskiej w kierunku mostu drogowego trzeba jechać wyznaczonym objazdem. Dla zminimalizowania utrudnień na Woli Zamkowej na odcinku od dawnej Agry do Bulwaru Filadelfijskiego został wprowadzony ruch dwukierunkowy.

Zgoda KE na dofinansowanie mostu w Kamieniu

(www.edroga/MRR)

Jest zgoda na dofinansowanie w wysokości prawie 126 mln zł projektu budowy mostu na Wiśle w miejscowości Kamień wraz z budową dróg dojazdowych. Inwestycja jest zlokalizowana na granicy dwóch województw: lubelskiego i mazowieckiego. Długość budowanej trasy drogowo-mostowej  wynosi 1,8 km. Jej realizacji zapewnieni przeprawę przez Wisłę w ciągu drogi wojewódzkiej nr 747. Poprawi to dostępność komunikacyjną Lubelszczyzny z zewnątrz, usprawni ruch drogowy wewnątrz regionu oraz zwiększy poziom bezpieczeństwa drogowego.

Kto dokończy obwodnicę Szczuczyna?

(www.gddkia.gov.pl/O. Białystok)

Dokładnie 13 miesięcy od daty rozpoczęcia robót (bez okresów zimowych) będzie miał nowy wykonawca na wybudowanie obwodnicy Szczuczyna, z którą nie poradziła sobie hiszpańska firma FCC. GDDKiA ogłosiła przetarg na dokończenie tej ważnej inwestycji, leżącej w ciągu planowanej drogi ekspresowej S 61: Ostrów Mazowiecka – Łomża – Augustów – Budzisko (granica z Litwą). Przypomnijmy że przed trzema miesiącami GDDKiA odstąpiła od umowy FCC ponieważ firma ta nie realizowała swoich zobowiązań kontraktowych wobec GDDKiA.

Prace remontowe na drogach krajowych województwa dobiegają końca

(www.gddkia.gov.pl/O. Bydgoszcz)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy oprócz budowy nowych dróg prowadzi też intensywne prace mające na celu poprawę jakości istniejących już trasach województwa kujawsko-pomorskiego. Naprawy nawierzchni mają przede wszystkim zapewnić płynność ruchu i bezpieczeństwo kierowców na drodze. W tym roku poprawiony zostanie stan nawierzchni na ponad 30 km dróg krajowych naszego województwa.

 

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak