25.10.2013 ALERT

25 października 2013, 09:43 Alert

ENERGETYKA

Greenpeace: Polska może zmniejszyć zużycie węgla o połowę do 2030 roku dzięki zwrotowi energetycznemu

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Z analizy niemieckich i polskich naukowców sporządzonej dla Greenpeace wynika, że realnym scenariuszem jest zmniejszenie zużycia węgla w Polsce o połowę (z 120 tys. MW obecnie do 60 tys. MW w 2030 roku). Zmiana wymagałaby inwestycji 264 mld dolarów w sektor odnawialny. Scenariusz zakłada wzrost zużycia energii odnawialnej w Polsce z 7,8 procent w 2010 roku do 26,8 procent w 2030 roku. Raport sporządziły Instytut Energii Odnawialnej, DLR, Europejska Rada Energii Odnawialnej, Światowa Rada Energetyki Wiatrowej i Greenpeace.

Do września Gaz-System przesłał 12,8 mld metrów sześc. gazu

(CIRE)

W skróconym roku gazowym 2013 trwającym wyjątkowo dziewięć miesięcy (od 1 stycznia do 30 września) Gaz-System przetransportował 12,8 mld metrów sześc. (158,4 TWh gazu). W tym czasie 47 firm skorzystało z usługi przesyłania gazu ziemnego krajowym systemem – poinformowała spółka. Zmiany wprowadzone na rynku gazu w poprzednim roku gazowym (2012) wpłynęły także na rozwój obrotu giełdowego gazem ziemnym. Po wprowadzeniu punktów wirtualnych, co rozdzieliło fizyczne przepływy gazu od jego przepływu handlowego, wzrósł wolumen transakcji zawieranych na giełdzie gazu (do 574 GWh łącznie w roku gazowym 2013) oraz w punkcie wirtualnym OTC (dla rynku transakcji wzajemnych – do 15,26 TWh w roku gazowym 2013).

Litwa rozmawia  z Hitachi o Visaginas

(15MIN/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Kwestie związane z realizacją projektu elektrowni jądrowej Visaginas oraz perspektywy dalszej współpracy były przedmiotem rozmów pomiędzy litewskim ministrem energetyki Jarosławem Niewierowiczem a wiceprezes japońskiej spółki Hitachi, Koji Tanaka. W trakcie spotkania Niewierowicz poruszył szereg kwestii związanych z budową elektrowni atomowej oraz przedstawił decyzję rządu Litwy w sprawie dalszych kroków i formalności. Ważnym aspektem rozmów były również kwestie związane z możliwym zintegorwaniem rynku energii państw bałtyckich z Unią Europejską. Litewski minister podkreślił strategiczny charakter współpracy pomiędzy Litwą a japońską spółką dziękując jednocześnie za dotychczasowe zaangażowanie Hitachi w projekt.

PE chce przedłużenia traktatu o Wspólnocie Energetycznym. Wita nowego członka – Gruzję

(PARLAMENT EUROPEJSKI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Parlament Europejski przyjął wczoraj rezolucje w sprawie rozwoju Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, w ramach której wiele miejsca poświęcił Partnerstwu Wschodniemu. Zalecił uwzględnienie płaszczyzny energetycznej w każdym nowym porozumieniu  w ramach PW. Proponuje także stworzenie mechanizmu wczesnego ostrzegania przed potencjalnymi zagrożeniami dla dostaw energii płynącymi ze strony „krajów trzecich”. PE zaleca przedłużenie traktatu o Wspólnocie Energetycznej poza 2016 rok. Wita również z zadowoleniem nowego członka Wspólnoty – Gruzję. Parlament wyznaczył także Jerzego Buzka jako przewodniczącego komisji refleksji wysokiego szczebla na temat energetyki.

Chiny uruchamiają połączenie gazowe z Birmą

(OILPRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)

W ramach zabiegów o nowe źródła dostaw węglowodorów, Chińczycy uruchomili w tym tygodniu ropo- i gazociąg łączący Państwo Środka z birmańskim wybrzeżem, skąd w przyszłości będą płynęły dostawy LNG i ropy naftowej mające zaspokoić wysokie i stale rosnące zapotrzebowanie Chin na surowce energetyczne. Dzięki rurze dostawcy z Bliskiego Wschodu będą mieli dużo krótszą drogę dostaw surowców do Chin. Da to przewagę Chińczykom w rywalizacji o surowce z Japonią i Koreą Południową.

W Rosji do 2020 r. 6 GW mocy w OZE

(PULS BIZNESU/CIRE)

Jak poinformował „Puls Biznesu”, największy prywatny rosyjski wytwórca energii — firma Integrated Energy Systems Holding, wybuduje w pobliżu miasta Orsk farmę fotowoltaiczną o mocy 25 MW. Inwestycja o wartości ok. 3 mld rubli (ok. 94 mln USD) ma być zrealizowana do 2015 r. – czytamy w PB. Gazeta przypomina, że w maju tego roku rosyjski rząd zapowiedział wdrożenie systemu wsparcia dla OZE, dzięki któremu na terenie Rosji do 2020 r. mają powstać tego typu źródła o mocy 6 GW, z czego 2 GW w elektrowniach fotowoltaicznych. Jednocześnie udział zielonej energii w całości zużycia ma wzrosnąć do 2,5 proc. – podaje PB.

Ciąg dalszy problemów aktywistów Greenpeace w Murmańsku

(RADIO WOLNA EUROPA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosyjskie władze zapowiedziały, że aktywiści Greenpeace zatrzymani w areszcie w Murmańsku za najście na platformę wiertniczą Gazpromu – znani jako Arctic 30 – mogą otrzymać zarzuty agresji wobec rosyjskich oficjeli ( art. 318 rosyjskiego kodeksu karnego)

INFRASTRUKTURA

Rozpoczęto już układanie warstwy wiążącej i ścieralnej na wiaduktach

(www.gddkia.gov.pl)

Na odcinku autostrady A4 z Tarnowa do Dębicy rozpoczęto układanie warstwy wiążącej z asfaltu twardo-lanego na obiekcie WD-108 i warstwy ścieralnej SMA na obiekcie WD-124 – węzeł Pustynia, a także prowadzono dalsze prace przy układaniu podbudowy i warstwy wiążącej WMS na ciągu głównym autostrady. Prace prowadzono na 20. obiektach mostowych w branżach: kanalizacyjnych, telekomunikacyjnych i energetycznych. Z kolei na odcinku Radymno-Korczowa autostrady A4 wykonywano pozostałe prace. Na wszystkich odcinkach autostrady pracowało łącznie każdego dnia ponad 927 osób i 524 maszyny budowlane.

Poznań: remont nawierzchni ul. Libelta

(www.edroga.pl /ZDM w Poznaniu)

Dziś w Poznaniu rozpocznie się remont nawierzchni jezdni ulicy Libelta. Prace drogowe prowadzone będą na odcinku od placu Cyryla Ratajskiego do ulicy Kościuszki. Wyłoniona w przetargu firma ANET-TRANS sfrezuje nawierzchnię jezdni na odc. od placu Cyryla Ratajskiego do ulicy Działyńskich – na całej szerokości, natomiast od ulicy Działyńskich do ulicy Kościuszki zewnętrzne pasy jezdni, o szerokości około 2 m. Następnie drogowcy przystąpią do ułożenia nowej nawierzchni bitumicznej. W trakcie remontu obowiązywać będzie tymczasowa organizacja ruchu. Wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy: przejazd będzie możliwy tylko od strony placu Cyryla Ratajskiego do ulicy Kościuszki.

Większość robót ziemnych dobiega końca – cotygodniowy raport z A1

(www.gddkia.gov.pl)

W minionym tygodniu na budowanej autostradzie ułożono kolejnych 11 km warstwy ścieralnej i rozpoczęto malowanie oznakowania poziomego. Zatwierdzono też kolejnych podwykonawców, usługodawców i dostawców. W ciągu najbliższych dni zostaną udostępnione dla ruchu, dwa pierwsze wiadukty drogowe biegnące nad autostradą w okolicach Kruszyna i Stefanowa. Na odcinku Czerniewice Kowal wykonawca prowadził dalsze prace na trasie głównej, a także kończył roboty branżowe związane z wykonywaniem robót ziemnych i uzupełnianiem warstw nasypów. Realizowano również roboty na przyszłych Stacjach Poboru Opłat i Miejscach Obsługi Podróżnych.

Plac pod budowę mostu tymczasowego w Woli Jachowej przekazany

(www.gddkia.gov.pl)

Odbyło się przekazanie wykonawcy placu pod budowę mostu tymczasowego w Woli Jachowej w ciągu drogi krajowej nr 74. To oznacza, że wykonawca może rozpocząć prace. Projekt przewiduje budowę mostu tymczasowego na rzece Kakoniance o długości około 17 m, o szerokości jezdni 7 m, z chodnikiem o szerokości 1,5 m oddzielonym od jezdni barierą ochronną. Wybudowane zostaną także dojazdy do mostu z drogi 74, przebudowana zostanie część linii telekomunikacyjnej. Most tymczasowy będzie dostosowany do ruchu wszystkich pojazdów do 42 ton. Przewidywany termin zakończenia robót to połowa grudnia.

Postęp prac na A1 „Stryków – Tuszyn” – cotygodniowy raport

(www.gddkia.gov.pl)

W minionym tygodniu na odcinku Stryków-Tuszyn trwały kolejne prace przy autostradzie A4. W tym czasie wykonano kolejne warstwy nasypów i wykopów. Trwały dalsze roboty przy stabilizacji podłoża gruntowego pod drogę główną i przy przepustach skrzynkowych, tj. zbrojenia i betonowanie wlotów i wylotów, zbrojenia płyty zespalającej, montaż szalunków oraz wykonywanie kolejnych warstw zasypek. Kontynuowane były też prace na MOP „Wiśniowa Góra” – stabilizacja podłoża gruntowego pod drogi manewrowe, układanie termoizolacji na budynkach sanitariatów, wykonywanie instalacji wewnątrz budynków. W dalszym ciągu prowadzono czynności przy przebudowie kolizji wodno-kanalizacyjnych.

Budowa wiaduktu w Nowej Dębie zakończona

(www.gddkia.gov.pl)

W m. Nowa Dęba w ciągu DK9 zakończyły się roboty zasadnicze związane z budową wiaduktu nad linią PKP LHS. Ruch odbywa się już pełnym przekrojem zgodnie ze stałą organizacją ruchu. Ostateczne zakończenie inwestycji to listopad br. Do tego czasu prowadzone będą prace porządkowe oraz roboty związane z wykonaniem oznakowania poziomego. Koszt inwestycji to ponad 6,7 mln zł. Inwestycję prowadzi firma Skanska. Budowa obejmowała rozebranie starego i wybudowanie nowego wiaduktu nad czynną linią hutniczą szerokotorową PKP LHS. Wiadukt, o konstrukcji niosącej żelbetowej sprężonej ma długość 33,90 m.

Raport z prac na autostradzie A4. Odcinek w. Przemyśl – Korczowa

(www.gddkia.gov.pl)

W ostatnim tygodniu na odcinku autostrady A4 Radymno-Korczowa dziennie pracowało średnio 124 maszyn budowlanych. Na przedmiotowym odcinku autostrady pracowało średnio 227 pracowników fizycznych. Wykonywano pozostałe do wykonania prace w zakresie kolejnych warstw nasypów ( od km 647+620 do km 648+236, od km 648+335 do km 648+375, dojazdy do obiektów WD47, WD38, WD39, WD41 ), warstwy konstrukcji nawierzchni trasy głównej :  podbudowę z kruszywa i betonu asfaltowego, warstwę wiążącą z betonu asfaltowego WMS, nawierzchnię betonową, oraz realizowano: montaż barier ochronnych, układanie krawężników i korytek ściekowych.

Strona internetowa UTK dostosowana w pełni dla osób niepełnosprawnych

(www.utk.gov.pl)

Urząd Transportu Kolejowego informuje, że wszystkie treści na stronie www.utk.gov.pl zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wprowadzone zmiany umożliwiają powiększenie czcionki i ustawienie wysokiego kontrastu. Ponadto poruszanie się po witrynie ułatwiają, przejrzysta mapa serwisu i wyszukiwarka. Podjęte przez UTK działania wiązały się ze stworzeniem nowej strony internetowej, zgodnej z wymaganiami Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0) dla systemów teleinformatycznych, w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych, zawartych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności.

Prezes UTK nakazuje wprowadzenie ograniczeń eksploatacyjnych na odcinkach linii 273

(www.utk.gov.pl)

W związku z przeprowadzoną kontrolą na linii nr 273 Wrocław Główny – Szczecin oraz stwierdzeniem zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego, polegającym na eksploatacji linii w złym stanie technicznym, prezes Urzędu Transportu Kolejowego zobowiązał zarządcę infrastruktury kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe SA do wprowadzania na odcinkach linii: Czerwieńsk Towarowy – Bytnica, Bytom Odrzański – Nowa Sól, Stary Kisielin – Zielona Góra, ograniczeń eksploatacyjnych zapewniających bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego. Decyzje podlegały natychmiastowej wykonalności.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak